Windows 7'nin "temel desteği" bitiyor

Microsoft'un başarılı işletim sistemi Windows 7, birkaç saat sonra "yolun sonunu" görmeye başlayacak

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7'nin "temel desteği" bitiyor

Windows 7 için Microsoft tarafından sunulan "temel destek", 13 Ocak 2015'te sona eriyor. İşletim sistemi, bu tarihten sonra sadece güvenlik güncellemeleriyle yetinecek, herhangi bir yeni işlev kazanmayacak.

Bu arada Windows 7'nin iki nesil sonrasının işletim sistemi Windows 10, 2015 için kollarını sıvıyor. Bu senenin ortalarında piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10'un Teknik Önizleme sürümü, kullanıcılar tarafından indirilip denenebiliyor. 21 Ocak 2015'teyse Microsoft'un bir Tüketici Önizleme sürümü yayınlaması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

ne gibi yeni işlev özellik getirdiler 2014 yılı boyunca ki. Destek sona erse ne olur ermese ne olur

sanki güncellemelerin bir yararı var ben yüklüyorum bir fark göremedim hala ha fark şu bilgisayarı yavaşlatması

@12 Ocak 2015 13:59 o güncellemler sayesinde pc daha güvenli oluyo keylogger falan girmiyo pc ne tabi araştırmadan yorum yaparsan böle yaparsın bu kadar basit yavaşlamaya gelince tak en az 4gb ram bak bakam yavaşlama oluomu

Temel desteğin bitmesi çokta bir şey fark etmez bence önemli olan güvenlik güncellemelerinin kesilmemesi. Diğer taraftan korsan windows kullanıp update i kapalı tutanlar(ki bu işlemle zaten desteği kesiyorlar) yine saçma bir şekilde ms e bu haberlerin altında laf atmaya devam edecektir.

Ben vista kullanıyorum %90 Windows 7 ile aynı sadece 7 daha çok seviydi.

Bak duygulandım şimdi :D

Haksızlık ama bu yaptıkları.

yani yani yani yani (en az 30 karakte istedi ondan tekrarladım) haber 2015 de çıkmış ben 2017 de yazıyorum xD

windows 7 yi terk etmeyi bir an aklıma getirmedim

tek beklediğim windowsu küçük bir alana kurup diğer tüm yüklemeleri ve güncelleştirmeleri diğer alana verebilmek

Sanki çok işlev ekleniyordu da... En fazla internet explorer güncellemesi alınıyordu. Onu kesebilirler.

Windows 7 nin 2 sene daha gideri olur. Başarılı bir OS.

5 sene daha güvenlik bizle.iyi bari

yıl 2015 ve hala bu windows 7 zırvalığını kullanan komik tipi tiplerle birebir tanışmak isterdim doğrusu :)

@12 Oca 2015 15:31 eğer microsoft kendilerince "modern" dedikleri arayüze kullanıcıları zorla geçirmeseydi dediğiniz doğru olabilirdi. Zaten kullanıcılar böyle düşünüyor diye 8.1 başlat iconu, Windows 10'nada tam bir başlat menüsü ekleyip metro ana ekranını kaldırdılar (en azından masaüstü sistemlerinde), modern uygulamalarda artık eski tip uygulamalar gibi masaüstü ortamında çalışıyor.

kimileri için geldi win7 benim hep favorim

xp bittiğinde 7' ciler w7 kral sonsuza dek kullanırım diyordu birkaç update le siz de bozdunuz kendinizi şahsen aero, metrosuz başlat menüsü, tartışılsa da bana göre stabilliği açısından Windows 7, lakin Windows 10 diğer sistemlerden daha iyi olacağı aşikar ms nin bu düzenini beğenmeyip forever Linux diyenler birçok dağıtım günlük kullanıcıya yönelik değil geliştiriciye yöneliktir

windows 7'nizde service pack 1 varsa güncelleme desteği 2020 yılına kadar devam edecek. yani aslında win7 2020 yılında ölecek. arama motorunuza "windows yaşam döngüsü" yazıp sahip olduğunuz windows sürümünün ömrünü öğrenebilirsiniz.

Önemli olan Güvenlik Güncelleştirmeleridir. Onu kesmedikleri için sorun yok. Eğer bilgisayarı sonuna kadar performanslı kullanmayı biliyorsan zaten Güvenlik Güncelleştirmeleri dışında güncelleştirmeye ihtiyacın yok. Hata giderme güncelleştirmeleri hariç..

29 Ekim 2023 Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşına basana kadar Windows 7'i kullanacağım! Yanında yeni tam donanımlı Masaüstü PC, bir Cep telefonu ve Windows 10 yazılımını da bedava verirlerse belki vazgeçerim, yoksa asla!!

@12 Oca 2015 17:58 Helal olsun :)

Birçok kurum ve kişi windows 7 yi kullanmaya yıllarca devam edecektir. Neden mi ? Çünkü işletim sistemi onlar için bir araçtır. Ve bir araç işini iyi yapıyorsa macera aramaya gerek yoktur. Kullandıkları yazılım ve donanımlar stabil bir şekilde çalışıyorsa birçok kurum ekstra lisans ücreti, yükseltme işlemleri vb. iş ile uğraşmak istemeyecektir. Sözüm boş beleş yorum yazan kişilere..

Bir şey soracağım:Şimdi ben w7 bilgisayarıma oyun yüklüyorum.Bundan sonra bu oyunu kullanabilecek miyim hala w7'de?

@12 Oca 2015 23:03 hayır artık oyun oynaman yasaklanacak...

8.1 kullanıyorum akıyor. Fakirler ölsün

8.1 kullanıyorum akıyor. Fakirler ölsün

@12 Oca 2015 23:10 aahahhay :)

@12 Oca 2015 23:10 win 8.1 hep uyumsuz be bro win7sp1 x64 devam

yenilik her zaman iyidir hoş geldin w10

abi nasıl olur

W7 ilk çıktığında da XP'den vazgeçmeyiz diyordu şimdiki tipler, şimdi de W7 den vazgeçmeyiz diyorlar.. Peeeeh :) Yenilik güzeldir.

olm bi gidin her Allahın günü güncelleme oluyor böle yalan haberlerde yapmayın windows 7 kolay koaly bitmez oyunlar falan en iyi win7 çalışır vede hiçbişey win7nin yerinin tutamaz win7 desteği tahminimce 2020 lere kadar sürer

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost