Windows 10'dan Son Durum Raporu!

Windows 10 ne durumda; Windows'lu mobil cihazlarda son durum ne? İşte ortaya çıkan son tablo...

  • Cenk Atlı
Microsoft'un Hangi Cihazı En Çok Kullanılıyor?

Windows cihazların gördüğü ilgiye dair en yeni istatistikler oldukça ilginç veriler içeriyor. Microsoft'un mobil ekosistemi ve Windows 10 PC'lerinin kullanımına dair anahtar detayları aylık olarak izleyen reklamcılık firması AdDuplex tarafından sunulan veriler 24 saatlik kullanım sürelerini kapsıyor. Bu en yeni veriler de 19 Aralık 2016 gününe ait.

Veriler, küresel anlamda Windows 10 Mobile'ın aktif Windows telefonların yüzde 16'sında yüklü olduğunu gösteriyor, bu da Ekim ayındaki yüzde 13.7'lik orana göre makul bir artış anlamına geliyor. Fakat büyük çoğunluğun halen yüzde 77.1'le Windows Phone 8.1'de kaldığı anlaşılıyor.

Microsoft'un Lumia cihazlarının ise "yerel" Windows 10 Mobile cihaz kategorisini domine ettiğini söyleyebiliriz. Buna göre bu yerel cihazların yüzde 97.5'lik dilimini Lumia'lar oluşturuyor. ABD'de Lumia 650'nin Windows 10 Mobile'le çalışan en yaygın kullanılan cihaz olduğu görülüyor, fakat amiral gemisi Lumia 950'nin ise arayı fazla açmadığını da söyleyebiliriz.

PC tarafında ise AdDuplex verileri Windows 10 cihazlarının yüzde 86.3'ünde Anniversary Update'in yer aldığını gösteriyor. Bu da Ekim ayındaki yüzde 77'lik veriye göre ciddi bir artış. Windows 10 PC'lerinin yüzde 1'inden daha azı Insider Program'ın en yeni ön izleme yapılarını çalıştırıyor.

Veriler ayrıca Windows 10'la çalışan Surface cihazlarını da kapsıyor. Buna göre Surface Pro 4 yüzde 37.4'le bu alanda lider, onu da biraz uzaktan da olsa Surface Pro 3 takip ediyor. Surface Book ise Windows 10'la çalışan Microsoft PC'leri arasında yalnızca yüzde 6'lık bir dilime sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çok ilginç.. Ben 640xl'de çatır çatır kullanıyorum windows 10'u ama millet 8.1 takılıyor... Enteresan.

@25 Aralık 2016 07:34 Facebook Yahoo çalışıyor mu

Microsoft satmak istiyorsa ucuz ama işe yarar telefon yapsın öyle 1 gb ram sd 200 koyup 1200 tl istemesin nokia gibi olsun amiral gemisi diğer marka amiral gemileririn yarı fiyatı olsun

Microsoft Mobile Android ve Apple karşısında savaşı kaybetti en büyük hatası çok geç girmesi oldu ikinci büyük hatası eski Windows 8.1 kullanan cihazların 10 a güncelleme yapamaması oldu. Windows kullananlar birtek sıradan kullanıcılar değildi. Geliştiricilerin önemli bir kısmı Androide geçti önümüzdeki günlerde Visual Studio ve Windows ta düşüş gelmesi muhtemel.. Mobil çok önemliydi microsoft geç kaldı hala xamarin gibi yamayla olur havasında..

Onu bunu yaptık demekle olmuyor. Yaptın ama çalışıyor mu Ha siz satın alın biz sizi denek yapalım bir labaratuar maymunu gibi hatalı yerleri düzeltiriz mantığıyla satış yapılamaz. O zaman beta sürüm mantığı nerde kaldı. Satıyorsan sana ödenen parayı hak edeceksin. Karşılığını da vereceksin. Bence son kullanıcının da istekleri göz önünde bulundurulmalıydı.

Yüzde 1 lik pazar payında amma da takla atmışlar. Yok yüzde 16 sı windows 10'muş ta yok yüzde 97si Lumia'ymış ta. Toplam pazardaki payından neden bahsedilmiyor. O windows 8.1 kullananların bir sonraki telefonu muhtemelen Windows olmayacak.

w10 nede w10p-w10m işe yaramaz... tek kuruş etmez... uzak durun...

@grezimonk yav he he

Sen de yorum yaz