Windows 8 testte!

Windows 8 bir devrim mi, yoksa yeni bir Vista faciası olabilir mi? Cevap, özel incelememizde saklı!

  • Cem Sinanoğlu
Windows 8 testte!

Uzun bir zaman boyunca hepimiz Windows 8'i bekledik. Ama bu seferki bekleyiş, daha önceki Windows'lardan biraz daha farklıydı. Çünkü Windows, tarihinde ilk kez farklı bir formatta karşımıza çıkacaktı: Hibrit bir işletim sistemi...

Hibrit işletim sistemi de neyin nesi diyenler olacaktır. Bu terimi kullandık, çünkü Windows 8, tüm Windows'lar arasında, hem kişisel bilgisayarlarda, hem de tabletlerde karşımıza çıkıyor. Hatta Windows 8'le birlikte, yeni bir bilgisayar türü bile hayatımıza giriyor. Daha önceleri hepsi bir arada olarak bilinen bilgisayarlar, yeni Windows'la evrim geçiriyor ve hem kompakt bir kişisel bilgisayara, hem de çoğu modelde, ekranı ayırarak kullanabileceğimiz bir tablete dönüşüyor.

Windows 8'i beklerken aslında her kafadan bir ses çıkıyordu. Kimileri Windows 8'in en iyi Windows olacağını söylüyor; kimileri de yeni bir Vista faciasından bahsediyordu. Ve sonunda Windows 8 geldi... Peki ama kim haklı çıktı? İşte, geleneksel PC'lerde Windows 8 ekseninde yaptığımız bu incelememizde, bu sorunun cevabını arayacağız...

Windows 8 kurulumu

Konuya en başından başlayalım. Windows 8, bugüne dek gördüğümüz, kullanıcıyı en az rahatsız eden ve en kısa sürede tamamlanan Windows kurulumunu sunuyor. Sıfırdan kurulumda, Windows 8'in hazır halde karşınıza çıkması için 10 ila 15 dakika arasında bir süre yeterli oluyor. Ama konu yükseltme olduğunda, programlar ve kişisel ayarlarınızın taşınması işlemi devreye giriyor ve bu süre, doğal olarak artıyor.

Kurulumun son aşamasında, ilk kişiselleştirmelerimizi de yapabiliyoruz. Örneğin kullanmak istediğimiz renk düzenini bu aşamada seçiyoruz. Temel ayarları da yaptıktan sonra, karşımıza yeni Başlangıç ekranımız (menümüz değil) çıkıyor. Bundan sonra Başlat menüsü kavramını unutmanızı öneririz; zira artık öyle bir menü yok. Microsoft, biz zamanlar Metro olarak bilinen Modern UI arabirimi ile tasarladığı yeni Başlangıç ekranını sunuyor bizlere.

Modern UI ve Başlangıç ekranı

Başlangıç ekranı, aslında daha çok tabletler ve dokunmatik ekranlı PC'ler için kullanışlı. Ama bizim test ve incelememiz, daha çok geleneksel PC'ler ekseninde olacak.

Windows 8 mağazasından indirilen uygulamaları bu ekrandan çalıştırabiliyoruz. Ayrıca kurulumla birlikte pek çok Microsoft uygulaması da kurulu olarak geliyor. Windows 8 mağazası henüz ülkemizde tam verimle kullanılamıyor ama başlangıç için yeterli uygulamayı barındırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğer henüz Windows 8'i deneme şansı bulamadıysanız, Başlangıç ekranını size şöyle de anlatabiliriz: Ekranda pek çok küçük kutucuk var ve bu kutucukların her biri, bir uygulamayı temsil ediyor. Android ya da iOS'ta nasıl uygulama yüklüyorsanız, aynı şeyi artık Windows 8 ile de yapabiliyorsunuz.

Peki ama Başlat menüsü yoksa, geleneksel masaüstü programlarını nasıl bulacağız? Bunun için Başlangıç ekranında boş bir alana sağ tıklamanız ve alt kısımda beliren Tüm Uygulamalar seçeneğine tıklamanız yeterli. Bu sayede, bilgisayarınızda kurulu olan, Metro arabirimi ya da masaüstü için tüm uygulama ve programların bir listesini açabiliyorsunuz.

Ve sıra geldi geleneksel Windows deneyimine geçmeye; yani masaüstünü açmaya. Bunun için, yine Başlangıç ekranında yer alan "Masaüstü" kutucuğuna tıklamanız yeterli.

Windows 8 ve masaüstü

Windows 8'in masaüstü, bildiğiniz masaüstünden çok farklı değil. Ama daha önce de söylediğimiz gibi, artık bir Başlat menünüz yok. Buradan Başlangıç ekranına geçmek için iki alternatif yol var: Ekranın sol alt veya üst köşelerine gelip açılan küçük pencereye tıklamak ya da Charm Bar adı verilen çubuğa başvurmak.

Charm Bar, fare imlecini sağ alt veya üst köşeye sürüklediğinizde ortaya çıkıyor ve Başlangıç ekranı kısa yolu dışında, arama ve ayarlar gibi seçenekler içeriyor.  Ayarlar seçenğine tıklarsanız, sağ kısımda yeni bir bölüm açılıyor. Buradan Denetim masasını açabiliyor, kişiselleştirme seçeneklerine ulaşabiliyor, bilgisayarı kapatabiliyor ve bağlı olduğunuz ağ, ses, parlaklık gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Aynı bölümde, en altta göreceğiniz "bilgisayar ayarlarını değiştir" seçeneği ise, Windows 8 ayarlarının ana kumanda merkezini açıyor. Windows Update'ten kullanıcı hesaplarına, paylaşım seçeneklerinden ağ bağlantılarına kadar hemen her türlü ayarı buradan yapabiliyorsunuz.

Modern UI arabirimine ait olan bu ekranı veya diğer tüm Modern UI uygulamalarını kapatmak için, imleci ekranın en üstüne getirip, el şekline dönüştüğünde farenin sol tuşuna basıp fareyi aşağıya doğru kaydırmak yeterli oluyor.

Masaüstü ile ilgili söylenmesi gereken son şey, imleci sol alt köşeye getirip farenin sağ tuşuna bastığınızda açılan menü. Bu menü sayesinde de,pek çok ayar seçeneğine kolayca ulaşılabiliyor.

Internet Explorer 10

Windows 8 ile birlikte, Internet Explorer 10'a da merhaba diyoruz. Internet Explorer 10, hiç kuşkusuz, Microsoft'un modern web tarayıcı devrine geçişini temsil ediyor. Oldukça yaşlanan Internet Explorer 9, özellikle son dönemlerde ihtiyaçlara tam anlamıyla karşılık veremiyordu. Internet Explorer 10 ise, HTML 5 desteği de dahil olmak üzere, tüm modern standartları destekliyor. Performans açısından da önemli bir yol kat edildiği hemen kendini belli ediyor. Ayrıntılı Internet Explorer 10 testimizi yayınladığımızda, bunu siz de göreceksiniz...

Internet Explorer 10'dan bahsetmişken, Windows 8 ile, pek çok uygulamanın iki farklı sürümüne sahip olacağınızı da söyleyelim. Yine Internet Explorer 10'u örnek göstererek konuyu açalım. Windows 8'de hem Modern UI (Metro) için, hem de geleneksel masaüstü için iki farklı IE 10 sürümü bulunuyor. Eğer Modern UI sürümünü açarsanız, karşınıza, özellikle tabletler için çok kullanışlı olduğunu düşündüğümüz özel sürüm çıkıyor. Yok eğer masaüstünden IE 10 bağlantısına tıklarsanız, o zaman alıştığınız taracı deneyimini yaşamaya devam edebiliyorsunuz.

Bu durum, örneğin Chrome için de geçerli. Chrome'u kurduğunuzda, sisteminize hem Modern UI sürümü, hem de masaüstü sürümü kurulmuş oluyor. Microsoft, yeni ofis paketi Office 2012 için de aynı yolu takip ediyor ve her iki arabirim için, iki farklı sürüm hazırlıyor. Mozilla da Firefox için aynı yolu izliyor.

Kısacası bir süre sonra, hem Modern UI için, hem de masaüstü için farklı olarak geliştirilmiş çok sayıda yazılım ve uygulama göreceğimize şüphe yok.

Microsoft hesapları ve Windows 8

Eğer bir Microsoft hesabınız varsa, artık bu hesabınızla çok daha fazla içli dışlı olma vaktiniz geldi. Çünkü Microsoft, kullanıcılarına, Windows 8'i kendi Microsoft hesaplarıyla kullanma imkanı sunuyor.

İster kurulumda, ister daha sonra, Windows 8'e kendi Microsoft hesabınızı ekleyebiliyorsunuz. Böylece e-postanız, resimleriniz, Windows Live hesabınız, eğer varsa Xbox Live hesabınız Windows 8 ile bağlantılı hale geliyor.

Bu durum, aslında Google'ın yıllardır yaptığı işe benziyor. Android cihazınıza Google hesabınızla bağlandığınızda resimler, müzikler, uygulamalar, kişiler nasıl cihazınızla senkronize oluyorsa, aynı durum Windows 8 ve Microsoft hesabınız için de geçerli.

Daha da güzeli, eğer Windows 8 ve hesabınızı bağlarsanız, aynı hesapla başka bir bilgisayardan Windows 8'e giriş yaparak, tüm ayarlarınızı, resimlerinizi, kısacası hesabınıza kayıtlı her şeyi o bilgisayarda da kullanabiliyorsunuz. Buna bir de Windows Phone'lu telefonlar da eklenince, büyük bir Microsoft alanına giriş yapmış oluyorsunuz.

Eşitleme seçeneklerine, Modern UI ayarlar ekranında, "Ayarlarınızı eşitleyin" seçeneği sayesinde ulaşmanız mümkün.

Fabrika ayarlarına dönüş

Yeni Windows'la birlikte gelen en dikkat çekici özelliklerden biri de, tekrar kurulum yapmadan, Windows 8'in ilk kurulum sonrasındaki haline geri dönebiliyor olması. Fabrika ayarlarına geri dönüşe benzeyen bu özellik, bir sorunla karşılaştığınızda, en baştan Windows 8 kurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Aynı şekilde, dilerseniz sabit diskinizdeki müzik, video, resim gibi dosyalara dokunmadan da Windows'u ilk günkü haline getirme şansına sahipsiniz. Tüm bunlar, daha önce de bahsettiğimiz Modern UI ayar ekranında, Genel bölümünden birkaç tıklamayla yapılabiliyor.

Microsoft'un Windows 8'e eklediği yedekleme seçenekleri de son derece geliştirilmiş bir halde karşımıza çıkıyor. Artık kullanıcılar, dilerlerse sistemin o anki halinden imaj alabiliyor ve daha sonra, bu imaja geri dönüş yapabiliyor. Denetim Masası'ndaki Windows 7 Dosya Kurtarma bölümünde, yedekleme ve geri yükleme ile ilgili tüm seçenekleri bulmanız mümkün.

Performans ne kadar iyi?

Windows 8'in performans açısından da kayda değer bir gelişim sunduğunu, daha ilk açılışta bile fark edebiliyoruz. Yeni Windows, Microsoft'un yıllardır vaat ettiği ama bir türlü gerçek olmayan "hızlı açılan Windows" hayalini ilk kez gerçeğe bu kadar yaklaştırmış durumda. Bilgisayarı kapatmak için komut vermeniz ve bilgisayarın kapanması arasında geçen süre son derece kısa. Daha sonra bilgisayarı tekrar açtığınızdaysa, açılış, sizi şaşırtacak derecede hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

Açılışta olduğu gibi, Windows 8'in ve altındaki uygulamaların çalışma hızı da etkileyici. Eğer güçlü bir bilgisayarınız varsa, zaten Windows 7'de de bir sorun yaşamıyor olmalısınız. Ama söz konusu olan 2 yıllık, Atom işlemcili bir netbook olduğunda, farkı rahatlıkla fark edebiliyoruz. Daha önce Windows 7 Starter sürümünü bile zor çalıştıran Sony Vaio VPCM12M1E'ye (1.83 GHz Atom işlemci ve 2 GB RAM), Windows 8 Pro sürümünü kurduk ve gördüğümüz performans bizi gerçekten etkilemeyi başardı.

Ancak netbook'ların genellikle 1024 x 600 çözünürlük sunmaları, Modern UI (Metro) uygulamalarında sorun yaratıyor. Bu uygulamaların çalışması için gereken minimun çözünürlük 1024 x 768. Bu yüzden, Windows 8 mağazası da dahil olmak üzere, Modern UI uygulamalarını kullanamıyorsunuz. Ama yine de, performansı yerlerde sürünen bir netbook'a yeni bir hayat sunması açısından, Windows 8 alkışı hak ediyor.

Doğru sanılan yanlışlar

Windows 8 hakkında ortalıkta çok fazla iddia dolaşıyor. Ama testlerimiz sonunda gördük ki, bu iddiaların pek çoğu gerçeği yansıtmıyor. Bu bölümde, yanlış 3 iddiaya değinmenin yerinde olacağını düşünüyoruz.

İDDİA 1: Başlat Menüsü olmadan Windows kullanılmaz!

Başlangıçta herkese böyle gelebilir ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Başlat Menüsü'nü aslında ne kadar az kullandığımızı, Windows 8 ile fark ettik. Kurulu programlara ulaşmak, Başlat Ekranı sayesinde yine çok kolay. Bilgisayarı kapatmak içinse Charm Bar'ı kullanabiliyoruz ve bu, büyük bir fark yaratmıyor. Yani Başlat Menüsü yok diye üzülmeyin, Windows 8'de onu aramayacaksınız.

İDDİA 2: Windows 8, Modern UI'yi mecbur kılıyor!

İlk açılışta sizi Modern UI, yani Başlangıç ekranı karşılayacak. Bundan kaçışınız yok. Ama basitçe, Masaüstü kutucuğuna tıklayın ve Modern UI'yi unutun. Siz istemedikçe, çok fazla karşınıza çıkmayacağından emin olabilirsiniz.

İDDİA 3: Program ve sürücüler için uyum sorunu var!

