Windows 10'lu PC'nizi hızlandıracak 4 ipucu!

Windows 10 yüklü bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz 4 basit ipucu...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'lu PC'nizi hızlandıracak 4 ipucu!

Microsoft artık yeni işlevlerini bir sonraki Windows'a saklamadığından, Windows 10'u sürekli olarak geliştiriyor. Yani Windows 10'lu cihazınızı güncel tutuyorsanız, en iyi Windows deneyimine sahipsiniz demektir. Bu yazımızda ise birkaç önemli alanda yapacağınız temizlik yoluyla Windows'u hızlandırmanın yollarını sizlerle paylaşacağız.

1. Başlangıçtaki programları durdurun

Windows, bazı programlara hemen erişebilmeniz için onları sisteminizle birlikte başlatır. Sorun ise bu programların açılış süresini uzatıp bilgisayarınızı yavaşlatabilmesi. Bu programlardan bazılarını kapatarak sisteminizi hızlandırmanız mümkün olabilir.

Görev Yöneticisi'ni (Ctrl+Shift+Esc) çalıştırın ve Başlangıç sekmesine tıklayarak listedeki programları inceleyin. Emin olmadığınız öğelere dokunmayın, bunun dışında başlangıçta yüklenmesini istemediğiniz programları sağ tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz.

2. İhtiyacınız yoksa kaldırın

Kullanmadığınız her program bilgisayarınızı direkt olarak yavaşlatmayabilir, ancak diskinizde yer kaplar ve bazı durumlarda Windows'un disk üzerinde daha çok çalışmasına neden olabilir.

Başlat menüsünü açın ve Kaldır yazın. Çıkan sonuçlar arasından Program Ekle veya Kaldır seçeneğine tıklayın ve bilgisayarınızda yüklü olan tüm programların listesini inceleyin. Birkaç aydır kullanmadığınız tozlu uygulamaları bulun ve onlardan Kaldır düğmesine basarak kurtulun.

Arka plandaki uygulamalar ve disk temizliği

3. Arka plan uygulamalarını kapatın

Microsoft, "evrensel" uygulamalarının arka planda sürekli olarak çalışabilmelerine olanak tanııyor. Siz başlatmadan arka planda çalışabilen bu uygulamalar, onlara gerektiğinde hemen erişmenizi sağlıyor. Ancak bu uygulamaları sıkça kullanmıyorsanız, sistem kaynaklarınız boşa gidiyor demektir.

Arka planda çalışan uygulamaları değiştirmek için Başlat menüsünden Ayarlar'a gidin ve Gizlilik > Arka plan uygulamaları yolunu izleyin. Sürekli olarak çalışmasını istemediğiniz uygulamaların yanındaki anahtarı kapalı konuma getirmeniz yeterli olacak. Kapatsanız da uygulamalara istediğiniz zaman erişebileceksiniz.

4. Disklerinizi temizleyin

Windows'un halen hayatta kalmayı başaran araçlarından Disk Temizleme, geçici ve gereksiz dosyaları kolayca silmenizi sağlıyor. İşleme başlamadan önce ne kadar alan açabileceğinizi de görüyorsunuz. Dosya Gezgini'nde herhangi bir sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler'e, ardından Genel sekmesine ve Disk Temizleme'ye tıklayın. Disk Temizleme aracıyla bellek dökümü dosyaları, geçici internet dosyaları, geçici Windows Update dosyaları ve fazlasını temizleyebiliyorsunuz.

İpucu: Sistem dosyalarını temizle düğmesine basarak daha fazla gereksiz dosyayı temizleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Yıllardır su windowslu PC leri hızlandıran adım gitti zaten.

üzüldüm "hızlandıracak 4 ipucu" deyince win 10 da özel olan bişeyler var sandım. bu tür haberden anlıyorum ki win 10 da sorun ve yavaşlık söz konusu.

@02 Mart 2016 09:27 bunları denediysen hala yavaşsa git ramı değiştir 4 gb falan al

Uğraşmayın. Bir Ubuntu kurun keyfinize bakın.

@02 Mart 2016 09:32 Ubuntu'yu sırf bilgisayarın hızlansın diye kuruyorsan yanlış düşünüyorsun. Linux Windows gibi kolay bir işletim sistemi değildir bilmeyenler için tabiki. Bir uygulama yüklemek için hangi uzantıda geleceği ve o uzantıya göre kod yazman gerekir. Linux ile gezineceğine XP kur bilgisayarına daha rahatlarsın.

6700k ve ssd ile bile bazen tekliyor. Mac'i özler oldum :(

1)Windows 8.1 Yükleyin

@02 Mart 2016 21:20 2)Windows 7 SP1 yükleyin :-)

@03 Mart 2016 03:15 -ama casus güncellemelerini yüklemeyip Microsoft ile sürekli iletişime geçen servisleri kapatın ve güvenlik duvarıyla engelleyin.

@08 Mart 2016 20:53 nasıl buluruz casus güncellemeleri

başlık herşeyi açıklıyor.. "Windows 10'lu PC'nizi hızlandıracak 4 ipucu!" yani sistem yavaş çalışıyor bir de üstüne güvenilmez bir yazılım tüm MS yazılımlarında olduğu gibi...kişisel verilerin gasp edilmesi kabul edilemez... LINUX kullanın ,,,er geç bitecek bu TEKEL ..

@03 Mart 2016 10:45 bitmez bitmesi mümkün değil bu düzende bu çağda

@03 Mart 2016 10:45 helal olsun ;)

@03 Mart 2016 10:45 istesende istemesende yine aynı kapıya çıkıyor, özgür sandığın sistem :)

Bu mudur yani? Taa XP'den beri söylenen ve bilinen şeyler bunlar.

Ben Macbook umu 0 sıkıntı ile kullanırken Windows cular bunlarla uğraşsınlar

@04 Mart 2016 18:22 Dostum Senin Mac Dedigin OS Icin Kac Tane Oyun Yazildi Soyle Bana??? Ayrica Sunuda Soyleyeyim Mail Yazmaktan be Internette Dolasmaktan Baska Ne Yapiyorsun Macbookunla?

@10 Mart 2017 10:46 mac alacak para olsa millette zaten kullanır

Ubuntu kurdum sorunsuz kullanıyorum virus yok,bakım yok mükemmel hızlı,windows'un ismi kaldı bence bütün gün update,fixlerle uğraşmak isteyenler için zaman öldürmek.[XPhariç]

SSD var usta rahatız gerek yok böyle şeylere :P

Eski sistemlerde durum nasıl bilmiyorum ama dizüstü bilgisayarım var; i7 işlemci 8GB RAM mevcut. Aynı bilgisayarda Win 7, 8, 8.1 ve 10 kullandım hız olarak sıralamak gerekirse 10>8.1>7>8 olarak gördüm. Windows ilk kurulumda gelen gereksiz uygulamaları kaldırın, one drive 'ı kapatın vb. sonrasında epey hızlandığını göreceksiniz. Windows 10 'da bariz gördüğüm güzellik şu, otomatik defragment özelliğiyle bir süre sonra açılış-kapanış sürelerinin ve genel kullanım hızının arttığını görüyorsunuz.

çoğusu da atıyor zaten biliyorduk, tek bildikleri disk temizleme benim pc ingilizce olduğu için çok fazla bir şeyler karıştırmadım şu arka planda çalışan programları ilk defa gördüm teşekkürler chip

@26 Şubat 2017 20:33 Bilgisayar güzel ama ingiliççe

win xp den iyisi yok :D

Benim bilgisayarımın android yazılı Bluestck zayıflatıyor.Onun penceresi açılır açılmaz bilgisayarın hızı azalıyor başka sorun yok çok şükür

hiçç birr işee yaramıyorr

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir