Windows 10 için 20 klavye kısayolu!

Windows 10'lu PC'nizi daha hızlı ve verimli kullanmak için, bu klavye kısayollarını bilmelisiniz!

Windows 10 kullanıcıları için 20 klavye kısayolu!

Windows 8'den veya Windows 8.1'den gelen bir Windows 10 kullanıcısı iseniz, yeni işletim sisteminizin klavye ve fareye daha yatkın olduğunu fark etmişsinizdir. Windows 8'in dokunmatiğe yönelmesinin ve masaüstünü biraz unutmasının ardından Windows 10, bilgisayar kullanıcılarının çoğunun klavye ve fareyi kullandığı gerçeğini kabul ederek masaüstünü tekrar eski yerine, hatta daha yukarıya taşıdı.

CTRL + C ile kopyalayıp ve CTRL + V ile yapıştırmayı bilmeyen artık neredeyse yok. Ancak Windows 10'da çok daha fazlası var. İşlem merkezini açmaktan sanal masaüstleri arasında geçişe, birçok işlemi klavye kısayollarıyla fareden çok daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Klavye kısayollarını hafızanıza kaydetmeniz gerektiği doğru. Ancak bunu yaptığınızda farenizle menüler arasında dolaşmanıza gerek kalmadığını ve hızlandığınızı fark edeceksiniz. Aşağıda en önemli 20 klavye kısayolunu sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan bazıları Windows 10'la geldi, bazıları önceki Windows'larda da bulunuyordu. Ama geldiği yer neresi olursa olsun, hepsinin işinizi kolaylaştıracağından şüpheniz olmasın.

1. Hey Cortana bize yok ama

Windows 10'un dijital asistanı, dilimizi konuşmuyor ve anlamıyor. Microsoft bu yüzden onu bizlere hiç göstermemeyi tercih ediyor. Ancak Cortana'yı çağırmakta kullanılan Windows + Q kısayolunu kullanarak Windows 10'un arama işlevini ekrana getirebilir ve sisteminizdeki kısayollar arasında arama yapabilirsiniz.

2. Neler yeni?

Windows 10'daki işlem merkezi, tüm uyarıları ve hızla açıp kapayabileceğiniz birkaç ayarı tek bir yerde topluyor. Yeni epostalarınıza, randevularınıza ve diğer uyarılarınıza göz atmak için Windows + A klavye kısayolunu kullanabilir, işlem merkezini hızla açabilirsiniz.

3. Snap işlevi

Windows 10, pencereleri ekranın dört köşesinden birine kolayca yaslamanızı sağlayan "snap" işleviyle geliyor. Bu işlevi dokunmatik ekran veya fareyle etkinleştirmek yerine, klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz.

Windows + sol ok tuşuna bastığınızda etkin olan pencerenin sola yaslandığını göreceksiniz. Bunun ardından Windows + yukarı ok tuşuna basarak pencereyi ekranın sol üst çeyreğine sığacak biçimde boyutlandırabilirsiniz. Windows tuşunda basılı tutarken, pencereyi taşımak istediğiniz yöne basmanız yeterli.

4. Sanal masaüstü

Sanal masaüstleri, çalışmanızı düzene koymanızı sağlayacak sanal alanlar oluşturmanızı sağlıyor. Örneğin Outlook ve web tarayıcınızın olduğu bir masaüstü oluşturabilir, sevdiğiniz Windows 10 uygulamalarını bir başka masaüstünde bir araya getirebilirsiniz.

Yeni bir sanal masaüstü oluşturmak için Windows + CTRL + D klavye kısayolunu kullanın. Sanal masaüstleri arasında geçiş yapmak için Windows + CTRL + Sol yön tuşu veya Windows + CTRL + Sağ yön tuşunu kullanın.

Tüm sanal masaüstlerini görmek için Windows + Tab kısayolunu kullanmanız yeterli. Etkin sanal masaüstünü kapatmak için Windows + CTRL + F4 kısayolunu kullanın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

faydalı bilgiler. teşekkürler

Kafa karıştıran sorular; 1) Ben bu tuş kombinasyonlarını aklımda tutup ezberleyeceksem o kadar para döktüğüm sağ tarafta duran Speedy Gonzales yan gelip yatacak mı? 2) Arkadaş biri bana açıklasın neden klavyeye ekranı ters çeviren kısayol konur? ve bu neden bir kedi üstüne yatınca ortaya çıkacak kadar kolay olur? 3) Kısayollara Aydınyolları (Aydın havası gibi) dense daha iyi olmaz mı?

@26 Ocak 2016 11:03 Bazı yerlerde ekranı düz değil ters koyuyorlar Windows sadece senin kullanman için tasarlanmadı.

@26 Ocak 2016 19:36 Verdiğin bilgiler için tşk. Demek amuda kalkıp bakanları da hesaba katmışlar senin gibi, tmm hepimiz için tasarlanmış!

Windows 10 nun bir bilinmeyeni güncellemden gelen windows 10 deneme sürümdür ses kartı driveri windows standart driverını görür ama o standart driver a garanti yoktur parazit çıkarabikir orjinal cd den windows 10 pro yükleyin ses kartı birinci driver problemini görmeyin bir zaman sonrada yavaşlamada yapabilir ama ne olursa olsun ses kartlarını yinede güncel yapmayı deneyin en az 8.1win olsun ekran kartınıda sitesinden en güncel sürümü yükleyin gom playeri buundan sonra sorunsuz açabilirsiniz

@26 Ocak 2016 14:21 kendince bilgi vermeye calismissin eyvallah da bu nasil bir metindir kardesim ya. yazim hatalarini gectim, bir tane virgul veya nokta olmaz mi bi metinde?

@26 Ocak 2016 14:21 Lütfen Google translate kullanmadan yaz.

siz bi başkasınız teşekkürler

Ne kadar çok işleve 'sadece' klavye kısayolu ile erişiliyorsa bir işletim sistemi o kadar kullanıcı dostu olmanın uzağındadır ! İnsanlar klavye kısayollarını ezberlemek zorunda da değiller. Grafik arayüz sistemi ne için yapılmıştı bir hatırlayın. Sadece klavye kısayolları yada o dönem için kodlamalarla sistemde çalışma yapacak olsaydık grafik arayüze ne gerek olurdu ki ? Ayrıca tablet bilgisayar kullanan biri olmadığımı da belirteyim. Bu arada makale komutları bilmek isteyenler için güzel olmuş.

çoğunu biliyordum, 3 -5 tane de daha öğrendim

Windows 10 Kasım 2015 güncellemesinden stabil hale gelmiş . Ağustos 2015 de yüklemiş ama 2 gün sonra windows 7 ye geri dönmüştüm ama şu anda gayet güzel , eksikleri gidermişler.

Windows 10 Hiç şüphesiz 29 temuzda il çıktığında berbat haldeydi driverler tanınmıyor, sistem kararlı değil vs ancak 1511 (kasım güncellemesi) ile gayet stabil ve kararlı oldu.Sorunsuz bir sistem.Hala daha kötü diyenler driver(sürücü) denen yazılımların ne işe yaradığını bilmeyen insanlar :)

Gerçekten çok faydalı bilgiler. Emeği geçenlere teşekkürler.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir