Windows 10'dan "Chrome'u bırakın" uyarısı!

Microsoft, Chrome'u bırakıp Edge'e geçmeniz için şimdi de Windows 10'da bu uyarıları göstermeye başladı!

  • Cenk Atlı
Windows 10'dan "Chrome'u bırakın" uyarısı!

Yazılım devi Microsoft, Edge tarayıcıyla ilgili önemli bir duyuru yaptı. Firma Windows 10 işletim sisteminin kullanıcılarını Chrome tarayıcının Edge'e kıyasla daha çok batarya tükettiği konusunda bilgilendireceğini açıkladı.

Microsoft, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Edge'in Chrome, Firefox ya da Opera gibi rakiplerine nazaran dizüstü bilgisayarların bataryasına daha az etki ettiğini duyurmuştu. Firma şimdi de Edge üzerinden tarayıcılara ve özellikle de Chrome'a karşı açtığı savaşı bir adım öteye taşıyor.

Buna göre Windows 10 görev çubuğundaki açılır pencere bildirimleriyle kullanıcılara Chrome'un laptop'un batryasını daha hızlı tükettiğine dair resmi bir bilgilendirmede bulunacak.

Açılır pencerede ayrıca kullanıcılar Microsoft Edge'e geçtikleri takdirde yüzde 36 oranında daha uzun bir tarayıcı süresine sahip olacakları bilgisi de yer alacak.

The Verge'de yer alan habere göre söz konusu mesaj ilk olarak Temmuz ayının başlarında bazı kullanıcıların ekranında görüşmeye başladı. Öte yandan kullanıcılar Mozilla Firefox'tan yararlandıklarında da yine Edge lehine benzer mesajlarla karşılaşabilecek.

Bununla birlikte kullanıcıların Windows 10'un bildirim ayarlarından Windows İpuçlarını devre dışı bırakabildiklerini de hatırlatalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Microsoft iyice çığırdan çıktı baktı edge kullanılmıyor hemen karalama kampanyası..

chromu çoktan kaldırdım, fakat firefoxtan vazgeçemem.

@06 Ağustos 2016 13:13 aynen bende daha bugün yükledim firefox'u

chrome da yıllardır buna benzer yol izliyordu.

Google a girdiğinde chrome reklamı çıkıyorsa windows da edge reklamı yapabilir normal

@06 Ağustos 2016 15:38 Reklam yapmak baska isim kullanarak baskasinin urununu kotulemek baska sey. Hic bir Google reklaminda "IE ve Edge rezalet tarayicilar, zaten akli olan kullanmaz bunlari" yazdigini gordun mu?

@06 Ağustos 2016 20:00 Öncelikle reklamda chrome rezalet gelin buna geçin demiyor.Batarya karşılaştırması yapıyor.Google da reklamında en iyisi chrome gibi bir karşılaştırma yapıyor rüya aleminde yaşamayın kimse reklamında diğerini aşağılamıyor.

ben artık windowsu birakacağım kali lunix yada başka bi işletim kullanacağım

cromeden vaz geçmem add block uzantısı reklam engelliyor rahat ve reklamsız dolaşıyorum imternette. edgenin böyle bi özelliği yok hiç kullanmam internette reklamsiz dolaşmak varken edge ile niye eziyet çekeyim ki

@06 Ağustos 2016 18:08 Şu an adblock edge de mevcut yeni güncelleme ile eklenti desteği geldi

@06 Ağustos 2016 18:08 Adblock Edge için de çıktı.

niye chromu bırakayım edge dahamı iyi çalıyor...

Google da aynısını google a girince yapıyor. Microsoft un yapması çok normal.

zaten google chrome windows 10 da sorun çıkarıyor onun firefox kulllanıyorum bunu windows 10 bile anlamış

yanlız baya tasarruf ediyormuşuz bataryadan yüzde 36 geçince

notebookum yok ki beni bağlamaz.

Windows 10 siz istemeden iniyor diye sayısız haber yaptınız, Chrome başka programları indirirken gizlice iniyor onu hiç bahsetmiyorsunuz. Hızlı hızlı okey okey deyip geçerken bir bakmışsınız chrome da inmiş. Microsoft iftira atmıyor ki chrome ne pil bırakıyor ne RAM. Üstelik hantal videoların zevkini kaçırıyor. Vatandaş uyarılsın kaynakları heba etmeyelim...anadımı...Ali Desidero

@ZiyaretBitti Hepsi aynı yolun yolcusu, daha da kötüleşebilir.

Cidden macbook air kullaniyorum chrome pili somuruyor. Safaride bu kadar kaynak kullanimi yok.

@07 Ağustos 2016 07:30 Macbook varsa hiç chrome indirmeye uğraşma zaten safari var onu kullan.

Chrome un kullandigi rami 3dmax photoshop kullanmiyor.

Edge daha on firn ekmek yemesi lazim sorunlu tarayici

crome ye add block plus uzantısıni ekledim reklamsız internet oldu ne youtube reklemı nede başka bi reklam yok. cromeye add block plus uzantısını ekleyin reklamlardan kurtulun. en iyisi crome

Doğru bir açıklama olabilir. Çünkü Chrome her sekmesini bir process olarak işlettiği için çok sekmeli gezintilerde bilgisayara fazla yükleniyor olabilir. Edge ise farklı bir sistematik ile çalıştığında windows 10 ile uyumlu çalışıyor olabilir. Birilerine haksız yere kızmaya gerek yok.

chrome google da en iyi tarayıcı chrome derken laf yok microsoft kendi işletim sisteminde kendi tarayıcısının reklamını yapınca sorun mu oluyor? ikisi de yanlış aslında

Microsoft Windows sadece yüksek grafik kalitesi olan oyunları oynamak için kullanmaya değecek bir işletim sistemi. Windows kullanıcılarının %90'ı oyun için tercih ediyor. Yakında PC sadece modifiye edilebilir XBox'tan öte bir şey olmayacak. Artık Microsoft'un elinde sadece bir oyun konsolu işletim sistemi var. Mobil başlamadan bitti, desktop hızla xbox oluyor, çok geçmeden laptop piyasasını da kaybeder...

önce edge crome gibi sayfa çeviriyi yapsın düşünürüz daha sayamadığım özellik eksik edge de

@mito1172 Yeni güncelleme ile çeviri de yapabiliyor.

Yaw iyi hoş da edgeye yazılmış kaç tane eklenti var. Benim kullandığım eklentiler bırak edge, exploreri; firefoxda bile yok. Ben de chromedan çok şikayetçiyim ama. Bırakamayacağım özellikleri var.

Microsoft chrome ile ilgili dogruyu soyluyor. Chrome kotu kodlanmis, ram be islemci kullanimi sorunku bir cekirdege sahip. Bu nedenle crome tabanli tarayicilardan uzak durmak gerekiyor.Ayrica Google kuram ile yapilan herseyi izliyor..

Sen de yorum yaz