Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırın!

Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırmak hala mümkün ve çok kolay! İşte DOS oyunu çalışırma rehberi

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft'un uzun zaman önce emekliye ayrılan işletim sistemi MS-DOS'da bazı inanılmaz oyunlar mevcuttu. Fakat bu eski oyunlar, artık dolabınızın diplerinde bir yerde Windows 98 CD'nizle beraber kaderine terkedilmiş bekliyorlar.

Belki de eski ve çizik CD'lerinizi yerlerinden çıkarmanın ve o en güzel oyunları tekrar oynamanın vakti artık geldi. Ancak Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız, oyunları çalıştırabilmek için biraz yardıma ihtiyacınız var.

Yazımızın devamındaki adımları takip edin ve o bir zamanlar severek oynadığınız DOS oyunlarınızın keyfini tekrar yaşayın!

MS-DOS emülasyonu

MS-DOS Emülasyonu

Eski oyunlarınızı sorunlara meydan vermeden rahatça çalıştırabilmek için bir DOS emülatörü kullanmanız gerekiyor. Bu alanda birkaç program mevcut, ancak burada kullanımı kolay ve
sorunsuz DOSBox'u ele alacağız.

DOSBox'u buradan indirebilirsiniz. DOSBox'un sadece Windows değil, diğer birçok işletim sisteminde de başarılı bir şekilde çalıştığını belirtelim.

İndirdikten sonra Lisans'ı kabul edin ve yükleme dizinini seçin. Hazır olduğunuzda Install'a tıklayın ve ardından Close'a tıklayın.

DOSBox'u kullanma

DOSBox'u kullanma

DOSBox'u başlat menüsünden veya masaüstünden başlatın. DOSBox durum penceresi ve ana DOSBox penceresi olmak üzere iki pencere açılacaktır. Biz ana pencereyi kullanacağız.

Oyunu çalıştırmadan önce, bir klasörü sanal C:\ klasörünüz olarak bağlamanız gerekiyor. Bu sanal sürücü DOSBox tarafından yerel sabit disk olarak kullanılacaktır.

Bir klasörü bağlamak için:

mount c<klasör>\

C:\ sürücünüzde dosgames adlı bir klasör oluşturduğunuzu varsayarsak, bu komutu yazmanız gerekiyor:

mount c c:\dosgames\

Şimdi bağlamış olduğunuz klasöre, oynamak istediğiniz oyunları yerleştirebilirsiniz. Oyunlarınıza DOSBox'dan erişebilmek için, DOSBox'u her çalıştırdığınızda bağlama işlemini tekrar yapmanız gerekiyor.

Klasörler arasında gezinme

DOSBox'u kullanırken bazı DOS komutlarını hatırlamanız ve bilgilerinizi tazelemeniz gerekebilir. Komut satırına yeni olan kullanıcılar burada biraz zorlanabilirler.

Varsayılan DOSBox Z sürücüsünden C sürücüsüne geçmek için şunu yazın:

C:\

ardından örneğin Doom klasörüne gitmek için şunu yazın:

cd doom

Bu komut sizi 'doom' klasörüne götürecektir.

DOSBox'daki komutlarla ilgili yardım almanız her zaman mümkün, bunun için help /all yazmanız yeterli.

Oyunu çalıştırmak

Oyunlar

DOSBox'u kurdunuz ve kullanmayı da neredeyse öğrendiniz. Şimdi oluşturduğunuz sanal C:\ klasörüne bazı oyunlar yerleştirebiliriz.

Eski DOS oyunlarını elde etmenin birkaç yolu var. Bu yollardan biri oyunun orijinal CD veya disketini kullanmak. Bunu yapmak için bağladığınız konum içerisinde bir klasör oluşturun ve CD'nin (veya disketin) içeriğini bu klasöre kopyalayın.

cd komutunu kullanarak bu klasörün bulunduğu konuma gidin ve şu komutu çalıştırın.

run 'uygulama adı'

'uygulama adı'nı oyunun .exe dosyasının adıyla değiştirin. Artık eski oyununuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer CD'leriniz çizildiyse veya artık disket sürücüsü kullanmıyorsanız oyunları internetten de indirmeniz mümkün. Eski DOS oyunlarını bu galerimizde bulabileceğiniz web sitelerinden üctetsiz indirmeniz olarak indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu kadar zahmete hiç gerek yok, ms-dos oyununun klasörünü dosbox.exe dosyasının üzerine sürükleyince oyun direk açılıyor

D-Fend Reloaded Programı Grafiksel Arayüzü ile Çok Daha Kullanışlı.

belki vista işçin bu kadar zahmete gerek var fakat win7 ortamında % 98' i çalışıyor eski ateri salonlarındaki oyunlar hende 64 bit windows 12 gb ram ve core six işlemcide sorunsuzca windows 98 için kullanılan 32 bit exe ile birde.

mame32.exe, negeo emulatör windows98 hepsi çalışıyor tek şart eski 16 bit uygulama olayacak gerçek 32 bit olan herşeyi açıyor.

virtualbox ve virtualPC ile daha uyumlu ve rahat çalıştırabilirsiniz.
64 bit sistem penceresinde 32 ve 16 bit uygulamalar da dahil.

Bazı ounlar çok ağır çalışabilir. CTRL+F12 'ye birkaç sefer basarak emulatorum hızını artırabilirsiniz.

Bu kadar zahmete hiç gerek yok, ms-dos oyununun klasörünü dosbox.exe dosyasının üzerine sürükleyince oyun direk açılıyor
------------------------------------------------------------------------ açıklamanız için çok teşekkür ederim

ancak "dosbox.exe dosyasının üzerine sürükleyince" derken ne demek istediğinizi daha açık anlatabilirseniz bizler için daha faydalı olabilir

Bu Program Bence çok süper bende quake ilk sürümü yani quake1 var sonra Duke Nukem 3D,Wolfenstein 3D ve Doom1 var.
içlerinden en güzeli Duke Nukem 3D ve Quake.

Quake oyununun motoru digerlerinden kaliteli hatta valve quake motorunu editleyerek çakma bir oyun motoru yaptı Adı:GoldSource ve Half-Life yi yaptı half-life yi ne kadar çok oynanılsada aslında o quake oyunu bence zaten half-life 1110 güncellemesinde "Deatmatch Classic" modu geliyor Quake nin aynısı ama grafik açısından iyi.

Neyse işte....

Bu Programın tek sorunu Quake oyununda Ekran çözünürlügünü ayarladıgımda. PC Kasıyor nedense bilgisayar yüksek hızlı ama öyle
PC Özellikleri:
Intel Pentium Dual Core Processor
2GB Kingston DDR2 RAM
ATI RADEON HD 3650 1GB 128 BIT DX10.1 SHADER MODEL 4.1
160 GB HDD
Windows 7 Ultimate 32Bit

fifa2000 i windows 7 de çalıştırabilirmiyim

OYUNU SURUKLEDİKTEN SONRA OKUYO DEDİHİN GİBİ AMA DİREK ACMIYO HANGİ TUSA BASARAK AC KOMUDU FALAN İÇİN ?

Google'da BCG Area Dos Games diye aratırsanız; güzel bir oyun arşivine ve oyunları çalıştırmak için hiç bir şeye ihtiyaç duymazsınız arkadaşlar. İndirilen oyunlar hazır setup dosyası olarak geliyor ve kurulumu yaptıktan sonra dosbox ile uğraşmadan oynayabiliyorsunuz.

BCG Area sitesini yurt dışı için ücretli hale getirmek zorunda kaldım. Fakat bizim için Türkçe bir site daha oluşturdum. Klasik Oyun Arşivi yazarsanız ulaşırsınız. Sizlerin desteği ile günden güne büyüteceğim siteyi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play