Windows 8 için en iyi 8 araç

Windows 8 mükemmel bir işletim sistemi, ancak eksikleri de var. İşte bu eksikleri kapatacak 8 araç!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8 için en iyi 8 araç

Windows 8, birçok yönüyle Windows 7'den çok daha iyi bir işletim sistemi. Ancak bazı alanlarda istisnalar da yok değil. Her zaman olduğu gibi ücretsiz araçlar, Windows 8'deki can sıkıcı şeyleri ortadan hızla kaldırabiliyor.

Microsoft'un üzerinde aylardır çalıştığı Windows 8 sonunda hazır ve herkes tarafından satın alınabiliyor. Dokunmatiklere odaklanan yeni görünümü, bu görünüme özel uygulamaları ve güvenlik geliştirmeleri gibi başka birçok kökten değişiklikle yeni Windows, önceki sürümlerinden ayrılıyor.

Microsoft'un efsane PowerToys koleksiyonu, malesef en son Windows XP için sunuldu. Bu ücretsiz araç paketi, işletim sistemini daha verimli ve daha kolay kullanmanızı sağlıyordu. Windows 8 kutudan çıktığı haliyle her şeyi çok daha iyi yapsa da, bu makalemizde yeni işletim sistemini faydalı işlevler ve yeteneklerle donatacak 8 yazılımı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

DVD yazılımını yükselmtme: VLC media player

Sorun: Windows 8'deki Windows Media Player, en popüler medya codec'lerini destekliyor ancak DVD'leri çalamıyor. Microsoft, günümüzde DVD videolarının popülerliğini yitirmesi nedeniyle ödediği lisans ücretlerini kısmak istiyor. Bu neden DVD desteği sunan Media Center, ücretli ek bir paket olarak satılıyor.

Çözüm: Ücret ödemeden ve fazla uğraşmadan, açık kaynak kodlu bir alternatif olan VLC media player'a geçebilirsiniz. Videoları yürütmek için tüm gerekli codec'lere sahip olan VLC, DVD disklerini de oynatabiliyor.

İşi daha da ileriye taşımak isteyen kullanıcılar, VLC'nin gelişmiş akış özelliklerinden faydalanabilirler.

İndirin: VLC media player

İlk olarak masaüstünüz açılsın: Skip Metro Suite

Sorun: Windows 8'in yeni Metro arayüzü, Windows başlar başlamaz devreye giriyor. Bazı kullanıcılar, yeni, kutulu tasarımdan oldukça memnun olsalar da, bazı kullanıcılar masaüstüne erişmek için bir döşemeye tıklamayı sıkıcı buluyorlar. Özellikle dokunmatik bir cihaza sahip olmayan kullanıcılar, bilgisayarlarının direkt olarak masaüstüyle açılmasını isteyebiliyorlar.

Çözüm: Skip Metro Suite gibi ücretsiz bir yazılımdan yardım alarak Windows 8 arayaüzünü atlayabilir, direkt olarak masaüstünü açabilirsiniz. Yazılım, Windows 8'in "Hot Corners" özelliklerini de isteğe bağlı olarak devre dışı bırakabiliyor.

İndirin: Skip Metro Suite

Başlat menüsünü geri getirin: Classic Shell

Farklı temalardan birini seçebilirsiniz

Sorun: Windows 8'in en çok eleştirilen yönlerinden bir tanesi de Başlat menüsünün tamamen kaldırılmış olması. Başlat menüsü, Windows'un belki de en çok kullanılan işlevlerinden bir tanesiydi ve yüklü tüm programlara bu menü yoluyla erişebiliyorduk. Menü içerisindeki tüm işlevler Windows 8'de mevcut, ancak onlara farklı yollarla erişmeniz gerekiyor.

Çözüm: Ücretsiz bir yazılım olan Classic Shell, eski Windows'lardaki işlevleri Windows 7 ve Vista'ya getiriyordu. Artık Windows 8 için de hazır olan yazılım, işletim sisteminden kaldırılan Başlat menüsünü geri getiriyor.

Program, Başlat menüsü için klasik XP teması Vista veya Windows 7 temalarınından birini seçmenize izin veriyor.

İndirin: Classic Shell

Daha güçlü disk yazma seçenekleri: ImgBurn

Sorun: Windows'un son birkaç sürümü, bütünleşik disk yazma işlevleriyle geliyor. Windows 8'de de hızla bir CD yazmak istediğinizde, bunu yapmanız mümkün. Ancak örneğin imaj dosyaları oluşturmak gibi daha gelişmiş özelliklere ihtiyacınız varsa alternatiflere yönelmeniz gerekiyor.

Çözüm: Bir disk yazma yazılımı olan ImgBurn, veri veya çokluortam içeriklerini bir ISO dosyasına, CD'ye, DVD'ye veya Blu-ray'e yazabiliyor. ImgBurn, tüm karmaşık işlevleri size basit ve temiz bir arayüzde sunuyor.

İndirin: ImgBurn

Çoklu masaüstü: Dexpot

Sorun: Windows 8, masaüstünü tamamlayacak yeni döşeme arayüzüyle geliyor. Ancak masaüstünüz hala kısıtlı bir alana sahip. Bir sanal masaüstü yöneticisi, Windows 8 için çok faydalı olabilirdi ancak Microsoft böyle bir işlevi dahil etmemeyi tercih etmiş.

Çözüm: Ücretsiz bir yazılım olan Dexpot ile 2 masaüstünden 20 masaüstüne kadar geniş bir çalışma alanına sahip olabiliyorsunuz. Linux ve Mac OS kullanıcılarının uzun zamandır kullandığı bu özellik, Dexpot ile Windows 8'e geliyor: Yazılım ile pencerelerinizi ve simgelerinizi farklı masaüstlerine dağıtmanız mümkün. Tam ekran ön izleme özelliği, tüm masaüstlerinizi küçük resimler halinde gösterebiliyor. Bu görünümde programlarınızı farklı masaüstlerine dağıtmanıza izin veriliyor.

İndirin: Dexpot

PDF belgelerini düzenleyin: PDF Xchange Viewer

Sorun: PDF, herhangi bir belge, form veya talimatların bulunabileceği evrensel bir dosya biçimi. Windows 8'deki yenilliklerden bir tanesi de PDF ve XPS dosyalarını açabilmesi. Ancak Windows 8'in bu entegre özelliği, PDF'ler üzerinde değişiklik yapmanıza izin vermiyor.

Çözüm: PDF'leri açabilmek için Microsoft'un PDF görüntüyecisine ihtiyacınız yok. Örneğin Chrome, entegre PDF görüntüleyicisi sayesinde tüm PDF'leri açabiliyor.

PDF belgeleriyle daha çok çalışıyorsanız ve onları düzenlemeniz gerekiyorsa, size PDF Xchange Viewer'ı öneriyoruz. PDF Xchange Viewer, PDF'leri farklı sekmelerde açabiliyor, onların üzerine açıklamalar, notlar eklemenize ve vurgulamalar yapmanıza izin veriyor.

İndirin: PDF Xchange Viewer

Masaüstü araçlarını kullanın: 8GadgetPack

Sorun: Microsoft, Windows Vista ve 7'deki masaüstü araçlarını kaldırmasının sebebini şöyle açıklamıştı: "Windows'daki heyecan verici olanakları değerlendirmek istiyoruz ve dolayısıyla Windows araçları galerisini web sitemizden kaldırıyoruz."

Masaüstü araçları, takvimden mesaj akışına, hesap makinesinden ağ analiz aracına çok sayıda farklı işlevi masaüstümüze taşımaya izin veriyordu. Ancak Windows 8'de bu işlev artık yok.

Çözüm: Pratik bir araç olan 8GadgetPack, Vista ve Windows 8'de tanıştığımız araçları ve kenar çubuğunu Windows 8'e getiriyor. 8GadgetPack içerisinde aralarında All CPU Meter, Takvim, App Launcher, Driveinfo'nun bulunduğu bir düzineden fazla araç bulunuyor.

İndirin: 8GadgetPack

Metro IE alternatifi: Chrome ve Firefox

Sorun: Windows 8'de iki çeşit Internet Explorer 10 bulunuyor. Bunlardan bir tanesi eklenti desteğiyle masaüstü modunda çalışırken, diğeri Metro arayüzünde eklenti desteği olmaksızın çalışıyor. Bunun anlamı, Metro arayüzünde çalışan IE10'un Flash veya Silverlight'ı desteklemiyor olması. Metro IE10 aynı zamanda tamamen dokunmatik özelliklere göre geliştirilmiş. Örneğin tarayıcının adres çubuğu alt tarafta yer alıyor.

Çözüm: Windows 8 uygulama mağazasını ziyaret ettiğinizde Metro IE10'a bir alternatif bulmanız mümkün değil. Ancak Firefox ve Chrome'un Metro sürümleri, çok yakın bir zamanda indirmeye sunulacak.

CHIP Online okurları ise Google Chrome ve Mozilla Firefox'un Metro sürümlerini şimdiden deneyebilir ve internette Flash destekli web sitelerinin tadını çıkarabilirler. Bunun için Windows 8 Mağazası'na girin ve tarayıcıları aratarak yükleyin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Ayy, hepsi benim kullandıklarım, aklın yolu birmiş demek ki...

Neresi mükemmel? Çok kısıtlı bir işletim sistemi. Arkaplan resmi kısıtlı, başlat menüsü yok, tamamen dokunmatik uyumlu... Dokunmatik PC'ler için mükemmel. Bu kabul. Ama masaüstü kullanımda bir facia. Apple özentisi bir tavır sergiledi Microsoft bu hamlesiyle. Şaşırmadım ama. Çünkü Microsoft klasikleşen 1 başarılı 1 başarısız Microsoft sürümü geleneğini bozmadi. XP başarılı, Vista başarısız, 7 başarılı, 8 başarısız... 9 da başarılı olacak. Çıkınca göreceksiniz... =)

@ALooNeBoy87 Arkaplan resmi PC'lerde kısıtlı falan değil, yine bilmeden konuşmayalım...

@ALooNeBoy87 yorum için henüz erken değilmi zamanında Windows 7 içinde başarısız vistayla birebir aynı falan denmişti. bir kere hata yaptılar diye sürekli yapacak değiller ki Windows 8 den memnun olanlar da var ben dahil. tabi ki en başta bana da alışması zor geldi başlat butonunu çok aradım ama insan nelere alışmıyor ki

Start8, windows 7 start menusunu geri getirmek isteyenler için ideal.

@15 Kas 2012 12:15 bu site yalnızca Microsoft haberi yapmıyor haberler makaleler bölümlerinde tüm teknoloji şirketleri hakkında haberler yazılar görmek mümkün

Yiğidi vurun hakkını yemeyin. Herşeyi altüst etmişler ama bu sıradışılığın altında çok daha iyi bir windows var sadece görsellik ve işlevsellik için bir CEO almaları lazım acilen...;)

microsoft çıkartığı her yeni işletim sitemiyle donanım üreticilerin parasına para katardı yeni donanım olmadan sistemi kuramazdık yada kursak dahi donanımın düşük olmasından çok kasardı (win xp ilk çıkığı zamanlar ve vistada olduğu gibi) win7 ve win8 bence mükemmel , kullandığım laptop 2009 model fakat vistadan win8 geçtim harika çalışıyor ...

Windows 8'in ben eksiğini göremiyorum açıkça. Başlat düğmesi furyasıdır gidiyor. Kullandığımdan beri birkaç gün içerisinde başlat düğmesinin varlığını bile unuttum. Microsoft gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Windows'un nasıl kullanılacağını bilen biriyseniz, zaten Windows 8'e alışmanız uzun sürmeyecek ve başlat düğmesine ihtiyacınız olmayacak. Hala başlat düğmesini arıyorsanız, Windows 8 eğitimi almanız gerekiyor, alternatif araçlar değil...

@15 Kas 2012 12:15 yahu sizi seçipdemi gönderiyolar yoksa piyangodan felanmı çıkıyosunuz.....

windows 8 için en başarılı uygulama "Format C:" ardından enter...

@17 Kas 2012 16:42 Senin makinana Temel virüsü girmiş ha uşağım, Temel virüsü daha yeni yeni geliştirdiği için şimdilik ancak senin yardımınla bilgilerini silebiliyor, işte Temel sana o yüzden format attırıyor. Virusu temizlemek için yassı tavuk bulmak zorundasın.

@15 Kas 2012 12:15 Mükemmel olduğunu iddia ederek reklam yapmaya çalışsalar, işlevsel olarak windows 8'de yer almayan bu ''eksiklikleri'' tamamlamak ve bizlere yardımcı olmak için bu haber üzerinde çalışmazlardı.Dur vereceğin cevabı tahmin edeyim: kesin chip'in reklamını yapmaya çalışan bir görevliyimdir.

@15 Kas 2012 12:15 Yazık herkes yüklenmiş sana, ne yazdın sen öyle, yorumun da yok zaten... Yeter vurmayın artık parmak kadar çocuğa...

saydamlık ve araçlar dışında hiçbir eksiği yok ama onlarca fazlası var. ben modern arayüze çok alıştım başlat menüsü halt yemiş yanında. ayrıca deamon tools gibi sanal sürücü yazılımlarına ihtiyacınız yok windows sanal sürücü desteği veriyor ilk defa.

@gcb1903 Bu sanal sürücü desteği hangi menüdedir acaba? Ben hiç böyle bir şey göremedim.

@22 Kas 2012 22:04 herhangi bir image dosyasına tek tıkladığında menülerde disk image tool tabının altında manage gelecek orada mount ve burn seçeneklerini görebilirsin.

yeni bir işletim sistemi ne bir şeyler yüklemek yerine var olanlarını denemek daha sağlıklı olurdu. Eksik likleriyle devam etmek yerinde olurdu. Zaten gerekli olanlarla elinize geliyor daha fazla şeyler yüklemek sorunları artırır.

Merhaba windows 8 ile ne codeblocks ne devc++ ne de bir başka compiler çalışıyor? bunlar da hata veriyor çözüm var mı?

CodeBlocks da DEVC++ da çalışıyor windows 8 de sorun senden kaynaklanıyor ben ikisinide kullanıyorum

çok çok faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler. yeni aldığım dizüstüme ya format atacaktım veya sizin anlattığınız programları kullanacaktım. hele de şu başlat menüsü için "classic shell" çok yararlı oldu.

@24 Kas 2012 23:28 Format atmak dışında her dediğini iyice anladım.

windows 8 uyumlu messenger indiremiyorum

@06 Oca 2013 03:41 Arkdaşım indiremezsin zaten çünkü Artık Çin dışında bütün msn ler skype ile birlikte kullanılıyor artık.... Ancak çevrimdışı windows essentials paketini bulursan yükleyebilirsin oda seni sadece bir süre idare eder...

emeğinize sağlık arkdasımın dedıgı gibi format atacaktım ama özellikler classic Shell ile gerek kalmdı

Microsoft aslında Windows 7 ile yoluna devam ederdi fakat korsan kullanımın önüne geçemeyince Windows 8' i çıkarttı yani Windows 8 diğer Windows sürümleri gibi rahatça korsan olarak kullanılamıyor buda Microsoft' un baya işine geliyor...

@04 Tem 2013 11:33 Galiba Duymadınız KMSpico Diye bir program var otomatik olarak win 8 - win 8.1 ve pcde kurulu olan office 2007 - 2010 - 2013 ü crackliyor

VLC bazi DVD'lerin menulerini vs. duzgun acmiyor, diger yazilimlarin cogu duzgun aciyor.

Messenger indirmek mümkündür. "windows temel parçalar" indirip kurmanız yeterli olacaktır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play