Eğer Vista'nın ilk günlerini hatırlıyorsanız, uyum sorunun ne demek olduğunu da biliyorsunuz demektir. Her yeni Windows'ta olduğu gibi, Windows 8 testimizde de bazı sürücüler bizi uğraştırdı. Ama küçük bir araştırma ile hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. Testlerde kullandığımız Sony Vaio netbook'ta ve HP EliteBook 8460p'de (Core i7, 4GB RAM), tüm sürücüleri ve ihtiyaç duyulan tüm programları sorunsuzca kullandık.

...Ve sonuç

Microsoft, Windows 8 ile iyi bir iş çıkartmış. Windows 7 her ne kadar şu anda son derece stabil çalışan bir işletim sistemi de olsa, Windows 8, sunduğu yenilikler ve farklı kullanıcı deneyimi ile onun önünde.

Windows 8 ve Windows 8 Pro olmak üzere, iki farklı paket halinde satışa sunulan yeni Windows, 31 Ocak tarihine kadar, farklı kampanyalarla ve uygun fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor. Örneğin 79 TL karşılığında, Windows XP SP3, Windows Vista ve Windows 7'den Windows 8'e yükseltme yapılabiliyor.

Gelelim en baştaki soruya: Windows 8, yeni Windows Vista olur mu? Cevabımız tek kelimeyle hayır. Windows Vista her ne kadar önemli yenilikler getirse de, yaşanan performans ve uyum sorunları, onu Microsoft tarihindeki kara lekelerden biri haline getirmişti. Ama Windows 8'de ne performans sorunu var, ne de uyum sorunu. Buna bir de, bahsettiğimiz (ve bahsedemediğimiz) hatırı sayılır yenilikler eklendiğinde, Windows 8 "gerçek bir kazanan" olacak gibi görünüyor.

Kısacası eğer yeni bir Windows deneyimi, daha yüksek performans ve kullanışlı yenilikler ilginizi çekiyorsa, promosyon döneminden de yararlanıp Windows 8'e geçebilirsiniz. Modern UI arabirimi geleneksel bir PC'de çok fazla işinize yaramayacak ama orada durmasının bir zararı yok. Hatta sıkıldıkça bu arabirime geçip, normalde mobil cihazınızda oynayabileceğiniz oyunları oynama şansını elde edebilirsiniz. Kaybedecekleriniz ise, aslında çok da aramayacağınız Başlat menüsü ve AERO olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 103 Yorum

Sadece İki kelime: Windows 8 olmuş.

çok güzel olmuş bence

Çok heyecanlıyım. Şu app markette gelişsin tadından yenmez.. Uygulamalar oyunlar falan hem daha kaliteli bir hal alır hemde çok kolay kurulur, hızlı açılır, sorunsuz olur ve derli toplu olur.. Sırf Windows 8 için dokunmadık ekranı full HD monitör alıcım :)

Ben ilk on izleme surumunu kullangimda dedimki millete windows 8=xp ve linux millet bana dedi 2.ci vista.Ben dedim win7 den bile hizli millet dedi win7 den kotu olur.Simdi birkez daha diyorum satis rekorlari kiricak xp nin yerini alicak surum windows 8 dir

@DETROID_35 abartma....

windows 8 harika olmuş fiyatıda uygun win 7 ye göre :)

@DETROİD_35 dediğin çıktı gerçektende güzel yapmışlar windows 8 i win 7 yi kullanmak istemiyorum artık :)

windows 8 makyajlanmış windows 7 olmuş... win7 ye devam.

@30 Eki 2012 02:34 her os sürümü zaten öyle olur önemli olan ne gibi yenilikler kattığı ona bakarsan win 7 xp temelli vistada öyle bütün işletim sistemlerinin asıl temelinde de nt arabirimi var insanları anlamak mümkün değil

win8 tamamen yeni bir kernel kullanmakta win 7 ve düşük modelleri ise win95 in kernelini kullanmakta

Yaklaşık 3 yıldır bu günü bekliyordum. Ama beklediğime değdi. Bomba gibi olmuş. Beklediğimden de iyi (dahiyane canlı döşemeler ve muhteşem çalışma hızı). Artık ipad ios iphone android in hiç gereği kalmadı. Kısıtlamasız, hiç sorunsuz, her türlü bağlantıyı destekleyen, kitap okuyabileceğimiz, nette çok hızlı dolaşabileceğimiz, ofice çalışmalarını da dokunmatik ekran sayesinde mümkün olabilecek en yüksek süratte yapabileceğimiz, video ses resim dosyaları ile ilgili çalışmalarımızı yapabieceğimiz ve de dokunmatik-basit-eğlenceli oyunlardan bol grafikli aksiyon oyunlarına kadar tüm oyunları keyifle oynayabileceğimiz kusursuz bir işletim sistemi var. Yarım yamalak sakat ucube ios ve android in sonu geldi. Teşekkürler microsoft. (bu söylediklerimden o kadar eminim ki...)

Yeniliklere açık olmak lazım, nelere alışılmıyorki.. Bazıları ana rahminde Xp, Windows 7 ile tanışmış gibi davranıyor, anlamak güç. Şahsi kanaatim Windows 8 çok güzel bir işletim sistemi olmuş. Windows 7'den her yönü ile hızlı olduğu da kesin.

İos ve android cihazlar ne kadar beğinilse de herkesin evinde bir pc ve o pc de yapmaya zorunlu olduğu ve başka cihazda çalışmayan en az bir uygulama mutlaka vardır. İos ve android cihazlara birşey yüklemek için bile pc ye ihtiyaç var. Bu cihazlar bu kadar kısıtlı olmalarının bedelini ağır ödeyecekler diye düşünüyorum. Bence de düşüş hızları çıkış hızları ile aynı olacak. Win8 uygulamaları çok kısa zamanda gelişecek. Çünkü üreticilerin elinde zaten hazır uygulamalar var ve sadece bunların win8 versiyonlarını yapacaklar. Ve o zaman her işiniz için bir win8 hibrit bilgisayar yeterli olacak (tarih bu çıkış ve inişleri defalarca göstermiştir) Buna kesin gözüyle bakıyorum da asıl merak ettiğim apple ve google'ın hatalarını düzeltip düzeltemeyeceği. Yani her işi görebilen cihazlar yapıp yapamayacağı. Ama bu da çok zor çünkü windows programlarına dünya o kadar alıştı ki. Mesela ben linux a asla geçmeyi düşünmedim çünkü çalıştığım programlardan birisi bile eksik olsa yine windows a bağımlı olduğuma göre ve iki işletim sistemi karmaşadan başka bir şey sağlamayacağına göre ve de evde işte ve diğer yerlerde kullandığımız işletim sistemlerinin birbiriyle uyumu en önemli kriter olduğuna göre niye maceraya gireyim ki...

bakalim daha denemedim ins iyidir:) Cok sacma bi oneri de olsa keske windows'da linux tabanli olsa, cunki bircok onemli kurumda calisan insanlar terminal kullaniyorlar.. (ssh...ve bircok farkli uygulamalar... ama bana putty kullan falan demeyin...)Ozellikle bilim camiasi diyebiliriz, onlarin cogu mecburen linux ve macos(her ne kadar macos ile bilim yapmak cok zor olsa da) kullaniyor...Yani Window'sun tek sikintisi terminal'inin linux gibi kullanisli olmamasi...keske bu cok daha fazla entegre edilebilse..

Win 8 çok güzel işler yapabilir evet ama ülkemizde bu biraz zaman alır gibi geliyor.biz yeniliklere pek sıcak bakmıyoruz çünkü.başlat yok deyince bile herkes olmaz gözüyle bakıyor.kullanınca da ee win7den farkı ne diyeceklerdir.ama herşeye rağmen hayalim wp8 almak ve en kısa zamanda win8e geçmek

İKİ KELİMEYLE HAYAL KIRIKLIĞI !!!!

program ın yeni ismi uygulama mı oldu bence güzel windows store dan uygulamalar bence gayet iyi

windows 8 > windows 7 nin üzerine birşeyler konularak yapılmış bir işletim sistemi bence.. Diyeceksiniz hatalar hatalar.. Driver hataları olacaktır. Her windowsun başına gelen bir şey bu.. Windows 7 de de öyle değilmiydi driver uyuşmazlıkları falan falan...... Kısaca windows 8 süper olmuş....

İnceleme yapanlar sanırım oyunlarda sistemi test etmemiş.Ekran kartları windows 7 kadar verimli çalışmıyor sürücüler hala tam oturmamış 5FPS a kadar kayıp var.Kendi dizüsütümde football manager 2011 oyununu full çözünürlükte oynarken windows 8 de oynuyamıyorum bile.Ayrıca benim dizüstümde defalarca kez yeniden kurulum yaptıgım halde "fabrika ayarlarına dön" çalışmıyor" medya dosyaları eksik" diye absurb bir hata veriyor. 1 hazirandan bu yana RC de RTM de kullandım cık bişiler eksik arkadaş windows 7 şuanlık devam

güzel görünmüyor.

win8 bence çığır açaçak, Çünkü tablet ve cep telefonları ile de uyumlu çalışması açısındantam teknoloji harikası diyebilirim...

Windows 8 devrim niteliğinde bir sistem olmuş. Ayrıca Microsoft surface'de bu işletim sisteminin olması diğer tabletlerin fazlasıyla belini bükecektir.

Bi vista hayal kırıklıgı olmadı . Microsoft w8 için çok çalışmış xp devrini kapattı herkese hayırlı olsun .w7 unutturacak zamanla cscarbon team

İos ve android cihazlara birşey yüklemek için bile pc ye ihtiyaç var. atma ziyaretci hayatindaa kac defa ios ve androidli cihaz kullandin ki? Appstore Play ne google amcaya sor ogren... cahil MS fanboyu... Windows 8 asla tutmaz 3. millenium faciasi oldu... bedava verseler almam kullanmam ve kullandirtmam...

@grezimonk Başta bütün insanlar facia dedi. Şimdi o insanlar Windows 8'in iyi olduğunu anladı. Sen de onlardansın da nedense anlayamamışsın. 3.milenyum faciası diyorsun. Satışlardan görcen zaten facia mı değil mi. Esas iPhone 5 milenyumun faciası. Zaten bu forumda bir sürü Apple fanboyu var. Greatness mesela adamın biri oyun oynayacağım bilgisayar demiş macbooku öneriyor.

@30 Eki 2012 17:47 Bu şahısların yorumlarını gördükçe gülümsüyorum sadece. :)

Windows 8 gerçekten de çok güzel olmuş lakin keşfettiğim bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum ; masa üstünden ister IE10 olsun isterse CHROME buradan herhangi bir sitenin forum sayfasında bir yorum yazmak istediğinizde Q klavye üzerinde sol baştan sırasıyla harfleri yazın ÖRNEK ; (q w e r t y u 1 o p ü a s d f g h j k l _ i z x c v b n m ö ç) I harfi 1 olarak yansıyor Ğ harfi ise yazılmıyor Ş harfi alt tire şeklinde ortaya çıkıyor...(Not: Bu satırları Modern UI üzerinde bulunan IE10 tarayıcını kullanarak yazdım)

netbookları bu kadar aşşalamayın yaa :) son derece mobilite bilgisayarlardır kendileri bizzat kullanmakdayım 1 kiloluk mini dev gibi her işimi görüyor müzik vidyo resim düzenleme internet msn üstel,k bunların hepsini aynı anda yapıyorum 550 tl lik bi netbookla :)

Çok beğendim. Bu kadar güzel olduğunu beklemiyordum. Bütün arkadaşlara öneririm. Gerçekten beklediğinizin üstünde çıkacaktır. Söylenenlere fazla takılmayın. W8 süper

@30 Eki 2012 13:28 sana katılıyorum bence de Windows 8 pro harika olmuş :)) kim ne derse desin

Harika ötesi indirdim ve kullanıyorum mobil cihaz olarak lumia yı düşünüyorum

bu kadar ön yargıyla bakmayın arkadaşlar... Evet başlat menüsü yok ama başlat menüsünden daha işlevli bir eski adıyla metro var... Alışıktıktan sonra metrodan da vazgeçemeyeceksiniz bana kalırsa... Windows8 gayet hoş vekullanışlı duruyor daha kullanma fırsatı bulamadım ama eminim ki bu kadar üzerine düşülen bi sistem kötü değildir... En çok beğendiğim yanı ise hesapları birden fazla yerde kullanabilme imkanın sağlanıyor olması... Microsoft harika bir iş çıkarmış :)

ben dün aldım kurulumunu yaptım önceden win7 kullanıyordum şimdi hiç bir programa erişemiyorum werfault.exe uygulaması hata verdi diyor çok havalı ama ben kararsız kaldım pek fazla bilgim de olmadığı için ne yapacağımı bilemiyorum açıkçası

Daha neyin peşindesiniz.Ben bile en fanatik XP taraftarıydım.Makinem ne vistada nede windows 7 de düzgün çalışmıyordu.Bende xp kullanıyordum.Şimdi Xp nin miadı doldu.Windows 8 i aynı xp ye benzetiyorum.Sizin en az gerçek 2 çekirdek bir işlemciniz 4gb ramininiz nvidia 650ti veya amd 6850 bir kartınız da olabilir.Windows 7 sizde kamıyorda olabilir.Ama windows 7 bende kasıyor.p4 ht 3.0 2gb ddr2 ram amd 4350hd gibi bir bilgisayarda farkı hemen anlıyorsunuz.Windows 8 bir devrimdir.Aynı xp fark yok.Sanki makinemi xpden kulllanıyorum gibi sadece daha şekilli ve görsel.Şimdi windows 8 xp gibi çalışıyorsa gidip xp mi kullanayım vürüs girsin yansın yoksa xp lisansımı verip windows 8 e 79tl yemi sahip olayım.Bence zamanınız varken windows 8 geçin ileride pek şansınız kalmaz diye düşünmekteyim.

Belli alışkanlıkları olmayan insanlar için aslında basit bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Geçen gün eşimi kullanırken izledim (ki eşim bilgisayar kullanmayı bilmez diyebilirim) ve o kadar rahat kullandığını gördüm ki. Benim bile ilk başlarda aradığım başlat menüsünü hiç aramadı, metro arayüzünde, sanırım telefonlardan gelen alışkanlıkla dokunmatik ekrana uzandı ilk olarak (monitör dokunmatik bu arada). Köşelerde açılan menüleri bile çok rahat kullandı. Hatta metroya özel ie10'nu ilk o kullanırken gördüm. Bence işin ilginci aradaki farkı anlaması oldu. sonuçta, yeni kullanıcılar için diğer işletim sistemlerinden çok daha kolay olduğunu gördüm. iş yerindeki bilgisayarlarıma filan hazır promosyon varken aldım...

denediğim en güzel ve hızlı adı üstünde Windows 8

Iki kelimeyle tanımlıyorum ben Windows 8'i "Mükemmelin Ötesi"

Cok hos olmus, alisinca pek bi farkin olmadigini görürsünüz, baslat menüsünün olmayisinada alismak pek zor degil :)

Daha Windows 8 Developer Preview yeni çıktığı zaman sitede açılan ilk konularda bile millet yok ikinci Vista üçüncü milenyum muhabbeti yaparken Windows 8 in çok güzel olacağını söylemiştim şimdi bakıyorum da o kişilerin bir çoğu yola gelmiş azınlığı da hala kötü olduğunu savunup kendini kandırıyor :))

BEN WİN 8 ALDIM. KURDUM GERÇEKTEN YAPILMIŞ EN İYİ İŞLETİM SİSTEMLERİNDEN MS Yİ TEBRİK EDİYORUM

Windows 7'den hiçbir farkı yok sadece daha hızlı açılıyor ve daha hızlı çalışıyor. Başlangıç ekranına gelince sadece ilk açılışta görüyorsunuz sonrası aynen bildiğiniz Windows 7.

@31 Eki 2012 00:48 Windows 7 den hızlı açılan ve hızlı çalışan bir işletim sistemini kim istemez. ????

Donanım uyumlulugu hızı ve bütünlük açısından güzel tek windows id ile herşeyi yönet

Android in yeni versiyonu, google ın yeni tableti ve akıllı telefonu hakkındaki habere yapılan yorum sayısı=4. win 8 ile ilgili her türlü habere onlarca yorum ve beğenme yapılıyor. Bu da insanların win 8 i ne kadar sabırsızlıkla beklediğini gösteriyor. Türk toplumu çok dinamik bir toplum olduğundan (amerikada bile teknoloji hakkında bu kadar tartışma olduğunu sanmıyorum) win 8 için öncü bir gösterge olduğumuzu tahmin ediyorum

Stardock Start8 30 günlük deneme sürümünü indirdim, e-posta ile %25 indirim kuponu gönderdi, kuponu kullanarak 4 dolara Başlat menüsü satın aldım. Bunu öneriyorum, çünkü diğerlerinin tümünü denemiştim ve hepsi sorunlu idi. Bu sorunsuz... 29 lira Windows 8 Pro + Ücretsiz Windows Media Center + 7 lira Stardock Start8 = 36 liraya mükemmel bir işletim sistemim oldu.

@31 Eki 2012 02:31 Sen sadece bilgisayarını yavaşlatmak için para ödemişsin.

@31 Eki 2012 02:31 Windows 8 kullandıkça Başlat menüsünün ne kadar gereksiz olduğunu anladım, zaten koskoca Başlat ekranı var Windows 8'de :)

@31 Eki 2012 02:31 Değerli arkadaşlarım değerli görüşleriniz için teşekkür ederim, bana zaman kaybettiren metro ekranı idi, iki bilgisayarım var, bilgisayar başına 3.5 liraya Başlat menüsü ile çok büyük hız kazandırdım. Bu dünyaya Başlangıç Ekranı kahrını çekmeye gelmedim ben, ne o öyle simgeler pabuç gibi ya?

Windows 8'in eksigi cok EI10 buglarla dolu :S daha hazir degil sp1'i ciksin o zaman bakariz :) Charm / Metro ise hic iyi degil. suan icin W8 = Vista

mac os var iken windows kullanmayı düşünmüyorum.

@31 Eki 2012 17:12 kullandığın makinada windows çalıştıramazsın, bu yüzden düşünmemen yerinde bir karar omuş.

Valla kimse kusura bakmasın ama win 8 isterse 2 salisede açılıp kapansın;beni burası bağlamıyor.ben win8 kurduktan sonra donanımların ne kadarını otomatik tanıdı olayın burasındayım.çok çabuk kuruldu ama sonrasındada 1 saat donanım kurmakla uğraşmayalım.yıllardır hep aynı martaval hızlı 100 gb rem olsa ne olur yada işlemcin core i10 olsa ne olur bırak yediyi.mesele bu değilki yani bir linux kadar olamıyorsan daha ne diyeyim sana microsoft adamlar konuşuyor sonra biz kurdukmu yüzde 90 tanınır diye sende yap çokmu zor kur sende kendi otomatik donanım tanıma sistemini driver paketleri hazır yüklü gelsin kuralım bizde bak ozaman tadından nasıl millet kullanıyor.saygılarımla

skypeden aktifleştirerek bedava işletim sistemim oldu. olay budur ;)))

şu an için iki pc ye windows 8 kurdum ve skype ile lisansladım:))) her iki pcde donanım sürücüsü kurma gereği duymadım. Yalnız ati x1650 ekran kartı için 1366x768 çözünürlük sorunu var :s

Windows 8 kullanan biri olarak incelemenizi beğendim kullanmayanlar için gayet güzel bir inceleme.

Şu an Windows Pro Kullanıyorum.Media Center Pack İstedim(ücresiz diye)Yükledim. Tek Kelimeyle Mümkemmel.Meodern uı uygulamaları çok güzel.Haber Programları vs. çok güzel.Sabah Mutimedya Habertuk Shiftdelete Vs Yükledim.Başlat Menüsünden Daha Kullanışlı.Tavsiye ederim

Winows 8 e tepki gösterenleri anlamıyorum. Tamamen önyargı. ufak tefek sorunlar her zaman olur, Xp dede, Win7 de de vardı. Değişime direnmenin anlamı ne. zaten birgün mutlaka geçmek zorunda kalacaksınız. biran önce başlayın öğrenmiş olursunuz. Kullanan bu kadar kişi yanılıyormu yani sizce ..

Vista kağnı, Windows 8 Ferrari.

abi skype ile nasıl lisanslıyorsunuz

insanlar ios ve androidi akilli cep pazarindan tanidilar artik Windows harici bir isletim sistemi garipsenmiyor zaten iphone sonrasi Apple satislari Mac icinde oldukca artis gösterdi. Microsoft panik halinde davraniyor bu metro olayi Iphone 1 dönemine dayanan bir olay ilk ismi titaniumdu tutmadi yazilim degistirip win 7 yaptilar gene olmadi simdi zorla masaüstünede dayama yapiyorlar esasinda bu projeyi yürüten sahisi coktan kovmus olmalari gerekiyordu. Wince bazli Windows mobil eksikleri vardi cokta degisik ve güzel arayüzleri daha ortada ios yada android yokken o tellerde olmayan bir sey yoktu ama sorunu dokunmatik zayiflik ve sistem hatalariydi. Microsoft o dönemde Wince yazilimini akici hale getirip arayüze dokunmadan ayni sistemle devam ettirmis olsa bugun pazar payi cok degisik yerlerde olurdu tam tersine kötü bir sekilde ios ve Appleda ne varsa yapmaya kalkistilar halada devam ediyorlar. Bu sefer büyük riskte aldilar ben Metro arayüzü ile ekranimda tek programa bagli kalmak zorunda degilim yada bütün aliskanliklarimi zorlamayla degistirmek istemiyorum ama buna mecbur birakiyorlar. Belki tabletler icin metro arayüz ama degistirecebilecek sekilde, imzasiz program secenegi, alternatif marketler vs vs gibi seylerle kendi sahipoldugu lisans ve ürünleri iyi entegre etselerdi gene olabilirdi ama su haliyle zor. Vista dönemi gibi satin alinan makinede insanlar Xpyi aradilar win 7 ise tuttu bu haliyle Metro hic sansi yok özgürlükte tamemen kisitlanmis bir yazilim.

xp - vista - ve 7 kullandıktan sonra şimdi win 8 ile karşı karşıyayız.. vista ilk çıktığı zaman herkes ağır diyordu ama hızlandırma ip uçlarını kullanan GU'lar için oldukça hızlı bile hale dönüştü , windows 7 çıktığında herkes ilk olarak vistayı boyamışlar deiyorlardı , kullanmaya başladım ve hiç bırakmadım , sonra herkes windows 7 ye döndü.. gelelim windows 8'e win 7'yi ii bilenler anlayacaklarıdr, ultimate sürümünde arka plana hazır gelen çok özellik var ve bu bilgisayarı yavaşlatıyor , oysa ki ultimate'in hafifletilmiş hali olan enterprise aynı özelliklere sahip olmasına karşın gereksiz özellikler otomatik olarak sümen altı edilmiş durumda, windows 8, cpu overlock'u iyileştirilmiş, daha verimli ve daha hızlı çalışıyor, başlat menüsüne alışmak zor olucaktır, ama alışınca bırakamayacaksınız, şuan windows 8 kullanılır mı derseniz ben hayır diyorum, neden mi? şirketler için hazırlanan sürüm hala geribildirim alamadı, piyasadaki bir çok yazılım windows 8 ile uyumlu çalışırken hala uyumsuz çalışan programlar var, bu windowsun elinde sayılmaz, bırakın yazılım şirketleri programları ve oyunları geliştirsinler , sonra hep birlikte win 8 kullanıcısı olalım.. son bi dip not.. windows 8'ten tad almak istiyorsanız dokunmatik bi ekran alın, yada dokunmatik ekranınız varsa windows 8 tam size göre.. neden mi? bi sağlık çalışanı olarak, windows xp yi dokunmatik ekranda çok zor kullanıyorum , ama metro arayüzü hiçte öyle olmayacak gibi duruyo =))

@02 Kas 2012 09:54 hee bilgisayarı parmak izleriyle dolu dokunmatik ekrana konan sinekler yönetir artık, sen yazarsın onlar silip atarlar.

@02 Kas 2012 09:54 gardaş barnak bastıraraktan kullanıyon ben, çok iyi, sen de geç

İnsanlar alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyor. Her zaman yeni bir sürüm bir dünya eleştiriyle başlıyor, ama sonra herkes eleştirdiği şeyin müptelası oluyor.

Windows 8 yüklemeden önce yaptığı analizde usb 3.0 ın uyumsuz olduğunu söyledi. Çzümü nedir

uyum sorunlarını çok fazla konu ediyorsunuz. bu windows 8'in rtm sürümü değil mi sadece tabletler için yapılmadı mı. ben mi yanlış biliyorum yoksa sorun yaşamamak için ya windows 8 rtm için üretilmiş bir bilgisayar/tablet almak ya da windows 8 pro'yu beklemek gerekmez mi?

@02 Kas 2012 18:39 hayır masaüstü bilgisayarlar için çıkan windows 8 pro zaten. Windows RT masaüstü içermiyor...

arkadaş 1 haftadan beri kullanıyorum hala alışamadım. başlat menüsüz olmuyor tek takıldığım nokta bu. ama hızı xp ayarında hız konusunda sıkıntısı yok bence

@03 Kas 2012 03:18 Stardock Start8 kullanabilirsin... Yaklaşık 5 dolar...

win8 de usb 3.0 bağlantısını kendisi tanıyor ayrı olarak driver kurmana gerek yok usb 2.0 larda böyleydi ilk çıktığında..... bu uyarıya aldanma yükleyin :)

arkadaşlar windows 8 pro yükledim ama ingilizce nasıl türkçeye çevirecem bunu tşk...

@04 Kas 2012 00:01 Windows Update ile yükleyeceksin.

5.sayfada ofis 2012 yazmışsınız ama ofis 2013 diyecektiniz herhalde :S

GOOGLE UYGULAMALARINI YÜKLEYEMİYORUM :(

Peki Win7 yada Vista dan Win8 e geçersem Driver ların durumu ne olucak hepsini baştan mı kurmam gerekicek? Güncelleme ile mi gelicek? yada mevcut driver lar korunacak mı??

Valla böyle güzel fiyata Windows 8'i bulunca dayanamadım Linux ve Linuxçuları sattım, kendimi suçlu hissediyorum.

arkadaşlar windows 8 in vista gibi facia olması imkansız şuan için diyeyim windows 7 den daha seri çalıştığı ram ve cpu kullanımının daha düşük olduğu xp ve 7 de ram şişmesi sorunu yaşadım google chromede donmalar vs windows 8 de ram geri kazanılımı çok iyi driverlerde sorun yaşamadım düşünün diğer sürücülerin güncellerini kurdum ama ekran kartı driverimi cdden ve hiç bir sorun yok bilgisayarımı 2009 da aldım 2 gb ram var zaten bilgisaayarımı işlerim için kullanıyorum gerçekden olağan üstü bir işletim sistemi sıkı bir xp severdim kaç kere vista ve 7 ye geçdm ama tekrar dönüşlerim xp olmuşdu xpden sonra şuan için hayran kaldığım işletim sistemi windows 8 umarım vista gibi sonradan yavaşlamaz :)

Sabırla "singularity" yi bekliyoruz . Ama microsoft acele etmesin vista , win7 ve win 8 gibi

Aero teması gözü yoruyordu pencere arkasını görmek dikkat dağıtabiliyordu windows 8 deki sade tema dikkatinizi işinize vermenizi sağlıyor.Aktif olmayan pencerenin gri renk alması ayırt etmeyi kolaylaştırıyor. Eskiden button'a tıkladığınızda masmavi yanıp sönüyordu bu hem rahatsız edici bir durumdu hem de bu tip efektler işlemciye yük getiriyordu. Bileşenlere eklenen Vista ve 7'deki gereksiz efektler windows 8 ile son bulmuş oldu. Bir bakıma XP'ye geri dönüş yapıldı diyebiliriz

Arkadaşlar mevcut bilgisayarlarla win 8 e geçmek çok randımanlı olmaz. Surface ve onun devamında Samsung gibi üreticilerden gelecek çok fonksiyonlu çok hafif ve tablet-pc hibrit cihazların çıkmasını bekliyorum. Win 8 in gerçek potansiyelini kullanmak için bu gerekli. Win 8 pro versiyonu ve Gps cayro pusula çift kamera ayrılabilir klavye gibi bileşenlerle tablet-pc nin zirvesine çıkacağız. Aksi taktirde mevcut bilgisayarlarla hızlı bir sistem haricinde pek bir avantaj yok gibi görünüyor. Doknmatik ekranda çok basit bir parmak hareketi ile anında göekleştirilen bir işlev mevcut bilgisayarlarınızda klavye kombinasyonlarıyla elde ediliyor. Bu da eski sitemlerde can sıkıcı olabilir

Microsoft Windows 8 ile tarihi bir değişim içine girdi. Sistem gayet hızlı güzel ama tek sorun güncellemeler. Windows güncellemedeki mantık hep aynı. dosyaların üzerine ekleme mantığı. Buda her güncelleme sonrası pc'nin harddiskini dolduruyor. Ama güncelleme yaparken eski güncellemeleri kaldırıp direk en yeni sürümünü kursa harika olur. Bu sayede sürekli harddiskimiz boşalır. Mesela adobe reader programını 10.1 sürümü yüklü. Bu güncelleme yaparken 10.4 sürümüne güncelleme yaparken 10.1 olan sürümü kaldırıp yenisini kursa harika olur.

@07 Kas 2012 09:50 Dediğin güzel ve hoş geliyor kulağa, ama suda varki bazı güncellemelerden sonra geriye dönüş yapmak gerekebiliyor. Ve bunun icin eski guncellemenin halihazırda bulunması gerekiyor.

Win 7'yi gayet stabil bir şekilde kullanıyorum performans sorunum yok Win 8'i incelediğimde yükseltmeye değecek bir yenilik göremiyorum. Hele hele çıkıpta sırf metro arayüzü için kesinlikle kurulmaz.

Aslında Intel CEO'su Windows 8 hazır olmadan piyasaya sürüldü diye de uyarmıştı. Windows 8'e yükseldim ama fare sağ tıklamada bazen almıyor ve bu ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor. İyice araştırınca gördüm ki Intel HD Graphics Core serisi sürücülerin Windows 8 sürümü çıkmamış, Windows 7 için olanları da yüklemiyor. Benim ikinci bilgisayarım olduğu için fazla üzerinde durmadım ama Windows 8'i satın almadan önce sürücüleri iyice denemenizi öneririm. Daha ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz, eski Windows'a dönmek ayrı bir bela, dönmemek daha iyi...

Al işte durup duruken Pentium3 bilgisayarıma LinuxMint 11 Katya sürümünü yükledim, uçuyor, yepyeni Windows 8'li bilgisayarımla yarışıyor, hay yüklemez olaydım da bu olayı hiç görmeyeydim, ağlamak istiyorum şimdi. Bırakın beni doya doya ağlayacağım.

@09 Kas 2012 03:36 Pentium III üzerinde LinuxMint 12 Lisa sürümü... Uçuyor...

microsoft masa üstüne android sistemini getiriyor helecekde.bütün cihazlarda windows yüklü olacak .mesela bir windows 10 aldınız bunu hem akıllı telefona hem tablet pc ye hemde normal bilgisayarınıza yükleyeceksiniz.microsoft tek lider olmak istiyor

Herkes ne kadar da anlıyor yahu. Ne işiniz var gitsenize Microsoft'a bu kadar biliyorsanız. İlla Win 8'e metro için mi geçmek gerekiyor? Ben çok daha farklı sebeplerden dolayı geçtim gayet de memnunum.

beş para etmez windows7 nin aynısı bile diye biliriz sosyal ağırlık artmış bane kalırsa indirmeyin

Windows 8 tam bir fiyasko. 17 yıllık başlat menüsünü sen kaldır millete zorunlu olarak metroyu kullanmaya zorla. bilgisayar ilk açıldığında benim ekranıma masaüstü gelmiyorsa benim için o Bilgisayardan çok telefon, tablet hissiyatı uyandırıyor. metro menü zaten karışık karman çorman, AERO özelliğinide kaldırmışlar iyice soğumuş işletim sistemi. 4 aydır kullanıyorum Windows 8 dedim alışırım diye, ilk başlarda metro arayüzü güzel gelebilir ancak inanın o arayüzü 4 ay boyunca hiç kullanmadım. ne mağazasından düzgün uygulama indirdim. ne harita hizmetini kullandım. olmuyor işte. alışkanlıklardan vazgeçmek öyle kolay olmuyor. Gördüğüm en kötü Windows Logosu bu sürümde mevcut. ne biçim bir tasarımcısı varmış böyle bir logoyu kabul etmişler anlamdım. Yunanistan bayrağı gibi logo yapmışlar. Metro arayüzde programlar kısmıda ayrı bir kötü. klasör halinde değilde her şey açık olarak karman çorman olarak duruyor. bir program yüklüyorsun programla ilgili herşey metro arayüzüne geliyor readme dosyasından tut uninnstall dosyasına kadar böyle saçmalıkmı olur. ayrıca bilgisayarınıza birşey oldu ve masaüstünüze erişemiyorsunuz, sistem açılırken F8 basıp güvenli modda sistemi boot etmeyide kapatmışlar Windows 8 de. buraya yazıyorum Windows 8 Vista gibi Fos olacak Bilgisayarlarda. Windows 7 ye geri döndüm, Windows tarihinde XP den sonra en çok tutulan işletim sistemi Windows 7 oldu bence. ne zaman başlat menüsü geri döner AERO özelliğini geri getirirler ve Metroyu kaldırırlar ozaman düşünürüz şimdilik benden uzak dursun kimseyede önermiyorum.

@11 Kas 2012 20:11 Pabuç gibi kocaman simgelerin arasında dünya kadar programı arayıp bulmak olmuyor, arama ekranından çağırmak ayrı bir tuhaflık, işin gerçeği eğer ben Windows 8'ime Başlat Menüsü bulamasaydım kesinlikle satın almazdım. Başlangıç ekranına uğramıyorum bile, nefret ediyorum ondan...

Metro'dan tırsanlar 5 milyonu geçti, şimdi dernek kurma zamanıdır... Başlat Menüsünü Arayanlar Derneği kuralım...

@12 Kas 2012 01:04 maalesef bundan sonraki windowslar metro arayüzüyle çıkacak gibi. bu masaüstü bilgisayarlar için hiçte iyi değil bence belki şöyle yaparlar 2 seçenek sunarlar biri arayüz olur biri başlat menüsü iki seçenekten biri kullanılmalı olur sadece ama bu iki özelliğin windows ta oluşunun pc yi yavaşlattması gerekir, masaüstünde arayüze karşıyım.

windows 8 pro deneme sürümü kurdum. win7 den artısı hızlı açılıp kapanması mesela. ama metro arayüzü bir facia önce güzel geldi ama 2 günde sıkıldım. sonradan istediğin şeye masaüstünden ve başlat menüsünden daha kolay ulaşıldığını anladım. görev yöneticisi çok dandik iyice çizgifilm rengi gibi renkleştirmişler bence çok karışık. artı masaüstü araçlarını (gadget mı ne ) kaldırmışlar bu çok kötü. oyun oynarken veya bi işlem yaparken cpu ve ram ölçer ne güzel masaüstünde duruyodu ordan hangi progeam ne kadar sistem götürüyo bakıyorduk hemen burda görev yöneticisini açman lazım ki bu kadar gıcık renklendirilmiş bi görev yöneticisini bi windows ta ilk defa görüyorum. bu denememde hiç oyun oynamadım ama win7 derecelendirmesinde oyun grafikleri puanım 6,4 ken bunda 6,2 çıktı. bu win8 in oyun performansı win 7 den az düşük diye yorumlandırılabilir mi bilmem. oyun oynayıpta görmek daha mantıklı ama buda çok az düşük olabileceğine bir işaret. metro arayüzün masaüstü bilgisayarlarda bi facia olduğunu söylemiştim. umarım bundan sonraki windows sürümlerinde metro arayüzden vazgeçerler. ama benim tahminim diğer piyasayada yöneldiklerinden maalesef vazgeçmeyecekler gibi. arayüzü kullanmasan orda boşuna duruyor, kullansan masaüstüne göre azdaha geç istediğine ulaşıyorsun. bide mesela disk temizlemeye tıklayacan tıklayamıyon. illa ara yerinden arayacan. bu çok kötü mesela diğer sistem programlarının neler olduğunu göremiyorsun. bence şu ana kadar çıkarılan en iyi windows win7 kim ne derse desin. win 8 vista gibi bir facia olur mu yakında ortaya çıkar. ama herşeyi bi tarafa bırakırsak sırf açılış ve kapanış hızından bile win 8 kullanabilirim. benim gözlemlerim bunlar, karar sizin ama benim tercihim şu an için win 7 ultimate den yana.

@07 Ara 2012 15:15 Görüşlerine 1-2 ufak ekleme yapmak istiyorum... Oyun için performanslar şu şekilde fark yaratıyor. Eğer elinizde Nvidia 6xx GDDR5 veya AMD 78xx-79xx altında bir kart varsa ve W7 de Aore efekt açıkcası Oyun performansınız düşüyor. Ama kapalı veya bu seri kartlardan birine sahipseniz performans artıyor. Windows 8 de artmasını sağlayan Aore efektlerin ve benzeri grafiklerin kısılması.. Windows 8 tamamen son kullanıcıya göre ve gene microsoft lisansına sahip yazılımları daha sorunsuz çalıştırmak üzerine tasarlanmış durumda.. Burada Windows 7'e göre çok fark var vs diye bir sürü sallamasyon yorum var... Allah için 1 tane son kullanıcı da desin ki Windows 7 ye göre fazladan 10 tane düzenli olarak özellik kullanıyorum.. Cevabı basit böyle birşey yok.. Windows 8 , W7'nin tabiri caizse biraz makyajlı ve estetik operasyon görmüş hali.. Son kullanıcı için, Explorer ( İnternet Explorer değil ) zenginliği ve makyajı , Sosyal platformlara giriş kolaylığı , Film ve Oyun gibi özelliklerde tatminkar olması yeterli malesef... Bu nedenle sakın W8'i gelmiş geçmiş en iyi İşletim sistemi diye göklere çıkarmayın gülünç oluyorsunuz.. Sistem bir kere Hibrit bir yapıda bu da demek oluyor ki sadece PC de bile gerçek anlamda 100'lerce açığı olan bir sistemin her türlü platformdaki 100'lerce açığı, ortak tabanca 1000'lerce açık olarak bize sunması demek oluyor. Bunları kapatırlarmı hatta kapatabilirler mi cevabı basit "hayır"... Neden derseniz onlar belli olan açıklarla ve son kullanıcıyı fazla önemsemeden yapacaklar bu yamaları. Bunu yaparken kendilerininde hala fark etmediği yep yeni 1000 lerce açık türeyecek çünkü sistem Hibrit.. Mantıksal olarak zaten tezatlık burada başlıyor.. Farklı donanımların ve yapıların tek bir sistemde %100 uyumluluğu olamaz.. Standart PC lere de dayatma olarak sunulan menüler tamamen dokunmatikken güzel gelebilecek şeyler.. Ama ben işim gereği saniyelerle yarışırken böyle safsatalara zaman ayırmam mümkün değil.. Kıssadan hissesi standart bir son kullanıcı W8'i daha görsel bulup Popülist bir yaklaşımla 100 yılın işletim sistemi olarak iddea da edebilir, bunun yerine W7'yi de kullanmaya devam edebilir.. Burada artık kişisel zevkler ve maddi imkanlar devreye girer... Windows 7 kullanan kimse zannetmesin ki Windows 8 'e geçmeyince çok şey kaçırılıyor.. Aksine çok daha stabil ve düzgün bir yapıda W7 lerini kullanıyorlar... Saygılarımla... Osprion Securty Solution Manager CEH, RHEL Canada

METROYU KAPATIP "BAŞLAT MENÜSÜNÜ" evet yanlış değil "başlat menüsünü" açabiliyoruz.

Yorumları ve ilk yorumuda okudum, fakat bir kişide hangi işletim sistemi en iyi işletim sitemi olduğunu, açıkçası doğruyu söylememiş. En iyi işletim sistemi Windows xp Profesyonel sp2 ve sp3.. Windows 7, W xp Pro gibi değil, zaten onun gibide olacak gibi durmadı hiçbir zaman. WWindows 7 stabil çalışıyor demişler, yanlış, w xp pro kadar stabil değil, hala program uyumsuzlukları ve normalde çalışması gereken programların çalışmaması gibi sorunları olmakta zaman zaman.. Windows 7 Ulrimate ilk çıktığı zamanlarda kullanılamaz durumdaydı, tabiki biraz düzeltmeler yapıldı bunları inkar etmiyorum ama windows xp pro kadar iyi çalışmadığı açık ve net ortada. Windows 8'den söz etmek bile istemiyorum, internette kullanmaya kalkıp pişman olanlarmı desem, o çalışmıyor bu çalışmıyor diyenlermi desem, buradaki gibi çizgi filmi andıran yapısı var diyenlermi var desem.. Bence Windows 7'yi kullanmak için nasıl birkaç yıl beklediysek Win 8'ide kulllanmak için zamana ihtiyacımız var derim. Saygılar. (Bilgisayar teknisyeni).

merhabalar.. w 8 iki ay evel kurdum gecen haftada w 8.1 kurdum uzun yıllardır işletim sistemlerini kullanıyorum w98 da dahil. diyebilirimki w 8 bence microsoftun en başarılı işletim sistemidir.şikayet edenleri anlamaya çalışıyorum ama ne yalan diyim anlıyamıyorum.tam olarak sorun nerde? açık olmamışsınız.bir işletim sisteminde aslolan hızdır ve hatasız çalışmasıdır. w 8.1 de hic bir uyumluluk sorunu açılış ve kapanışlar 6 ile 9 saniyede gercekleşiyor.gorsel olarakda harika baslat menusune gelince zaten isterseniz googleden aratıp bulup programlarınızı kurabilirsiniz. ornegin clasikshell diye yazarsanızda olur.bill gate amcamızı ve teknisyenlerini bu sefer gercekten tebrik ediyorum :) daha evel vista denemistim sadece 36 dakika tahammul etmiştim

Ws 9 cikipta tutmassa gorun tavernayi senligi .ws 9 cikmasini bekliyorum ozaman bilgisayar almayi dusunuyorum.

@28 Oca 2014 23:23 8.1 i kurdum pes 2013 vram gpu yapılamıyor oldu ne iş

Benim bilgi sayarıma tam 34 tane viriüs girmiş çok uğraştım silemedim anti viriüs prağramımda var faydası olmadı şimdi fabrika ayarlarına geri dönmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim YAŞAR BOZKURT

Sen de yorum yaz