Windows 10'un Spartan'ından yeni bilgiler!

Windows 10'da Internet Explorer'ın yerini alması beklenen Spartan'dan yeni detaylar geldi!

Windows 10'un Spartan'ından yeni bilgiler!

Microsoft'un yeni bir web tarayıcısı üzerinde çalıştığı geçen senenin sonlarında konuşulmaya başlanmıştı. Ancak yazılım devinin Trident motorunu temel alarak "Spartan" adında yepyeni bir web tarayıcısı geliştirdiğini yeni öğrendik.

Internet Explorer'ın yerine geçmek yerine, onun yanında ikinci bir web tarayıcısı olarak sunulması planlanan Spartan, yeni gelen bilgilere göre sadece görünüme önem vermekle kalmayacak. The Verge'in "Windows'un planlarına yakın kaynaklarına" göre Spartan, "seçim" özellikleriyle öne çıkacak ve Windows 10 kullanıcılarının sitelerden alıntı yaparak, bu alıntıları arkadaşlarıyla kolayca paylaşmasına izin verecek.

Bu işlevde Microsoft'un depolama hizmeti Onedrive kilit rol oynayacak. Alıntı yapılan web sayfası, Onedrive'da saklanacak. Saklanan sayfaya Onedrive üzerinden herhangi bir platform üzerinden web tarayıcısı yoluyla ulaşılabilecek. Aynı web sayfası üzerinde birden fazla kullanıcı düzenleme yapabilecek, üzerinde not alabilecek.

Bunların yanında Cortana, uçuş planları, kargo takibi gibi işlevlere adres çubuğundan direkt olarak erişmenizi sağlayacak. Spartan'da sekmeleri gruplandırma gibi birçok küçük dokunuşun da olduğu söyleniyor.

Bir Windows Store uygulaması olarak geliştirildiği söylenen yeni web tarayıcısı, otomatik güncellemeler alacak ve farklı boyutlardaki cihazlarda aynı kullanıcı arayüzünü sunacak. İddiaya göre Internet Explorer, Spartan geldikten sonra "ikinci" seçenek durumuna düşecek.

Microsoft, Windows 10'la ilgili sessizliğini 21 Ocak'taki etkinlikte bozacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Cortana ile bilgisayar kullanımı yeni bir boyuta geçecek sanırım :)

Mevcut veya gelecekte çıkarılması planlanan hiçbir tarayıcı Maxthon'un 2 yıldır sunuyor olduğu özellikleri halen sunmuyor. Tuhaf. Her platformda Maxthon İnternet Tarayıcı der, susarım. Diğer hiçbir tarayıcıda bulunmayan onlarca gömülü özelliğine, en yüksek HTML5 desteğine ve en hızlı tarayıcı olmasına rağmen halen nasıl en az kaynak harcayan web tarayıcısı olduğunu da anlayabilmiş değilim.

@09 Oca 2015 15:56 Hala mı maxthon deniyor, bırakın şu takozu artık. Windows varken IE, Linux varken Firefox, Apple varken Safari, Android varken Chrome bitmez. Maxthon anca emekler bunlar maraton koşuyorlar yani arada klasman farkı var. Hayde gülüm.

@10 Oca 2015 09:41 Maxthon'u bilseydin, kullansaydın şu saydığın tarayıcıların Maxthon'un yanında bir hiç olduğunu anlardın. Görüşmek üzere ;)

@10 Oca 2015 09:41 maxthonu taniyan biri boyle konusmaz. eger mesele klasmansa maxthonun tum klasmanlarda en iyisi olduguna kalibimi basarım

@10 Oca 2015 09:41 Maxthon'un adının "MAXimum MaraTHON" sözünden geldiğini bilmediğin belli. Eğer o bahsettiğin takoz tarayıcılar maraton koşuyorsa, Maxthon onlara tur bindiriyor :D Özellikle Windows PC, iOS, Android ve Mac'te Maxthon'un en hafif, en çok özellikli, en hızlı ve en akıcı web browser olduğuna adım gibi eminim.

@10 Oca 2015 12:45 Nereden geldiğinin ne önemi var, kullanım oranlarına bakman yeterli nereye gittiği önemli, gittiği yerde apaçık belli. Yerin dibine :) Sonuçlar belli kardeş. Hız ve uyumluluk Firefox&Chrome, Özellikler Firefox&Chrome, Güvenlik Firefox&Chrome&Opera&Safari, Online Yardım (Direkt şirketle iletişim) Opera&Safari. Senin maxthon aşağılarda hep. toptenreviews sitesine bakmanı öneririm. Bir dahada maxthon demeyin gına geldi, burası twitter değil gidin orada ötün, twit twit diye. :) Cahil insana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor.

@10 Oca 2015 13:25 birader sen zaten chromium tabanli tarayicilari ovmekle daha en basindan kaybettin. daha neyi iddia ediyorsun :s ezbere laf soylemeler, yok su siteye bak bakalim demeler, terbiyesizce tabirler. burada herkes kimin ne oldugunu anliyor sen merak etme. senin bahsettigin taricilar maxthonun tirnaginin kiri olamaz. bunu yillarin web gelistiricisi olarak soyluyorum. maxthon kod yazarken yillardir referans aldigim tek tarayicidir. cunku hem webkit hem de trident cekirdegi kullaniyor. sen toptenreviews sitelerinde ezber yaparken biz puruzsuz bir web deneyimi yasiyoruz. terbiyeni de bozma.

@10 Oca 2015 14:29 Şimdi arkadaş adama laf demeye kalkışmışsın. Chromium tabanlı dediğin adamın yazısında chrome ve opera var firefox ve safari chromium tabanlı değil. Anladığım kadarıyla chromium tabanlı tarayıcıları sevmiyorsun fakat kullandığın maxthon, windowsta olmasa bile Linux ve Mac'te chromium tabanını kullanmaktadır. Muhtemelen windows dışında bir sistem kullanmamışsın. 2010 yılına kadarda maxthon windowsta ie altyapısını kullanmaktaydı. Bu arada web geliştiricisi olarak tek tarayıcıyı referans alıyorsan yukarıda adamın dediği gibi kullanım oranı 0.1 lerde olan bir tarayıcıyı referans almak ne kadar doğrudur bilemiyorum. Neyse sen maxthon kullanmaya devam et ne diyeyim ama adam haklı bence onuda söyleyeyim. Fakat bu tartışmanın içerisine girmem ben, isteyen istediğini kullansın. Sağlıcakla..

21 ocak gel artık

beklentimi çok yükseltiyolar gibime geliyor spartan için :)

Internet Explorer varken Spartan bağımsız bir tarayıcı olmaz. Büyük ihtimalle yeni sürümün kod adıdır ve radikal değişiklikler ile gelecek...

Spartan die isim mi olur???

explorerdan spartan çıkarmışlar java motorundan gelen bir isim olabilir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir