Windows 8.1'deki açığı Googe çalışanı buldu

Windows 8.1'de, aylardır yamanmayan önemli bir açık bulundu; hem de Google tarafından!

Windows açığını Google buldu!

Bir Google çalışanının üç ay önce bulup Microsoft'a bildirdiği Windows 8.1 açığının üç aydır yamanmadığı ortaya çıktı. Microsoft'u tehlikeli açık konusunda 90 gün önce uyaran Google çalışanı, şirket artık önlem almayınca kullanıcıları uyarmak için açıklama yapmak zorunda kaldığının altını çiziyor.

Windows 8.1'de ahcache.sys/NtApphelpCacheControl dosyalarında bulunan bir açık sayesinde kötü niyetli kişiler, sisteme sızarak istedikleri yazılımı çalıştırabiliyorlar. Bu güvenlik uyarısı Google'ın güvenlik araştırmaları sitesinde yayınlandı ve Microsoft'un soruna çözüm üretmediğinin de altı çizildi. Microsoft genellikle bu tür açıkları, ortaya çıktıktan sonraki ilk salı yamasında veya o ay içindeki genel güncellemede yamıyordu. Ancak bu açık için henüz bir önlem almış değil.

Sorun, Microsoft Security Response Center'da MSRC-20544 ID numarası ile yer alıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Linux kullanın dilimizde tüy bitti. Bu arada eksileyebilirsiniz sıkıntı yok. Eksileyenin sistemine virüs girsin. :)

Adamlar win10 u geliştireceğiz diye win8 i unuttu herhalde :)

Her ne kadar açığı Windows 8'de henüz gidermemiş olması Microsoft'un ayıbı olsa da, böylesine önemli bir açığı böylece ortaya çıkarmak Google'ın büyük bir sorumsuzluğu olmuş. Üstelik tam tatil sezonunda yani her iki şirketteki geliştiricilerin tamamına yakını tatildeyken. Kullanıcılar için bu tehlikeyi oluşturmak Google'a yakışmadı. Bu arada açığı henüz önizleme aşamasında olan Windows 10 üzerinde çalıştıramadım. Yani en yeni Windows üzerinde çözüme ulaştırılmış olabilir.

Microsoft güncelleme konusunda berbatlaşıyor

Bu da şirketlerin birbirlerini ne derece yakından incelediklerini göz önüne seriyor...

Şimdi yaması çıkar artık.

Acaba google kendi sistemi olan androiddeki açıkları biliyormu.

demek ki daha işlerini bitirememiş çakallar...

Vay hain microsoft :)

dokunmayın padişahıma

Kesin ya ne adamlarsınız siz koca microsoft şirketi sonuçta böyle bi önemli açık olack da kayıtsız kalacak öyle mi? ya bunu herkese linux kullanın diyen ahmaklar abartıyor o kadar.. sizde bi zerre mantık yok ya.

microsoft'un umursamazlığı olarak nitelendirilebilir.

Google bulduysa kesin yalandır Microsoft'un iyiliğini isteyecek en son isim Google'dır.

Sadece Windows'da yok bu açık, bütün yazılımlarda bulunur özellikle işletim sistemlerinde. Hackerlar istedikleri sisteme girer istedikleri gibi dolaşırlar ve bunu yaparken ruhunuz bile duymaz. Böyle olaylardan korunmanın tek yolu kendini mağaraya kapatmaktır yoksa hackerlar her yerde.

Gıgıl sen git ilk önce kendi açıklarını kapat :D

Bide bunun wpsi varmis. Adam sana guzel guzel anlatio sen napion

Linux guvenli falan değil, windowstan çok daha çabuk hackleniyor, kimse dandik linux için virus yapmakla uğraşmıyor bile. Bırakın linux sevdasını artık, işimin yarısı linux ve turevlerini kullanmak, işkence için birebir sistem...

kim yalan diyorsa internette araştırsın açığı kullanmak için SRC bile verilmiş :)

Aynen 04.00 deki yoruma katılıyorum

Sadece Google çalışanı bildirdi diye kapamıyordur. Bunlar nasıl şirketler ya, artık birbirlerinden öğrendikleri açıkları bile kapatmamaya başladılarsa birbirlerine besledikleri nefretin seviyesi, kendi kullanıcılarına verdikleri önemin seviyesinden daha yüksek demektir.

@03 Oca 2015 14:33 ne gerek var kapatmaya win 10 da kapatmıştır satışa çıkacak yakında onu alın derler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir