Windows 10 için yeni güncelleme yöntemi!

Microsoft, Windows 10'lu cep telefonları için Apple'ı ve iPhone'u örnek alacak!

  • Cem Şancı
Windows 10 için yeni güncelleme yöntemi!

Microsoft, Windows 10'u güncellemek için yeni bir politika oluşturduğunu geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Buna göre artık salı yamalarını kaldıracak, Windows'un senelik büyük güncellemelerini iptal edecek ve Windows sürüm numarası olmaksızın işletim sistemini sürekli, ufak ufak güncellemelerle, kullanıcılar farkına bile varmadan hem yamayacak hem de güncelleyecek.

Ancak Microsoft'un önünde önemli bir problem duruyor: Windows 10 Mobile... Farklı güncellemelerin, operatörler tarafından farklı zamanlarda yüklenmesi nedeniyle piyasada çok sayıda farklı sürüme sahip Windows Phone bulunuyor. Android'in yaşadığı ve üretici - operatör tarafından dağıtılan güncellemelerden kaynaklanan bu problem, Android güncellemelerinin farklı telefonlara çok farklı zamanlarda yüklenmesi ile sonuçlanıyor. 

Microsoft ileride bu sorunla karşılaşmamak için Apple ile aynı yöntemi izleyecek ve tüm kullanıcıların Windows 10'ununu aynı anda, kendisi güncellemeye açacak. Böylece tüm Windows telefonlar, tek seferde, aynı dönemde toplu olarak güncellenecek.

Dünyadaki telefon ve internet operatörleri, işletim sistemi içerisine kendi yazılımlarını ekleyememekten pek memnun kalmayabilir. Ancak çok sayıda farklı güncellemenin başa çıkılmaz farklı farklı sorunlar oluşturması riskine karşı Microsoft'un bu konuda ısrarcı olacağı anlaşılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Olması gerekende buydu en başından beri. Nihayet.

Windows Phone a doğru bir geçiş olacak gibi gözüküyor. Operatörler ve üreticiler istemiyor olabilir ama onların ne düşündüğü zerre önemli değil. Tüketicinin ne düşündüğü önemli. Biz Sürekli güncelleme ve gereksiz programlardan arındırılmış telefonlar istiyoruz. Böylece işletim sistemleri ve arayüzleri ile değil çıkardıkları telefonların özelliklerine odaklansınlar. Herkes kendi bildiği işi yapsın.

değişen olmaz... çöp yine çöptür...

@kuyu0kazici örnek android?

Android'in ilk sürümlerinden birisini kulandığımda bu ne herkesin android android dediği bu muymuş demiştim. Evlere şenlik bir sürüm vardı ortada. Haliyle zaman geçtikçe her programda olduğu gibi gelişti. Windows Phone 8 deniyor ama herkes biliyor ki bu 8. sürüm değil. Bildiğim kadarıyla bu yapı en fazla bir iki büyük güncelleme aldı. Yaşlarını karşılaştırırsak aynı yaştaki androidden kat be kat daha iyi. Haliyle şimdikinden değil.

Yahu Nokia lumia 520 ye var mı

@20 Mayıs 2015 13:50 aynen bi de badava olsun da :D

nokia 1520 ye geldimi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost