Windows 10'da MKV desteği keşfedildi!

Windows 10'un Teknik Önizleme sürümünün bu yeteneği, yeni keşfedildi!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'da MKV desteği keşfedildi!
(Görsel kaynağı: Neowin)

Microsoft'un yeni yayınladığı Windows 10 yapı 9860, bir önceki yapıya göre bazı yenilikler içeriyor. Neowin.net'in keşfine göre bunlardan bir tanesi, Windows 10'un MKV dosyalarını herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan çalabilmesi.

Filmlerde sıkça kullanılan bir dosya biçimi olan MKV'ye verilecek olan destek, çoğu Windows kullanıcısını memnun edebilir. Windows 8.1, kutuduan çıktığı haliyle MKV dosyalarını çalamıyordu. Windows 10 Teknik Önizleme yapı 9860'da MKV dosyalarını çalmayı denemek istiyorsanız, buradan örnek bir MKV dosyası indirebilirsiniz. Dosyayı indirip, üzerine çift tıkladığınızda Windows size onu hangi programla açmak istediğinizi soracak. Windows Media Player'ı seçin ve dosyanın desteklenmediğine dair uyarıyı Yes'e tıklayarak geçin. Dosya çalmaya başlayacak.

Windows 10 yapı 9860'ta keşfedilen bir başka yenilik, pencere animasyonları olmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

altı üstü MP ye eklenmiş bir dahili codec işte..abartmayın..daha fazlasını bekliyor insanlar..

@27 Eki 2014 12:51 Al benden de o kadar ağzına sağlık

her codeci desteklemedikçe işe yaramaz

Ayni apple gibi gidim yenilikler

windows 7sinde neyse 70inde yine aynı..!

DVD yürütemeyen bir player, MKV desteklese de olur desteklemese de...

Abartmayın diyenler olmuş ama mkv eklendi ise daha fazlası da eklenebilir bence. Sonuçta işletim sistemi henüz geliştirme aşamasında.

@27 Eki 2014 14:17 ben haberi yapanlara dedim abartmayın diye..Windows 10 a yermeye çalaışmadım...aksine güvenim tam..ben de biliyorum PREVIEW nedir ne değildir..

vlc yi yakalamaları biraz zor

Görende der devrim gibi özellik bulundu. Şu haberleri şişirip durmayın

Tatmin edici bir özellik değil. Denizdeki bir taş sadece. Dalgası küçük.

media playerı yazılımdan saymıyorsunuz galiba.

işte bu mükemmel oldu artık 3.parti dandik programlara ihtiyacımız kalmayacak. anlaşılan Microsoft Windows 8 den itibaren artık ciddi anlamda Mac OS X in yolundan gitme durumuna geçmiş...

Çok da önemli değil.

Kıskanmayın gençler 12.57,12.51

Şu açıdan önemli mkv formatı filmlerin illegal kopyalarını sykıştırmada kullanılan yöntem olduğu kabul edersek :)) MS Win10 üstü kapalı mkv formatına destek veriyorsa bazı kuruluşlar tarafından topa tutulabilir...Bazı Blu-ray oynatıcıları mkv üstü dts ses codec illegal kopyalarında cinavia denilen kopya koruması kullanıyor. 20-30 dakka sonra sesi keser ve ekranın ortasına bu kopyadır diye yazı belirir.

orjinal sürüm ne zmaan cıkar acill cevapp

Sen de yorum yaz