Windows 10 ön izlemeyi Lumia 830'da inceledik

Windows 10'un teknik ön izleme sürümünü Lumia 830'a yükleyip denedik. İşte test raporumuz!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Windows 10'u cepte denedik! Windows 10'un teknik ön izleme sürümünü Lumia 830'a yükleyip denedik; işte incelememiz!

Windows 10'un telefonlara geleceği dedikodusu sonunda gerçeğe dönüştü. İlk kez Ocak ayındaki Microsoft etkinliğinde gösterilen Windows 10'un telefon sürümü, dün geceden bu yana indirilebilir durumda.

Windows 10'un telefon sürümü, şu an sadece belirli Lumia'larda denenebiliyor. Güncelleme henüz önizleme aşamasında olduğundan, düzgün çalışacağının veya cihazınızı tuğlaya dönüştürmeyeceğinin bir garantisi yok. Dolayısıyla Windows 10'u denemeniz bir miktar risk taşıyor. Her şeyi göze aldıysanız ve Lumia 630, 635, 636, 638, 730 veya 830'dan birine sahipseniz, Windows'un mağazasından Windows Insider uygulamasını indirip yeni işletim sistemini cihazınıza kurabilirsiniz. Windows 10'u denemeye karar verdiyseniz, biraz beklemeye ve cihazınızı en az birkaç kez yeniden başlatmaya hazır olun.

Windows 10'un bu sürümünün tüketicilere ulaşacak olan final sürüm olmadığını, eksikler ve hatalar içerebileceğini söylemekte fayda var. Ancak teknik önizleme sürümü sayesine Windows 10'un telefonlarda nasıl çalışacağı konusunda fikir sahibi olabiliriz.

CHIP Online olarak Windows 10 Teknik Önizleme'yi bir Nokia Lumia 830 üzerinde deneme şansı bulduk. Peki Windows 10, Windows Phone 8'in en önemli eksiklerini kapatan 8.1 güncellemesinin ardından neler getiriyor?

Arka plan seçme ve fazlası

Windows 10, kutucukları kişiselleştirme işlevini bir adım daha taşıyor ve giriş ekranınıza istediğiniz arka planı seçmenize izin veriyor. Windows Phone 8.1'de kutucukların arka planını değiştirebiliyorduk, ancak bu kez herhangi bir resmi duvar kağıdı gibi arkaya yerleştirebiliyoruz. Bunu yaptığımızda kutucuklar bir miktar saydamlık kazanıyor ve duvar kağıdı görünür hale geliyor.

Uzun bir bekleyiş sonrasında Windows Phone 8.1'de tanıştığımız uyarı alanında da bazı geliştirmeler var. Öncesinde 4 simgeden oluşan hızlı ayarlar bölümü, artık genişletilebiliyor. "Genişlet" düğmesine bastığınızda aralarında kamera, uçuş modu, VPN, konum, cihazı keşfet gibi işlevlerin bulunduğu 8 yeni kutucuk daha görüntüleniyor.

Bu arada arayüzde dolaşırken bazı menü isimlerinin Türkçeye çevrilmediğini fark ettik. Ancak elimizdeki sürüm bir önizleme yapısı olduğundan bu tür küçük sorunlara rastlamak gayet normal.

3G veri bağlantısıyla ilgili yaşandığı söylenen sorunlara ise Windows 10'u denemiş olduğumuz Lumia 830'da rastlamadık. Hem Wi-Fi, hem de mobil veri üzerinden internete sorunsuzca bağlanabildik.

SMS'lere giriş ekranından cevap verme

Uyarı merkezine geri dönecek olursak, Microsoft'un burada yaptığı bir başka yenilik, gelen mesajlara direkt olarak cevap verebilmek olmuş. Yani gelen kısa mesajları cevaplamak için herhangi bir uygulamayı açmadan, ekranın üst tarafında görünen uyarıyı genişletmeniz ve cevabı yazmanız yeterli oluyor. Bu yeni işlev, henüz Facebook Messenger gibi üçüncü parti sohbet uygulamalarında sunulmuyor, ancak yakın gelecekte bunun değişmesini bekliyoruz.

Giriş ekranında daha önceki bir sızıntıda gördüğümüz küçük bir yenilik daha var. Kare ve yatay dikdörtgenler olarak ayarlayabildiğimiz kutucukları artık büyük bir dikey dikdörtgen olarak da görüntüleyebiliyoruz. Facebook ve Kişiler uygulamasında kullanabildiğimiz bu yeni kutucuk boyutu, her uygulamada desteklenmiyor. Bunların dışında giriş ekranı ve ekranı sağa kaydırdığınızda görüntülenen uygulama listesi, eskisiyle hemen hemen aynı görünüyor.

Ancak Ayarlar ekranı Microsoft tarafından elden geçirilmiş ve daha düzenli bir görünüme kavuşturulmuş. Gruplandırılan ve mavi simgeler sayesinde daha hoş bir görünüme sahip olan yeni Ayarlar ekranında aradığınızı daha kolay bulabiliyorsunuz. Sistem çapında küçülen yazı tipleri, ayarlar ekranına da yansımış; bu ekranda bir kerede daha fazla seçeneği görebileceğiniz anlamına geliyor.

Sistem, cihazlar, ağ ve internet gibi 9 seçenekten oluşan ayarlar ekranında kategorilerin dışında kalan ayarlar, en alttaki "Ek özellikler" bölümüne yerleştirilmiş.

Ayarlar ekranında dikkatimizi çeken bir detay, bazı ekranların beyaz, bazılarınınsa siyah arka plana sahip olmasıydı. Bu ilk başta tutarsızlık gibi görünse de, Microsoft final sürümde tüm ayar ekranlarında beyaz arka plana geçmeyi planlıyor olabilir.

Fotoğraf uygulaması, kamera ve yeni "trackpad"

Windows 10'la birlikte yenilenen fotoğraflar uygulaması, telefonda ve PC'de aynı biçimde çalışıyor. Fotoğraflar, cihazda düzgün görünecek şekilde biçimlendiriliyor. Tüm fotoğraflar OneDrive üzerinden eşitlendiği için Windows 10 kullanan herhangi bir cihazdan galerinize ulaşabiliyorsunuz. Uygulama, birbirinin aynı olan fotoğrafları kaldırıp, burst moduyla çekilen fotoğrafları tek bir görünümde birleştirme gibi yeteneklere de sahip.

Windows 10'u yüklediğimizde cihazda hem Lumia Camera, hem de Microsoft'un varsayılan uygulamasının yer aldığını gördük. Ancak final sürümde muhtemelen sadece Lumia Camera'yı, Nokia Camera adıyla göreceğiz.

İmleci taşımak, eziyet olmaktan çıkıyor

Microsoft'un yazı yazmayı ve mesajlaşmayı kolaylaştıracak bir başka yeniliği, klavyenin üzerine eklediği "trackpad" olarak adlandırabileceğimiz işlev olmuş. Klavyenin sağ alt tarafında, harflerin arasında bulunan mavi noktaya dokunup, parmağınızı herhangi bir yöne çektiğinizde, imleci istediğiniz yere rahatça götürebiliyorsunuz. Böylece kelimelerin üzerine dokunarak imlecin yerini değiştirmekle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Ekran büyüteci ve dosya gezgini

Sistem dosyalarına erişim yok

Windows 10'daki ekran büyüteci işlevi, teoride ekranı yakınlaştırıp uzaklaştırmanıza olanak tanıyor. Ancak denemelerimizde işlevin yanlışlıkla devreye girdiğine şahit olduk. Dahası onu kapatmak için cihazı baştan başlatmak zorunda kaldık. Bu sorunun final sürüme kadar çözüleceğini düşünüyoruz.

Güncellenen uygulamalar arasında Windows Phone 8.1'de tanıştığımız Dosya Gezgini de var. Artık yatay olarak da çalışabilen uygulama, diğer uygulamalar gibi Windows Mağazası üzerinden güncellenebiliyor. Yeni uygulama sistem dosyalarına ulaşmanıza izin vermiyor, ancak microSD kart veya cihaz üzerindeki fotoğraf ve videolarınızı rahatça yönetebiliyorsunuz.

Windows 10 Teknik Önizleme, testimiz boyunca elimizde Lumia 830'da sorunsuzca çalıştı. İşletim sistemi çok büyük yenilikler getirmese de, yapılan değişiklikler bizce Windows Phone 8.1 kullanıcılarını memnun edecek. 3G'yi kapatmak için halen birkaç menü dolaşmak gibi bazı küçük sorunlar devam ediyor. Ancak küçük değişiklikler yapmak için final sürüme kadar Microsoft'un bolca zamanı var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 62 Yorum

Finale kadar arayüz falan da değişecek deniliyor göreceğiz

@14 Şub 2015 02:38 fakir avuntusu

3g'yi kapatma denim ile gelmiş olması lazım. En azından pfd'de geldi.

@14 Şub 2015 03:13 Evet Denim güncellemesi ile geldi ama sanırım bu modellerde resmi (yani tam) Denim sürümü yüklü olmadığı için hücresel veri kısa yolu hızlı ayarlar seçeneğinde çıkmıyor :) Umarım cihaz listesi bu ay içinde artar da bizde deneme şansı buluruz.

Final surumune kadar çok şey eklenicek daha bu çok erken bir beta zaten açıklamalarındada yazıyo

finale kadar çooook şey değişecek

Ayarlar menusundeki semboller olmamış

Gayet güzel özellikler android den Windows a geçmeyi düşünüyorum

Wpnin çok fazla ekmek yemesi lazım

@14 Şub 2015 11:06 wp li telefon kullandınız mı da bu sonuca vardınız?

@14 Şub 2015 11:06 Evet 525 kullanıyorum keşke avea intouch 4 alsaydım diye pişmanım param çöpe gitmiş gibi dokunmatik sorunu var update ile çözülmedi günlik kullandığım bankacılık ve istatistik ile ilgili uygulamaların hiçbiri yok markette

@15 Şub 2015 11:48 Boş konuşuyorsun al androit fazla laf kalablığı etme burada

Arayüz çok güzel ve diğer sistemlerden farklı bir havasi var fi tarihinden kalma ikonlardan kurtulduk sonunda:-) finale doğru patlayan karolarda gelicek buda işin çileği olur :-)

Windows 10 un ilk halini hatırlayın için çok boştu Win 10 for phones ta aynı şekilde zamanla gelişecek

arayüz metro stili olacak deniliyo

Bu sefer olmuş yeni bi lumia alınabilir artık 920 yi satmıştım

video ve müzik oynatıcıyı halletsinler. ayrıca 512 ramli wp8.1 lerde uygulamadan atma kilitlenme halledilirse çok iyi olur

önizleme sürümün önizlemesi bu canlı yayınca anlatmışlardı

Arayuze sallayanlari anlamak zor cidden fi tarihinden kalma ikonlar PC tarihi ile bir olan dinozolardir! Karolar işlevsel yani canli bildirim aliyor etkilesiyor kullanici ile ayrıca renkli ve kullanimi kolay, adroid alinki güncelleme yüzü anca görürsünüz:-) bol kasmasi virusu alti linux ustu java ayar tutmayan hafiza yönetimi size gore tam,elmanin yagli kazik fiyati bol yazilim sinirmalari ,kablosu bile özel yine kafasına gore sinirladigi standart olmayan teknolojileri olmayan servisi:-) tam size gore.W10 hepsinin arasında en işlevsel ve ekonomik üstüne 3 sene OS güncellemesi var hem de her tel için ve PC ile ayni programlar artik calisicak

@fsh77 Androiddeli wigdetler daha kullanışlı. Fi tarihinden kalan senin android hakkında bildiklerin.

@fsh77 Nasıl bir dille yazdıysan üç kere okudum sindirmek için, nasıl windows mu mac mi diye tartışmaya gerek yoksa, tamamen kullanıcı alışkanlığı ve zevkiyle alakalıysa, bu da aynı şekilde, hepsi kendi içinde gelişiyor ve yenilikler getiriyor, seçim kullanıcıya kalmış

@fsh77 iyi yerden yere vurmuşsunda kendince,sanki saydıklarını android çıkarmış ,android icat etmiş gibi acayip yüklenmeler yapmışsın da , da sı var işte pek öyle biliyormuşta konuşuyormuş havası da verememişsin. o senin saydığın altlı üstlü javası falan bu işlerin bilhassa windowsun,internetin kısaca yazılımların artık omurgasını kemiğini oluşturuyor. napalım şimdi?yok sen kemiksiz seviyorsan başka mecralarda oynaman lazım. kum gibi.

Hiç stabil değil

@14 Şub 2015 16:40 Adamlar ön izleme sürümü diyor sen stabil değil diyorsun.

@14 Şub 2015 16:40 e değil işte

Arayüz çağ dışı yav

Stabiliteyi bozmasınlarda, gerisi çok sorun değil şu an iphone 6+ ve lumia 920 telefonlarım var.lumia yı şu an çok sık kullanmıyorum , fakat Wp çok stabil herzaman dediğimiz gibi tek sorunu marketteki uygulama miktarı.

Amiral gemilerine niye gelmiyor ne saçma sapan iş

şu hafıza kartındaki resimleri müzikleri falan yer değiştirebiliyoruz orası tamam sistem dosyalarını kurcalayamıyoruz orasıda tamam peki sistem hafızasından hafıza kartına fotoyu falan nasıl atıcaz onu denediniz mi orası karıştı biraz sanki

2015 senesinin yüz karası >>>> Windows 10....

Adamlar 3G kapatma arkaplan koyma falan konuşuyor lan resmen çağdışı bi sistem

@15 Şub 2015 11:49 ahaha güzel tespit kardeşim çok güldüm :)) yanlız sen wp kullanmadığın için bizim içimizdeki heyecanı anlaman zor. Bir sürü sonra telefona aşık oluyorsun kendimden biliyorum.

Lumia 1320 kullanıyorum. Yaklaşık 5 gün önce Denim güncellemesi geldi. Bildirimler 5 ayara çıktı ve 3G desteği geldi. Artık 3Gyi tek tuşla açıp kapatmak mümkün. Ek olarak canlı klasörler de geldi. Artık istediğiniz kutucukları gruplayabiliyorsunuz. Eğer yüklemediyseniz yenilikleri kaçırıyorsunuz demektir. Denim güncellemesi iyi oldu. Tabi burada anlatılan Windows 10 çok daha iyi olacak, merakla bekliyorum. Sağolasın Microsoft.

@16 Şub 2015 00:29 oha doslalama 3g kapatma falan yokmuymuş yuh yenilik demiş bide lan

@18 Şub 2015 14:01 Hee yoktu paso 3g de kullanıyoduk. Aklın yok fikrin var ilginç.

promterdan iyi okuyamamış...:) bu arada windows phone ne ki? kullanmak akıl işi değil

@16 Şub 2015 00:32 İos desen mantıklı lumialar gayet iyi.

Microsoft'un en iyi yaptığı iş masaüstü ve laptoplar için platform yazmak. Akıllı telefonlarda windows kullansak ne olacak sanki? Üç beş uygulamayı geçmiyor sayısı marketinin.

@16 Şub 2015 21:55 sen kullanma dostum.Android Çöplüğünde yüzmeye devam.

yıl 2015 olmuş hala pencerecilerin çöpünü övüp reklamını yapıyorsunuz yuh...

ben burda yorum yapan arkadaslara nedense guluyorum 2 senedır lumia 620 kullanıyorum 512 ram bana samsungun 512 ramlı telefonuyla oyun oynuyorum sosyal medyaya gırıyorum dıyen bı samsungcu varmı :)) yok 2senedır telefonum kasma donma yapmadı ayrıca marketı az diyen arkadaslar gunluk kullanandıgınız sosyal hesapların hepsı mevcut haa bıde l620 gta asphalt 8 cok rahat oynuyorum (512 ram ) samsung 512 oynayabıleceksem ben hemen andiroide gececem legen plastiğinizle size iyi kasmalar ...

ben 2 seneye yakındır nokia 525 kullanıyorum çok memmunum piyasadaki birçok telefondan (özellikle android işletim sistemli ) iyi olduğunu, hızlı olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.teşekkürler microsoft.

ios ile bunlar yarışabilecek seviyede değil bence

Adamlar 3G kapatma arkaplan koyma falan konuşuyor lan resmen çağdışı bi sistem

Lumia kullanmayan ve bilmeyenler yorum yazıp kalabalık etmesinler

@21 Şub 2015 16:18 Aynen lumialar yeterince kaba dahasına gerek yok

ula akıllı telefon diyolar hepsi mal kapalı iken hiç biri alarm çalmıyo? Sadece pil canavarı bunlar.

tarihin en güzel arayüzü.. sayfa sayfa iconlardan çok daha iyi..Modern arayüz ismi sanırım çağ dışı kalmış iconlara yönelik konmuş bir isim ve hakkını da veriyor. akıl almaz youtube programları var ve yağ gibi akıyor.resmi olmayan bir uygulama bile bu kadar güzel yapılabiliyorsa bu sistemin potansiyelini siz düşünün.ayrıca en güvenli işletim sistemi...virüs derdi yok uygulama durduruldu hataları yok.Eskiden windows yoktu da andorid bir yerlere gelebildi ancak şimdi windows var ve artık 10 numara olacak :)

@21 Şub 2015 20:49 Haha bebeğim ismi modern değil metro arayüzüydi ama patent sorunları çıktı modern diye uydurma bir isim salladılar. Modernlikle pek alakası yok bildiğin wigdetları kare diktörtgen falan bi fark yok. Ayrıva arkaplan desteğinin falan yeni geldiği arayüzün neresi modern? tema desteği bile yok

@22 Şubat 2015 11:13 saff androidin ilk sürümlerinide gördü bu millet senelerin işletim sistemiyle windows gibi yeni bi işletim sistemini karşılaştırmayın

Windows'un yeni halini beğendim. Test edenlerin bildirdikleri sorun ve istekler doğrultusunda finale kadar daha çok gelişecektir. Stabilite, güvenlik ve güncelleme desteği için Windows 10la birlikte ben de androidden windowsa geçmeyi planlıyorum.

Mesaj yazarken klavye ekranı kaplıyor maşallah

Microsoft saçma sapan politikalarını değiştirmen gerekir güncelleme yapmak için bile mağzadan uygulamasını indiriyosun yuh

@25 Şub 2015 05:40 dostum sen "önizleme" ne demek bilir misin? gerçi nereden bileceksin, elma önizlemeyi ücretli yapar robot ise hiç yapmaz. sen de haklısın dostum...

@25 Şub 2015 05:40 güncelleme yapmak için uygulama indirmiyorsunuz sayın okuyucu windows insşder geliştirici uygulamasıdır resmi olarak bir güncelleme yayınlanır ise telefon otomatik olarak alıyor güncellemeyi

Windows platforma yeni bir süper amiral gemisi getirirse ivmesini arttırabilir.

Win 10 ile otg desteği gelecek mi?

Lumia 830 mu lg g3beat mi daha iyi?

Lumia 830 cihazıma Windows Phone 10 kurdum Müzik çalar çalışmıyor ve kişiler canlı kutucuğunda resimler gözükmüyor

Windowsun dosya gezgini yok 3g tek dokunuşla yok diye boşa dalga geçmeyin 2 yıldır nexus 5 kullanıyorum dosya yöneticisi yok 3g yi bildirim çubuğundan kapatma yeni geldi 5.0 ile ama galeri uygulamasıda yok var nasıl var google plus ile entegre çalışıyor google plusu kullanmıyorum devre dışı bırakınca fotoğraflar uygulamasıda gidiyor yani fotoğraf görüntülemek için bile 3. Parti yazılım lazım adamı hayattan soğutur tek güzel tarafı var seri çalılıyor başka bi numarası yok zaten.

Şarj çok çabuk bitiyor windows 10da suzelmesi lazım tam sürümde

Selam..... Windows Phone 8.1 Nokia Lumia 920 kullanıcısıyım. 4'yıl oldu ufak tefek şeyler oldu ama telefonumu seviyorum... Windows 10 çıktığında henüz Türkiye'de yokken gerekli adımları yaptım ve telefon çok güzel oldu.Ama herşeyi göze alıp yaptım.Telefon yazılım güncellemesiyle bir kaç defa kapanacaktır.İlerleyen zamanlarda relefonunuzdan hiç memnun kalmayacaksınız, çünkü Windows 10' yazılımını kaldıramayan 920' modeli ne yapsanız olmuyor.Yazılım attırmanız gerekecektir.Windows Phone 8.1

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play