Windows 7: Kullanıcılar memnun mu?

Windows 7 çıkalı bir ay oluyor. Peki yeni işletim sistemine geçenler ne düşünüyor?

  • Ali Güngör
Windows 7 kullanıcı memnuniyeti araştırması
Bir ay sonunda kullanıcıların Windows 7 görüşleri

Windows 7'nin çıkışının üzerinden bir aydan biraz fazla zaman geçti. İlk incelemeler ve beta testçilerinin görüşleri son derece olumluydu. Peki şimdi durum nasıl?

Technologizer'ın yaptığı Windows 7 memnuniyeti araştırması, yeni Windows'a erkenden geçenlerin tecrübelerini, memnun olup olmadıklarını ortaya koyuyor. Basit bir iyi mi, kötü mü sorusunun ötesine de geçiyor ve memnuniyet ölçümünde kullanıcıların karşılaştıkları problemlerin yüzdelerini ortaya koyuyor.

Teste yanıt veren 550'nin üzerinde kullanıcının içerisinde profesyoneller, editörleri amatör kullanıcılar ve tam sürümden önce test edenler de var. Windows XP'den ve Windows Vista'dan sonra durum ne, kullanıcılar Windows 7 ile daha mutlu oldu mu ve Windows 7 aldığı olumlu eleştirileri hak ediyor mu gibi sorular cevap buluyor.

Windows XP ve Vista'dan Windows 7'ye geçenler

Vista'dan ve XP'den geçenlerin memnuniyeti

Teste katılanların yüzde 46'sı Windows 7'den önce Windows Vista, yüzde 32'si Windows XP, yüzde 17'si hem XP, hem Vista kullanıyor.

Yüzde 5 Windows harici işletim sistemi kullanıyor ve yüzde 0.7'si Vista ve XP dışında bir Windows sürümü kullanıyor. Bu arada açıklanan yüzdelerin toplamlarında zaman zaman yuvarlamalar ve küçük hatalar olduğunu not edelim.

Kullanıcıların yüzde 73'ü final sürüm, yüzde 8'i PC'leri ile gelen sürümü, yüzde 14'ü test sürümünü, yüzde 6'sı ile Mac üzerinde Boot Camp veya sanallaştırma yazılımı vasıtasıyla Windows 7 kullanıyor.

Katılımcıların yüzde 64'ü kendilerini uzman Windows kullanıcısı olarak tanımlıyor. Yüzde 35'i ortalama, yüzde 1' ise acemi kullanıcı olduğunu söylüyor.

Kullanıcı profilleri

Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 61'i Windows 7'yi sadece evde kullanırken, yüzde 25'i hem evde, hem işte, yüzde 14'ü sadece işte kullanıyor.

Kurulumların yüzde 81'si sıfırdan, yüzde 19'ü Vista üzerine gerçekleştirilmiş.

Kullanıcıların yüzde 61'i 64 bit, yüzde 31'i 32 bit sürüm kullanmış.

Yüzde 59, Windows 7'yi kapsamlı bir şekilde, yüzde 39 ortalama ve yüzde 5'i yüzeysel bir şekilde kullanmış.

Bu oranlardan Windows 7'ye erken geçenlerin meraklı ve araştırmacı kullanıcılar olduğu, detaylara indiği ortaya çıkıyor.

Temiz kurulum, mavi ekran, 32-64 bit

Windows 7 kuranların yüzde 84'ü bir hatayla karşılaşmamış. Yüzde 13'ü kurulumun düzgün gittiğini, yüzde 4 ise önemli sorunlar yaşadıklarını belirtiyor. Daha önceki araştırmalar kurulumda daha çok hata gösteriyordu. Bu istatistiksel farklar temiz kurulum yapanlar ile Vista üzerine kuranların oranının farklı olmasından kaynaklanıyor.

Kurulumdan sonra karşılaşılan sorunların yüzde 40'ı sürücü sorunları. Üçte biri yazılım uyumsuzlukları. Bunda da 64 bit kullananların ağırlıkta olması etkili. Başka araştırmalarda 32 bit kullananların daha az sürücü sorunu yaşadığı kaydediliyor.

Kullanıcıların yüzde 11'i mavi ekran ile karşılaşmış. Buna karşın sadece yüzde 6'sı performanstan memnun değil. Windows Vista ile kıyaslandığında memnuniyet çok yüksek.

Sonuçlar

Windows XP ve Vista'nın ilk günleri hatırlanırsa bu yüzdelerin göreceli olarak oldukça başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

Sorunsuz mu? Kesinlikle değil; peki sorunlar kabul edilebilir düzeyde mi? Bu istatistiklere ve forumlara yansıyan şikayetlerin düşüklüğüne bakılırsa evet.

Özellikle Windows 7'nin performansından şikayet edenlerin ne kadar düşük olduğu dikkat çekici. Windows XP kullanıcıları için en önemli faktör de bu. Sonuçta bu araştırma sonuçları Windows 7'ye geçen kullanıcıların son derece memnun olduğunu gösteriyor.

Siz de tecrübelerinizi, memnun olup olmadığınızı forumda bizlerle paylaşabilir, Türk kullanıcıların görüşlerini ortaya koyabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 61 Yorum

güzel ancak biraz zaman ihtiyacı var ben şahsen vistaya geri döndüm oynadığım bazı oyunları desteklemdi için (uyumluluk modu ile yapıncada kasıyor örn:Gta 4) biraz daha yazılımsal açıdan geliştirilene kadar da geçmeyi düşnümüyorum. genel olarak memnun kaldım

Tanınmayan donanım ve çalışamayan yazılım oranları çok yüksek oranda çıkmış.

Bilgisayar işletim sistemi üzerinde çalışan yazılım ve donanımdan ibaret zaten. Peki bu durumda Windows 7 nasıl çok başarılı olmuş ben anlayamadım.

Bu haberi biraz daha anlaşılır olarak genişletebilirseniz memnun olurum. Çünkü, haberin başlığı ve özeti ile oransal sonuçları uyumlu gözükmüyor, bu nedenle kafam çok karıştı. Saygılar.

CHIP Online'ın notu:
Çıkan hataların birbirine oranı gösteriliyor, yoksa her Windows kuranın karşılaştığı sorun miktarı değil.

task bardaki ve menulerdeki xp sadeliğini bozmuşlar, algıda seçicilik ve sıcaklık kaybolmuş. geçen milenyumdan kalma celeronlara bile sorunsuz kurdum, gayet randımanlı bir altyapısı var ama dediğim gibi görsel seçicilik ve pratiklik kaybolmuş. xp formunda bir win7 olsa bütün windows alemini anında kucaklardı.

Driver Problemleri var zaman alacak ama güzel olacak

win XP den direk Win 7 geçişi yaptım bence en sonunda güzel bişey yaptılar ben çok memnun kaldım win 7 64Bit kurdum Maya 3D max ve benim için gerekli bütün 64 bit 32 bit uygulamalarını sorunsuz çalıştırıyor ve daha hızlı daha rahat sadece vista benzeri teması olması biraz sıkıyo keşke 7 için biraz daha farklı bi tema uygulasalardı buda sorun değil zaten win 7 den vazgeçmem artık :D

SP'siz windows, windows değildir!! SP1 çıkana kadar vista ultimate sp2'yi asla bırakmam. çok kararlı ve asla şişmiyor. zaten vistayı sevmeyen kişiler, sistemi kötü olanlar!

donanım uyumluluğu XP kadar değil.. vista da öyle..diğer yandan yenilikler ve değişiklikler var. vista ya göre daha az sistem kaynağı tüketiyor. yani o kadar iyi değil..

Hiç bir sorun yaşamadım... Üstelik Windows 7'de eski(10 senelik bile var) oyunları bile uyumluluk modu olmadan çalıştırmayı denedim sorunla karşılaşmadan oynadım, hatta Red Alert 2'yi arasıra oynuyorum hala... (Bu arada 64 bit Windows 7 kullanıyorum)

Yazıda da belirtildiği gibi oluşan sorunların büyük bir kısmı eski, uyumsuz sürücüler ve 3. parti bazı uyumsuz programlardan kaynaklanıyordur. (Özellikle 3. parti görsel/tema programları).

Windows 7 gerek performansı gerek güvenlik yönü ve görselliği ile bence şuana kadar ki en iyi Windows. Bu Windows için servis paketi bekleyenler sanırım biraz gereksiz bir bekleyiş içindeler(Şuanlık) çünkü Windows 7 zaten Vista altyapısı üzerine kuruldu. Örneğin Vista'da yaklaşık 1 ay önce güncelleme ile gelen DX 11 Windows 7 ile birlikte geliyor, Vista'ya SP2 ile gelen Windows Search 4.0 Windows 7 ile birlikte geliyor, vs vs :)

Teknolojiden ve buna bağlı olarak donanımlarından sonuna kadar yararlanmak isteyenler için adres Windows 7 olmalı...

Yaklaşık 1 aydır Windows 7'yi kullanıyorum. Kısmetse yarın Vista'ya dönüş yapacağım.

Windows 7 güzel. Ancak Windows 7 ile beraber gelen Internet Explorer sorunlu. Sık sık çöküyor. Kafayı yedirtti bana. Diğer browserları da kullandım. Diğerlerini kullanmayı sevmiyorum.

Ayrıca Creative'in ses kartını kullanıyorum. Donanımla tam olarak uyumlu çalışmııyor. Bu konuda birçok sorun yaşadım. Bunlardan sadece birisi. 94kHz/24bit te ses bozuluyor. 48kHz/24bit te sorunlar yok gibi. Ses bozulmaları yine var. Vista da yine vardı ilk başlarda. Creative'in yayınladığı son güncellemelerle birlikte sorun bitti. Aynı sorunu şimdi Windows 7'de yaşıyorum.

Windows 7 ile Vista arasında çok ciddi farklılık göremiyorum. En azından işime yarayacak çok fazla şeyler yok.

Benim arkadaşım da Vista'yı tekrar yükleyeceğini söylüyor. Windows 7'nin performansından memnun kalmadığını söylüyor. Ayrıca bazı oyunlarda sorun yaşadığını söylüyor.

İleride. Belki 6 ay sonra tekrar kurarım Windows 7'i.

Emin olun daha hatırlamadığım sorunlar da var. Özellikle programlar açısından.

İyi günler. :)

ScienceNET

Çok açık ve net söyleyeyim, şu ana kadar kullandığım en kötü işletim sistemi.....

güzel ancak biraz zaman ihtiyacı var ben şahsen vistaya geri döndüm oynadığım bazı oyunları desteklemdi için (uyumluluk modu ile yapıncada kasıyor örn:Gta 4) biraz daha yazılımsal açıdan geliştirilene kadar da geçmeyi düşnümüyorum. genel olarak memnun kaldım
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
gta 4 ü uyumluluk modu ile oynamana gerek yokki zeten win7 çalışıyor ve vistadan daha yüksek fps veriyor sen birşeyleri eksikkurmuşsun 4pach kurcaktın sadece oyunun setup dosyasını uyumluluk moduylabaşlatıp kuracaktın oyunu daha sonra uyumluluk mod gerek yok çalışıyordu dx günceliyecektin bukadar ekrankartı ve çipset drv güncel olacak yüklersen daha hızlı stabil olur yemede yanında yat win7 perfect. vistada çalışan bütün oyunlar win7 çalışır çalıştıramazsanız sizde sorunvar aynışekil bütün vista uyumlu donanımlarda çalışır win7 vistayı 3ekatlar xp saymıyorum bile xp teknoloji yoksunu tarih oldu garibim:)

chipte buna benzer bir anketyapsa güzel olur chip online üzerinden ms yi artık win7 önce ve win7 den sonra olarak ayırdım bu bir dönüm noktası.

windows 7 iyi güzel ama halen sql server 2005 sorun yaşatıyor 64 bit sürümünde. consol sp3 kurmama rağmen çalışmıyor çalıştırana kadar canımız çıkıyor çalıştırdıktan sonrada dokunmaya korkar olduk kazara elimizde kalır diye. servisleri durdur dememize karşın servisler durmuyor halen çalışıyor tek bulabildiğim cözüm veri tabanında değişiklik el ile yapılacaksa en temizi güvenli kip te açıp yapmak.

Windows 7 Kullanıcı olarak gayet memnunum CAD Phoyoshop VB Grafik Programlarının 2004-2006 sürümleri cok Güzel Calısıyor :) Grafikcilere Söyleyelim :)

Bende çıkar çıkmaz Windows 7 Home Premium lisanslı Box sürüm aldım Türkçe Vista kurulu laptoba parelel kurulum yaptım 2 ad tanımadığı driver oldu Bluetooth ve Sd Card Driver onları da arıyorum ama performansından son derece mennunm Vista yanından bile geçemez Win 7'nin

arkadaşımızın biri altta yorum yazmış windows 7 ürünlkerinde sürücü ve driver tanıyamama oranının çok yüksek olduğunu belirtmiş..
bu söylediklerini tamamen saçma sapan bir izahat olarak alıyorum...
windows 7 ürünlerinde otomatik sürücü güncelleme özelliğiyle tanınamayan driver çok azdır..
bunların büyük çoğunluğu da eski ve xp den öteye geçmemiş driverleri sebebiyle uyumsuzluk problemi yaşanmaktadır...
hal böyleyken bir donanım için kendi üreticisi eskimiş modeli için en az vista driveri geliştirmiyorsa bunun suçunu siz nasıl olurda windows 7 'ye atarsınız?

windows 7 yeni bir işletim sistemi ve microsoft eğer çekirdeği 7 üzerine değiştirmiş olsaydı bugün windows 7 uyumlu driverleri çıkana dek kullanamayacaktık..
sonuç itibarıyla windows 7 gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemidir ve bu durumda xp ve vistayı tarihe gömmüştür...

vİsta iyi diyenlere anlam veremiyorum ya
vistanın neresını begendınız madem vısta ıı dıyosunuz xp ozaman mukemmel vısta kullancagıma xp kullanırım
ama suan wındows 7 kullnyrm 2 aydır tek sorun olmadı butun donanımları tanıdı format bıttıgnde hıc bıse yuklemysnz sadece prgramlar kalıyo
oyunlarda hıc sorun yasamadım butun oyunlar denenmıstır
sımdı yok perfrmansı ıı degıl yok oyunlarda ıı degıl yok donanım acmadı
butun dunyada donanımları tanırken sızın pc tanımıyosa hata sızde ??
EN IYISI WINDOWS 7 = XP BU IKISINDEN BASKASI YALANN

BAZILARI HAYATINDA KULLANDIGI EN KOTU ISLETIM SISTEMI FELAN DEMIS ? YUH DIYORUM SEN 3.1 DEN DIREK GECIS YAPTIN HERHALDE =)) YADA MAC'OSCISIN =))

osmanhasimcan yazmış:
sonuç itibarıyla windows 7 gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemidir ve bu durumda xp ve vistayı tarihe gömmüştür...
___________________
Çok saçma sapan bir iddia olmuş. Neden tarihe gömülsünler, insanlar para vermiş, satın almış kullanıyorlar, Windows 7 'de çalışan her şey XP ve Vista'da çalışıyor. İnsanları yanıltıp gereksiz masrafa sokmayın.
İşyerlerinin de Windows 7'ye geçemk için can attığını hiç sanmıyorum. Betayi ücretsiz kullanmanın sarhoşluğuyla böyle gereksiz yorumlar yazmayın, yanıltıcı oluyor.

1. Win 7 bence bekleneni sağlıyor.Çünkü aynı anda çok fazla işlem yapan birisi ve XP yi çok kullanmış biri olarak çok beğendim.

2. Bir arkadaşın da dediği gibi tema problemi var kesinlikle değiştirilmesi gerekiyordu.(Vista ile aynı gibi bir izlenim veriyor)

3.Görev yöneticisi çok daha iyi bazen açmaya gerek kalmadan kilitlenmiş programa çift tıklayıp işlemi sonlandırma çok iyi olmuş.

4.Arama özelliği çok daha akıllı ve doğru sonuçlar getiriyor.

5."pin" leme olayı harika olmuş.

6.Aniden kapanan bilgisayarlar için yapılmış kontroller çok yerinde...

vs vs

Bence XP artık piyasadan kalkacak.

laptop kullanıyorum (hp pavilion 1021 et) en büyük sorunum donanımları tanımıyor

yine bir windows klasiği. ultimate sürümündeyim şu an windows 7 nin. driver konusunda hiçbir sorun yok çünkü vista ile driverları uyumlu. performansdan eser yok ayrıca. hatta vistaya göre performans kaybıda var. bunu henüz bir service pack çıkmamasına bağlıyorum. service pack güncellemesi ile hatalar düzeltilecek ve stabil bir sistem çıkacaktır ortaya. ama xp'den 7 ye eski makinası ile geçmek isteyen warsa onu yemişler diyebilirim. ortada muazzam performans artışı falan yok hatta performans kaybı var

wşn 7 ile wista arasında bir fark yok .temaları bıle aynı nerdeyse.sıradan bır bır kullanıcı ıcın cok bır fark yok

oyun performansı ii demeyin bana ya sırf oyun oynamak için yanına xp kurdum.%50 fark edıyo abi

bence en güzel özelligi islemciyi olsun ekran kartını olsun , güclerini sonuna kadar kullanabilip cok daha hizli islem gerceklestirmesi cok önemli. ben coklu program calısıyorum ram yüksek olduktan sonra 64 bit te canavar gibi. xp hantal kalıyor hicte performanslı degil. win 7 64bit bence su anki en iyi sistem. elestirilecek yönleride var ama daha yeni bu yüzden beklemek gerek. her sistemde eksikler olabilir ama bunlar basit eksiklikler ciddi bir eksik ben görmedim.

vistadan farkı yok.o kadar para verdirip tekrar vista satıyorlar adama.rami daha az harcıyormuş, ram kaç kuruşluk şeyki,hizmetler daha azmış bir kaçını kapatın sizde.daha güvenli imiş...ya kendileride diyor temeli vista .ben baktım üstüde vista.gaza gelmeyin

+ Vista ve biraz daha fazlası multimedia desteği (Movie Maker hariç)
+ Düzenlenmiş arayüz
+ Ev kullanıcıları için iyi fakat mükemmel değil
+ Windows 7 için Vista kullanıcılarının performans derdi olmayacak.
+ Directx 11 gibi desteklere açık (grafik için)
+ Microsoft, Windows XP için desteği kesmeye yöneliyor ve en iyi alternatif Windows 7 ( ev kullanıcısı ve orta işletmeler için - Burası önemli- çünkü MAC,Linux ve Chrome OS bulut işlemler sunan önemli işletim sistemlerinin farklı avatajları vardır, farklı kullanıcılar için.)
+ Sürücü derdi minumum çünkü Microsoft en güncel sürücüleri internet ortamından denetleyip yükleyebiliyor. Sürücü derdi olanlar "İŞLEM MERKEZİ" bölümünden araştırıp (genellikle ingilizce) sürücülerini güncelleyebilirler. Şu an 5 sisteme Windows 7 kurdum ve henüz sorun yaşamadım.
+ Sanal Windows XP oldukça başarılı çünkü size %99 program uyumluluğu sağlıyor. Baya kurcaladım özellikel Visual Studio, Delphi, Adobe Photoshop, Flash, Dreamweaver (CS 3 ve CS 4 serileri) uyum sorunu yaşamadım. Tek kör nokta Adobe Flex 3 Builder oldu:D Bu yazdıklarım %95 kullanıcı payını hiç alakadar bile etmiyor zaten.

- Windows XP'nin arayüzü daha tanıdık (8 yıldır). Windows 7'ye alışmak uzun sürebilir.
- Windows XP SP3, Vista SP2 ve Windows 7 de toplam benchmark (performans) notlarında sıralama genellikle şöyle XP>Win7>Vista fakat ön görülen Windows 7'nin ilk Servis Paketinden sonra Win7>XP>Vista çünkü XP ile Windows 7 arasında %3'lük bir fark var toplamda. Hatta bazı testlerde Windows 7 önde ÖZELLİKLE Çift Çekirdek mimarisinde XP 5 yıl geride.
- Windows 7'nin güvenliği soru işareti şu anda. Çünkü birçok açık bulundu ve kapatıldı. Bununla beraber birçok açık daha keşfedilemedi bile. Hatta açığı bulabilen ev kullanıcılar bile var:D
- Netbook kullanıcılar %90 Windows 7 Starter'la başlayacaklardır ve en can alıcı özelliklerin kapalı olduğunu gördüklerinde şaşırabilirler.
- Eski Windows kullanıcıları para verip aldıkları işletim sistemlerini 220+ ytl verip Windows 7 almaları beklenemez. Özellikle orta işletmeler ve ev kullanıcıları (Microsoft'un her eve bilgisayar desteğine güvenerek kurduğu Home Basic,Premium,Profesional gibi standartları olan önemli müşterileri) buna sıcak bakmayabilir ve haklılardır.
Bundan dolayı Microsoft bu kullanıcılara reklam, destek ve yardım amaçlı tüm imkanları kullanıyor. Windows 7'ye geçmeleri için tüm yayınlar kullanılıyor. Chip.com.tr de bunu yapıyor :D Fakat bu kandırmaca değil bir ticari taktiktir unutmayın.

Sonuç olarak:

Oyuncu : Paran varsa durma Windows 7'ye geç.
Studio Kullanıcısı : Ses ve görüntü desteğinin uyumluluğunu güvenilir bir yazılımcından öğren ve Windows 7'ye geç.
Ev Kullanıcısı : Microsoftun taktiğini uygula ve bekle (Chrome OS'un atağını nasıl bekliyorsa) en azından Servis Paketi 1'i.
Orta Hali İşletmeci : Güvenilir bir yazılımcıdan program uyumluluğu onayını aldıktan sonra ve Servis Paketi 1 yayınlandıktan sonra geçmen en makulü.
Çay içen sinek kovalayan İşletmeci : Windows XP de kal ve en az 1 yıl bekle.
Öğrenci : Office ve diğer işe yarar tüm paket yazılımlar en az 1 yıla içerisinde oturur. Paketleri takip et ve kullanıcı yorumlarına göre bekle ve paranı biriktir:D

Büyük Mükellefler zaten özel elemanları bunu araştırıyor:D

--------------------------------------------------
laptop kullanıyorum (hp pavilion 1021 et) en büyük sorunum donanımları tanımıyor
--------------------------------------------------

hp web sitesinde o model için yayınlanan win 7 sürücülerini denediniz mi?

yaşasın özgürlük karlsun win7:D ubuntu gibisi varmı yahu:D

bence harika bi işletim sistemi tabiki hatasız kul olmaz :D ama çok ufak tefek bi iki hata ile karşılaştım oda geçici bi hataydı ama süper bişi yaa ark a da kurduk onun pc si eskiydi ses i tanımamıştı update ile kontrol ettik sesi buldu kurdu we ses sorunuda düzeldi muhteşem şiddetle öneririm bırakın eskileri yenilenin yaa win 7 ile mutluyum huzurluyum :DDD

ben böle hızlı açılış we kapanış görmedim win 98 den bu yana pc kullanıyom hiç birisinde bu kadar hız görmedim internette sörf etmek hiç bu kadar hızlı olmamıştı uçuyo yaa kesinlikle deneyin win 7 yi şiddetle tavsiyemdir pişman olmazsınız bırakın eski işletim sistemlerini yaa herşeyi hızlı açıyo çalıştırıyo we kapıyo kesin geçin win 7 ye msn de oturumu bile hemen açıyo yaa şaştım kaldım :D

win 7 ye geçin geçin geçin bi deneyin we görün herşeyiyle muhteşem bişi win 7 we ben çok mutluyuz :DDD

yav bi kaç bilgisayara kurduk windows 7 ama bir hafta içinde kendi kendine bir anda ağırlaşıyor üstelik hiç bir programda yüklü değilken ama açılış kapanış hızlı güzel bi uyumluluk sorunu var bazı programlarda onun dışında gayet güzel görsel mac ten çok çok güzel bir kere

Siyah Ekran Problemini Çözemediler.

arama motorları da....

Pek çok değişik markaya(laptop) windows 7 yükledim pek öyle büyütülecek sorun çıkmadı sadece nvidia sli grafik işlemcisi sorun yarattı oda herkesde aynı sorunu çıkarıyormuş siyah ekran verdi nvidia yı devreden çıkarınca görüntü geldi diğer nvidia grafik yüklü pclerde de ufak tefek sorunlarla düzeldi sorun sanırım nvidia kaynaklı ati ve intel grafik kartlı pc lerde bu tür bir sorunla karşılaşmadım 7100 7600 bütün sürümlerde aynı sorunu yarattı.driver bulamadım diyorlar biraz araştırma ile bulabilirler. Bu arada bugün baktım müşterisine en kötü hizmeti veren hp bir liste yayınlamış bu modeller için w7 driveri çıkarmıyacakmış bilginiz olsun...

Yükledim ve hiç memnun kalmadım Windows 7'den. XP'ye çevirdim tekrar... Sanırım uzun sürede XP'de kalacak.

Bilgisayarım yeni ve güçlü, Windows 7'yi kurdum, performansını beğenmedim ve kaldırdım, satın almayı da düşünmüyorum. Çünkü:

1) XP daha hızlı açılıyor, daha hızlı kapanıyor. ( Bu o kadar önemli değil)
2) XP daha performanslı çalışıyor ( bu önemli)
3) XP daha hızlı çalışıyor (bu önemli)
4) XP anlaşılmaz hata ve ağırlaşmalar yapmıyor ( biraz önemli)
5) XP dosya kopyalama, silme, taşıma işlemlerinde çok hızlı ( biraz önemli)
6) XP Directx 11 desteği sağlayamıyor ( bugün için önemli değil, gerekirse ileride Windows 7 'nin orijinali olan Vista'yı satın alırım.)

Orijinali Vista varken ve SP2 ile düzgün çalışıyorken nedir bu Çakma Vista (Windows 7) övgüleri anlayamadım.

Windows 7'yi beğendiyseniz Vista satın alma zamanınız gelimiş demektir. 450 lirayı sokakta toplamıyorum ben.

4 aydır kullanıyorum (rtm7600) hayatımda bir windows u bu kadar uzun süre kullanamamıştım kasma virüs vs. nedenlerden dolayı.. win7 halen ilk yüklediğim günkü kadar performanslı ve şuanda toplam 135 program yüklü durumda. dün iki ayrı antivirüs programı ve bir antispyware programı ile tarattım 1 tane bile virüs solucan vs. çıkmadı.

Kısacası Ben çok memnunum.
bu arada microsoft kusura bakma win 7 yi korsan kullanıyorum çünkü vista da benden fazlasıyla para aldınız bunu onun yerine sayın :)

Valla bende yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum. Açılış kapanış sürelerinin uzunluğundan başka hiç bir poblemim yok... Ne bir kasma ne takılma ne mavi ne siyah ekran hiçbir sorunla karşılaşmadım. Driver tanıtmadım. Notebookta ultimate 7600 kullanıyorum aero full açık kasılma falan yok... Ayrıca ıobit s360 pro. NIS 2010 full yüklü ve aynı anda kullanıyorum ağırlaşma falan yok... Bir arkadaş çakma vista demiş. Yok hiç alakası yok... Vistada aynı makinada aero kullanamıyordum aşırı kasılıyordu.. W7 'de aero vazgeçilmezim :) vistada zırt-pırt donmalar yaşıyordum w7'de daha görmedim... (üstelik vistam sp2'li idi.) Xp'yi unuttum artık o neydi ? araba modeli mi ? :)))

Boracalin, Vistada aynı makinada aero kullanamıyordum aşırı kasılıyordu, demişsiniz. Ekran kartı da önemli ama değil mi? XP'de Aero hiç kasmıyor, Vista'da kasıyor demeniz ilgimi çekti. Windows 7, XP ve Vista'dan çok üstün bir işletim sistemi değil. Ha kötü bir işletim sistemi demiyorum. Satın almayı gerektiren bir seçenek olarak göremiyorum. Saygılar.

windows 7 diyorum 1o numara işletim sistemi

Bilgisayarım yeni ve güçlü, Windows 7'yi kurdum, performansını beğenmedim ve kaldırdım, satın almayı da düşünmüyorum. Çünkü:

1) XP daha hızlı açılıyor, daha hızlı kapanıyor. ( Bu o kadar önemli değil)
2) XP daha performanslı çalışıyor ( bu önemli)
3) XP daha hızlı çalışıyor (bu önemli)
4) XP anlaşılmaz hata ve ağırlaşmalar yapmıyor ( biraz önemli)
5) XP dosya kopyalama, silme, taşıma işlemlerinde çok hızlı ( biraz önemli)
6) XP Directx 11 desteği sağlayamıyor ( bugün için önemli değil, gerekirse ileride Windows 7 'nin orijinali olan Vista'yı satın alırım.)

Orijinali Vista varken ve SP2 ile düzgün çalışıyorken nedir bu Çakma Vista (Windows 7) övgüleri anlayamadım.

Windows 7'yi beğendiyseniz Vista satın alma zamanınız gelimiş demektir. 450 lirayı sokakta toplamıyorum ben.

-------------------------------------------------------------------------
cahillik başa bela çok yazık...

Windows 7 güçlü bilgisayarlarda xpden daha hızlı ve kullanışlı olduğunu testlerle kanıtladı ki zayıf bilgisayarlarda bile xp kadar performanslı
dx11 desteği sadece windows 7 de var.!

ayrıca windows 7 çakma vista falan değil vistanın geliştirilmiş hatalarından arındırılmış ve hızlandırılmış halidir ha xp kullanıyorum yani işletim sistemine para vermem diyorsanız bu mantıklı olabilir fakat Windows 7 hem vista sp2 den hemde xp sp3 den daha kaliteli bir işletim sistemidir
---------------------------------------------------Ozan İskender

Sayın Ozan İskender, insanlar düşüncesibi yazıyor, cahil sıfatı yakıştırmanız ayıp, siz alim misiniz? Windows 7 tabii ki iyi, evde kullanlan bir bilgisayarda şimdilik XP ve Vista yeter, Windows 7 satın almak gerekmiyor.

Siz kaç işletim sistemi kullandınz, hangi işletim sistemlerine göre Windows 7 mükemmeldir. XP'yi bile geçemiyor.

güzel işletim sistemi ne xp ne vista hepsini kullandım en iyi performansı win 7,öbür işletim sistemlerinde virüslerden bıkmıştım artık öyle bi sorunumda yok artık şükürler olsun;)

Arkadaşlar biraz bekleyin sp hizmet paketleri cıkana dek en azından sp1 güncellemesini bekleyin o zaman win 7 testleri olumlu cıkacaktır karşınıza zaten 6000 derlemesi işletim sistemleri 4 g.b ramdan aşşağı
sitabil calışmıyor buda bir gercek vista win7 sonucta aynı firmanın malları elbette bir gün sorunsuz kullanacağız bunları ben vista x86 sp2 versiyonunu kullanıyorum 4 gb ram var işlemci hdd iyi olunca pc rahat calışıyor şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım biraz sabır demektek başka diyeceğim yok herkeze iyi günler...

satın alınıyor bu işletim sistemi ancak bir kurulum ve bir kerelik aktivasyondan sonra yine aynı makinaya Vista veya XP kuruluyormuş duyulanlara göre.....kütüphanedeki yerini alıyormuş...Ofis 2007 ev sürümünün yanına konuyormuş....tozlanmasın.

anlaşılmaz hata ve ağırlaşmalar yapmıyor!!! Vista ve Window Yedi besleyen türlü programlar yüzünden böyle bir duruma gelebilir....Önceleri bu aşamaya ve anlaşılmaz hata ve ağırlaşmalar aşamasından çıkması uzun zaman aldı..Derken Vista çıktı ve bu işletim sistemini destekleyen oyunlarla kafalar karıştı süslü görümün ve masa üstü imkanlarla birşeylere alışıldı derken Windows Yedi çıktı hepsini terk ediyorlar görünümü var ancak şunu unutmayın tüm kullandığınız freeware shareware trial open source ların o zaman göre bugları temizlendi hataları fix lendi onarıldı ve her birini tüm versiyonlarını kusursuzcana kullanabiliyorsunuz elinizde böyle bir imkan var mı son on yılın ilk yenil yılında kurulmuş çalışan ayrı ayrı on tane Windows XP işletim sistemi yok bilmiyorsunuz neler yaşadı bazı süper kullanıcılar....şimdi duyuma göre bir çok kimse windows yedi alıyor ve ilk kullanımdan sonra yani aktivitasyondan sonra kaldırıyor kütüphane rafına ve en yeni güncellemelerle Windows XP sini yeniden KUR yapıyor ve yaşamını sürdürüyor...Saygıdan olsa gerek..Anıları var kullanıcıların onunla mutlu oldu sevindi üzüldü yakınını kaybetti hepsini onun sayesinden öğrendi mezun oldu yaşamını kazandı kimi de kaybetti...kandırıldı aldatıldı....bir gün özgür olacaklar yenisini kullanmaya hak kazanır mı bilinmez çünkü trafik kazası geçirince ve tüm kuralları ihlal etmiş olduğunuz için ehliyeti geri kazanma mümkün olmayacağını düşünebilirsiniz....belki size uygun olanı çıkarılır onu kullanırsınız..kimbilir ki herşeyi üretenler ve toplumlara kabul ettirenler bunları hesaplıyor.....

ben win 95 ten beri hemen hemen bütün işletim sistemlerini kullandım bilgisayar konusundada ortanın biraz üstünde bir kullanıcı sayılırım işletim sisteminde mikrosoftun iki tane devrim niteliğinde işletim sistemi oldu birisi win 98 diğeride win xp zaten diğer çıkarılan işletim sistemlerinin esaresi bile okunmuyor win 7 gelince kendi kanımca ümüit vadeden bir işletim sistemi ama konuşmak için daha erken övmekte yermekte sadece işin makyajına bakanların yaptığı bir iş sanırım bu işletim sisteminin adam gibi daha sürücüleri bile yeni yeni çıkmaya başladı bence 1 sene beklemek lazım tabi o zamana kadar mikrosoft win 8 çıkarmassa

Windows Vista çıktığında tutmamıştım, ama Windows 7 öyle değil. Microsoft bu kez güzel bir işletim sistemi hazırlamış. Her ne kadar sürücü desteği doyum noktasına ulaşmasa da severek kullanıyorum Windows 7'yi..

eski versiyon tüm programlar ve tüm versiyonları bugün kü son şeklini alan windows XP de başarıyla çalışıyor...Vista çalışıyor mu Windows 7 de çalışıyor mu...bu versiyonlar serisinde süper kullanıcılar neler yaşadı neler..Sıra Vista ya geldi dediler sonra birden Windows 7 çıktı...hepsini çalıştırır diyorlar bazılarını çalıştırmıyor sakıncalı olabilir diyor sistem..Oysa rakibi Windows XP böyle bir şeyler söylüyor mu...Son güncellemelerle söylüyor diyeceksiniz...Memnunmusunuz evett bizim gibi kullanıcılarla bir yerlere vardılar en iyisini de çıkarıyorlar...bir çoğuda alıyor özellikle satın alıyor canları acıdı ancak işletim sistemini böyle yollarla tanıtılması hiç hoş değil...Windows XP son on yılda en iyi tanıtanlar bugünlerde yasaklananlar geçmişte üzerine bukadar yoğun eğilmiyorlardı başka şeylerle uğraşılıyordu homeland security çalışmaları vardı şimdi çok iyi çalışmışlar teşekkürler ancak işletim sistemini tor larla yayılmasını önlemeliler türlü paylaşım yollarıyla üreticileri çok pahalıya hizmet vermek zorunda bırakılıyorlar kendi topraklarından mı çıkıyor orasıda belli değil internet hızı ilk önce onlarda hızlıydı.....ülkemizde yeni yeni hızlanıyor bazı Avrupa ülkeler kalkınmalarını korsan yazılımlarına borçlu olduğunu yine medyadan öğreniyoruz...

Vista iki tane yama paketi verdi..XP ise Sp1a Sp2 Sp3 ve her paketen sonra ara yamalar.. Sp1 den sonra ara yamalar tane tane geldi..Sp2 den sonraki yamalar ve Sp3 ten sonra ki yamalar....inanılmaz bir yama paketleri fırtınası yaşandı..Ara yama paketlerini niye toplu olarak veremedikleri hala anlaşılamıyor. Vista da da aynısı oldu... Windows 7 de çeşitli yamalar güncelleme olarak geliyor.Ancak ana yardım yamasının SP adı altında olacak mı bilinmiyor...SP leri satın mı alacağız yoksa her kullanıcıya farklı yamalar olarak mı gelecek o da bilinmiyor her kullanıcı farklı şeyler kuruyor deniyor.....

Windows 7 nin ilginç bir köşesi var o tıkları kaldırınca sınırlanıyor RIP.. yazıyor o köşesinde bunları kaldırınca veya çoğaltınca NET framework gibi şeyler var hepsini seçerseniz neredeyse AIK kurulum setine benziyor sisteminiz.....

Office ultimate i deneyen var mı.....

Office ultimate i deneyen var mı.....

Boracalin, Vistada aynı makinada aero kullanamıyordum aşırı kasılıyordu, demişsiniz. Ekran kartı da önemli ama değil mi? XP'de Aero hiç kasmıyor, Vista'da kasıyor demeniz ilgimi çekti. Windows 7, XP ve Vista'dan çok üstün bir işletim sistemi değil. Ha kötü bir işletim sistemi demiyorum. Satın almayı gerektiren bir seçenek olarak göremiyorum. Saygılar.
-------------------------------------------------------------------------------
İyi de XP'de aero yok ki ? ben vistada kasıyor w7 ' de kasmıyor dedim...? XP için 3. parti prg. ile yapılan aero eklentilerini falan mı kastettiniz ? Anlayamadım...
Ekran kartı tabi ki önemli ama bende bir tane onboard ekran kartı var nvidia gforce go 6100 256 mb. oldukça zayıf bir kart... Vistada aeroyu açamıyordum açtığım anda laptop hantallaşıp donmalar yapmaya başlıyordu , Win 7 de böyle bir sıkıntı yok paşa paşa aero çalışıyor ne bir takılma var ne de donma... Buradan aynı ekran kartını w7'nin daha performanslı kullandığını anlıyoruz... Ayrıca genel olarak w7 daha stabil sp2 li vistaya göre.. Zaten MS'in minör sürümleri daha iyi oluyor(ev kullanıcısı için) XP gibi , W7 gibi... Neyse konu uzamasın olay kısaca; kral(XP) öldü , yaşasın yeni kral(win7) !!! muhabbeti...

Boracalin, 64 KB boyutundaki Transpar.exe ile Görev Çubuğu saydamlaşıyor, Icon Pacakger ile Denetim Masası dahil tüm simgeler Windows 7 simgesi oluyor, Disk simgeleri değiştiren küçücük bir program var, bir kaç regedit düzenlemesiyle görev çubuğunda simge görüntüsü de yapılabiliyor. Yani bu anlattıklarım XP'nin sistem dosyalarıyla hiç oynamadan yapılan işler. Sonuçta Windows 7 görüntüsündeki XP, Windows 7'den hızlı çalıştı. Bir bilgisayarımda o durumda kullanıyorum, çok memnunum.

Windows 7 tabii ki daha yeni bir işletim sistemidir, umduğumuz kadar hantal da çıkmadı. Sorun yalnızca fiyatında, ileride o da düşer zaten. Saygılar...

Kullandım ve hiç memnun kalmadım. Görsellik üzerine çalışılmış bir işletim sistemi... Kurdum babalar gibi XP'yi tekrar

Yahu benim anlamadigim arkadaslar problem gorsellik degilki takmissiniz, bir ekran goruntulerine ikonlara cartlara curtlara bu nasil mantik,

adamlar guvenlige onem vermisler 2010 yilina damga vuracak baba bir isletim sistemi yapmislar siz tutturmussunuz xp ye sunu yuklersem 7 nin suyu oluyor suna yaparsam bu oluyor

hic acip baktiniz mi wordpade, paint neler yapmislar sizde pc kullaniyorsunuz heee guleyim bari

Ne gördünüz Wordpad'de Paint'te?... XP'dekinden üst menü süslemeleri farklı, yaptıkları iş aynı... Bilgisayar kullanmak bu mudur? Paint.net var, gimp var, bir sürü şey var... Wordpad'e Paint'e mi kaldık? Windows 7'ye mi geçmemiz gerekiyor?

DirectX9 ve DirectX11 dışında söylenecek hiç bir şey işe yaramaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play