Windows 10'a sanal makine takviyesi geliyor!

Windows 10'daki sanal makine tabanlı güvenlik sistemi, yeni güncellemeyle genişliyor!

  • Cenk Atlı
Windows 10'a sanal makine takviyesi geliyor!

Yazılım devi Microsoft, yakında sunulacak yeni bir güncellemeyle Windows 10'un, sanal bir makinedeki Edge tarayıcıda çalışabilmesini sağlayacağını duyurdu. Söz konusu güncellemeyi bir sanal makinede çalıştırmak; tarayıcıyı istismar etmeyi ve işletim sistemine ve kullanıcı verilerine saldırmayı çok daha zor bir hale getirecek.

Microsoft Edge için Windows Defender Application Guard olarak adlandırılan bu yeni özellik, ilk olarak geçtiğimiz yaz Windows 10'da tanıtılan sanal makine tabanlı bir güvenlik üzerine inşa edilmiş durumda. Windows 10'un Virtualization Based Security (VBS) adlı sistemi belirli kritik verileri ve işlemleri sistemin geri kalanından izole etmek için küçük sanal makinelerden ve Hyper-V hipervizöründen yararlanıyor. Bunların en önemlilerinden birisi de, izole edilmiş bir sanal makinedeki ağ kimlik bilgilerini ve şifreleri depolayan Credential Guard.

Microsoft'un kullanıcı ve veri güvenliği adına attığı önemli hamlelerden biri olan Windows Defender Application Guard'ın, bu yılın sonlarına doğru Windows'un Insider mimarilerinde mevcut olacağı, sabit bir versiyonun ise 2017'de kullanıma sunulacağı belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Comodo Sandbox varken sanal makineye hiç gerek yok...

Bu teknolojinin sandbox kadar hafif olduğunu umuyorum. Eğer sandbox kadar hafifse, hiçbir sorun yok. Ayrıca her türlü güvenlik önlemini takdirle karşılarız ama Comodo Sandbox gibi gelişmiş bir ünite değilse, açıkçası Windows Kullanıcıları'nın çok da işine yarayacağını sanmıyorum. Benim tüm tarayıcılarım daima sandbox içinde çalışır. Sadece download klasörü sandbox dışındadır. Tüm ekler de sandbox içinde açılır. Thunderbird ve Skype da daima sandbox içinde çalışır... >>>

@cleverman Ah bir de onları program üzerinden ayarlamak kolay olsa... Arayüz çok karmaşık ve sandbox'ın ayarlarına tam hakim olmayı engelleyecek kadar da bıktırıcı. (Comodo IS Kullanıcısı)

Ayrıca bir de Comodo Sandbox'ın kurallara bağlı görevleri vardır...

Cleverman sen yetkili bir abiye benziyorsun. Bu konuda ciddiyim bana iş ayarlar mısın? IT Desteği verebilirim kullanıcılara

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play