Windows PC'leri aştı, buzdolaplarına giriyor

Windows yüklü buzdolabı, kahve makinesi ve fırın geliyor. Üstelik hepsi Microsoft güvencesiyle...

  • Ümit Öncel
Microsoft'tan akıllı ev aletlerine destek
Akıllı ev aletlerine geçiş için geri sayım aşladı.

Hatırlarsanız bir süre önce sizlere Windows XP ile çalışan bir kahve makinesini duyurmuştuk. Bu akıllı ev aletleri konusu Microsoft'un ilgisini çekmiş olacak ki, CES 2009'da bu tip cihazlar üreten Fugoo ile iş birliğine gittiğini resmi olarak açıkladı.

Fugoo, bundan sadece bir yıl önce kurulmuş olan ve akıllı ev aletleri üretmek üzerine faaliyet gösteren bir firma. Fugoo'nun üç ortağı olan John Hui, Chris Chung ve Wayne Inouye daha önce benzer akıllı makineler geliştirmek üzerine çalışıyorlardı. Yeni hedefleri ise akıllı, internete bağlanabilen ev araçlarını üretip, uygun fiyatla satabilmek. John Hui; diğer akıllı ev aletleri üreticilerinin tek bir alet ile tüm ev ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmasını gerçekçi bulmadığını ve Fugoo olarak tek bir aletin kendi temel işlevini bir çip ve internet bağlantısı yardımıyla geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Windows yüklü buzdolabı

Bu ilgi çekici platformun arkasında Fugoo var.

Fugoo'nun asıl ürettiği şey ise bu cihazlar değil, cihazları akıllı hale getirecek temeli oluşturmak ve üreticilerin Fugoo'nun yardımıyla ürettikleri sıranda ev aletlerinin işlevlerini ve kapasitelerini arttırmak. Ve işte bu noktada devreye Microsoft giriyor. Fugoo'nun sisteminin Windows üzerine geliştirmesine ve dağıtmasına olanak vererek, üreticilerin kendilerine daha aşina bir platform yardımıyla Fugoo'nun özelliklerini kendi ürünleri ile birleştirebilmelerini sağlıyor. Hatta CES'te internet bağlantılı ilk kahve makinesi Microsoft'un da yardımıyla tanıtıldı.

Yani size daha önce duyurduğumuz Windows XP ile çalışan cihaz, kahve makineleri için küçük ama akıllı ev aletleri için büyük bir adım olarak daha da önem kazanmış oldu. Sırada Windows yüklü buzdolapları, dijital fotoğraf çerçeveleri veya aklınıza gelebilecek herhangi bir ev aleti var. Diğer yandan üzerine bir işlemci, internet bağlantısı imkanı ve bellek de eklenince sıradan bir kahve makinesinin fiyatının nerelere varacağı henüz merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

:) Hiç güleceğim yoktu.
Vallahi Microsoftun Atalarının kulakları iyi bir çınlar böyle birşey olursa; Çünkü, Düşünsenize bir, Tam çayı hazırlayacaksınız, mavi ekran olayı çıkacak karşınıza :) Ya da akşam buzdolabı çalışıyor zannedeceksiniz. Ancak aşırı açık kaldığından doalyı, sabah mavi ekranla karşılaşıp, kendi kendine kapanıyor :)

hadi hayırlısı

tamam artık buz alırkende ordaki panel donarsa bir Ctrl+Alt+Del atarız.
Yada kapağı açmak için bi Login işlevi yaparız

-Abi ne yapıyorsun ya ?
-İyidir bilader fırına format atıyorum xD

Yandık artık nereye baksak mavi ekran görücez demekki :(((
:D

ayrıca windows yüklü buzdolapları yüksek overclock kapasitesiyle göz kamaştırıyormuş...

micropsoft güvence veriyorsa hiç güvenmemek daha iyi.Apple versiyonlarını beklemek güven açısından en iyisi.

Windows işletim sistemine sahip buzdolabi mı, peki Windows mavi ekrana düştüğünde, buzdolabındaki yiyeceklere ne olacak?

GNU/Linux gibi Windows XP'den çok ama çok daha başarılı ve çok daha geniş imkanlar sunan ayrıca açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan bir işletim sistemi varken neden Windows Xp tercih edilmiş anlamak güç doğrusu.

Akbank atmleri de xp kullanıyor şifre değiştireyim derken atm kendine reset attı. galiba chip'in 'üstelik microsoft güvencesiyle' derken bu noktaya işaret ettiğini zannediyorum. :)

Microsoft beyaz eşya piyasasına da el atmayı planlıyor galiba :D
Linux gibi bir işletim sistemi, java gibi baba bir programlama dili varken , elektronik cihazların içine kadar girip orada da hüküm sürebileceğini pek sanmıyorum. Olursa da buzdolabının soğutma görevinden çok , içindeki sistemin güvenlik yamalarını update etmeyle uğraşacağı kesin :-)

buna da ie 8 gelir şaşırmam :D bi işe yaramaz ama gelir :D:D:D

buzdolabınının kapağını açmak istediğinize emin misiniz ?
kurulum için evet'i seçin.
şimdi buzdolabınının kapağını açmak üzeresiniz,lütfen devam et'i seçin
...
ilahi Gates şimdide midemize mi göz diktin.

Microsoft beyaz eşya piyasasına da el atmayı planlıyor galiba :D
Linux gibi bir işletim sistemi, java gibi baba bir programlama dili varken , elektronik cihazların içine kadar girip orada da hüküm sürebileceğini pek sanmıyorum. Olursa da buzdolabının soğutma görevinden çok , içindeki sistemin güvenlik yamalarını update etmeyle uğraşacağı kesin :-)
12 Ocak 2009 Pazartesi, 20:56

----------------------------------------------------------------

Linux hayatımda kullanmış olduğum en berbat bir işletim sistemi. Hevesle bir yükledim. Tamam güvenlik baba gibi, kasmıyorda; ama o ne ya kardeşim, yazılımların %90'ı çalışmıyor. Oyun oynayayım desen birkaç oyun dışında diğer tüm oyunları açmıyor. Tam bir fiyasko. Onu kullanacağıma babalar gibi XP ya da Win7 kullanırım daha iyi.

"buzdolabınının kapağını açmak istediğinize emin misiniz ?
kurulum için evet'i seçin.
şimdi buzdolabınının kapağını açmak üzeresiniz,lütfen devam et'i seçin"

:))))) gerçekten öyle hala gülmekteyim. bu seferde buzdolabı için lisans parası isterler. sonra sorunlar için sp yayınlanır. 3 ay sonra buzdolabını servisine tamir ettirir sonrada format atarız. donanım tanımlanıyor .xxx.marka buzdolabı. buzluğa etler yükleniyor.lütfen bekleyin meyvalar yükleniyor. yüklenme tamamlanamadı.patronunuzdan zam isteyin.... gibi işlem ve uyarıları da unutmayın

"Linux hayatımda kullanmış olduğum en berbat bir işletim sistemi. Hevesle bir yükledim. Tamam güvenlik baba gibi, kasmıyorda; ama o ne ya kardeşim, yazılımların %90'ı çalışmıyor. Oyun oynayayım desen birkaç oyun dışında diğer tüm oyunları açmıyor. Tam bir fiyasko. Onu kullanacağıma babalar gibi XP ya da Win7 kullanırım daha iyi."

bilgisayarı oyun için kullanıyorsanız başka(ki birçok kimse sadece oyun ve msn için kulklanıyor) ve şu yazılımların ne olduğunu merak ettim. kastettiğiniz linux versiyonunu yazmamış şirketlerin programları mı?. bunda linux'un suçu yok. suç bunu yapmayan yazılım şirketlerinde. ama olsun çok güzel alternatiflerimiz var. hepside üzerinde düşünülmüş, yazılmış ve ücretsiz uygulamalar.

yakında tüm evdeki beyaz eşyaları evde bulunan bir dunucuya bağlarız demedi demeyin...

O DEYİLDE SEN BEN HADE FORMATLARIZ YA FORMATLAYAMAYANLAR NE YAPACAK :d HOCAM ÖDEVLERİ YAPAMADIM KAPININ ŞİFRİSİNİ HACKLEMİŞLER:d:;d:d

-Eyvaaaaahhh
-Nooldu?
-Etler gitmiş
-Nasıl?
-Komşular buzluğu hacklemişşşş...

Sen de yorum yaz