Vodafone'dan 4G veri yükleme rekoru

Vodafone, Türkiye'de 4G veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini yapan ilk operatör oldu.

Vodafone'dan 4G veri yükleme rekoru

Dijital bağlantılı Türkiye hedefiyle yaptığı teknoloji yatırımları kapsamında 4G'ye ağırlık veren Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan aldığı izinler kapsamında gerçekleştirdiği 4G şebeke testlerine bir yenisini daha ekledi. İstanbul Maslak'taki Vodafone Plaza'da noter huzurunda gerçekleştirilen veri yükleme (uplink) testinde, 1800 MHz ve 2600 MHz frekans bantları 4G ile birleştirilerek, tek test terminaliyle 4G veri yükleme yönünde ulaşılabilecek "en yüksek hız" olan 141.06 Mbps'lik hıza ulaşıldı. Böylece Vodafone, Türkiye'de 4G veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini yapan ilk operatör olurken, Çin'den sonra dünyada ikinci kez veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini gerçekleştiren operatör de oldu.

Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından Huawei altyapısı üzerinde gerçekleştirilen bu testle aynı zamanda LTE-FDD bantlarında dünyada ilk kez veri yükleme yönünde ikili taşıyıcı birleştirme başarıyla denendi. Vodafone'un veri yükleme testi, 4G teknolojisinin sadece veri indirme yönünde değil veri yükleme yönünde de yüksek hızlarda servis verebileceğini göstermesi açısından önem taşıyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı, şunları söyledi:

"Vodafone Türkiye olarak 4G hazırlıklarımızı ve testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Bu amaçla son yaptığımız testlerde Türkiye'de ilk defa 800 MHz ve 900 MHz üzerinden 4G servisini veren operatör olmuştuk. 4G teknolojisi ile mevcut spektrum bantları birleştirilerek yüksek hızlara ulaşmak mümkün. Bu kapsamda yaptığımız testlerde Türkiye'de ilk defa 3 farklı bandı tek terminal ile birleştirerek 450.79 Mbps  veri indirme (downlink) hızına ulaşmıştık. Şimdi de gerçekleştirdiğimiz bu son testle spektrum bantlarının aynı zamanda veri yükleme (uplink) yönünde birleşebileceğini ve bu sayede yüksek hızlara ulaşılabileceğini gösterdik. Veri yükleme yönünde 4G frekanslarının birleştirilmesi, özellikle resim ve video yüklemek isteyen sosyal medya kullanıcıları ile bulut (cloud) teknolojisini kullanan kurumsal firmaların yüksek hız ihtiyaçlarına cevap verebilecek. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz testlerle Vodafone olarak Türkiye'de ilk defa hem veri indirme hem de veri yükleme yönünde tek terminalle ulaşılabilecek en yüksek hızlara ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Global pazarda 4G teknolojisinin geliştirilmesi çalışmalarına ilk başlayan operatörlerden biri olarak, Türkiye'de de 4G teknolojisine yön verenler arasında yer almayı ve abonelerimize ilk günden itibaren en iyi 4G hizmetini sunmayı hedefliyoruz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

mb kaç tl. nede olsa kullandırmayacaklar. a maymuna bak maymuna deyip cüzdanınızı çalıyorlar.

@26 Nisan 2015 02:06 Gerçekten haklı; TTnet ve diğer operatörler Sınırsız internet deyip adil kota, GSM operatörleri ise Kb, Kb tam bir soygunculuk yaptılar. Internet hizmeti veriyorsan 10 Mb download Upload hızı de fiyatı şu de. Burada kota gibi yöntemler çok adaletsiz. Kazançları Yüzde Bin olmasın, Yüzde yüz kazansın operatörler, ISP ler vatandaşa iletişim hakkı geri verilsin. Devlet 70 milyonun hakkını sattı şimdi sahip çıkamıyor.

Kotalarda çoğalacakmi yoksa 10 g gelse ne olacak

Vodafone benden uzak Allah'a yakın olsun.

Biz gerçek hayatta bunun %1 hızını görürsek öpelim başımıza koyalım. Ben her zaman dedim burada da diyeyim; Şuan Musluk 3G ama akan su 2G ileride Musluk 4G olur akan su 2G/3G arasındadolaşır. Operatörlerin kandırmacasından başka bişey değil.

Ya kotalar Onlarda yükselecekmi

Gün geçtikçe daha da iyi oluyorda çok pahalıdır bu ya. Yakında telefon internetinden mstara giricem :p

2 hafta süresince PC'de kullanabileceğim faturasız Data hattı almaya teşebbüs ettim. Tam bir soygun piyasası olduğunu gördüm maalesef.

her kullanıcıya bir noter verip hızlarının ortalamasını bırakın 140mb ye 10 mb ye sabitlediğini kanıtlasın alsın benden hizmetnin karşılığını. yağmur yağar net gider köper osurdukça bağlantı kopar tabi bu ttnet için de geçerli dediğimin yarısını sıkıntısız sunsun ttnete tekme atayım ama yokm işte..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost