Windows 10 söylendiği gibi veri hırsızı mı?

Teknik Önizleme sürümü, kişisel bilgilerinizi çalıyor olabilir mi? İşte herkesi korkutan dedikodu!

Windows 10 veri hırsızı mı; haberler yanıltıcı mı?

Son birkaç gündür teknoloji haber siteleri, Windows 10 Teknik Önizleme'nin casusluk yaptığını, bastığımız tüm tuşları kaydedip, kişisel bilgilerimizi Microsoft'a gönderdiği iddialarıyla kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Ancak gerçekte durum biraz farklı; bu tür haberlerin yanıltıcı olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Windows 10 Teknik Önizleme, gerçekten de normal bir Windows'a göre daha fazla bilgi topluyor. Microsoft, işletim sisteminin sözleşmesinin gizlilikle ilgili bölümünde şunları söylüyor:

Program'ı edindiğinizde, yüklediğinizde ve kullandığınızda, Microsoft tarafından siz, cihazlarınız, uygulamalarınız ve ağlarınızın yanı sıra bu cihaz, uygulama ve ağları nasıl kullandığınız hakkında bilgi toplanır. Topladığımız veri örnekleri arasında adınız, e-posta adresiniz, tercihleriniz ve ilgi alanlarınız; gezinme, arama ve dosya geçmişi; telefon çağrısı ve SMS verileri; cihaz yapılandırması ve sensör verilerine ek olarak uygulama kullanımınız yer almaktadır. Örneğin,

Program'ı yüklediğinizde, uyumluluk sorunlarını tespit etme ve uyumluluğu geliştirme amacıyla cihazınız ve uygulamalarınızla ilgili bilgi toplayabiliriz.

Metin okuma gibi sesli giriş özelliklerini kullandığınızda, ses işleme teknolojisini geliştirme gibi amaçlarla ses bilgilerini toplayabiliriz.

Bir dosya açtığınızda, performansı geliştirme gibi amaçlarla dosya, dosyayı açmak için kullanılan uygulama ve uygulamanın her seferde ne kadar kullanıldığı hakkında bilgi toplayabiliriz.

Metin girdiğinizde, otomatik tamamlama ve yazım denetimi özelliklerini geliştirme gibi amaçlarla, yazılan karakterleri toplayıp kullanabiliriz.

Microsoft'un topladığı verilerin fazlasıyla çok olduğu ve işletim sistemini denerken bu gerçeği atlamamanız gerektiği bir gerçek. Ancak bunda şaşırtıcı bir durum yok ve sitelerin çoğu, şu önemli noktaları atlamış görünüyorlar:

- Teknik Önizleme sürümünün amacı, sistemin nasıl kullanıldığını anlamak, geri bildirim toplamak ve onu final sürüme kadar daha iyi bir hale getirmek. Bunda şaşırtıcı bir şey yok ve durum, indirme sayfasında belirtiliyor.

- Veri toplamanın Windows 10'la ilgisi yok, bu sadece Teknik Önizleme sürümüne özel. Final sürümde böyle bir özellik bulunmayacak.

- Teknik Önizleme sürümünü sadece Microsoft'un yeni işletim sistemine göz atma amaçlı kullanmanız gerektiği çoğu yerde belirtiliyor. Teknik Önizleme'de sadece kullanım verileriniz toplanmıyor, çeşitli hatalarla, kilitlenmelerle ve güvenlik açıklarıyla karşılaşmanız mümkün.

- Konuşmadan metne çevirme gibi işlevler, her zaman Microsoft'la iletişim kurmanızı gerektiriyor. Android, iOS, OS X'te de durum farklı değil.

Windows 10'un verilerinizi çalıyor olabileceğini ileri süren bazı makaleler, şu an yayından kaldırılmış bulunuyor (Örnek: Neowin).

Teknik Önizleme'yi denemeyi düşünüyorsanız, onu günlük işleriniz için kullanmayın. Bu sürümü bir test ortamında yeni işlevleri kontrol etmek ve Microsoft'a geri bildirimde bulunmak için kullanabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Normal kullanıcıların teknik önizleme sürümünü kişisel bilgisayarına kurup onu tamamlanmış bir Windows sürümü gibi kullanacak kadar aptal olduğunu sanmıyorum. Fazla abartıyorsunuz. Normal kullanıcılar için o kadar uyarı yapıldı bu henüz çok erken bir sürümdür ana bilgisayarınıza kurmayın diye. Ayrıca bu sürümü kullananlar zaten bilgisayar konusunda teknik bilgiye sahip kişiler. Yani bu tür şeylerin zaten farkındadırlar.

@08 Eki 2014 14:30 Keşke söylediğiniz gibi bir dünya olsaydı ama şu anki kullanıcıların çoğu bilgisayarı sadece söylenenlere göre yada kulaktan dolma bilgilerle kullanıyor. Gerçek kullanıcıların sayısı ise sadece %30 civarında

windows'un kaynak kodu açık değil. arka planda neler çeviridiğnden de kimsenin haberi yok. Almanya burdaki tehlikeyi görerek yıllar önce devlet kurumlarında linux'a geçti.

@08 Eki 2014 14:34 ne kadar komik olduğunuzun farkındasınızdır umarım. internet trafiğini izleyebileceğinizi bilmeyip açık kaynak kod değil diye saldırmaya çalışarak rezil olmuşsunuz. neyse çok üzülmeyin büyüyünce geçer.

@08 Eki 2014 14:34 Kaynak kodu açık olan Linux tabanlı android i de gördük. Adamlar virüsleri açık açık yazıp yükledi milletin telefonuna tabletine.

@08 Eki 2014 14:34 Bilmem gördünüzmü ama bir ay içerisinde Almanya Windows İşletim sistemlerine dönme kararı almıştı.

Sanki final sürümleri çok farklı

Bu bir şakamı sayın chip bayramda bitti ama!!!! hangi sürümünde casus yazılım yok'ki windows'ların.

şimdi sazan gibi yükleyenler düşünsün :)

ne bekliyodunuz ki, teknik ön izleme, kurun bi görelim nerelerde neler var, sonuçta amacı çoklu kullanım, son kullanıcı önizlemede ise eposta falan almazlar, onda ise sadece program davranışları, bileyen hoplamasın.

Evet Almanlar Linux a geçti ama sorunları nedeniyle geri dönmek için oylama yapacaklar. Bkz Münih

sanki diğer wındowslarda bilgi toplanmıyormu wındows ve android bu iş için seçilmiş kaptan zaten dünyanın bilgisini topluyorlar.

@08 Eki 2014 17:31 kaptan değil kaftan

iyide ön izleme sürümü adam sana dene diye veriyor babasını hayrına vermeiyor kimse zorla yükletmiyor zaten

Bugların nasıl oluştuğunu anlamak içindir

Tartışmasını yapmak bile saçma :s sonuçta henüz test durumu ve adamlar bilgi toplamadan neyi test edecek ! Linuxunda betasını indirseniz aynı osx inde. Osx Yosemite beta 2 kullanıyorum bunun gibi bir durum söz konusu anlaşmayı kabul etmeden kurmuyor bile :))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir