vShare, Apple'ı kendi silahıyla vurdu!

Korsan uygulamaların en popüler marketi vShare, Apple'ı kendi silahıyla vurdu...

  • Onur Seven
vShare, Apple'ı kendi sertifikalarıyla vurmuş

Şangay'da bulunan ve Çinli sahipleri tarafından işletildiği düşünülen vShare App Market, 2011 yılında faaliyete geçmiş ve kısa sürede korsan uygulamalar için popüler bir kaynak olmayı başarmıştı. Servis son zamanlarda "jailbreak" işlemi görmemiş iPhone'lar üzerinde bile çalışabilmesiyle ün yapmıştı.

Diğer korsan uygulama hizmetleri gibi vShare platformu da Apple'ın kurumsal lisanslama teknolojisi üzerine inşa edilmiş durumda. Uygulama korsanlarının iTunes onay sürecinin açığından yararlanarak, ücretli iPhone uygulamalarının ücretsiz sürümlerinin indirilmesini sağladığı ortaya çıktı.

Apple, şirketlerin çalışanları için kendi iç uygulamalarını oluşturabilmelerini sağlayan bir hizmet sunuyor. Şirketler yılda 299 dolar ödeyerek Apple Developer Enterprise programına katılarak kendi uygulamalarına özel, güvenilir bir sertifika alabiliyorlar.

Proofpoint isimli güvenlik firmasına göre, vShare korsanları dört adet Apple Developer Enterprise sertifikasını ele geçirerek kendi vShare uygulamasını imzalamak için kullanmış durumda. Böylece iOS cihazlara yüklenen vShare uygulaması, şirketin yasa dışı uygulama marketi gibi çalışabiliyor.

vShare üzerinde orjinal iTunes App Store'da paralı olarak satılan neredeyse tüm popüler uygulamaların ücretsiz korsan sürümleri yer alıyor.

vShare'ın yasal uygulama satışlarına etkisi henüz bilinmese de Minecraft: Pocket Edition ve Geometry Dash gibi popüler oyunların milyonlarca kez indirilmiş olabileceği ifade ediliyor. Minecraft Apple'ın uygulama mağazasında 6.99, Geometry Dash ise 1.99 dolarlık fiyatlarla satılıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Windows Phone a da gelsin.

Steve Jobs olaydı bunlar yaşanmazdı!

@27 Aralık 2015 17:57 katılıyorum. eğer hala yaşasaydı iphone ipad mac şimdiki satış fiyatının 1/3 üne kadar inebilirdi ve eğer bu kadar inseydi dünyada yaşayan %70lik kısmın apple cihazı alma imkanı olacaktı. Bu böyle olunca uygulamalar çok satacak. Bu satışlardan dolayı uygulama fiyatları buna oranla düşecekti.

@28 Aralık 2015 12:55 Ne yazık ki düşünceniz doğru değil. Eğer bahsettiğiniz gibi herkes Apple cihazı kullanabilseydi Apple'ın diğer şirketlere karşı bir değeri kalmayacak, herkes için kolay ulaşılabilir ürünler yapan bir firma haline gelecekti. Buda Apple'ın sonu demek. Elit kesim herkesin kullandığı ürünü kullanmak istemeyecek, Apple alt kesime hitap etmeye başlayacak ve Mağaza üzerinden satış neredeyse yapamayacaktı. Oysa şu anda ürettiği bir telefonu maliyetinin neredeyse 3 katına satıyor.

Bu simdi mi söylenir nerden iniyor bu program

Sizin yüzünüzden şimdi bu firma kapattırılacak.. embseiller..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost