Windows için umut kalmadı!

Microsoft'un kendi rakamları, firmanın Windows'lu telefon işinin tam anlamıyla öldüğünü gösterdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows için umut kalmadı!

Microsoft'un "Windows Phone işi öldü" şeklinde resmi bir açıklama yapmasını bekliyorsanız, muhtemelen çok şey bekliyorsunuz. Ama firmanın mobil işletim sistemi ve telefon donanımı işi, firmanın kendi verilerine göre tam anlamıyla öldü.

Bir kısım hayran kitlesi ve hatta bazen medya, Windows'lu telefon işinin ölmediği konusunda diretse de, son aylarda gelen raporlar söze gerek bırakmıyor. Şimdi ise Microsoft'un kendi yayınladığı rakamlar ve yaptığı açıklamalar, Windows'lu telefon işinde hayat kalmadığını tekrar gösterdi.

Microsoft'un telefon gelirleri bir önceki çeyrekte 200 milyon dolara düşmüştü. Buna bazı "feature phone"lar dahildi ancak bu bölüm, Kasım'da Foxconn'a satıldı. Şimdi aynı istatistikler, neredeyse sıfırı gösteriyor. Microsoft'un Q3 FY2015'te SEC için yaptığı 10-Q başvurusu, toplam telefon donanımı gelirlerinin 1,397 milyar dolar olduğunu söylüyordu. Bir yıl sonra Q3 FY2016'da gelirler, Microsoft'a göre 662 milyon dolar düşerek 735 milyon dolara geriledi.

Microsoft'un Cuma günü yayınladığı Üçüncü Çeyrek FY2017 raporu ise "telefon işinin 730 milyon dolar düştüğünü" söylüyor. Önceki rakamlarla karşılaştırdığımızda firmanın telefon donanımı işinin 31 Mart 2017'de tamamlanan çeyrekte sadece 5 milyon dolar gelir elde ettiğini anlıyoruz.

Windows'lu telefonlarla ilgili haberleri takip edenler için bunların hiçbiri sürpriz değil. Microsoft'un en son Lumia'ları bir yıldan daha eski ve yenilerinin geleceğine dair bir işaret yok. Çoğu pazarda bu cihazların stokları da tükenmiş durumda. Creators Update'in ise sadece 13 cihaza geldiğini biliyoruz.

Windows 10 Mobile'ın geleceği Microsoft'un Wileyfox, WhartonBrooks gibi ortaklarının elinde bulunuyor. Ancak bu ortakların bile bazıları, platformdan pek umutlu değil. Ortakları tarafından bile geleceği sorgulanan platform için geleceğin parlak göründüğünü söylemek ise pek mümkün değil. Önceki çeyrekte 23,6 milyar dolar gelir elde eden bir firma için 5 milyon dolara düşen bir telefon işi için tek bir şey söylenebilir: Evet, Microsoft'un telefon bölümü gerçekten öldü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Beter ol batsın ms yalancı firma

Bazıları çıkıp Windowslu telefonlar androidden daha iyi deyip androide laf atıyorlardı.İlerisini göremeyen insanların yanlış değerlendirmeleri işte

@29 Nisan 2017 14:04 hala da android den daha iyi diyoruz zaten. Fakat iyi olmak ticari olarak var olacağın anlamına gelmiyor. Tutamadığı sözler, çıkarmadığı telefonlar, geliştiremediği market ile ticari olarak var olması zaten imkansız. Fakat yinede bu kadar yatırım ölecek bir sistem için yapılmaz.

Hiç bir şey olmaz....dört kolluya bindi zannedenler bilsinler ki, şu an dört koldan çalışmalar, dört seri olarak işletim sistemi gelişimi devam ediyor.....her hafta bazen haftada iki kez güncellemelerle ilerliyor.....hamur gibi oldu resmen...cihaz yok şu an cihaz...Olmayan cihazın satışı mı olur. Bekliyoruz Surface gelsin, 6 milyara telefon olur mu olmaz mı göreceğiz....Az olsun benim olsun. Bu arada duramadım BlackBerry passport aldım. Bir o eksikti. Şu an 5 çeşit sistemi kurcalayıp duruyorum.

yıllardır günlük kullanıcılar için telefon üretemediler. şimdi rakipleri dişli olunca çıkardıkları telefonlar ne kadar güzel olsada tutunamıyor.

eee uğraşıp devamı getirmezsen ve herkese windows 10 deyip yarısından fazlasına vermezsen olacağı bu.. ilerde pc mağazasına daha çok uygulama gelirde aynı uygulamaları telefonlara da verirlerse tutar yoksa zaten bir cacık olmaz.. şu an 5 milyon elde ettiklerine sevinsinler..

Sonu belliydi ya... Çok farklı olmaya çalıştı ama olmadı

androidde en fazla 2-3 yıl güncelleme aldığı halde sorun olmuyorken Windows mobilede 5-10 yıl güncelleme bekleyen beyinler uzaktan bakınca çok komik görünüyor. Microsoft bir kaç yıldır zaten telefon çıkarmıyor ama buna rağmen mobile işletim sistemi sürekli güncelleniyor. kimse öldüreceği bir hizmet için bu kadar para ve emek harcamaz. belli ki bir plan var. ayrıca tüketici piyasadan bir üreticinin eksilmesini neden isterki sonuçta rekabet tüketiciye yarıyor. burası Türkiye işte

Microsoft bu yolunu bulur adamlar köklü firma

daha alamadan battı yuh bari bana bir siyah Lumia 925 hediye etsin Bill uncle...

Sen de yorum yaz