Windows 10 yoksa, Kaby Lake ve Zen de yok!

Eğer halen Windows 10'a geçmediyseniz, Intel ve AMD'nin yeni nesil işlemcileri konusunda sizi sıkıntılı günler bekliyor!

  • Ercan Uğurlu
Windows 10 yoksa, Kaby Lake ve Zen de yok!

Halen Windows 10'a geçmediyseniz bu haber sizi önemli ölçüde ilgilendiriyor. Özellikle de işlemcinizi yenilemeyi düşünüyorsanız... Zira Intel veya AMD fark etmez, bu iki devin yeni işlemcilerinden yararlanmak istediğinizde Windows 10'a geçmek zorunda kalacaksınız.

Gelen resmi bilgilere göre Intel tarafından Kaby Lake, yani 7'inci nesil işlemciler, AMD tarafından da Zen mimarili işlemciler artık eski Windows işletim sistemlerine destek vermeyecek. Microsoft tarafından açıklanan bu haber, ayrıca Intel ve AMD tarafından da onaylanmış durumda. Bu da yeni nesil işlemciler kullanmak isteyenlerin, yeni nesil işletim sistemi platformuna geçmeleri gerektiğini gösteriyor.

Öte yandan Skylake tabanlı cihazlarda ise Windows 7 ve 8.1 sürüm desteğinin Temmuz 2017 yılına kadar süreceği bilgisini verelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Microsoft ne kadar para yedirdi acaba.

Linux'a destek var intel sağolsun:)

@04 Eylül 2016 11:57 amd nin ekran kartı konusunda da destegi var linuxe

@04 Eylül 2016 11:57 Linux`a desteği AMD`de veriyor. ;)

@04 Eylül 2016 11:57 o kadar pahalı işlemciyi linux da ne yapacaksın ?

Microsoft mu yoksa NSA mi para yedirdi belirsiz ama şu kesin: bütün ABD li iletişim firmaları NSA için çalışır.

Linux'a da destek kesilirse işte o zaman kıyamet kopar!

Arkadaşlar bu Windows 10 çok fazla bilgi topluyor! Bu hiç hoşuma gitmiyor eminim sizinde gitmiyordur. Artık Windows 10 çığırından çıktı! Eğer oyun falan oynamıyorsanız kesinlikle Linux'a geçmenizi öneriyorum. Bakalım Linux kullanımı artınca Micro$oft ne yapacak.

@04 Eylül 2016 13:38 Kesinlikle haklısın aynı şeyi ben de farkettim. Çok can sıkıcı bir şey! Sürekli izleniyormuşsun hissi veriyor.

Amd`deki CEO operasyonun sebebi belli oldu.

Bilen bilir AMD 'nin şu anki CEO'su Lisa Su AMD hissedarlarının seçimi olmadan başa zorla geçirilmiştir. Sonucu ortada. Microsoft`un Windows güncelemesinde en dayatıcı davrandığı işletim sistemi Windows 10 olması şaşırtıcı değil. Windows 10 kullanan hiç güvenli bilgisayar kullanıyorum demesin, Windows 10 Microsoft tarafından yazılmış virüsle geliyor, bilgisayarınızın içeriğini otomatik tarayıp Microsoft`a iletiyor, Microsoft`ta bilgisayarınız içeriğini para kazandıran alanlara ve NSA`ya iletiyor

@04 Eylül 2016 20:38 Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kısaca NSA konusunda artık AMD şirketi de İntel ile aynı...

@04 Eylül 2016 20:38 Hissedarlar nasıl söz sahibi olamıyor anlamadım. Biraz açıklar mısın?

Satışları azalınca tıpış tıpış destek verirler her şey para için :)

En iyisi macbook adam 15 yıllık pc ye güncelleme desteği veriyor. Donanım yazılım uyumluluğu da cabası

Daha düne kadar Windows XP'yi destekleyen işlemciler üreten AMD şimdi nasıl oluyorsa Win8.1U1 ve alt işletim sistemlerini desteklemez oldu!?

@Magirus - Deutz AMD`nin başına zorla geçirilmiş Lisa Su isimli CEO`dan itibaren desteklemez oldu. Google`ın senelerce Amerika pazarında Yahoo`nun gerisinde 2. kalmasının etkisiyle Yahoo`nun başına kendi çalışanını yerleştirip Google lehine hareketlerle Yahoo`yu içeriden çökertmesi, Microsoft`un 10 sene boyunca bilgisayar sektöründeki firmalarla baş edemeyince; sektördeki firmaların başına gelenler, Motorola`nın başına gelenler gibi örneklerle malesef firmalara dışarıdan müdahale edenler oluyor.

@06 Eylül 2016 14:49 Microsoft ve Nokıa arasındaki ilişki de aynı şekilde olmuştu. :(

gelir gelir hiç merak etmeyin

VİA işlemci satın alıp kullanabilirsiniz arkadaşlar. Ülkemizde bulunması zor ama imkansız değil, Ankara ve İstanbul`dan VİA işlemci satın alınabiliyor.

Daha bir sene önce aldığım işletim sistemine neden 2 sene sonra destek kesilecekmiş. İnsanları zorla işletim sistemi değiştirmeye çalışmak büyük haksızlık. Verdiğim parayla eziyet çekiyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play