WhatsApp vs. Facebook Messenger!

Facebook'un Messenger'ı mı daha iyi, yoksa WhatsApp mı? Karşılaştırmamız size ışık tutacak!

WhatsApp vs. Facebook Messenger!

Son dönemin en popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp ve Facebook Messenger, WhatsApp'a sesli arama özelliğinin de eklenmesiyle birbirlerine iyice benzer bir hale geldiler. Peki iki hizmetin arasında hangi farklar var ve hangisi daha iyi? Karşılaştırmamız, hangisinin size göre olduğunu karar vermenize yardımcı olabilir.

Hem WhatsApp, hem de Facebook Messenger, çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. WhatsApp dünya çapında 700 milyon kullanıcıya sahipken Facebook Messenger, yaklaşık 500 milyon kullanıcısıyla rakibine oldukça yakın. Vurgulanması gereken bir nokta ise iki uygulamanın da çok uzun süredir piyasada olmaması.

Her iki hizmet de mesaj, dosya gönderme gibi özelliklere sahipler ve her ikisi de "oturumu kapat" seçeneğinden yoksun. Peki aralarındaki farklar hangileri?

WhatsApp'a kaydolmak oldukça kolay bir iş, tüm yapmanız gereken uygulamayı yüklemek ve telefon numaranızla kaydolmak. Bunun ardından uygulama, telefon defterinizi tarıyor ve mevcut WhatsApp kullanıcılarını kişi listenize ekliyor.

Facebook Messenger'ı kullanmak için ise bir Facebook hesabına ihtiyacınız var. Ancak Messenger, telefon numaranızı kullanmanızı şart koşmuyor.

İki uygulama arasındaki bir başka önemli fark, WhatsApp'ın ücretsiz indirilebilmesine rağmen, sadece 1 yıl ücretsiz kullanılabilmesi. 1 yılı doldurduktan sonra uygulamayı kullanmaya devam edebilmek için her sene 0,99 dolar ödemeniz gerekiyor. Facebook Messenger ise onu ne kadar kullanırsanız kullanın, sizden hiçbir ücret talep etmiyor.

Üçüncü önemli fark, WhatsApp ile videolu mesajlar gönderebilirken, aynısını Facebook Messenger ile yapmanızın mümkün olmaması.

Belki de en önemli fark, WhatsApp'ın uçtan-uca şifreleme sayesinde Facebook Messenger'a göre çok daha güvenli olması. Buna karşın Facebook Messenger, Facebook hesabınızın taşıdığı risklerin aynısını taşımaya devam ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

facebook mesıncır gereksiz bir uygulama facebook uygulamasına sohbet özelliği geri gelmeli mutlaka gelmeli

Erinmemiş yazmışsınız ona diyecek hiç bir şeyim yok da şu ışık tutacak cümlesine takıldım. Karşılaştırma yalnış. Yapacaksanız hangout ile WhatsApp ı yapın. Veya aynı kulvardaki uygulamaları yapın. Ne alaka Mesenger ile WhatsApp.

Bu iki uygulama da facebook'a ait değil mi.. Messengeri kaldırıp WhatsApp'ı facebooka bağlasalar her şey çözülecek.

WhatsApp'ı yaklaşık 5 senedir kullanıyorum ve henüz daha bir yılı dolduramadım. Hep telefon değiştirmeden dolayı sayaç sıfırlandı. Geçenlerde dolmuştu onada beleş uzatma geldi ve şimdilik 8 ay daha ücretsiz hakkım var. Sonrası Allah kerim artık :D

facemessenger hat istemriyor wifi olsun yeter facemessenger daha avantajlı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost