Virüs mü, sistem hatası mı?

Her yavaşlayan veya çöken PC virüse işaret etmez. CHIP Online nasıl ayırt edeceğinizi anlatıyor.

Virüs veya sistem hatası: Yardımcı araçlar
Suç kime ait? Virüse mi, yoksa Windows'a mı?

PC'ye bir şey mi bulaştı, yoksa sadece çıldırdı mı? Bu soruyu cevaplamak genellikle kolay değildir. CHIP Online sisteminize virüs bulaştığına işaret eden yedi tipik olayı gösteriyor ve bu sorunları nasıl çözeceğinizi anlatıyor.

Conficker solucanı geçen senenin sonundan beri ortalıkta kol geziyor ve bu süre zarfında milyonlarca bilgisayara bulaştı. İşin trajikomik tarafı ise Microsoft'un bu açığı Ekim 2008'de çıkardığı yama ile kapatmasına rağmen solucanın yükselişe geçmiş olması.

Birçok kullanıcı zararlı yazılımlardan gelen tehlikeyi küçümser ve PC'sini yeterince iyi korumaz. Zira işletim sisteminin ve virüs tarayıcının güncellemeleri düzenli olarak yüklenmezse içinde her türlü "anti" ibaresini bulunduran kapsamlı bir güvenlik seti dahi yeterli olmaz. "Önleme yöntemleri" sayfasında virüslere karşı nasıl etkin bir koruma sağlayabileceğinizi özetledik.

Suç kime ait? Virüse mi, yoksa Windows'a mı?Zararlı, bilgisayara girdiğinde belki de rootkit kamuflajıyla virüs tarayıcıdan saklanır veya koruma mekanizmalarını devre dışı bırakır. Başka bir senaryo: Casus yazılımlar devreye girip bilgilerinizi hacker'lere gönderir veya internetten başka zararlı yazılımlar indirmeye başlar. Virüs bulaştığına dair işaretler ise pek belirgin değildir: Yavaş bilgisayar, alışılmadık pop-up pencereleri, değiştirilmiş tarayıcı ana sayfası, sürekli çökmeler. Daha kötüsü: Windows ve diğer yazılımlar da kısmen benzer problemlere yol açabiliyor.

Bu tip sinir bozucu durumlarda suçun bir virüse mi, yoksa Windows'a mı ait olduğunu nasıl anlayabileceğinizi gösteriyoruz. Gerekli araçların indirme linklerini de ekledik.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

saol çok saol chip ama çok şükür sıkıntım yok

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

çok muhteşem bilgiler bunlar SEVGİLİ CHIP başarılarınızın devamını dilerim

saygılar

Doğru her yavaşlayan ve çöken PC virüse işaret etmez, fakat her yavaşlayan ve çöken PC, windows kullanıldığına işaret eder.

Virüs geldiği zaman; ben genelde antivirüsle taratıp, yakaladığım gibi kulağından doğru çöp öğütücüsüne(Geri Dönüşüm Kutusu) yollarım. Üstüne benzin döküp yakarcasına :) gülümseyerek silerim. Eğer kesmezse Incinerator'müydü neydi bu yazılımın eline veririm virüs dosyasını, yazılım bi güzel halleder.(Öyle bir siliyorki format yemiş gibi oluyor virüs) Yalnız, Virüs sistem dosyasına bulaşmışsa; mecburiyetten artık antivirüs yazılımlarını kullanarak heal ederek sistem dosyasını bozmadan virüsü kaldırıyorum.

Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar Microsoft gördüğünüz gibi hala dünya devi ve Microsoft'un başarılarının devamını dilerim ayrıca Chip'in bu yazısı güzel olmuş...

yaaa arkadaslar agi network u tikayan bir virus var ben cafe isletiyom 10 masam var bazen oluyor internet tikaniyor explorer islemiyor swic i iptal edersem routurdan tek masa canavar ama swich taktim mi butun masa kilitleniyor

Teşekkürler Chip Online Ekibi , Güzel Bir Çalışma Olmuş , Devamının Gelmesi Dileğiyle ...

Tebrikler Chip, Süper bir çalışma ellerinize sağlık.

vista ve 7 de inanail xp de yediginiz sacma virusleri yemessiniz deneyin.

"Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar Microsoft gördüğünüz gibi hala dünya devi ve Microsoft'un başarılarının devamını dilerim ayrıca Chip'in bu yazısı güzel olmuş..."

bu yorumu yazıyı okumadan yazdınız galiba... düşünceniz yazıyla bağlantılı değil. eğer bağlantılı yazdıysanız, yavaşlayan, çöken, virüs bulaşan hala dünyadevi olduğunu düşündğünüz, işletim sisteminin adı windows

XP zamanla hantallaşır.Eğer yeni bilgisayarınız varsa xp kurmayın,kurduysanız vistaya geri dönün.ve bilgisayarınız iyiyse (1 GB RAM,1 GHz işlemci) xp li ise vista veya windows 7 kurun.windows 7 daha güvenlidir ve hantallaşmaz.muhakkak iyi bir antivirüs kullanın (kaspersky veya G-DATA 2009 gibi) yoksa bilgisayarınızı 1.500 kere formatlamak zorunda kalmazsınız.Ama düzenli aralıklarla bölümleri silerek yavaş şekilde NTFS ile biçimlendirirseniz HDD nizin ömrü uzun olup,iyi bir bilgisayara sahip olursunuz.

Benim pcde de uzun süre bekleyince hdd den sesler gelmeye başlıyor(hdd ışığım yok).. Pc de monitörü kapatıyor, açtığımda sesin mute konumunda olduğunu görüyorum.. Bu virüs mü Windows mu..? :)

Bir de ben virüslere karşı, güvenli kipe girip msconfigde tanımadığım dosyaları kapatıyorum, hizmetler kısmında yabancı dilde yazılan ve kurduğum programlarla alakası olmayanları kapatıyorum.. Kapattığım dosyaların işaret ettiği konumları siliyorum.. Yine başlatta "tüm programlar"da başlangıç klasörünün içerisindeki dosyaları görüntüleyerek bilinmedik gizli dosya varsa siliyorum.. Aklıa gelirse de zamanlanmış görevleri siliyorum, boş boş işlem yapmasın diye.. Ara ara kıllandığımda da pcdeki işlemci, ram ve ağ kullanımını takip ediyorum.. NOD32 de güncel değil.. :) 1 yıldır pc sağlam..

çok güzel bir bilgi teşekkürler chip

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir