Windows 10'un Görünümü Project Neon ile Yenilenecek!

Project Neon'un Windows 10'un görünümünde yapacağı büyük değişiklikler, kendini bize göstermeye başladı!

Windows 10'un Görünümü Project Neon'la Yenilenecek

Microsoft'un bu sene yayınlamayı planladığı bir güncelleme, Windows 10'un arayüzünde fark edilir değişiklikler yapacak ve arayüze bazı animasyonlar ekleyecek. Project Neon olarak bilinen bu güncelleme, işletim sisteminde büyük bir değişiklik yapmayacak ancak Windows 10'un birkaç özelliğinde ince ayarlar yaparak geliştirecek.

Yeni arayüze bakma fırsatı bulan MS Power User'a göre yenilenen arayüzün şu anki hali, Windows 7'nin Aero Glass saydamlık efektlerini kısmen geri getiriyor ve üzerine animasyonlar ekliyor. Değişiklikler basitlik üzerine yoğunlaşsa da, animasyonların basitlik ile çelişip çelişmediğini bekleyip göreceğiz.

Yeniliklerin Windows 10'un görünümünü daha hoş hale getireceği anlaşılıyor. Örneğin "acrylic" adlı işlev, uygulama pencerelerinin ve yan çubukların arka planına bulanıklık efektinin eklenmesine izin veriyor.

Animasyonlara verilen bir örnek ise Groove uygulamasından. Bu uygulamada sayfayı aşağı kaydırdıkça sanatçı resminin küçüldüğünü görüyorsunuz. Fareyi menü öğelerinin üzerinde gezdirdiğinizde, zeminin biraz değiştiğini fark ediyorsunuz. Bunun yanında arayüzün tutarlılık anlamında aşama kaydettiği söyleniyor.

MS Power User animasyonların çok akıcı çalıştığını söylüyor. Yeniliklerin yavaş PC'lerde performansı etkilememesini umuyoruz. Project Neon çalışmaları henüz ilk aşamalarında olduğundan, tüm bu yeniliklerin zaman içinde şekil değiştirme ihtimali var. Güncellemenin Nisan'daki Creators Update'in ardından, ilerleyen aylarda yayınlanması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Dedim win10 geri adım attı ve bizim istediğimiz gibi bir şeyler yapacak. Meğer sürekli sorunlarla boğuşan kişiler için sistemine makyaj yapılarak daha sevimli olması sağlanmış. Bravo!

"yenilenen arayüzün şu anki hali, Windows 7'nin Aero Glass saydamlık efektlerini kısmen geri getiriyor"; Bravo Microsoft 10 yıl sonra yaptığın yenlik 10 öncesine dönüş. Bravo!!

@07 Ocak 2017 07:52 sonra dedim ki ; " deli miyim neyim?"

arkadaş fazla bişi mi istiyoruz bilmiyorum.windows 7'deki tüm animasyonların windows 10'da olsun yeterli."Yeniliklerin yavaş PC'lerde performansı etkilememesini umuyoruz". İyi o zaman hep beraber Windows 95 yükleyelim ne gereği var değil mi? Allah'tan windows blinds tamamen windows 10'a uyumlu hale geldide kurtulduk o yavan 5 para etmez default gnome vari arayüzden. iğrenç ötesi Windows 10 kullanmama sebebi.

ne zaman yayınlanır ki bu güncelleme

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir