Wi-Fi ağınız için 5 hızlı ipucu!

Türkiye'de biraz zor ama kablosuz ağ hızınız internet hızınıza yetişemiyorsa, bu öneriler sizin için

Wi-Fi ağınızı hızlandıracak 5 ipucu!

Kota kısıtlamalarını saymazsak, çoğumuz internet bağlantı hızında artık büyük sorunlar yaşamıyor. Ancak Wi-Fi kurulumunuzdaki küçük bir hata, internet bağlantınız kağıt üzerinde ne kadar hızlı olursa olsun hızınızı yerlere düşürebilir.

Router ayarlarını değiştirmek çok eğlenceli bir iş olmayabilir, ancak kablosuz ağınızı iyileştirmek konusunda kararlıysanız, şu 5 ipucu işinize yarayabilir.

1. Doğru kanal ve frekansı seçin. Özellikle çok sayıda Wi-Fi sinyalinin bulunduğu bir apartmanda yaşıyorsanız, kalabalık kanallar hızınızı düşürebilir. En yeni Wi-Fi router'ları, 2.4GHz ile 5GHz frekansları arasında seçim yapmanıza da izin veriyor. Genel olarak 2.4GHz'in büyük, çok odalı evler için ideal olduğunu, 5GHz'in ise düşük menzilde daha yüksek hız sunduğunu söyleyebiliriz.

2. Router'ınızı ideal konuma taşıyın. Yüksek ve merkezi bir yer, örneğin evinizin ortasındaki bir odada kitaplığın üstü, iyi bir yer olabilir. Duvarların, su ve pencerelerin sinyali zayıflattığını unutmayın.

3. Router'ınızın güvenliğine dikkat edin. Ağınıza başka cihazların girmemesi için tahmin edilmesi güç bir Wi-Fi parolası seçin.

4. Yeni bir router alın. Yeni router'lar daha fazla frekansı ve daha yüksek hızları desteklemekteler.

5. Bir ağ genişletici satın alın. Router'lardan daha hesaplı olan bu cihazlar, Wi-Fi sinyalini evinizin kuytu köşelerine ulaştırabilirler. Eski bir router'ınız varsa onu genişletici olarak kullanabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Turkiyede ise yaramaz demissinizde dogru ama bilgisayarlar arasi dosya paylasimi yaparken cok sorun oluyor

Keske 5. Maddeyi biraz aciklasaydiniz. Ya da bilen biri aciklama yapabilir mi. Nasil olacak diye.

arkadaşlar modeme bir kaç androit adında kullanıcılar var onları mac adresi filtrelemede maç adreslerini girdim sonra o adresi engellenenlere kaydetdim ama yine o androitli kullanıcılar çıkıyor bunları tamamen nasıl engellerim bileneniz varsa tarif edebilirmi

@09 Ara 2014 13:58 mac filtrelemeyi etkinleştir baglanacak cıhazkarın mac adreslerini ekle ayrıca orda 2 secenek var adresleri kabul et adresleri reddet diye kabult et yap sadece listedekiler baglanır digerleri orda görünseler bile baglanamazlar

@09 Ara 2014 13:58 mac filtreleme kalay atlatılır onun yerine sid adınızı vedeyiştirip güçlü bi wpa 2 şifre koyun.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir