Windows 10'a yükseltmek bedava olacak!

Windows 10'a geçiş bedava olacak! Peki ama kimler bedava geçebilecek; bu iş nasıl olacak?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, 1 sene boyunca bedava olacak!

Dünkü Windows 10 etkinliğinde merak edilen bir konu, tekrar doğrulandı: Windows 10, Windows 7, 8.1 veya Windows Phone 8.1 kullananlar için (çıktıktan sonra) 1 sene boyunca ücretsiz bir güncelleme olacak. İşletim sistemi grubu başkan yardımcısı Terry Myerson, herhangi bir cihazı Windows 10'a yükselttikten sonra, onu cihazın ömrü boyunca güncel tutacaklarını söylüyor ve Windows 10'u bir "hizmet" olarak düşündüklerini vurguluyor. Bununla birlikte Myerson'un ne demek istediği, aslında tam anlamıyla açık değil. Myerson'a göre kullandığınız Windows sürümü, zaman içinde önemini yitirecek. Firma, 1 seneden sonraki yükseltmeler için "henüz karar vermediğini" söylüyor. 

Bununla birlikte Windows 10 güncellemesinin ne zaman geleceği konusunda Microsoft'tan herhangi bir açıklama gelmedi. Windows 10'a yükseltmenin ücretsiz olacağını daha önce duymuştuk, ancak ilginç olan Windows Phone 8.1'li telefonların direkt olarak Windows 10'a geçiş yapabilecek olması. Bunun diğer bir anlamı, Windows Phone'un yolun sonuna geldiği.

Windows 10 hakkındaki en son bilgiler, bu yazımızda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

Şimdiye kadar ağzım açık izlediğim tek tanıtım etkinliğiydi W10 etkinliği. Tek işletim sistemi, tek mağaza konusunda hayal gücümüzün bile erişemeyeceği şeyler yapmışlar. Artık Windows abi!

@22 Oca 2015 13:42 allahda seni güldürsün ya :)

bir yılda olsa bedava bedavadır hertürlü bedavıyı kaçırmayan bir milletiz biz:)))

Sanırım meseleyi yanlış anladın. Windows 10'un çıkışından itibaren 1 seneye kadar aldın aldın. Alırsan bedava kullanırsın. Ama windows 10 çıktıktan 1 sene geçer sen hala almazsan kusura bakma, rüyanda görürsün bedavayı. Yani 1 sene geçmeden alırsan ömür boyu bedava. Ama 1 sene geçtikten sonra almaya kalkarsan ne olur bilemiyorum.

arkadaşlar sadece 1 yıl bedava derken 1 yıl içinde geçenler için bedava cihaz ömrünü tamamlayana kadar demek istiyor. eğer 1 yıldan sonra geçmek isterse win 10'a o paralı olacak yanlış anlaşılmasın.

@22 Oca 2015 14:22 oda win 10 piyasaya sürülüş tarihinden birkaç ay öncesinden başlar yeni makineyle satılan win7 8 8.1 kapsar ucrettsiz geçşi mkanı eski win 7 8 8.1 sahiplerine bir şey düşmez bence.

Mac işletim sisteminin arkasından takip ediyor windows...

@22 Oca 2015 14:24 kesinlikle....

@22 Oca 2015 14:24 hangi alanda??? Yaratıcılık konusunda Windows, Mac OS'in önündeydi ya da kafa kafayaydılar. Uygulama/Program konusunda Windows'un eline su dökebilen yok. Windows 8 dokunmatikle uyumlu hale geldi bakıyoruz Mac OS'e... Öyle bi şey yok. Windows 10 artık tek işletim sistemi ile bütün cihazlara girebilir hale geldi yine Mac OS'de öyle bi şey yok. Mac OS ise Windows XP'nin yapabildiği 2 monitör kullanımını 10.9 sürümüyle getirdi. E hangi alanda Mac OS önde? Dur söyleyeyim, kullanıcılara özel olduğunu hissettirme ve onları kandırma...

@22 Ocak 2015 23:39 Ayynen öyle kardeşim. Birinin dediği gibi Apple sözde hayat standardı satıyor. Onun cümleleri ile anlatırsam; bak Apple reklamlarına adam iş adamı dağda kayak yapıyor bir yandan borsada bilmem ne takip ediyor. İnsanlar da güya alınca öyle olacağız sanıyor. Acı ama gerçek. Bunun en büyük kanıtı "Polat telefonu" denen çakma cihazlar olmuştur. Bu cihazlar peynir ekmek gibi gitti TR de. Tüm dünyadaki insanlar da çok farklı değil.

@22 Ocak 2015 23:39 abi süper bi kiyas lama , eline sağlık

Mac bilgisayarların yapımında bile üretim cihazlarında Windows var adam maç diyorya ulsn o kadar para veriyon bana bi tek ustun yonunu soyle mac ın windowstan

@22 Oca 2015 14:46 ben söyleyim mac win daha pahalı başka bi getirisi yok . zaten mac platformunda usseviye makinede yok sadece fiyatlar üst seviye.

@22 Ocak 2015 22:31 Aynen. Yok işte neymiş renk gerçekliğiymiş tasarımmış. Ulan 1500TL ye 27" monitör satıyorum burun kıvırıyorlar. Neymiş 500TL ye de varmış. Heee var TN panel var ama canım. PC de renk gerçekliği istersen Apple dan daha iyisi de var. Üstelik pahallı olmalarına rağmen yine de Mac ten ucuza gelir.

çıkış tarihi ve daha fazla ayrıntıyı nisandaki build konferansında verecekler

Neden bütün platformlar için tek bir işletim sistemi, onu anlamıyorum. Ne faydası olacak ? Mobil ile masaüstü kullanımı farklı şeyler, birisinin dokunmatiğe göre optimize edilmiş bir arayüzü, diğerinin klavye ve mouse kullanımına göre optimize edilmiş bir arayüzü var. Örneğin masaüstü için geliştirilmiş bir programın arayüzü mobil sistemde kullanılmaz ki, neden ortak platform olsunlar ki. Bu ikisini birbirine karıştırmamak lazım, Microsoft hala akıllanmadı mı, windows8 ile yaptığı hatadan ders çıkartmamışa benziyor.

@22 Oca 2015 15:38 bide şöyle düşün böyle bir platform hem maliyeti düşürür hemde yazılımcıların işini kolaylaştırır

@22 Oca 2015 15:38 Öhöm... Olayı anlamamışsın. Aynı çekirdek, aynı kodlar, aynı uygulama mağazası, benzer görünüm, farklı arayüzler ve kullanım şekilleri... Kazanan ise kullanıcı. Eğer PC'de yeni bir teknoloji ortaya çıkarsa, telefonlara geldiğinde ilk Windows destekleyecek. Bu sistem Microsoft'un robota ve elmaya yaptığı en büyük atak. Ve başarılı olacağını biliyorum.

@22 Ocak 2015 15:38 bölelikle uygukamalar win telefonlardada çalılacak ios ve android ciklet markası olabilir.

@22 Ocak 2015 15:38 Kardeş tek bir işletim sistemi dediği çekirdek kodlar oluyor. Yani aynı programlama dili olacak. Yani birinde satın aldığın yazılımı diğerinde kullanabileceksin. Arayüz aynı değil yani. Windows telefonda ise ona göre arayüz sunacak. Diz üstü ise ona göre. Tablet ise ona göre ya da Masa üstü ise ona göre. Cep telefonuna kuracaksan kullanılmayacak öğeleri kurmayacak böylece alan tasarrufu sağlayacak. Masa üstüne kurarsan tüm özellikler yüklenecek vb.

Yav şu windows 10 hakkaten de herkese 1 yıl ücretsiz vercez desler, piyasada ne xp kalır, win7 kalır....

ücretsiz olsun linux i bırakıyım

Arkadaşım tek platform olmasının avantajı yazıkan uygulama veya proğramlar hem pc tablet telefon hatta xbox ile çalışabilecek yazılım aynı olacak.sistem kendini ona göre ayarlayabilecek mesela diyelim xboxta oyun oynuyorsun ama pcde o an işin var hemen kaldığkn yerden pcde o oyunuda oynayabileceksin.

bir yıl ücretsiz wi7 ve üstüne zaten win 7 için verilmesi gereken sp2 (win8 yani) ,sp3 (win8.1) parayla kakalandı bu hatalarını bu şekilde düzeltirler umarım, öbür yandan win 10 ömrü win 11 çıkakadar yani 1 sene sonra msde win11 çalışmaları başlamıştır.

@22 Ocak 2015 22:28 win 10dan sonra çıkmayacakmış

tek sistem olması çok iyi uygulamalarda sadece çözünürlük değişir veya belli çözünürlükler arası kabuk değişir buda bizim işimize gelir yazdığımız her uygulamayı 480 pikselde 4k çözünürlüğe kadar yazabiliriz o da mantıklı olan bence microsodt iyi bişey yapmış tebrikler bu arada mac alıp içine ekstra win8 kuran arkadaşlarım var ve cidden windows mac te ayrı bi keyif veriyor waoow mac e bak adam windows kurmuş diyenlerde var

1 yıl ücretsiz mi, şaka mı şimdi bu? Ben bir yıllık işletim sistemini ne yapayım? Benim için Windows ya da Linux fark etmez. Linux her işimi yapıyor. Benim bir kaybım olmaz.

@23 Oca 2015 12:39 1 yıl boyunca W10'a -geçmek- ücretsiz. 1 yıldan sonra geçersen ücretli. Yani -1 yıl içerisinde W10'a geçersen- ömür boyu ücretsiz kullanacaksın.

@23 Oca 2015 14:05 Ooo iyiymiş o zaman?

@23 Oca 2015 14:05 yanlış bilgi vermeyin 1 senelik ücretsiz olucak süre sonunda hak gidicek.

@24 Oca 2015 17:30 1 yıl içinde korsan sürümler bile windows 10 a gecebilecek amaç window10 kullanımını saglamak. 1 yıldan sonra lisans iptal olacak die bişey söz konusu degil 1 yıl içinde geçersen ömür boyu lisanslı kullanacaksın ama 1 yıl içinde geçmezsen para verip alman gerekecek.

Arkadaşlar tanıtım sunumunda açıklandı , ilk yıl geçişler ücretsiz 1 yıl içinde geçmeyenler mağazalardan kutu içindeki Windows 10 a para vererek alacaklar.İlk yıl ücretsiz yapılmasının nedeni eski sürümlerin kullanımını düşürmek Windows 10 un herkes tarafından kullanılmasını sağlamak.Fakat şimdilik sadece Technical Preview ( ön izleme sürümü ) çıktı henüz tam sürüm çıkmadı.Ön izleme sürümünde hatalar ve sorunlar olabilir tam sürüm çıkmadan hemen kurmayın. Ücretsiz geçiş için 1 yıl süresi tam sürümün çıktığı tarihte başlayacak.

Mac OS X'in Windows'tan ayıran yönü stabilite ve virüssüz bir işletim sistemi. Çökme yok mavi ekran yok daha ne sayayım...

@20 Mayıs 2015 17:53 hadi gel seninle mac os cihaz toplayalım uzman bey.

@20 Mayıs 2015 17:53 mavi ekran (blue screen dead) hata raporunu inceleseydin ayrıntılı olarak bunun windowsun kendisinden değil 3. Parti uygulamalardan olduğunu görürdün ayrıca ilk bilgisayarımı aldığımdan beri mavi ekran sorunu başıma çok az geldi bir elin parmağını geçmez

@09 Haziran 2015 09:41 Ben Mavi ekranı sıkça sadece Windows ME da görmüştüm. XP den sonra mavi ekran hatırlamıyorum nerede ise. Windows 7 ve 8.1 ise hiç sorun yaşatmadı. Firefox ta flash player çökmesini saymazsak.

Android bir işletim sistemi çıkarsada ne Windows kalır nede Linux. Mac OS X ile kapışırlar sadece...

Şimdi benim aklıma takılan bika. şey var. Windows 7 ve 8 leri ilk yıl ücretsiz windows 10 a geçirdiler. Birincisi sanki bilgisayarı formatlamış gibi mi windows 10 olacak? İkincisi ise windows 10 a geçtikten 1 yıl sonra benim bilgisayarım çökerde format atmam gerekirse nası atıcam?Yeniden windows 7 ya da 8 DVD siyle format atıp eski sisteme dönüp hakkımı kaybecek miyim ya da windows 10 DVD'si gibi bir şeye sahip mi olucaz ücretsiz geçişte?

Win7 kullanıcısı olarak bana rezerve teklifi geldi, işlemleri onayladım ve artık onay kodu beklemekteyim.

Arkadaşlar format konusunu dert etmeyin zaten win 10 3gb lik bir data olarak indireceksiniz onuda dvd ye kaydedip win 10 dvd niz olacak.muhtemelen kayıtlı e mail adresinizede key i niz gelecek.

Microsoft Windows 10 u bir yıl içinde değil ; yükledeikten sadece bir yıl boyunca (mesala free antitivürüs gibi ama özellik kısıtlama olmaksızın ) süreli olcağını belirtiyor.. Yani ömür boyu lisans söz konusu değil.....Yanlış anlayanlar var ..Bedava olurmu hiç.Adamlar taşmı yiyecek :)

@02 Haziran 2015 19:09 win10 rezerve uygulamasında öyle demiyor ama rezerve ettikten sonra win10 tamamen sizindir diyor okumuyormusun

1 yıl bedava kullandıktan sonra ücret ödeyecekmişiz gibi bir algı oluşmuş.microsoftun sitesinde; Windows 10 işletim sistemini Windows 7 Service Pack ve Windows 8.1 Update sürümlerini çalıştıran bilgisayarınız üzerine bir yıl süreyle ücretsiz yükseltme yapabilecek ve edindiğiniz Windows 10 lisansını ömür boyu kullanabileceksiniz. Lisansınızın süresi bir yıl sonunda dolmayacak ve sizden ayrıca bir ücret talep edilmeyecektir.

Burada hala mac diyenler var arkadaş 13 inç mac laptop http://www.vatanbilgisayar.com/apple-macbook-pro-retina-corei5-26ghz-8gb-256gbssd-13-int-notebook-bilgisayar.html 4bin küsür tl para harici ekran kartı bile yok 1000 tl daha eklesem gidip bir alien ware laptop alırım senin o mac yanında netbook gibi kalır ne içiyonuz böyle

Ne mac laptopu dandik mac ları amma abarttınız harici ekran kartı olmayan en ucuz mac 2700 tl civarı 4 bin üzeri olanlar var paraya yazık 4 bin verdikten sınra alien ware alırım azdaha ekleyip bu mac hastası arkadaşlar bi alien ware monster yada msı baksınlar önce ??

Merhaba arkadaşlar. şu anki sistemim 32 bit yükseltme sırasında Windows 10'u 64 bit kurma hakkım olacak mı

@14 Temmuz 2015 13:52 Tabi ki hakkın olacak ama x32'den x64'e geçiş yapmak için temiz kurulum (DVD'ye yükleme medyası) yapmak zorundasın :)

Akradaşlar benim windowsum orjinal değildi windows 10 indirdim microsoftun kendi sitesinden ve yükledim.1 sene sonra sorun çıkmaz dimi

Sen de yorum yaz