Windows 10'lu ceplerin yüzde 23'ü yeni

Lumia, Windows Phone ve Windows 10 Mobile'da son tablo... Haberimizde...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'lu ceplerin yüzde 23'ü yeni

Windows Phone'ların en son kullanım verileri, reklam ağı AdDuplex tarafından yayınlandı. Windows 10 Mobile cihazlarının yükselişte olduğunu söyleyen yeni veriler, 16 Mayıs 2016 tarihine, yani tek bir güne ait.

Nisan ayına kıyasla kullanım oranı yüzde 1,2 artış gösteren Windows 10 Mobile, artık tüm Windows'lu telefonların yüzde 10'undan fazlasını oluşturuyor. Windows 10 Mobile henüz onu destekleyen tüm cihazlara sunulmadığından, Windows Phone 8.1, Windows'lu telefonlarda en çok kullanılan sürüm olmaya devam ediyor. Windows 10 Mobile'ı telefonunda kullananların yaklaşık yüzde 15'i, işletim sisteminin önizleme sürümünü kullanırken, yüzde 85'i "kararlı" sürümleri kullanıyor.

Rakamlar, Windows 10 Mobile'ı kullanan telefonların yüzde 77'sinin Windows Phone 8.1'den yükselttiğini, geri kalanının Windows 10 Mobile ile gelen, Lumia x50 serisine ait yeni cihazlar olduğunu gösteriyor. Bu arada Lumia'lar, tüm Windows'lu telefonların yüzde 97'si gibi çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Microsoft'un birçok donanım ortağını Windows'lu telefon üretmeye ikna etmiş olmasına rağmen ortaya çıkan bu oran, şaşırtıcı.

Lumia satışlarının önceki seneye göre yüzde 73 gerilemiş olmasıyla birlikte düşünüldüğünde bu durum, Windows 10 Mobile platformunun geleceği için tablonun pek parlak olmadığını gösteriyor.

Veriler, Lumia 535 tarafından tahtından edilen Lumia 520'nin bu ay yine ilk sıraya yerleştiğini söylüyor. ABD'de en çok kullanılan telefon Lumia 640 iken, ilk 10'da Windows 10 Mobile'lı hiçbir telefon bulunmuyor. Almanya'da en çok kullanılan Lumia, Lumia 630 iken Fransa'nın Lumia 635'i tercih ettiği gözleniyor.

Windows Phone'la ilgili daha detaylı kullanım verilerine AdDuplex'in web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

"Windows 10 Mobile henüz onu destekleyen tüm cihazlara sunulmadığından..." yok öyle bir şey. microsoft win10 vermeyip kendi kuyusunu kazdı.

Diren Microsoft. Ben tek başıma kalsam kullanırım. Niteliksiz çoğunluk olmaktansa ezilmiş azınlık olmak iyidir. Ki şahlanmaya az kaldığından eminim. (Yorumuma kimse cevap vermesin)

Buna gerçekte inan kaç kişi var hiç bir kimse inanmaz. bende lumia kullananlardan birisiyim ama kesinlikle memnun değilim garantisi bile yeni bitmeye yönelirken hem yüksek kapasite ve ram sahibi olması hem de büyük ekranlı olmasına karşın Windows 10 desteği verilememektedir bu durumdan bir çok kullanıcı mağdurken kim diyebilir yükselişte diye kimse almak ve görmek istemiyor maalesef. telefon modeli 1320 bu ara da betasını kullandım hiç bir sorun yoktu mükemmelde çalışıyordu 3 ay kullandım.

He ülkeden beşer kişi almış, ne büyük meziyet....

Kim ne derse desin windows 10 telefon kullanıyorum .Gayet memnunum.Andorid'den tik olmaya başladım bıktım yani .Yeni Android telefon alınca yeni telefon alıp almadığım belirsiz olmuştu.Her şey aynı !!! WP10 ile yeni bir telefon almışlığın tadını çıkarabildim.Her şey farklıydı.Telefonda oldukça kaliteli..Hiç bir sorunum yok.Ara yüzü ilk başta itici olabiliyor ama kullandıkça sevdim.Marketide dendiği kadar fakir değil ne aradıysam buldum diyebilirim..

lumia 1520 telefonum vardı 2 yıl boyunca kullandım hep sorunlar çıkardı işletim sisteminde Windows 10 final sürümü diye güncelledik gene sorunlar cıktı artık telefonun işletim sisteminden soğudum ve telefonu satmayı denedik telefonu 2.200 TL verip almıştım telefonun ikinci el değeri ancak 450 TL yukarıya çıkmıyor kimsede almıyor elimizde patlar diye sinirlendim bir koseye attım kendime samsung galaxy A5 2016 serisini aldım Gayet memnunum

Çok yaratıcı ve farklı resmen sanatsal bir arayüzü olan işletim sistemiydi. Ama malesef Microsoft batırdı pazarlamayı beceremedi, ihtiyaç denebilecek önemli özellikleri yıllarca bekletip sonra ekledi. Yanlış zamanda yanlış donanımlarla cihazlar piyasaya sürdü. Kesinlikle bu hataların altından kalkabilmesi mümkün değil artık. Halbuki arayüz konusunda piyasanın en cesur hareketini yaptığı için takdir etmiştim hep, ama asla Windows mobilde başarılı olamayacak, bitti.

Sen de yorum yaz