Windows 7'li PC'lere kötü haber!

Windows 7'li bilgisayarlar, Microsoft'un bu hamlesiyle birlikte tarihe karışmaya başlayacak!

Windows 7'li PC'lere kötü haber

Yeni bilgisayarınızın Windows 7'yle yüklü gelmesini istiyorsanız, hızlı davranmanız gerekebilir. Çünkü Microsoft, 31 Ekim'den itibaren işletim sisteminin belirli sürümlerini desteklemeyeceğini duyurdu.

Microsoft, 31 Ekim'den sonra Windows 7 Home Basic, Home Premium ve Ultimate kopyalarını PC üreticilerine göndermeyi durduracak. Windows 7 Pro'nun kesintiye uğrayacağı tarih ise daha sonra açıklanacak.

Microsoft'un kullanıcıları Windows 8'i kullanmaya zorlayacak bu hamlesini "yumuşak" olarak değerlendirmek zor. Windows 8'in 2012'deki çıkışından bu yana patlama yapmadığı biliniyor. NetMarketShare'in rakamlarına göre Windows 8 ve 8.1, dünya çapında PC'lerin yüzde 13.4'ünde kullanılıyor. Windows 7 ise PC'lerin yüzde 51.2'sine girmeyi başarmış durumda.

Microsoft, 2014'ün başlarında Windows 7 için genel (ücretsiz) desteği 21 Ocak 2015'te sonlandıracağını duyurmuştu. İşletim sistemi, bu tarihten itibaren 2020'ye kadar sürecek olan Uzatılmış Destek kapsamına girecek. Bu arada Microsoft'un önümüzdeki hafta San Francisco'da düzenleyeceği etkinlikte Windows 9'u göstermeye hazırlandığını hatırlatalım.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Zorla Apple alıcaz :)

Aslında windows 8'e değil windows 9'a yönlendirecekler. Benim tahminim Windows 9 beta sürümünü yükleyenler format atmadan son sürüme geçebilecek. Böylece windows phone'da olduğu gibi daha çok insan beta sürecine katılacak. Yakın zamanda windows 9 herkese açık betası çıkacağı için pek de sorun olmayacak.

büyük hata yapıyor %51 lik kullanımı olan windows 7 nin fisini cekiyor windows 8 icin microsoft batmaya calisiyor

büyük hata yapıyor %51 lik kullanımı olan windows 7 nin fisini cekiyor windows 8 icin microsoft batmaya calisiyor

Neden kötü haber olsun. 7'yi çalıştıran bilgisayar 8'i de çalıştırır, yükseltme yapsınlar kullanmaya devam. Tabi korsan kullananlar zaten çoktan 8.1 kurmuşlardır, bu söylediklerim orijinal kullananlara.

Microsoft kaliteden ödün verir oldu.

Microsoft Windows 7 gibi güzel bir işletim sistemi daha yapmazsa kusura bakmasın ama kimse winfows 7'yi bırakmak istemez. Windows 7'deki o görsellik ve HDD'ler üzerinde daha iyi çalışması nedeniyle Yeni alınan bilgisayarların beraberinde gelmedikçe çok az kullanıcı bilgisayarına yeni sistemi yüklüyor. Bu işi yapan kullanıcıların genelini ise tabiri caizse "işi bilen-teknolojiyi yajından takib eden kullanıcılar" oluşturuyor.

sorun yok, geçiş için uygun tarife belirlesin, birde halen anlamıyorum tabletler 8.1 çalıştırırken xp donanımlı pcler neden kasılıyor, oraya da bi el atması lazım

@25 Eyl 2014 16:53 makinadan makinaya fark ediyor eski pclerde intel cephesinde intel g3 ve üzeri çipsetli sistemlerde hiç bir sıkıntı yok ayrıca amd cephesinde ise am2 formunda olan dual core cpu ve nforce çipsetli sistemlerde de sorun yok. senin makine fi tarihinden kalma ddr 1 ram uyduruk birde gpu kullanıyorsa doğal olarak kasacaktır. 3800+ x2 athlon olan makinada denedim sorun yok intel e2120 cpu ile kullandım g3 çipsette sıkıntı yok ama 915 ve 945 çipsette sıkıntı üstüne sıkıntı via ve sis çipset ne amd nede intel de aman uzak durun.

hep bir dayatma var.

Seneye de Win10 çıkartırlar. Win9 almak için sakın acele etmeyin. ELinizdeki mevcutları kullanmaya devam edin...

Bu tarz haberlerin Altına Fanatikler Forever windows xp yazar ya..Bende Özendim şimdi fırsat bu fırsat Yazayım bari..FOREVER WINDOWS 7 :)

haklılar, windows 7 2009 da çıktı yıl 2014, 2015 e geldik tam 6 yıl geçmiş.

umrunda olan? windows 7 forever. tabi şu saçma temayı değiştirirlerse yenisine geçerim.

Valla 7 yide alırlarsa xp ye dönerim taş gibi platformdu be..

@25 Eyl 2014 20:10 taş dediğin Windows maalesef çalışmıyor yeni sistemlerde ve zırt bırt çöküp patlamasıda cabası.

Mac os dan win9 a geçerim.

@25 Eyl 2014 20:27 attan eşeğe biniyorsun kardeş :) etme, eyleme...

Şu Microsoft her sene bir işletim sistemi çıkarmayı bıraksın artık bu ne böyle ya. Ucuza da satmıyorlar ki satın alalım Windows 8'in fiyatına bir bakın 400, 500 TL.

@25 Eyl 2014 21:05 Windows 8.1 pro tek dilli sürümü (Türkçe) 64 bit 216 tl

@26 Eyl 2014 11:43 Yine pahalı arkadaş. Ucuza satsınlar daha fazla satış rakamı elde etsinler daha fazla kazansınlar.

7 premium var orjinal ve sanırım çok çok uzun süre kullanacam gibi duruyor gayet stabil bi işletim sistemi tıpkı xp gibi

Para verip alan kullanıcılar ( ki özellikle ülkemizde çok nadir bulunurlar ) itiraz etmekte haklı da herşeyi korsan kullanan arkadaşlar isyan ediyor ya çok komik oluyorsunuz. Para mı verdin sanki geç 8'e geç 9'a geç linux'e geç vistaya istediğine geç nasıl olsa korsan kullanıyorsun.

Windows 9 ile beni ikna edin Windows 7'yi bırakmayı.

Bir zamanlar insanlar mp3 kullanırken sony atrac adlı bir formatı dayatıyordu.. kimse atrac ı sallamadı. sonuçta walkman in icatçısı sony tahtını apple a kaptırdı. İnsanlar windows 8 den nefret ediyor. Microsoft şu ruhsuz kutularla dolu windowsu millete dayatmaya çalışıyor. Dizayn özürlü bir windows bu. Bu gidişte insanlar iOS yada Androide yönelecekler..

facebook a girmek için pardus yeter

geleceğe yön vermek için her şekilde çaba harcıyor adamlar. siz ne yapıyorsunuz?

Windows 7, Windows XP gibi başına dert olacak şirketin. Çünkü fazla iyi.

Windows 9'u bekliyoruz.

Chip, Windows 9'uñ indirme sitesi görüntüleri sızdı!

Söylentilere göre Windows 9'uñ adı Windows Threshold déğil Windows TH olabilirmiş!

Chip, Windows Technical Preview'iñ Forum sitesi çıkmış Adres: http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/home?category=WinPreview2014

Windows 7 her işi görüyor: istikrarlı, uyumlu, kararlı vs...

Sonunda Bu konuda Doğru bir haber..!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play