Windows artık kullanıcı başına lisanslanıyor

Microsoft, Windows satışları konusunda radikal bir karar aldı. Bundan sonra...

  • Cem Şancı
Windows artık kullanıcı başına lisanslanacak

Microsoft, işletmelerdeki Windows kullanımını artık farklı şekilde lisanslamaya başlayacağını duyurdu. Mevcut sistemde Windows lisansları cihaz başına veriliyordu. Yani üzerine Windows kurulacak her cihaz için ayrı bir Windows lisansı satın almak gerekiyordu.

Yeni sistemde ise Microsoft artık kullanıcı başına lisans ücreti alacak. Böylece her kullanıcının bir lisansı olacak ve kullandığı diğer cihaza bu lisansla Windows işletim sistemini kurabilecek. Microsoft bu planı ile şirketlerde masaüstü PC ya da Laptop ve tablet ortamlarında tercih edilen işletim sistemi olarak geleceğini garanti altına almak istiyor.

Yeni lisans modeli, Windows 7, 8 ve 8.1 için geçerli olacak. Ayrıca 10.1 ve üstü boyutlardaki tabletlerde de kullanıcı başına lisanslama geçerli olacak. Ancak bu lisans modelinde de sonsuz sayıda makineye kurulum mümkün olmayacak zira Microsoft sadece bir masaüstü / laptop ile bir tablete kuruluma izin veriyor. Yani bir kullanıcı sadece iki cihazda kendi Windows'unu kullanabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

5 para etmezsin windows, ne yaparsan yap.

@06 Kas 2014 14:41 İstatistiğe bakarsan 10 kişiden 9.5 'i Windows kullanıyor. Yani 10 adam da 1 adam etmiyorsunuz sevgili Linux sever. :D

@06 Kas 2014 16:16 koyunluk duygusuyla değil mantıkla hareket etmek lazım. samsung da çok kullanılıyor ama görüyoruz gerçekleri...

desene bize pek yararlı olmayacak. ikisi bir arada dizüstü almayı düşünüyorum.

yani laptopta kullandığımız lisansı kendi masaüstü bilgisayarımızda da kullanabilecek miyiz?

@06 Kas 2014 15:12 Aynen öyle

@06 Kas 2014 15:12 valla bende aynı soruyu soruyorum kendime olursa hemen masaüstü pc mede kurarım ne olacak harika olur

Çok güzel olmuş. Linuxcular kuduracak. Gerçi 3-5 kişiler zaten.

Çok güzel olmuş. Linuxcular kuduracak. Gerçi 3-5 kişiler zaten.

@06 Kas 2014 15:14 tamamda senin linux ile alıp veremediğin ne. korsan windows kullanırsın ücretsiz olanıda kötülersin. Klasik Türk tipi. Dünyaya rezil ettiniz bizi.

2 ye izin veren 200 e de izin verir ;)

@06 Kas 2014 15:19 o nasıl yorum bugün elini veren yarın neler vermez gibi harikasın öpüyorum kanka

Windows 8.1 Pro 601 TL'ye satılıyormuş. Office te alırsak nerden baksan oda 300 TL. Sadece yuh diyorum baka bir şey demiyorum. İyiki Mac kullanıyorum. Ücretsiz işletim sistemi yükseltmeleri ve ücretsiz ofis (iwork) varken yemişim Windows'u.

@06 Kas 2014 15:40 Uygulamalar ücretsiz diyorsun ama cihaza 7.000 TL bayılıyonuz. Bırakta ücretsiz olsun. Aksesuarları bile fiyatlarıyla öpüyor sizi. :D

@06 Kas 2014 15:40 sen os parasını baştan ödedin zaten mac almakla

@06 Kas 2014 15:40 Yiğidi öldür hakkını yeme. Maalesef MS bu konuda çok kötü bir politika izliyorç

Mac aldım diye sevinen var... Sen aynı donanıma sahip bir Windows bilgisayar ne kadar bi önce onu gör, ondan sonra Mac'e ne kadar para verdiğini hatırla. Mac OS X 10.9 sürümüne kadar güncellemelere de para verdiniz Windows'da her zaman ücretsizdi (10.x sürümleri yeni bir sistem değil, Windows'da SP dediğimiz olayın Mac versiyonudur.). Ayrıca Windows'da sadece Office kullanmak zorunda değilsin milyonlarca seçenek var. Ve en önemlisi, 600 liralık Windows 8.1 Pro 5 PC için lisans içeriyor, yani tek lisans Windows 8.1 Pro 150 lira gibi bir fiyata sahip. Tek Mac'e verdiğin fiyatı hatırlayınca baya ucuz geliyor dimi???

"oturum" olayını da kaldırsın istiyorsa paragöz microsoft? hatta saat başı para alsın.

Windows herzaman iyi...Sadece daha yenlikçi ve çalışanların bilgi kapasitesi arttırsın.

Ben windows lisansı satın almadım. Microsoft bana zorla sattı. Perakendeciler windows ve freedos seçeneği sunmak zorunda olmalı. Yasal güvence gelmeli.

Microsoftun bana her yeni aldığım bilgisayar ile sattığı Windowstan rahatsızlık duyuyorum. Adım linux manyağına çıkıyor :D siz yediğiniz kazıktan memnun musunuz ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost