Windows 10 Mobile ve Lumia 640 yükselişte

Windows Phone 8 ve Windows 10 Mobile cephesinde taşlar yerinden oynamaya başladı!

  • Onur Seven
Windows 10 Mobile ve Lumia 640 yükselişte

Microsoft'un Ekim ayında gerçekleştirmeyi planladığı büyük lansman sadece birkaç hafta uzağımızda. Şirketin bu tanıtım etkinliğinde Surface Pro 4 tablet, Band 2 giyilebilir aksesuar ve yeni Lumia amiral gemilerini açıklaması bekleniyor.


Mobil reklam platformu AdDuplex tarafından yayınlanan veriler, Nokia Lumia 520'nin yüzde 17.2'lik kullanım oranıyla dünyanın en popüler Windows Phone akıllı telefonu olmaya devam ettiğini gösteriyor. İkinci sırada yüzde 9.4 oranıyla Lumia 630 yer alırken bu iki cihazı yüzde 9.0'la Lumia 535 takip ediyor. Yeni cihazlar Lumia 435 ve Lumia 640 ise lansmanlarının üzerinden birkaç ay geçmesine rağmen yüzde 3'lük bir paya yaklaşmış durumdalar.


ABD'yi kapsayan verilere bakıldığında ise, bölgede Lumia 640'ın popüler olduğu görülüyor. Cihaz geçtiğimiz Mayıs ayı ortalarında ABD'nin diğer mobil operatörlerinden geniş destek almadan önce Cricket tarafından satışa sunulmuştu. Daha sonra T-Mobile tarafından 130 dolara sözleşmeli olarak satılan cihaz AT&T tarafından 79.99 dolar gibi çok daha düşük fiyatla kullanıcılara sunuldu. ABD'de satışa sunulduktan sadece üç ay sonra Lumia 640, bir diğer popüler cihaz olan Lumia 521'i sollayarak Windows Phone ekosisteminde yüzde 8.8 oranında bir pay yakaladı.


Şaşırtıcı olmayan tek şey Microsoft'un Lumia serisinin global Windows Phone pazarını domine etmeye devam ediyor olması. 


İşletim sistemi tarafına bakacak olursak Windows Phone 8.1, yüzde 78.1 oranıyla popülerliğini arttırmış gibi görünüyor. Windows 10 Mobile ise geçen aya göre 0.7 puanlık bir büyümeyle yüzde 3.3 oranına ulaşmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

palavra boş yazılım merkezi ile TURKCELL TV uygulaması bile olmayan wp tutmaz...

@GORT Oda olur wp daha yeni başladı bu işe ağırlık vermeye market her geçen gün gelişiyor

@27 Ağustos 2015 20:18 5 yıl oldu hala fos...

Lumia 930 kullanıcısıyım.(Grafikte 928 olarak gözüküyor.) Onu da son Nokia olduğu için aldım. İyi ve ucuz telefon ama bir önceki amiral gemisinden daha az kullanılıyor. Grafikte de görülebileceği gibi satın almadan sonra Microsoft telefon kısmıyla hiç ilgilenmemiş. Diğer firmalar neredeyse her sene 2 amiral gemisi çıkartırken, hiç bir şey yapmayıp Nokia'nın adını kullanarak bir yere gelmeye çalışırsan kar etmiyor diye daha çok işçi çıkarırsın. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.

%3.3 off çok yüksekmiş. vay be.

@27 Ağustos 2015 13:03 sen ömrüde kaç defa dünyanın %3.3 ne bir ürün sattın?

Bu Windows içindeki oranlar. Bir de Windowsun İOS ve Android rakiplerine göre durumu nasılmış bakalım? >>>> Android OS (%80) / İOS (%15), WP (%3), DİĞER (%2) .... Sonuç = WP çöptür.

@27 Ağustos 2015 13:05 bence senin kafan ve bakış açın çöp :) bir şeyin çok olması iyi olması demek degil robot bilmem kaç surum oldu hala kasıyor ram yiyor virus dolu magazası elma dersen kısıtlı kendine özel kuralları olan kazık fiyatlı ama hepsi içinde hala kırılamayan virussuz kasmayan işini yapan önü açık bir sistem unutma ot da çok ama çiçek bazı yerlerde olur sadece .)

Windows her türlü çöptür. Her türlü derken gerek mağazasıyla gerek arayüzüyle gerek özellik bakımından sıfıra sıfır elde var sıfır. (ESki bir Lumia 820, yeni LG G4 kullanıcısı olarak ANDROİD CANDIR diyorumm)

@27 Ağustos 2015 13:07 Lumia 820 3 yıl önce çıktı lg g4 bu yıl çıktı telefonlar arasında 3 sene fark var. lumia 930 la karşılaştır bakalım.

Windows 10 ve sonrası daha güzel olacak. 2013 Yılından bugüne kullanıyorum, mağaza artık eskisi gibi değil. Eğer MS import olayını yaygınlaştırırsa daha güzel olacak.

en popüler windows phone'a windows 10'un gelmeyecek olması gerçeği..

@27 Ağustos 2015 14:44 en popüler wp'ye windows 10 geleceği gerçeği

WP denemek için lumia 640 almıştım gayet memnun kaldım sadece wp marketinin dahada zenginleşmesi gerekiyor

Lumia 930 kullanıcısıyım ve telefonumdan gayet memnunum gerek sağlamlık gerek kamera performansı gerek stabilizesi,şarjı her şeyinden memnunum bu arada ios ve android kullanmış biri olarak söylüyorum bunları android berbat virüslü ram düşmanı bir işletim sistemi ios ise abartılı pahalı kalıplarından çıkmayan bir sistem.

%80lik pazarda epi topu 10 standart uygulama kullanan adam gelmiş burada ahkam kesiyor.e zaten günlük kulandımda ihtiyaç haline gelmiş herşeyi bizde kullanıyoruz. Senin koca pazar dediğin şeyler yüzde 8lik pazarda da mevcut. Bence gayet yeterli. Bir iki eksikte tamamlanır.

Yok mağazası gelişiyormuş, yok windows 10 ile başlayacakmış bırakın bunları windows phon' dan bir cacık olmaaaz.

WindowsPhone'dan cacık olur...hemde android hıyarlı cacık olur. Suyunu iç danelerini tükür gitsin.

windows ios ve androidin cok gerisinde kaldı.amac nokayı bitirmekti ve oda oldu zaten.windows 10la biseyler degişirmi derseniz cok bişey degişmeyek gibi

Androidde şu kadar uygulama var diyor millet fakat sıfır aldığı telefona uygulama yükleyemiyor çünkü 6ayda kasmalar başlıyor sonra google amcaya s4 hard reset nasıl atılır diye soruluyor. Wp her geçen gün gelişen uygulama dükkanı ile bana androidi aratmıyor. Öyle iki uygulama fazla yükledim diye kasma da yapmıyor. Virüs bulaştı telefonumu kurtarayım stresi de yok. Windowsa özel uygulamarla android ve iosa hava da attırıyor daha ne diyeyim. Mixradyo, lumiacamera, officelens, vs araştırın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play