Windows güvenliğinde yeni açık keşfi!

Windows'un önemli bir güvenlik mekanizmasında ortaya çıkan açık, korkutuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows güvenliğinde yeni açık keşfi!

Windows'un şirketlere yönelik sürümleri, birkaç senedir "AppLocker" işleviyle geliyor. Bu işlev, belirli uygulamaları kara listeye veya beyaz listeye eklemenize izin veriyor; böylece IT departmanlarının zararlıları bilgisayarlardan uzak tutması kolaylaşıyor. Ancak bir araştırmacı, Windows'taki bu engeli aşmaya izin veren bir açık keşfetti.

Casey Smith'in ortaya çıkardığı zafiyet, Regsvr32'ye uzakta barındırılan bir dosyaya (script dosyası gibi) ulaşmasını söylediğinizde ortaya çıkıyor. Bu şekilde sistemde istenen her uygulama çalıştırılabiliyor. Bu da hacker'ların ve virüs geliştirenlerin eline verilmiş büyük bir fırsat anlamına geliyor. Açıktan faydalanmak için yönetici izinlerine veya kayıt defteri değişikliklerine ihtiyaç duyulmadığını da söyleyelim.

Microsoft, açığı kapatmaya yönelik bir yamayı henüz sunmuş değil. Bir güvenlik uzmanı, Regsvr32'yi Windows Firewall yoluyla engellemenin sorunu çözeceğini söylüyor. Çok yerinde bir çözüm gibi görünmese de, korumanız gereken bir ofisiniz varsa işinizi görebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

hep açık çıkıyor kasıtlı bıraktıkları kesin...

Gelir azsonra Windows ta çok açık var diyenler

@27 Nisan 2016 08:21 yok mu troll efendi... en fazla açık windows'ta... yıllardır kapatılmayan açıklarla lider...

windows 10 tam bi hayal kırıklığı... yaşasın LiNUX dağıtımları

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost