Windows 10, zararlı yazılımları bitirebilir

Windows 10'un zekice hazırlanmış bu güvenlik alt yapısı, zararlı yazılımların sonunu getirebilir!

  • Cem Şancı
Windows 10 zararlı yazılımları btirebilir!

Windows 8, Microsoft'un güvenlik alanında attığı önemli adımlardan biriydi. Diğer Windows sürümlerine göre çok daha güvenli olan Windows 8 ne yazık ki çok uzun ömürlü olamadı. Ancak Microsoft, Windows 8 ile kazandığı güvenlik deneyimini Windows 10'a taşırken daha da geliştirecek gibi görünüyor. Şu ana dek öğrendiklerimizi özetleyelim...

Öncelikle şifreli güvenlik sistemlerinin zayıf noktalarını elimine edecek olan Windows 10, normal şifrelerin yanında ikinci bir doğrulama adımı daha gerektirecek. Bu doğrulama adımları biyometrik ölçümler de olabilecek. Yani parmak izi veya iris kontrolü gibi... Ancak parmak izi kontrolü, sadece parmağın üzerindeki izlerin iki boyutlu kontrolü değil, tüm parmağın üç boyutlu kontrolünü gerektirecek. Böylece kopmuş bir parmak veya kopyalanmış parmak izleri işe yaramayacak.

PC'yi açmak için, cep telefonuyla güvenlik kontrolü yapmak da bir seçenek olacak. Böylece telefonla etkileşim halinde olan PC, telefon üzerindeki güvenlik kontrolleri geçildikten sonra kullanıcıya açılacak.

Ayrıca PC'ye ulaşmak kullanıcının tüm verilerine ulaşmak için yeterli olmayacak. PC içinde üç ayrı bölüm olacak. Bunlardan biri Windows bölümü. Diğeri iş veya özel dosyaların saklandığı bir bölüm. Diğeri ise sanal verilerin yer alacağı ayrı bir güvenlik bölümü olacak.

Windows'un kendi çekirdeği bile bu üç bölüme birden ulaşamayacak. Dolayısıyla, kötü niyetli bir yazılım, birden fazla bölüme ulaşmaya çalıştığında, sistem bunun kötü amaçlı bir yazılım olduğunu fark edecek.  

Sanal verilerin toplandığı Virtual Secure Mode (VSM), minik bir ayrı işletim sistemi gibi çalışacak ve Windows'tan bağımsız olarak tüm gerekli güvenlik işlemlerini organize edecek. Bu bölüme müdahale etmeye çalışan bir yazılımın da kötü niyetli olduğu ortaya çıkacak. VSM'e bulaşmadan bilgisayarda faaliyet göstermeye çalışan kötü niyetli yazılımlar ise kolayca avlanabilecek ve uzun ömürlü olamayacaklar.

Dolayısıyla, Windows 10 ile birlikte hacker'ların işi artık çok zorlaşacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

HEP AYNI TERANE :D

Ohoooy, bunlar nedirküne? Bunlar güvenliği sağlar deyu mu düşünüyorsunuz acep?

İnşallah :/

virüs yoksa işin tadı olmaz :)

Linux ve mac os x ler bile '''bash''açığında neler oldu gördük.ama microsoft gene çıkdı sağlam işin içinden.bekleyip,kullanıp görelim..

win 8.1 kullanıyorum ister inanın ister inanmayın adamlar yapmış virüs bulaşmıyor sisteme security essentials 10 numara olmuş

@02 Ara 2014 16:29 Ona biz windows defender diyoruz gelişmiş hali sunuluyor win 7,vistaya göre

çıksa da yüklesek

tabi canım kesin bitirir microsoft diyorsa

iyide virüsler olmazsa bilgisayar kullanmanın ne eğlencesi kalır :D biz yine update ve güvenlik duvarını devre dışı bırakır bir de korsan kullanmak için crack yapar arka kapı ekleriz :p

Ben şahsen windows 10 dan çok ümitliyim..

Milyonlarca satır kod yazılıyor AI'ye geçilmeden virüs işi bitmez...

iyi güzel de performans ne olacak, sistemi yavaşlatacak illaki bu şifreleme işlemleri

Windows bölümünde çalışan bir zararlı, banka giriş kodlarını kolaylıkla çalacaktır. Artık her olaya özel virüs çıkarırlar. Dosyalar için, programlar için...

desenize Microsoft bu defa sağlam geliyor

Modern uygulamalar yapıları gereği daha güvenli.

paranoya böyle birşey olsa gerek!!!

İyinin her zaman daha iyisi de olacaktır. Sistem mükemmel olacak, Hackerlar daha da mükemmel olacaklar. Bu kervan da işte böyle yürüyüp gidecek.

Hohoohoohoooo

Bu alemde kral Microsoft.

habere devam edeyim usteki haberde geçenlerden dolayı sistem açılış süresi uzayacak, sistemi açmak için son kulanıcı takla atacak, bi prak lam yüklemeye kaltığında zırt bır uyarılar çıkacak yükleyelim mi - evet -bak eminmisin -evet-yüklemesek iyi olur-lan yülke kafa atmayım- bak yüklemeyim sonkez soruyorum yüklensinmi- lan yükle adamı hasta etme- şimdi tek seçenek çıkar win 10 kapat- yes. tek yaptıkları pc kullanımını zorlaştırmak 8 den itibaren tek yaptıkları bu. bu güvenlik zambanisi kapatılabilir olduğunu söylesin biri umarım kapatılabilir.

microsoft buna kendi inandımı ki!

Birdaha asla virüs girmeyecek gibi bir şeyi zaten hiçbir şirket iddia etmez ama güvenlik daha da arttırılacak deniyor bu iyi bir gelişme.

XP den beri hala aynı terane....

Windows 8 sati bana 10 dada lara isterse babayi alir yasasin korsan derim

Harbi konuşun, antivirus ile full scan yapmaktan daha zevkli birşey var mı? Hele bir de bulunan virüsler temizlendikten sonraki an! Nasıl bir rahatlama, Tanrım! Endorfin fışkırıyor sanki! Hele bir de hiç virüs yoksa! İşte böyle! Virüslerin böyle bir yanı da var, arkadaşlar! Kıymetini bilelim! Bu millet kalecilik yapmayı sever:)..

masal öyle bir virüs yiyecek ki akılları şaşacak...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play