Windows: Kısayollardaki oku ortadan kaldırın

Windows'ta kısayol simgelerinde görünen küçük ok sizi de rahatız ediyorsa, işte onu kaldırmanın yolu

  • Zeynel A. Öztürk
Kısayollardaki oku ortadan kaldırın

Masaüstünde veya herhangi bir klasörde oluşturduğuz kısayolların simgelerinin sol altında küçük bir ok simgesi görünür. Bu simge, bilgisayara yeni başlayanların dosyalarla kısayolları karıştırmaması için faydalı olabilir. Ancak siz bu simgeye ihtiyaç duymuyorsanız, küçük bir kayıt defteri ayarı ile onu kaldırabilirsiniz. Ancak kayıt defteri ile uğraşmadan, bu ayarı ücretsiz bir araç ile yapmanız da mümkün.

Windows XP kullanıcıları, Microsoft'un TweakUI aracı ile kısayollardaki ok simgesini değiştirebilir veya kaldırabilirler. TweakUI'yi çalıştırdıktan sonra sol taraftan Explorer > Shortcut sayfasını açın ve sağ taraftan kısayol simgesini değiştirin veya kaldırın. Kısayollardaki "Kısayol..." ibaresini görmek istemiyorsanız, Explorer altındaki ayarlardan "Prefix "Shortcut to" on new shortcuts"ı bulun ve işaretini kaldırın (bu değişiklik, sisteminizi yeniden başlatmanızı gerektirebilir. Seçimlerinizi yaptıktan sonra Tamam'a veya Uygula'ya tıklayın.

Microsoft, Vista ve sonraki Windows sürümleri için bir TweakUI aracı geliştirmedi. Ancak aynı işi ücretsiz bir araç olan Ultimate Windows Tweaker ile yapabilirsiniz. Araç taşınabilir olduğundan indirip çalıştırmanız yeterli, onu yüklemenize gerek yok.

Ultimate Windows Tweaker'ı çalıştırdıktan sonra sol tarafta Additional Tweaks'e tıklayın. "Remove arrows from Shortcut icons" kutucuğunu işaretleyin. Kısayolların isimlerindeki "Kısayol..." ön ekini kaldırmak için "Remove "-Shortcut" suffix for new shortcuts" seçeneğini de işaretleyin. Son olarak Uygula'ya tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

kayıt defteri ayarını da yazsaydınız keşke

Kısayol simgesindeki ok işaaretini kaldırmak hiç iyi olmaz. Mevcut haali çok çok daha iyi

@23 Eki 2012 19:15 katılıyorum, uygulama (exe) dosyası ile kısayolu karıştırırsınız; ama bir yandan da katılmıyorum, ok işareti kirlilik de yapıyor.

Kayıt defteri ayarı yazılsaydı daha iyi olurdu neden yapıldığı söylenip nasıl yapıldığı yazılmıyor anlamadım. En küçük şey için program mı kurmamız gerekiyor.

@23 Eki 2012 19:18 "Araç "taşınabilir" olduğundan "indirip çalıştırmanız" yeterli, onu yüklemenize gerek yok." Diye yazılmış ama yazıyı pek okumamışsınız.

@23 Eki 2012 19:18 Aynen sana katılıyorum bize hazır balık veriyorlar tutmayı öğretmiyorlar.

Hem kayıt defteri ayarı ile kaldırılablieceğinden bahsediyorsunuz hem de ayarı yazmıyorsunuz. Yazılımla yapmak istemeyenleri düşünmeniz gerekirdi. :S

ben denedim hiçbir değişiklik olmadı !!!

ARKADAŞLAR O KISAYOL OKLARINI KALDIRMAK GERÇEKTENDE SİZİN İÇİN SIKINTI YARATABİLİR

çünkü bazı önemli dosyalarınızı da kısayol sanarak silebilirsiniz

ANCAK KISAYOL OKLARINI XP TARZI MİNUMUM BOYUTLARA ÇEKEBİLİRSİNİZ

VE SİMGELERDEKİ KABA GÖRÜNTÜDEN KURTULABİLİRSİNİZ

Kayıt defterini de bekliyoruz.

Regedit > HKEY_CLASSES_ROOT > piffile (son iki satırı silin) Regedit > HKEY_CLASSES_ROOT > inkfile (son iki satırı silin) Bilgisayarı yeniden başlatın. Saygılarımla,

windows 8 yükledim ama her hangi bi sayfa açtıgımda kapatmak yada sayfayı yandan kaydırmak istediğimde icon setting çıkıyor ne sayfayı kapatabiliyorum nede sayfa kaydırıyorur sürekli mouse ekranın sagına gittinginde yan panel çıkıyor beni deli ediyor onu nasıl kaldıra bilirim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play