Windows 10'a "şeffaf" Başlat menüsü geliyor!

Windows 10'un masaüstü sürümü ile ilgili cevabı çok merak edilen soru, cevabını tam olmasa da buldu!

  • Ercan Uğurlu
Windows 10'a "şeffaf" Başlat menüsü geliyor!

Geçtiğimiz günlerde hatırlayacak olursanız Windows 10'un Teknik Önizleme sürümü cep telefonu platformuna sunulmuş ve biz de inceleme fırsatı bulmuştuk. Bu defa Microsoft'un yeni işletim sistemine yönelik cep telefonu tarafına değil, masaüstü platformu üzerine bir haber geldi. Şu sıra Windows 10 yapı 9926'ya üç yeni yama hazırlanıyor ve bu yamalar neticesinde daha önce Microsoft'un tanıttığı "şeffaf başlat menüsü" işletim sistemine eklenecek gibi görünüyor.

Kulağımıza gelen haberler yalnızca bundan ibaret değil elbette. Microsoft'tan Gabriel Aul'un Twitter üzerindeki gönderileri de bunu destekliyor. Bir kullanıcının gönderisine "Transparency is coming" şeklinde yanıt veren Gabriel Aul, böylece Windows 10'un başlat menüsünün artık şeffaf olarak kullanıcılara sunulacağını müjdeledi.

Şimdiyse, Başlat menüsüne eklenen "şeffaflık" özelliğinin tüm Windows 10'a yayılarak, Aero benzeri bir arabirimi geri getirip getirmeyeceği merak ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

Aero glass gelmeli kesinlikle. Hep bu aero glass haberleri bekliyorum. Kesinlikle temaları cok iyi tutmali en azindan wallpaperlar guzel secilmeli. Windows 8.1 gibi fiyasko olmamali. Mac os dan birazda tasarim calsinlar.

bi bu eksikdi. hiç sevemedim şu şeffaflık olayını.

Yosemite ye benzese cok iyi olur

@21 Şub 2015 01:24 zaten windows hep mac os x e benzemeye çalıştığından yavaş yavaş olur. gölgeler benzemiş sanıyorum.

Windows artık batıyor.

Devrimsel bir özellik. Kıskananlar gelir hemen. Windows aşkından nasibini alamamış fakir elit olmayan tipler. 10 sene sonra sizede gelir belki kıskaçlık yapmayın

Şeffaf olursa kutucuklar daha tatlı görünür. Tamam w10 iyi denedim ama ms bu aero da neden inat ediyor anlamadım.

Çok açayip bi olay. Onca yıllık başlatmenüsü nasıl şeffaf oluyolan çok iyi olumuş.

aero son derece lüzumsuzdur. boşu boşuna sistem kaynaklarını harcayıp yazılımı yavaşlatacak...

@21 Şub 2015 07:54 20 yıl öncede yaşamıyoruz pencerenin arkasını göstermesi hangi sistem kaynağını harcayacak acaba..

@21 Şubat 2015 07:54 istemiyorsan kapatırsın bu kadar basit

zaten hep aynı şeyi yapıyolar. gerçek canlı ikonlar, şeffaf pencereler windows 7 de varken. herşeyi retro yaptılar. çünkü bu canlı ikonları ve aero yu yeni bişeymiş gibi tekrar satmak için zemin hazırladılar. bütün firmalar aynısını yapıyor.

Bu Windows 10 mu? Yoksa linux'un masaüstü sürümü olan ve modife edilmiş KDE Plasma 5 mi? Gide gide başlat menüsündeki kutucuklar hariç KDE 5 plasmaya benzemeye başlamış...

@21 Şub 2015 08:11 ,Saçma sapan konuşma neresi benzemiş

gelsin kullanan kullansın kullanmayan kullanmasın en iyi bu eğer bu seçenekte olursa gerçekten güzel bir işletim sistemi bizi bekliyor demektir

Masaüstü simgelerinin normale dönmesi şart! Çoluk çocuk oyunu gibi olmuş ya

telefonlar için gelecek ama masaüstü?

linu win çöpüyle uğuraşmayın

Aslında windows 7 ye 8 e 10 a hic gerek yoktu, vista geliştirilmeliydi; daha stabil, hantallağı giderilmiş, hafifletilmiş olsaydı, biz şimdi vista kullanıyor olurduk. ve günümüzde Mac Os kullanıcılarının sayısı yarı yarıya az olurdu

@21 Şub 2015 11:59 Aynen kardeşim doğru diyorsun şimdi windows 10 diyoruz ilerde windows 11 çıkar 12 15 19 20 100+ gider

@21 Şub 2015 11:59 Windows 7 zaten Vista'nın düzeltilmiş haliydi.

@21 Şub 2015 11:59 vista zamanın bilgisayarları için oldukça ağır bir işletim sistemiydi tek sorunu erken çıkması

Windows 7 masaüstü için ideal

@21 Şub 2015 12:43 Windows 8.1 kullanımı iyi bence. Windows 7 de iyi biraz hantal kalıyor...

Linux'da yıllarca olan şeffaf pencereler windows'da neden olmuyor olamıyor anlamıyorum

@21 Şub 2015 12:58 Anlamıyorsun çünkü işlerine gelmiyor güncelleme yapıyorlar o kadar update 1 2 3 hiç bir şey güya hackarlar saldırıyormuşmuşmuş da açık kapatıyorlarmış. U3 de U2 dede verilebilir saçma sapan üçüncü parti uygulamalar kullanmasak.

@21 Şub 2015 12:58 2002de xp zamanında kalmışsın sen galiba.

Görünen o ki Microsoft kullanıcıları hakikaten dinliyor. Şeffaflığın geri gelmesini isteyen kullanıcı sayısı az değil, ve bu durumda böyle bir özelliği aktif edip etmemeyi kullanıcıya bırakmak en mantıklısı. Doğru bir hamle bence.

Aero ile Aero Glass'ı karıştırıyor herkes. Yanıp sönen dikkat dağıtan button gibi diğer bütün bileşenleri kapsayan Aero teması geri gelmeyecek. Şu anda Windows 10 pencerelerinde 1 piksel çerçeve var, pencerelerin etrafında gölge var ve görsel olarak Windows 7'deki pencereden daha başarılı. Aero Glass saydamlığı gelse bile sadece pencerenin üst tarafında kullanılabilecek. Onun dışında Windows 10'da Aero Snap özelliği, snap assist ile beraber daha güzel hale geliyor.

@21 Şub 2015 15:43 "yanıp sönen dikkat dağıtan buton"? kafasına göre yanıp sönmüyor senin dikkatini dağıtmak için sen üstüne gelince yanıyor.. böyle komik yorumlar da bi tek bizden çıkar.

@21 Şub 2015 20:44 Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan cevap yazmışsınız. Siz ya Windows 7 kullanmadınız ya da kullanırken hiç dikkat etmemişsiniz. Windows 7 de aktif buttonlar yanıp sönmeye başlar. Ve siz tıklamadan ve ya üzerine gelmeden otomatikman aktif hale gelen buttonlar mevcut. Açıkçası bu durum beni birçok kez rahatsız etmişti. Bu buttonlar Windows 8 ve 10'da da mevcut ama sadece renkli çerçeve ile gösteriliyorlar. Düz yani "Flat" tasarım hakim. Bu yapının bozulacağını zannetmiyorum. Sadece pencerelerin üst kısmına saydamlık getirilebilir.

windows, linux, mac os üçünüde toplasan bi tane işletim sistemi etmez. birinde görünüm yok, diğerinde kısıtlama çok bir diğerinde hiç uyumlu program yok. bilgi var para yok. yoksa bu üç işletim sisteminide ağlatacak bir işletim sistemi nasıl yazılır göreceklerdi.

@21 Şub 2015 18:17 mac os x i kaç sefer kullandın da kısıtlamanın çok olduğunu uyduruyorsun acaba? tek kişi yazıyor sanki komiklik

@21 Şub 2015 18:17 sen yapda görelim çeneyle nasıl oluyor

@21 Şub 2015 18:17 o üçünün ikisi yüzünden birçok lisans kılitli durumda elin kolun bağlı bir şey yapmak için lisanslar patentler alınması lazım verceklerini sanmıyorum buyüzden Linux türevleri çıkıyor yine de en iyisi win platformu.

benim win7 de zaten aero glass var :)

şeffaflık windows 7de kalmamın nedenlerinden biriydi ve şimdi 3 sene sonra yeni bir özellikmiş gibi şeffaflığı getirmeye çalışıyorlar. iyi devrimselmiş ya. bikaç codeci varsayılanlara eklemekten başka bişey yapaydınız da kullanaydık.

@21 Şub 2015 20:50 windows vista'dan itibaren olan bir şey yanlış bilgi verme 5 sene vista kullandım windows aero temasını iyi bilirim

Windows 10'un KDE 5 Plasma benzerliğini aşağıdaki linke tıklayarak izleyiniz. https://www.youtube.com/watch?v=RZeoZ-ZB8zg Yorum size kalmış. Windows seven fanatiklere duyurulur!

forumlara girin bakın windows mağdurlarıyla dolu :S yaşasın Linuz distro ları :P

touchpad'a çift dokunduğumuzda sağ tıklayınca gelen yenile yaptığımız menü geliyordu onuda kaldırmışlar geri gelmeli kolaylaştırıcıydı

windows a nasıl ios yükleyebilirim?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play