WhatsApp, Durum güncellemelerine yeni bir sıralama sistemi getiriyor

WhatsApp, Durum güncellemeleri için yeni bir sıralama sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yeni sistem, Durum güncellemeleri konusunda önemli bir değişim anlamına geliyor.

WhatsApp, Durum güncellemelerine yeni bir sıralama sistemi getiriyor

WhatsApp, Güncellemeler sekmesindeki Durum güncellemeleri özelliği için ilginç bir yenilik planlıyor.

WABetaInfo’nun bildirdiğine göre şirket, anlık mesajlaşma uygulamasının en yeni Android beta sürümlerini kullanan bazı beta test kullanıcılarına Durum güncellemeleri için yeni bir sıralama sistemi sunmaya başladı. WhatsApp’ın Durum sıralama sistemi, belirli kişilerden gelen güncellemeleri çeşitli faktörlere göre önceliklendirerek yeniden sıralayacak ve bu kişilerin listede ilk sırada görünmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış gibi gözüküyor.

WhatsApp, Durum güncellemelerini şu anda sık iletişim kurduğunuz kişilere, sabitlenmiş sohbetlerinize ve son mesaj gönderdiğiniz kişilere göre sıralıyor. Ayrıca süresi dolmak üzere olan Durum güncellemelerine öncelik veriyor. Bu yeni sistemin amacı, hangi kişilerin daha yüksek düzeyde etkileşime, öneme, yakınlığa ve alaka düzeyine sahip olduğunu bulmak ve güncellemeleri buna göre yeniden sıralamak olarak belirtiyor.

Web sitesine göre, WhatsApp’ın sıralama sistemi için yaptığı tüm hesaplama, cihazda yerel olarak depolanan bilgilere dayanıyor ve sistemin “harici veri iletimi olmadan” her kullanıcının cihazında otonom olarak çalıştığını söyleniyor. Bunun bir sonucu olarak, eğer WhatsApp’ı cihazınıza tekrar yüklerseniz bu özellik sıfırlanıyor. Cihazlar arasında senkronize edilen sohbet geçmişinin “kişileri aynı şekilde önceliklendirmek için gereken tüm veri setini” içermeme ihtimali olduğundan dolayı, sıralama sistemi yardımcı cihazlarda farklı şekillerde çalışabilir.

Web sitesi, yeni sıralama sistemi nedeniyle kullanıcıların listede durum güncellemelerinin zaman damgasını göremeyebileceğini belirtiyor. WhatsApp’ın önümüzdeki haftalarda Durum sıralaması özelliğini daha fazla beta kullanıcısına sunması bekleniyor.

WhatsApp’ın en son Android beta güncellemesi, bunun dışında muhtemelen çeşitli bölgelerde kabul edilen yaş doğrulama yasalarına yanıt olarak kullanıcıların doğum yıllarını girmelerini sağlayan bir yaş doğrulama özelliği üzerinde çalıştığını gösteriyor.