Windows 10 Güncellemesi, Yine Bozdu!

Windows 10 güncellemelerinin bozduğu şeylerin arasına yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu defa güncellemeden bakın neler bozuldu!

Windows 10 Güncellemesi HP Yazıcıları Bozdu

Windows 10'un Mayıs 2019 güncellemesi için geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir yama, oyunlarla ilgili ses problemlerini gideriyordu ancak hangi yeni sorunlara yol açacağı da merak konusuydu. Cevap fazla gecikmeden geldi: Bazı durumlarda yazıcılar, ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor.

KB4517211 güncellemesinin özellikle HP yazıcılarla ilgili sorunlara yol açtığı ortaya çıktı. Answers.com'daki gönderiye göre Windows 10 Version 1903 için gelen toplu güncelleme, yazıcı biriktirme hizmetinin durmasına ve yazıcının tanınmamasına sebep açıyor. Bu gönderide bir HP Officejet Pro 8210 yazıcıdan bahsediliyor, ancak forumda bir dizi kullanıcı da benzer yazıcı sorunları yaşadığını söylüyor.

Bazı kullanıcılar ise sistemde yazıcı olarak tanımlanan PDF yazıcısı sürücülerinin ve Kyocera ağ yazıcılarının KB4517211 güncellemesinden etkilendiğini söylüyorlar. Yani sorunlardan tek etkilenenler, HP kullanıcıları değil gibi görünüyor.

Son günlerde bazı hata onarımlarının "domino etkisine" yol açtığı ve daha fazla sorunun ortaya çıktığı gözleniyor. Örneğin geçtiğimiz günlere bazı bug'ların onarılmasıyla Cortana'da sorun çıkmış ve yüksek işlemci kullanımı gibi bir sorun baş göstermişti. Bunların onarımı ise Başlat Menüsünde, Görev Çubuğunda sorunlara ve başta bahsettiğimiz ses sorunlarında yol açtı. Son olarak ses sorununun onarımı, yazıcıları etkilemiş görünüyor.

Microsoft'un güncellemeler konusunda son aylarda bir kabus yaşadığı açık. Gelen her güncellemeyle bir şeylerin bozulması, firmanın itibarını tehlikeye atabilir ve rakiplerin elini güçlendirebilir. Microsoft'un bu konuda daha özenli olacağının sözünü vermesine rağmen durumun kötüye gitmesi, firmanın yazılım kalite testi süreçlerini tartışmaya açacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Spooler sorunu Windows 7'de de var. Üç gün bu sorunla uğraştım...

Ve de 900 milyon kullanıcıya sahip. Neden acaba

İtibar mı kaldı Firmada, i.... ettiler güzelim işletim sisteminin. W7'de her şey rayına oturmuştu, minimum arıza çıkıyor, çıkanda çabucak düzeltilebiliyordu. Çoğu hatayı orta halli kullanıcılar bile düzeltebiliyordu, şimdi aradığını bile bulamıyorsun. Adını hatırlayamazsan ara-bul'dan bile bulman zor. Ayar pencelerinde neredeyse hiç seçenek yok.

Sadece bunlarla kalsa gene iyi , 1903 full temiz kurulum yaptım. Bildiğiniz kağnı gibi çalışıyor. Driver ve sürücülerim güncel olduğu halde işlemciyi aşırı derecede kullanıyor, termal macununa kadar yenileme yaptım ama nafile.

Devlet isterse insanları senede 30 milyon Dolar ile her çeşit işletim sistemi, server yazılımları, 3. parti yazılımlar ve her çeşit cloud servisi sorunlarından kurtarabilir ama Devlet'in Windows kullanmasının birtakım nedenleri var. En önemli iki ise şunlar: 1) CIA Kardeşliği 2) Türkiye'yi pazar olarak kullandırtmak. Türkiye'nin senede sadece ESET'e harcadığı paranın 35 milyon Dolar olduğunu da hatırlatırım. Bu Türkiye'den her sene milyarlarca Dolar'ın IT için yurtdışına çıktığı anlamına gelir..

Hangi Türk Düşmanı'nın yüzyıllar önce biz Türkler adına böyle bir anlaşmaya imza attığını bilmiyorum ama Türkiye'nin varolduğu sürece pazar olmaktan öteye gitmesi, gelişmiş bir ülke mümkün değildir. Yüzyıllardır süregelen bir engelleme ve Hristiyanlar'a yol açma sözkonusudur...

Windows 7 den,windows 10 a geçmiştim bir güncellemenin ardından masaüstündeki önemli bir klasörüm kayboldu.Sistem geri yükleme ile ve R-Studio kurtarma proğramı ile kurtaramadım.O kadar sinirlendimki laptop'ı parçaladım.Şimdi yeni bir laptop aldım ve windows 7 kullanıyorum.Windows 10 iyi bir işletim sistemi değil,kimbilir daha nice sorunlar çıkacak :(((

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play