Windows 10 Mobile yeni Lumia'larla yükselişte

Windows 10 Mobile henüz final sürüme ulaşamadı ama son haberler, ilginç gerçekleri ortaya koyuyor!

  • Onur Seven
Windows 10 Mobile yeni Lumia'larla yükselişte

AdDuplex, Microsoft'un mobil ekosistemi Windows Phone'u ve yeni sürüm Windows 10'u kapsayan istatistiklerin yer aldığı yeni raporunu yayınladı. Veriler, 15 Aralık tarihinde 24 saatlik süre boyunca dünya çapındaki genel kullanım durumunu görebilmemizi sağlıyor.

Son aylarda olduğu gibi, yayınlanan son veriler de Windows 10 Mobile kullanımındaki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Ekim ayında yüzde 5.7 seviyesinde olan oran, geçtiğimiz ay yüzde 7, şimdi ise yüzde 8.8'e ulaşmış durumda. AdDuplex, Lumia 950 ve 950 XL amiral gemileriyle birlikte uygun fiyatlı Lumia 550'nin ilk kez bu grafiğe katkıda bulunduğunu söylüyor.

Windows cep telefonu üreticilerini yansıtan istatistikerde ise hemen hemen hiçbir değişiklik yok. Yüzde 0.05'lik düşüşe rağmen Microsoft/Nokia tüm aktif cihazların hemen hemen yüzde 97'sini oluşturmaya devam ediyor.

Küresel olarak en yaygın kullanılan ilk dört Windows akıllı telefonu sıralamasında bir değişiklik söz konusu. Lumia 520,  aylık 0.6 puanlık düşüşe rağmen en çok kullanılan cihaz olurken bu telefonu Lumia 535 (yüzde +0.6), Lumia 630 (yüzde -0.3) ve Lumia 635 (yüzde +0.1) takip ediyor.

Microsoft'un yeni amiral gemilerine odaklanacak olursak:

  • Fransa'da, Lumia 950 XL daha popüler durumda
  • Rusya'da, yeni giriş seviyesi Lumia 550, amiral gemileri 950 ve 950 XL'den fazla rağbet görüyor
  • Avustralya'da, Lumia 950 XL, 950'den iki kat daha fazla tercih ediliyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Hah şöyle ya, gel bakalım Microsoft, getir Windows 7 li amiral gemilerini, amiral battı oynayalım. Dandrokoid Dandroid ve Çürük Armut nal toplamış bu yıl. Şimdi yaygınlaşmasını canı gönülden bekliyoruz tabi ki ama uygulama desteğinin de artması lazım. Maymun dansı yapan Steve Ballmer görevde olsaydı habire tekrarlardı : Developers, Developers, Developers...

@24 Aralık 2015 15:05 steve amcaya saygı...

Bu Microsoft Adam olmaz bunu en çok kullanılan Lumia modeline bakarak anlayabilirsiniz Onca yıldır anca yatıyor başka bir halt yok

Microsoft sistemi resmen kendi batırdı ya. İlk çıktığında yine millet bir heves alıyordu, uygulama geliştiricilere bastıracağına tutturdu bir Windows 10. Tamam yap da yıl oldu ortada yok seven adam da resmen nefret eder oldu.

lumia 645.5 çıkınca alacağım. gerçi 646.25 de çıkacak diyorlar ama 646.75e de saklayabilirim

Windows 10 mobile kullanıyorıum android uygulamalarıda portlanabiliyor . Yani androidin sürekli kasan sistemi artık çok anlamsız geliyor şuanda cihaza 200 den fazla uygulama yükledim hiç hız düşümü yok, androidin mağazası bol olsa ne olur 5 10 uygulamadan sonra çileye dönüşüyor...

Ben lumia dan uygulama eksikliği yüzünden Samsung s6 'ya geçtim ama bin pişmanım Android tam bir çöplük bütün uygulamalardan reklam boca ediyorlar. Play store da çalışan 1 tane video indirme programı bile yok. Windows 10 evrense uygulamalarla eksiklik giderilirse derhal Windows'a geçeceğim. Olmadı iPhone ama Android tövbe...

@25 Aralık 2015 14:52 APK denen şeyden haberi olmayan bir cahilin cahilce bir yorumu.. Ayrıca reklamlar internet bağlantısı olduğunda gözükür. Reklam görmek istemiyorsan bir oyuna ya da uygulamaya girerken interneti kapat... Son olarak S6 kullanan birinin dandik lumiaları övmesinde bir mantık hatası var. Git Windows telefon al o zaman. Uygulamanın U sunu bulamazsın. Androidi mumla ararsın mumla. Uygulama bulmuş da bunuyor.

@26 Aralık 2015 04:42 Alsın kardeş androidi. Kilit ekranında donma olursa efekt dersiniz. Siz yaparsınız öyle şeyler. Şuanda dünyanın en güvenilir telefonu Windows Phone işletim sistemli telefonlar. Bunu sağlam bi teknoloji sitesinde görmüştüm. IOS ve androidiniz solda sıfır kalıyor kardeşim. Ben 1 yıldır kullanıyorum. Aradığım herşeyi buluyorum ne hikmetse aramayı mı bileceksin napıcaksın bilmiyorum. WİNDOWS PHONE KULLANMAK YÜKSEK IQ İSTER dostum sen içi boş kafanı yorup dumanlar çıkarma.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play