Windows 11'de uygulama indirip kurma sistemi değişiyor

Microsoft, Windows 11 uygulama mağazasının web sürümünde yaptığı değişiklikle uygulamaları indirip yükleme sistemini basitleştirmeyi hedefliyor.

Windows 11'de uygulama indirip kurma sistemi değişiyor

Microsoft, Windows ve diğer uygulamalarını kullanıcılara kabul ettirme konusunda önemli bir yol kat etti. Ama şirket halen, daha saldırgan politikalarla, kullanıcıları uygulamaları kurmaya ve kullanmaya teşvik etmek için her taklayı atıyor.

Windows uygulama marketinin web sürümü için hayata geçecek yeni güncelleme de bu çabalardan biri. Güncelleme sayesinde kullanıcılar, artık web sayfasında daha az tıklamayla seçtikleri uygulamayı bilgisayarlarına kurabilecekler. Microsoft bunun için kullanıcıların bilgisayarına doğrudan .EXE dosyası indirecek ve indirir indirmez kurulum işlemlerine başlayabileceksiniz.

Daha önce Microsoft uygulama mağazasının web sitesini kullananlar, bir uygulamayı indirip kurmak için 3 farklı işlem yapmak zorunda kalıyordu:

Web sitesinde 'yükle'ye tıklamak.

İletişim kutusunu onaylamak (önceden izin verilenler listesine eklenmiş olması hariç).

Mağazanın mini penceresinde tekrar 'kur'a tıklamak.

Eski sistemde uygulama yüklemek

Ancak bu sırada bir çok kullanıcı, indirmenin bitmesini beklerken dikkatini kaybediyor ve hatta inen uygulamayı sıkıştırılmış dosyadan çıkarıp kurmayı unutuyordu. Microsoft yeni "Microsoft Store installers for web" yöntemiyle bu süreci sadece tek tıka indirmiş oluyor. Microsoft uygulama mağazasında "uygulamayı al/indir" tuşuna basmanız uygulamanın bilgisayarınıza kurulup kullanıma hazır halde karşınıza çıkmasına yeterli oluyor.

Uygulama kullanımı %54 arttı

Microsoft yöneticilerine göre, bu yeni yöntemin test edildiği geliştiriciler ve insider kullanıcıları arasında uygulama indirme oranı %12 artarken, indirilen uygulamaların kurulup kullanılmaya başlamasında %54'lük bir artış gözlendi. Yani Microsoft nihayet uygulama marketini popüler yapmanın bir yolunu bulmuş olabilir.

Şirket, testlerdeki sonuçları çok olumlu bulduğuna göre, yakındaki bir güncelleme ile bu özelliğin genel kullanıma açılacağını bekleyebiliriz. Ancak henüz bu konuda kesin bir bilgi verilmiş değil.