Windows 10'un en son detayları ortaya çıktı!

Microsoft için büyük gün geldi, Windows 10'un bilinen ve bilinmeyen detayları ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'un en son detayları ortaya çıktı!

Microsoft, Windows'un yeni sürümü Windows 10'un detaylarını bugünkü etkinlikte ortaya çıkardı. Windows 10'un teknik önizleme sürümü, geçtiğimiz sene yayınlanmıştı; bugün ise işletim sisteminin en yeni özellikleri gösterildi.

Bugün bahsedilen özelliklerden bazılarından, Microsoft'un verdiği ipuçları ya da sızıntılar sayesinde haberdar olmuştuk. Ancak daha önce sızmayan, şaşırtıcı yenilikler de var. Elbette Windows 10 henüz tamamlanmadığından, bugün anlatılan özelliklerden fazlası da zaman içinde işletim sistemine eklenecek.

Windows 10'un Windows 7, Windows 8 ve Windows Phone 8 için ücretsiz bir güncelleme olacağı biliniyordu ve bugünkü etkinlikte bu, tekrar duyuruldu. Microsoft, etkinlikte Windows 10'un ARM tabanlı tabletlere ve laptop'lara özel tasarlanmış bir sürümünü de gösterdi - bu, Windows 10'un Windows Phone ve Windows RT'nin yerini alacağı anlamını taşıyor. Bu yenilikle ilgili daha fazla detayları ilerleyen saatlerde CHIP Online'da bulabileceksiniz.

İşte bugün yapılan tanıtımda ortaya çıkan, Windows 10'un en son sürümündeki en önemli yenilikler.

Continuum

Microsoft, Windows 10'un hem dokunmatik cihazlarda, hem de klavye ve fareyi kullanan "geleneksel" cihazlarda çalışmasını istiyor. "Continuum" ise işletim sisteminin kendisini kullanıldığı cihaza göre adapte etmesini temsil eden bir terim.

Geçen sene bir konsept olarak ortaya çıkan Continuum, etkinlikte çalışır halde gösterildi. Göründüğü kadarıyla Windows 10, masaüstüyle dokunmatik dostu arayüz arasında kolayca geçiş yapabiliyor. Dikkat çeken bir detay, başlat menüsünün Windows 8'dekine benzer biçimde tam ekran olarak ayarlanabilmesi. Bunların dışında işletim sistemine bir Eylem Merkezi ve Uyarı Merkezi arayüzü de eklenmiş.

Cortana ve evrensel uygulamalar

Cortana, masaüstünde

Windows Phone'un dijital asistanının masaüstüne geleceği, bir süredir gizliliğini yitirmiş durumdaydı. Bugünkü etkinlikte Cortana'nın gerçekten de masaüstüne adapte edildiği, telefondaki işlevlerin aynısını, yani web'de arama, randevu planlama, hatırlatıcı ayarlama, takvim kontrolü gibi işlevleri Windows 10 üzerinde sunduğu gösterildi. Görev çubuğunda yaşayan Cortana'yı Windows 10'un bu sürümünde etkin hale getirmek için "Hey Cortana" demeniz yeterli oluyor. PC'ye özel işlevler de edinen Cortana, OneDrive'ınızda arama yapabiliyor, yazılı komutları anlayabiliyor, uygulamaları arayabiliyor ve belirli kişilere eposta gönderebiliyor.

"Evrensel" uygulamalar

Microsoft, farklı platformlarda tutarlı bir deneyim sunan evrensel uygulamalara bir süredir önem veriyor. Etkinlikte tanıtılan dokunmatik cihazlara özel yeni Office de bunun yeni bir kanıtı oldu. Office'in bu sürümü telefonları ve küçük tabletleri hedef alıyor.

Evrensel uygulama kategorisine giren bir başka örnek, yeni Fotoğraflar uygulaması. Uygulama, OneDrive'ı kullanarak fotoğraflarınız üzerinde düzenlemeler yapıp, onları organize etmenize izin veriyor.

Project Spartan

Project Spartan

Microsoft'un sadece birkaç haftadır konuştuğumuz yeni web tarayıcısı, Windows 10'un final sürümüyle birlikte gelecek ve tüm cihazlarda desteklenecek. Spartan IE Trident motorunun özelleştirilmiş bir sürümünü kullansa da, bu sürümde neredeyse tüm eski destekler kaldırıldığından ortaya çok hafif ve modern bir tarayıcı çıkıyor. Spartan, entegre Cortana desteği de sunuyor.

Microsoft'un yeni web tarayıcısı Internet Explorer'ın yerini alacak olsa da, onu ortadan kaldırmayacak. IE'yi kullanmanız muhtemelen hiç gerekmeyecek, ancak çok eski bir web sitesiyle sorun yaşadığınızda ona dönebileceksiniz.

Henüz "kod adıyla" anılan Spartan'ın önemli özellikleri arasında web sayfasındaki içerikleri OneNote'a aktarma da var. Microsoft, tarayıcıya yeni özellikler eklemek üzere çalıştıklarını, ancak tarayıcının henüz kullanıma hazır olmadığını söylüyor.

Xbox yenilikleri ve fazlası

Xbox

Windows 10, daha önceki sızıntılarda göründüğü gibi bir Xbox uygulamasıyla gelecek. Bu uygulama, kullanıcının tüm oyunlarını, arkadaşlarını vb. listeleyecek. Microsoft'un amacı, oyunları "hiç olmadığı kadar sosyal hale getirmek." Xbox uygulamasındaki DVR özelliği, masaüstündeki tüm oyunlarla entegre olacak ve herhangi bir oyunun son 30 saniyesini kaydedip, Xbox Live ve diğer sosyal ağlarda paylaşmaya izin verecek.

"Evrensel uygulama" modelinden bazı oyunlar da nasibini alacak. Bazı oyunlar, her platformda çalışabilecek ve kullanıcılar, istedikleri platformdan oyuna katılabilecekler. Etkinlikte buna örnek olarak Fable Legends'a PC'den ve Xbox One'dan nasıl giriş yapılabildiği gösterildi.

Windows 10'la birlikte gelecek olan DirectX 12 ise DX11'e göre yüzde 50'ye kadar performans artışı sunacak. DirectX 12, aynı zamanda daha az güç tüketimiyle daha iyi grafikler üretmeye olanak tanıyacak.

Xbox One oyunları, doğal olarak olmasa da akış olarak Windows 10'lu masaüstü PC'lere ve tabletlere gelecek.

Windows 10'un Tüketici Önizleme sürümü ne zaman geliyor?

Microsoft, Windows 10'un yeni bir sürümünün önümüzdeki hafta firma içerisindeki çalışanlara açılacağını söyledi. Telefonlara ve tabletlere özel sürüm ise daha sonra, Şubat ayında ortaya çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 91 Yorum

windows 7 ve windows 8.1 kullanıclarına ilk yıl ücretsiz olarak sunulacakmış. peki ilk yıl sonunda format attığımızı varsayalım, o zaman ne olacak???

işletim sisteminin keyini kullanılmış olarak gösterrir ve birdaha kullanamazsın

@22 Oca 2015 03:29 ticket yedek alırsın, olur biter....

Olmuş bu. Aero Glass da gelecek. Helal olsun sana Microsoft.

windows 10 gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi oldu. fakat beklediğim klasik masaüstü uygulamalarının mağazaya taşınması hakkında bilgi verilmedi. umarım ilerleyen tarihlerde bu uygulamalar mağazaya alınır. çünkü windows için harika ama keşfedilememiş bir sürü uygulama (aslında program) var. ve o hologram gözlük neydi öyle yaa... ağzım açık izledim... Microsoft ortalığı feci salladı... bütün teknoloji firmalarına ibret-i alem olsun. hiçbiri bir Microsoft değil, olamazlar da...

Aero glassi sonuna kadar arayacağım. Windows 8 tp de bulunan aero glass kararlı sürümünde yoktu. Bence final sürümünde geri verecek. Ben umutluyum.

TAM BİR DEVRİM OLDU!

Arm işlemci ile exe acabilcezmi gerçi biz bi yolunu bulup açıyoz ama

böylesine çalışkanlık ve böylesine görsellik göz kamaştırıcı ve çok güzel Windows konuşturuyor adını gerçekten hele ki o salak gözlüğü var ya Facebook ve Google in yaptığı ne kii.. Microsoft yaparsa harbiden iyi yapıyor yaa

Windows 7 30 dakikada, Windows 8 15 dakikada, Windows 10 Technical Preview bilgisayarıma 5 dakikada kuruldu en hızlı kurulan ve jet gibi olmuş Windows 10...

Vay anasını be en güzel Microsoft İşletim Sistemi olacak..

Başarı kazanılabilecek mi pc den?(Xbox Live başarısı tıpkı gfwl daki gibi)

Başarı kazanılabilecek mi pc den?(Xbox Live başarısı tıpkı gfwl daki gibi)

Pılımı pırtımı topladım Windows'a geçiyorum aga.

Telefonlar için yenilik adina bisey yok kişileri duzrnlemisler saçma sapan müzik ve video uygulamarini duzenlemisler ve zaten bi ise yaramayan ve bildirimlerin hangi uygulamadan geldiği bile belli olmayan bütün bildirimleri ayni ikon ile gösteren eylem merkezine bi 4 kisayol daha eklemişler okadar oda alt alta sirali. Sağa sola kaydirmali bütün kisayollari koysala biraz biseye benzrrdi . Bide bluetooth ile dosya gonderimlerinde çoklu gönder falan eklemisler sanirim. Öyle farklı bir yenilik yok symbianda Bada da bile olan seyler

@22 Oca 2015 01:29 kullanmadan yorum yaptığın belli

@22 Oca 2015 01:29 windows phone 10 ayrı tanıtılacak :)

@22 Oca 2015 01:29 Daha betanın betası sen neyin kafasısın?

Arkadaşım adamlar butun sistemi tek sistemde topladılar daha ne olsun.telefonlar için zaten çok ekdiğimiz yok sadece bi kaç popüler oyun ve uygulama eksik onun haricinde daha bir suru yenilik var adamlar tanıtmadı diğer cihazlarıda tanıttıkları için

Telefonlarda çok yenilik yok diyen kişi neresiyle izlemiş aceba ayarlar menüsü düzenlendi sağ tarafta uygulama listesi en popüler göre düzeltildi arka plan daha iyi hale getirildi o bildirim merkezi final sürümüne dah hoş hale getirilicek patlayan kutucklar olacak kutucuklar daha işlevsel olacak yeni kamera algoritması olacak daha ne olacak _?

WINDOWS 10 kesinlikle en mükemmeli olacak. Ödevine çok iyi çalışıyor Microsoft..

HoloLens'i unutmayın!

Oha Windows Phone a gerçek arkaplan desteği gelmiş devrimsel hemen patentimi almış

Piyasada var olmayan bişey göremedim. Sesli asistanın pc de olması güzel.

Stabilite gitmiş deli fibi kasıyor ikonlat bit kadar...

Hakkariyi salladı bu özellikler devrim başladı...

Windows 10 a ilk yıl geçiş ücretsiz ondan sonra geçenlere ücretli. Yani 1 yıl sonra para ödemeyeceksiniz ilk yıl geçerseniz

Yaza dogru tel ve pc uzerinde son durum dahada net olarak ortaya cıkar ama bu kadarcık bilgilendirme ve ciddi bir ivme getireceği ortada windows'a bu etkinlikte behsedilmeyen ufak tefek bir dolu yenilikte gelicek ayrıca.

Kendisini cihaza göre adapte etmesi güzel bir özellik. Windows 8.1 resmen dokunmatik ekranlar için yapılmıştı. Bu yüzden pek tutulmadı.

@22 Oca 2015 12:27 Dokunmatik masaüstü karışımıydı dokunarak da fare klavye ile de kullanımı zordu

Appleden iyidir hiç olmazsa.

Hayır,herkes yanlış anlamış. Windows 10'a Orijinal Windows 7 ve 8'i olanlar çıktığı ilk yıl ücretsiz yükseltme yapıp kendi lisansıyla süresiz kullanabilecek.

Bekleyin arkadaşlar hepsi dün tanıtılmadı daha neler var neler bu bir başlangıç görün bakın daha süper olacak bazılarının kuyruğunu araya aldığını görür gibiyim.

Microsoft, Windows 10 ile ortalığı salladı. Kasıp kavurdu. iPhone kullanıcısı olarak bunu bilir, bunu söylerim.

Teknolojik gelişme boyutundan bakarsak güzel bir gelişme, ama fanatizme gerek yok sonuçta İkisi de Amerikan şirketi...

yorumların çoğu absürd olmuş :) herhalde aynı microsoft satış ve pazarlama temsilcisi tarafından yazılmış :) gariplerim ya....

bence windows 10 o kadar iyi değil. Gene makyaj güzeli oluş.

@24 Oca 2015 12:31 Abi siz ne bekliyosunuz ya ben sizi bir anlayabilsem vallaha ben geliştircem bi windows 11, bi bitmediniz gitti bea

Ben de windows 10 denemesini kullanmaktayım. Başlat menüsünün kutucukların haricinde adeta yıllardır kullandığım linux işletim sisteminin masaüstü sürümlerinden olan "KDE 5" kullanıyormusum gibi hissediyorum. Sanırım, bu Windows, KDE yi almış ve bir kaç özellik ekleyerek geliştirmiş ve piyasa sürmüş gibi...

@24 Oca 2015 12:33 Alakası yok..

Windows 8.1'den, zaten program olarak da ayrıca yüklenebilen Başlat Menüsü gibi ıvır zıvır dışında bir farkını görebilen var mı? Ne gibi bir farkı var? Neresi harika?

@24 Oca 2015 12:52 merak ettim yükledim ama win 8,1 kullanıyor gibiyim halen

@24 Oca 2015 22:58 Fark olması gerekmiyor zaten

Win 10 ücretsiz değil ücretsiz yükseltme seçeneği var. Fakat zaten bilgisayar alırken içinde Windows u da satın aldığınızdan onun ürün anahtarını kullanarak ücretsiz olarak Win10 a geçebilirsiniz.

@24 Oca 2015 14:11 Ayrıca yükseltme alan kişi kutu lisan haklarına da sahip oluyor.

31 aralık 2016'ya kadar Windows 10'a geçerseniz sürekli bedava kullanabilirsiniz...

Windows 10'da ikip rogram aynı anda çalıştırınca bilgisayar kasıyor. Windows yedi banamısın demiyor aynı anda iki video dönüştürücü program çalıştırıyorum ve onlar dönüşürken video izliyorum yinede windows 10 kadar kasmıyor.

@24 Oca 2015 19:32 beta bir işletim sistemi olduğu için donanımsal sorunlar yaşatabilmesi normal ve ayrıca ben ilk çıkan beta başlangıcından beri var olan tüm sürümleri kullanmama karşın hiç bu tarz sıkıntı ile karşılaşmadım. uyumsuz yazılım yok denecek kadar az. beta olmasına rağmen aldığım sistem hatası yani mavi ekran sayısı 3 normal işletim sisteminde bile zaten bu sayıdan fazla mavi ekran hatası almak mümkün. Amd fx 6300 cpu 8 gb 2400 mhz g-skill ram samsun evo 840 pro ssd 2 tb western digital disk ati hd 7700 ekran kartı Asus m5a97 r2.0 anakart var. bu sistemde ne kasma nede takılma söz konusu bile değil aynı anda birden fazla uygulama açıp çalıştırabiliyorum ve ayrıca aynı anda 4 sanal makinayı açık kullanabiliyorum hyper V ortamında.

@24 Oca 2015 19:32 Senin bilgisayar win10 u sevmemiş demek ki sen ya win7 kullan ya da yeni bilgisayar al.

@24 Oca 2015 19:32 sana pöh diyom ben :D

@25 Oca 2015 13:31 tabi işlemci süper ram süper üstelik ssd ye kurulu sistem neden kassınki neden takılsinki :)

w10, yükleyen varsa...oyun yükleniyormu bu yeni w10,a ??

Benim tavsiyem, üst üst çıkmış olacak olan ve hala stabilite problemi yaşayan işletim sistemlerini yükseltme için kullanmamanızdır. Özellikle W8, çok sıkıntılar çıkarmaya başladı. Bir çok kullanıcıda, temiz kurulum yapmayı seçmek yorunda bırakan, kurtarma yapamadığınız problemler yaşıyor. W10'a ise, tam stabil hale geldiğinden emin olmadan kurulum yapmayın derim. Ön sürüm ne kadar az problemle geçiyor olsa da, henüz donanum üreticileri bu işin içine girmiş değil. Onlar daha donanım sürücüsü yazacak ve sistemde bir sürü çatlak meydana getirebilir. W8 çok sıkıntılı çünkü. Üstelik tek sistemde desteklemeyecek, donanım yelpazesine ortak, tek bir işletim sistemi yazılmış durumda. İlla kuracağım diyorsanız (8 ve 8.1 içinde öneriyorum), temiz kurulumunuz (kullanacağınız yazılımlarla birlikte) bittikten sonra sabit diskinizin bir imajını alıp yedeklemeniz. Kesinlikle pişman olmazsınız.

@25 Oca 2015 16:26 Tek kelimeyle uzun bir saçmalık senin düşüncen, cehaletine veriyorum. Sıkıntı yaşamış mış da, sanki okuyanda bu adamı çok büyük bir şirketin bilgisayar ağından sorumlu sanacak, ula ben evde denemek için yükledim ve beklentilerimi karşılıyor hangi sürücüyü tanımadı söyle. Ben haritacıyım ve ihtiyacım olan çizim programlarımı da gayet iyi çalıştırıyor.

Bunlar özellik mi şimdi, kısacası windowsu kırptık, tüm cihazlara hazır hale getirdik. Yenilik yok ama sade bir sistem. Geliştireceğimize sadeleştiriyoruz diyor ms

şimdilik vazgeçilmezim w7 sp1 x64 herşey uyumlu üstelik aero da cabası

@26 Oca 2015 15:20 wi 10 tanıtımındaki erkinlikteki pencereler görev çubuğu saydam ama 9926 da gelmedi.

Windows 8'in tanıdığı herşeyi ve fazlasını tanıyacaktır. Niye problem çıksın ki. Çok ekstrem donanım ve uygulamalarınız yoksa düşünecek bişey yok. Benim 5 senelik düldülde hiç bir problem yok. Hem de ekran ses hiçbir sürücüyle ilaveten uğraşmadan herşeyi tanıdı. Windows 8'i savunanlar da çok yanlış yapıyor. Microsoft kimsenin memnun olmadığı metro arayüzünden vazgeçti ve başlatlı ve multitasking'li masaüstüne geri döndü. Hibritler için de tablet moduna geçiş seçeneğini koydu. Bunlar önemsiz değişiklikler mi? Hayır çok önemli ve güzel değişiklikler ve de laptop-tablet her ne kullanıyorsanız hepsine uyum sağlayan bir sistem. Bundan sonra dizayndan da geri dönüş mümkün değil. Windows 8'de niye ısrar edesiniz ki. microsoft'un kullanıcıların isteklerine değer vermesi sayesinde mükemmel sisteme giden yol açılmış oldu. Windows 10 androidin ipini pazara çıkaracak, mac'in yükselişi duracak ve uzun vadede iphone ve ipad'in hakimiyetini de bitirecek gibi bence. Bunların olması için tek gereken ipad gibi ince hafif fansız ısınmayan ve pili çok dayanan bir klavyeli hibrit çıkarabilmek. İntel'in yeni işlemcisi tam da bu iş için üretildi. Çok yakında üreticilerden böyle modeller bekliyorum. Sonuçta laptop gibi tüm işleri yapabileceğimiz ve tablet gibi yanımızda taşıyabileceğimiz ve de pili gün boyu dayanan bir cihaz devrim yapabilir. Bundan sonra uygulama eksiklikleri de hızla tamamlanacaktır. Ben bile çok sevdiğim ipadimi bir kenara bırakabilirim.

@26 Oca 2015 17:05 diğer cehalet akan yorumlar arasından sıyrılan bir yorum. söylediklerinin hepsine imzamı atarım. türk milleti, cehaleti sebebiyle fanatikliğe varan, sabit fikirli düşünceleriyle kendi dünyasını daracık hale getiriyor. senin dışında bir tane profesyönelce düşünebilen şahıs girip de görüş bildirmemiş. gerçekten acınası durumdayız.

Win7'im var ama kullanmıyorum. XP SP3'ümden çok memnunum! 2GB'lık bellek ile bile yıldırım hızında çalışıyor. Üstelik de Comodo IS maximum seviyede çalışmasına rağmen. O hızı ve hafifliği bana yeni versiyonlar asla veremez. En hızlı boot, en hızlı açılış, en hızlı kapanış, en hızlı initializing, en hızlı tepkime ve en yüksek stabilite! Güvenlik ise Comodo, DeepFreeze, Özel XP Konfigürasyonları, Sınırlı Kullanıcı Hesabı ve Router ile maximum seviyede! Zune Theme, Rocket Dock ile görünüm de harika. Mesele yok! Format atmamdan beri 3 sene geçti. Sistemim hala ilk günkü gibi. Bir tane çöp bile yok! Bir 10 sene daha format atmaya niyetim yok; çünkü Cortana'dan başka yenilik yok. Yenilik istiyoruz, ey Microsoft!..

@27 Oca 2015 10:14 yeniliğin ağa babası geliyor directx 11 in 3 katı daha fazla çizim yapabilen ve işlemciyi daha az yoran directx 12 i geliyorrr heeyy ahaliii işiniz gücünüz çamur atmak görünümü eleştirmek eski kafalı dedeler sizi :D

@28 Oca 2015 21:55 Bugün DirectX 12 gelir yarın 13 olan yine bize oluyor. Senede bir sistem yenilemeden ayak uyduramıyosun. Parası olmayan ne yapacak onu düşünseler daha fazla yol alırlar tahminimce.

@29 Oca 2015 12:45 Parası olmayana teknoloji yok kardeş malesef, kapitalist dünyanın kanunları.

@29 Oca 2015 12:45 Güzel kardeşim XP diyorsun açılış hızı diyorsun. 6 yıl XP kullandım büyükçe bir kısmı SP3 lüydü. Açılış hızı ilk formatan sonra 5sn idi sonra artarak devam ediyordu. En sonunda 1 dk buluyordu. Ya ben çer çöp ne varsa bilgisayarıma dolduruyorum, ya da sen bilgisayarını ilk günkü özellikleriyle bir tek txt dosyası eklemeden programsız v.s kulllanıyorsun.

@27 Oca 2015 10:14 Sen çok yanlış gelmişsin. F1 gp izlemeye gidip " bunlar para tuzağı bende 93 mopel brodway var hemde tüplü sizinki km de kaç yakıyor ) gibi olmuş. Sana göre xp antika pc için elbette iyidir. Ama binlerce liraya gamer yada pro sistem toplayan adamlar xp mi kullansın? Az şu küçük çağınızı genişletin.

Linux Mint en iyisi...

şu anda windows 10 build 9926 kurulu bilgisayardan yazıyorum, hız olarak diyecek bişey yok, ancak tasarım olarak rezillik üst seviyelerde..bu şekilde çıkarsa fazla sürmeden yine millet windows 7 ve xp ile devam eder.. söylediklerim abartı geliyorsa yukarıda yazdığım sürümden görsellere göz atın ne demek istediğimi anlarsınız

win 10 hız olarak iyi ama henüz oyun kurmadım

Sandi windows değil androit :D

Eski bir forum üyesiyim hatta belki de çoktandır bu siteye bile girmiyordum, biraz yorumlara bakınca değişen hiçbişey olmadığını gördüm; gereksiz, saçma tartışmalar, XP mi daha iyi 7 mi daha iyi vs. :) Kesinlikle forumdan üyeliğimi silerek de ne kadar isabetli bi karar vermiş olduğumu gördüm muhtemelen hala para (takıntı yapmak), zengin, fakir vb. böyle saçma ve gereksiz muhabbetler dönüyordur orda da :) Kimseye bulaşmadan istediğinizi kullanın da demiicem çünkü insanlar asla değişmez bu konuda, böyle tartışmalar hep oldu ve olmaya da devam edicek...

@30 Oca 2015 13:12 lütfen forumda devam et yalvarıyorum sana. üyeliğini silmiş devam etmeyecekmiş :)))

Yenilik yok diyenler DirectX 12 bile windows 10 kurmanız için yeterli bir sebep(nokta)

@30 Oca 2015 15:28 DirectX 12 yi win 7 ye verse ms zaten nal toplayacak.

2015 in en büyük bomba fiyaskosu >>> Windows 10....

@30 Oca 2015 18:35 kesinlikle :=)

ben windows 10u kurdum. hemen sabahta 8.1e döndüm tam sürüm çıkana kadar kurmayıda düşünmüyorum

@31 Oca 2015 15:19 win 8.1 kurdum sonra win7 ye döndüm bende nedense :)

.@01 Şub 2015 23:26 8.1 güzel bence hızlı bazı özellikleri güzel bu kullandığım arkadaşın bilgisayarı 7 vardı 10 u merak ettim kurdum hoşuma gitmedi 8.1 kurdum. ilk zamanlar nefret ediyordum. ama şimdi gayet memnunum

eski bilgisayara xp kurdum uçuyor not işlemci 1.5ghz ram 512mb

@01 Şub 2015 23:28 sen eski bilgisayarına git Windows 3.1 kur o seni uzaya çıkartır o zaman

Mac ciler Windows'a gelmesin zaten. Geneli biraz cahil+kendini beğenmiş ve biraz da gerizekalı oluyor da

@01 Şub 2015 23:41 Sevgili okur-yazar ziyaretçi bu yazında senin akıllı olduğunu anladım teşekkür ederim, bir mac kullanıcısı.

@01 Şub 2015 23:41 kendini beğenmiş olabilir ama cahil demese idin iyidi ama benim mac kurulu bilgisayarım olmasını da hiç istemezdim :)

XP kadar iyi midir acaba? Geçsem mi Windows 10'a? Ne dersiniz? Bir de Linux Mint var, onu da çok beğeniyorum.

@03 Şub 2015 22:37 gardaş bekle derim ben tam çıksın ondan sonra

@03 Şub 2015 22:37 win7 sp1 geç aero glass ta var stabilde :)

@03 Şub 2015 22:37 xp den windows 10 a bilgisayarın kaldırmazsa gecemezsin

dalga geçmeyin, cahilliğimden soruyorum: neden windows 9 değil de 10? 8.1 den sonra 10 mu geliyor?

Arkadaşlar elimizdeki sistem daha yarısı bile bitmemiş bir sistem 2015'in son çeyreğinde tam sürüm çıkacak ve MS bize diyor ki "Windows 10'u bu haliyle deneyecekler bize geri bildirim yapsınlar sistemi birlikte geliştirelim" bu sistemin sorunları olması kadar doğal bir şey olamaz. Ben teknik ön izlemeyi kullanırken yaşadığım her sorunu MS'e feedback uygulamasıyla bildiriyorum siz de buraya yazacağınıza MS'e bildirin Windows 10 istediğiniz gibi olsun. Ne insanları sistemden soğutursunuz, ne de cahil durumuna düşersiniz.

aero glass keyfi win7 sp1 devam :)

her işletim sisteminde neden bukadar ilk başta sorun çıkıyor anlamış değilim halbuki vistayı aldılar bi kaç özellik eklediler oldu sana windows 7. windows 7 yi aldılar makyajladıalr oldu sana windows 8.windows 10 da vistanın makyajı oalcak ha makyaj olmayan ne? win98 den xp ye xp den vistaya geçilmesi. 98 xp ve vista makyaj olmayan kendien has işletim sistemleri.

Sen de yorum yaz