Windows Azure, Linux çalıştıracak!

Microsoft'un bu sürpriz yeniliği sadece Windows kullananları değil, Linux kullananları da şaşırttı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Azure, Linux çalıştıracak!

Microsoft, bulut tabanlı platformu Windows Azure'da kalıcı sanal makine işletebilme özelliğini yakında kullanıcılara sunacak.

Zdnet'in raporuna göre 2012 ilkbaharında sınanacak özellik ile Windows Azure, Windows veya Linux tabanlı işletim sistemlerinin sanal makine üzerinde, durumlarını koruyarak çalışmasına izin verecek. Rapora göre yeni kalıcı sanal makine özelliği, SQL sunucusu ve SharePoint Server uygulamalarını da destekleyecek.

Windows Azure'un şu anki sürümü, VM rolünü yeniden başlatıldığında veya rastgele olarak sıfırlıyor. Dolayısıyla makine adına veya dosyalara dayanan ve "durum" teşkil eden uygulamalar, SQL Azure'da depolanmıyor. Raporda şirketlerin Windows Azure'a Linux desteğinin eklenmesini istedikleri bilgisi de yer alıyor. Rapordaki diğer bir iddiaya göre kalıcı sanal makine özelliği ortaya çıktığında, Microsoft bunun üzerinde Linux çalıştırmayı resmi olarak desteklemeyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

microsoft strateji değişikliğini biraz geç uyguladı. açık yazılıma düşman gibi yaklaşmayan google bu kadar gelişince düşman olmama aklına geldi. microsoft gizlilik konusunda google'dan iyi olmasına rağmen yaptığı açık yazılım eleştileri yüzünden insanlara kuşkulanmasını sağladı.

cloud vps pazarında var olabilmesi için yapmak zorunda başka bir çaresi yok. satılan vps'lerin %80'i linux kullanmakta

microsoft bir şey yaptıysa kendi çıkarı için yapmıştır. onun için microsoft u sevmiyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play