Windows 7 Microsoft'un sonunu mu hazırlıyor?

Çok tartışılacak iddia: "Windows 7'nin çok iyi satması Microsoft'un sonunu hazırlayabilir!"

  • Ali Güngör
Windows 7 Microsoft'un sonunu mu hazırlıyor?
Bu danışmanlık firması renkli manzarayı bozuyor

Satışlar tavan yaparken tanınmış bir isim bu başarının Microsoft için zararlı olabileceğini belirtiyor. Sizlerle daha önce paylaştığımız NPD Group raporlarından hatırlayabileceğiniz gibi Windows 7 satışları yükseliyor. Ancak bu haberi herkes iyi yorumlamıyor.

Yönetim danışmanlığı şirketi olan Galbraith Management Consultants'ın kurucusu ve başkanı olan Jay R. Galbraith bunun Microsoft için olası en kötü haber olduğunu söylüyor. Microsoft'u yazılımın General Motors'u yapabileceğini iddia ediyor. GM ile vurguladığı anlam ise eski, tarih, geçmiş, önemsiz ve yıkıma giden oluyor. Windows 7'nin başarısının bunu hızlandıracağını iddia ediyor.

Galbraith'e göre Microsoft geleceğe dönük olarak masaüstü yazılımlardan ziyade diğer cihazlara ve bulut bilgi işleme odaklanmalı. Galbraith durumu şu sözlerle açıklıyor: "Olabilecek en kötü şey Windows 7'nin başarısı. Bu başarı şirket yönetiminin tekrar masaüstü yazılıma odaklanmasına sebep olacak."

Microsoft'un yenilenmesi gerekli

Microsoft'un gelceği aydınlık mı? Karanlık mı?

Jay R. Galbraith'in analizlerine göre tüketiciler masaüstünden akıllı telefonlara ve diğer ürünlere yöneliyor. Masaüstü pazarı önümüzdeki yıllarda daralacak ve yüksek kar, yüksek pazar payı Microsoft'un bunu görmesine engel olacak. Sonuçta General Motors gibi zirvedeyken geride kalmış ve bu pazarda sıkışmış olacaklar."

Galbraith, Microsoft'un bir ev temizliği yapması gerektiğini ve eski şekilde düşünen, iş yapan yöneticileri değiştirmeye ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Ona göre şu an Microsoft'un başına gelebilecek en iyi şey, rakipleri olan Apple ve Google'dan ağır darbe alması ve bunun şokuyla durumun ne kadar kritik olduğunun farkına varması. Bu sayede Microsoft'un rekabeti çok geç olmadan canlanabilir.

Bu tanınmış ismin tavsiyesi Steve Ballmer'ın hızlı hareket ederek Microsoft'u dönüştürecek bir projeye kendisi girişmesi ya da bunu yapabilecek bir yöneticiyi başa getirmesi oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Adamlarin fare kalvye kameralari tartismasiz harika.
Adamlarin win mobile pazarinda 2002den beri pazar payi var bu sira azaldi ama win7 ile yeniden cikisa gire global lisansla satiyorlar zaten.
xbox ile 5.5 milyar dolar kaybettikden sonra 360 ile 1 numaradalar ve iyi kazandilar.
Ellerinde internet alaninda milyar dolari asan yazilimlar var.
XP pc dünyasinda 100 de 98 olmustu ne zarari oldu.
Adamlarin diger alanlarda yatirimlarida cabasi.
Haber degil ama arastirmayi yapan sacmalamis.

Komik analiz şirketlerinin komik yorumları, haber değeri yok.

Zamanında ipod ve birkaç cihaz içinde işe yaramaz, satılmaz ,şirketlerin zarar vereceğine inanılan haberler çıkmıştı ancak şu an ki rakamlar onların kafalarını kuma sokmaya yetecek kadar gerçek.

Arastirmanin ve analizin sacma oldugunu hic dusunmuyorum, gayet mantikli bir haber. Microsoft gereginden az yenileniyor, hala googlein onune gecebilmis durumda degil, piyasa dinamik ve kullanici talepleri degismekte applein pazar payi her yil yukseliyor.

Microsoft online uygulamalarda ve mobil uygulamalarda iyi degil, yavas calisan uygulamalar, reklam yiginlari cokca mevcut.

Ozellikle ipodu ve iphone u deviremedi ve boyle giderse o windows mobilela deviremez.

Softwareden ziyade, hardware ve software arasindaki bagi guclendirmesi gerek. Mobilite ve uyuma odaklanmak zorundalar.

Tabi...
Herkes bulut tarzi isletim sistemi kullansin amerika herkesin evine yerlessin.
Internet uzerinden bilgisayar kullanimini zorunlu hale getirerek bireysel bilgi mahremiyetini ortadan kaldirip canlarinin istedigi gibi cirit atmak istiyorlar.

Cok beklersiniz
Windows olse de geberse de
Cloud'unuz sizin olsun.
Linux kullanirim.
Yine sacma sapan bulut sistemini kullanmam.

Daha masaustu bilgisayarlarin bile hic birsekilde tam guvenli olmadiklarini kabul eden siz...
Utanmadan birde cloud'dan bahsediyorsunuz.

Cok beklersiniz canlarim coook...

"Arastirmanin ve analizin sacma oldugunu hic dusunmuyorum, gayet mantikli bir haber. Microsoft gereginden az yenileniyor"

Allah Allah microsoft'tan daha hızlı yazılım alanında kendini yenileyen kaç firma varki?

yarın birgün google apple yada kim bilir linux tabanlı başka bir firma bulut bilgi işleme yöntemi ile çalışan bir işletim sistemini makul bir fiyata sunduğunda eepc piyasasını ve dahasını ele geçirecektir, tabi msnin elinde en büyük kozu olan directx kalacak ki bunu her daim kullandığı gibi yine yeniden isterse bulut bilgi işleme yöntemi ile isterse masaüstü işletim sistemleriyle kullanacaktır.

Yelpaze genişliyor... Microsoft artık tekel olamaz.

merak edıyorum kac kısı burdan linüx kulanarak burayı cevap verıyor yada ms yazılımı kulanıyor ..

Her şeyin internete endekslenmesi, kişisel bilgilerine senden başka birisinin rahatlıkla ulaşılabilmesi, başkasının kurallarına göre hareket etmek ne kadar güzel değil mi? Zaten sanal bir dünyada yaşıyoruz. Şimdi de kendimizi o dünyaya hapsetmek istiyoruz. Bulut işletim sistemleri denilince aklıma başka bir şey gelmiyor. Arkadaşın dediği gibi masaüstü sistemler bulut sitemlere dönerse o sırada en iyi masaüstü sistemini kim üretiyorsa onu kullanırım. İnternetin beni kullanmasını değil, kendimin interneti kullanmasını tercih ederim.

Çok doğru ama şu anda teknik olarak bulut işletim sisteminin etkin bir şekilde kullanılması mümkün değil. Türkiyedeki geniş bantla bu imkansız. Gerçi biz hep geriden geliyoruzya, önce bir japonyada denesinler tutarsa bizde ttnetin başının etini yeriz.

Microsoft'un yüksek fiyat politikası diğerlerinin hızla gelişip yaygınlaşmaları ile sonuçlanacağından Microsoft çok büyüdüğü için değil tam tersine beslenme yetersizliğinden ölecektir.

Sen de yorum yaz