Webcam’le Kendi Evinizi Gözetleyin

Otomatik ev gözetleme sistemi, sadece kapınızın önündeki her türlü hareketi kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda dünyanın hangi noktasında olursanız olun, evinizdeki gelişmelerden cep telefonu veya internet erişiminiz varolduğu sürece, kolayca haberdar olmanızı sağlar.

Çöp kutusu kayip. Oysa daha yepyeniydi ve onu bir sene önce 30 milyon lira ödeyerek satin almistik. Artik insanlar nerede yasarlarsa yasasinlar sahip olduklari herseyi birbirine zincirlemek ve hapsetmek zorunda mi? Disarida çalisanlar olarak gündüzleri evde olmadigimiz zamanlarda orada nelerin olup bittigini nasil ögrenebiliriz? Video gözetleme sistemi, benzer sikintilari yasayan insanlar için en iyi çözümlerden biri. Ancak profesyonel güvenlik sistemleri hiç de ucuz degil. Hareketleri bildiren ve uzun süreli video kaydi saglayan bir sistem için 700 dolar civarinda bir masrafi göze almaliyiz. Ancak çöp kutumuz bu kadar degerli degil ki! Mutlaka bunun daha ekonomik bir yolu olmali... Yillardir ofiste bir webcam duruyor ve depo artik kullanilamadigindan çürüge çikarilan PC’lerle dolu. Sira eldeki donanimla neler elde edebilecegimizi
görmekte.

1. Gözetleme sisteminin yapmasi gerekenler

Ev kapisinin önündeki tüm hareketleri gözetlemek istiyoruz. Orada herhangi bir degisim olmasi halinde hareketlerin aninda kaydedilmesi ve ardindan resimlerin web sayfamiza gönderilmesi gerekli. Bu sayede
dünyanin her yanindan evde neler olup bittigini ögrenebiliriz. Hemen bilgilendirilmemiz için sistemin SMS araciligiyla cep telefonuna bilgi aktarmasi da gerek.

2. Gözetleme için ihtiyaç duyulan donanimlar

Prensip olarak gözetleme islemi her webcamle yerine getirilebilir. Bu cihazin bir kizilötesi veya alisilageldik hareket uyaricisi/bildiricisi ile donatilmis olmasi gerekmiyor. Çünkü algilama, yazilim tarafindan gerçeklestiriliyor. Denetim için Terratec’in TerraCam USB Pro’sunu kullandik. Nedenlerimizden biri bu cihazin zaten elimizde olusuydu. Bu webcam nispeten küçük ve bunun disinda tam da gereksinimlerimizi karsilayacak özelliklerde bir yazilimla birlikte geliyor.

Webcam’in kablosunu 5 metre uzunlugundaki bir USB kablosuyla ve A/B adaptörüyle uzattik. Bes metrelik bir uzunluk, aktarma için yeterli degilse, Repeater adi verilen sinyal güçlendirici bir kablo kullanmalisiniz. USB aktarim yolunun çok uzun olmamasi ve bilgisayarin resim dosyalariyla yavaslamasini engellemek, kayit ve sistemin denetimini saglamak için önceden çürüge çikardigimiz bir Pentium II sistem kullandik. Resim dosyalari çok büyük olmadigindan, 33.6 Kbit/s veri transfer hizina sahip, yasli analog v90 modemlerden herhangi biri upload için yeterli. N-Coding’li uygun uzunlukta bir baglanti kablosu düsünmeli ve telefon prizinin dolu olmasi halinde hat çogalticisi veya bunun için özel ikinci bir hat kullanmalisiniz. Gözetleme için kullanilacak sistemin ulasilmasi imkansiz bir konumda kurulu olmasi halinde, peer-to-peer network sayesinde çalisma bilgisayarinizdan denetim saglayabilirsiniz.

3. Yazilimlar bundan sonrasini tamamlayacaktir

Önceleri kullanim disi biraktigimiz PC’de,Windows 98 SE kuruluydu. Bu sayede ev gözetleme sistemi sorunsuz sekilde isliyor. USB desteginin kurulmasi halinde Windows 98’de de sorunlarla karsilasilmayacaktir. Windows XP’nin Home Edition’inda testlerimizde bazi sorunlarla karsilastik. Görünen o ki Terratec’in XP sürücüleri tam olgunlastirilamamis ve XP sürücü sertifikalari eksik. XP’nin kamerayi tanimasi ancak sistemin yeniden baslatilmasinin ardindan kablonun çikarilip yeniden takilmasiyla saglandi. Otomatik bilgilendirme güvenilir bir sekilde çalismadi ve telefon baglantisi upload sonrasinda kendiliginden kesilmedi. Kullanicilarin çogu XP terfisi için 90 dolar civarinda ek masrafa girmek istemeyecektir.

Güvenlik sisteminin merkezinde gözetleme yazilimi var. Atölye çalismamizda SupervisionCam’in 3.01 sürümünü kullandik. Yazilim www.supervisioncam.com adresinden indirilebilir. Sitede ayrica forum ve kullanim kilavuzu da mevcut. Webcam’lerin pek çok modeli hareketleri algilayan ve internete resim aktarabilen programlarla birlikte geliyor. Gözetleme sisteminin burada anlatildigi sekilde kullanilabilmesi için yazilim su özellikleri
tasimali:

- Degistirilebilir denge noktasina (trigger) sahip hareket bildirimi destegi
- FTP araciligiyla otomatik server-upload’u saglayabilme
- E-mail’le otomatik bildirim

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

gerçekten çook güzel bişi ama bana bunun downloadı için yardımcı olabilicek biris varmı :D

çok güzelde bunun için bir program falan gerekmiyormu gerekiyorsa nereden bulacağız peki

kardes... kablo uzatmayı anlatsan da.. uzatsak bi..

çooook süper bişey ama bi sorun var dowlonddan mı indircez abi

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Webcam’le Kendi Evinizi Gözetleyin
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir