Windows Kayıt Defteri'nde gezinti

Registry hakkında bilmeniz gerekenler ve faydalı ipuçları bu yazıda.

Kayıt Defteri, Windows tarafından kullanılan ve sistemin çalışmasını sağlayan bileşenlerin tüm ayarlarının saklandığı bir veri tabanı olarak tanımlanabilir. Burada bilgisayarınıza kurduğunuz her türlü yazılım için bir kayıt, dosya türlerinin yazılımlarla eşleşmeleri ve hatta kayıt bilgileri (CD Key gibi) bulunabilir.

Windows ne yaparsa yapsın illa ki Kayıt Defteri'ne bakmak zorundadır: Bir pencereye ekranı kaplama komutu verdiğinizde Kayıt Defteri hangi animasyonu seçtiğinizi söyler, bir dosyayı açmak için dosyaya çift tıkladığınızda bu dosyanın hangi yazılımla açılacağını belirtir.

Kayıt Defteri Windows'un esnekliği ve çoklu işlemleri rahatlıkla yapabilmesinin ve dosya bağlarını kolaylıkla halledebilmesinin anahtarıdır, işletim sisteminin çalışması için gerekli bilgileri tuttuğu için genellikle kişilerin Kayıt Defteri'ne dokunmaması önerilir. Eğer kayıt defterinde bir sorun olursa iş bu sorunları ancak yeniden Windows kurarak giderme noktasına kadar iş gelebilir.

Bu başlangıç kılavuzunda Kayıt Defteri üzerinde değişiklik yapmak zorunda kalmayacak veya sisteme zarar verecek bir işlem yapmayacaksınız. Tek yapacağınız arka planında çalışıp sistemi ayakta tutan bu sistemle tanışmak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

son bir kaç aydır, sitede inanılmaz güzel bir yapılanma var, eskiden hiç uğrmadığım chip online sitesine, artık hergün bakmak farz oldu, bu güzel yazılarınız için sizleri tebrik etmek istiyorum.

Bu registry yi anlatan tavsiye edebileceğiniz kapsamlı bir kitap var mı?

Çok güzel bir makale tebirk ederim..

tesekkuler cok isime yaradi

yardımlarınız ve eğitimleriniz için teşekkür ediyorum.
chip dergisi benim için vaz geçilmez oldu

eyvallah kardeş böyle yararlı bilgiler ögrettiginiz için

güzel bilgiler bilmeden ellemek dinamiti ateşlemek gibi birşey

Cok aydınlatıcı.Tesekkur ediyorum.

Gerçekten faydalı yazılarla karşılaşıyorum sıkça bu sitede, devamını bekliyoruz...

paylaşım için teşekkürler,devamını bekliyorum...

Sitede gerçekten son zamanlarda güzel gelişmeler var, inşallah hep böyle devam eder. Tebrikler.

acil yardım lağzım
regedit ilk haline nasıl yüklerim
yardım bekliyorum

gayet başarılı bir çalışma fakat öğrenmek ve anlamaya calıştığım bir şey var.Kullandığım bir program lisanslı.internet üzerinden up... etti ki demo sürümüne girdi.yedekleme de yapmadığım için geriye dönüş yapamıyorum.program demo sürümü ve 30 günden geri çekiyor.cd sini de bulamıyorum ne yapmalıyım.teşekkürler.

başarılı bir çalışma

hkey classes root klasörünün neden açıklaması yok?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir