Windows Phone başarılı olmak istiyorsa...

Cep telefonu devi, Windows Phone'un başarılı olmak için yapması gerekeni açıkladı!

Windows Phone başarılı olmak istiyorsa...

Microsoft, son yıl içerisinde Windows Phone platformu için iki düzineden fazla donanım partneri bulmayı başardı ve bu da geçtiğimiz yıl kimsenin düşünmediği büyük bir başarıydı. Bu ani sıçrayışın en büyük sebebi ise, firmanın işletim sistemi lisansı bedelini "küçük boyutlu" Windows ürünlerinden kaldırmasıydı.

Bu karar bir anda Windows Phone telefonları ve Windows 8.1 tabletleri, artık Microsoft'un belirlediği oldukça yüksek fiyatları ödemek zorunda kalmayan firmalar için çekici bir hale getirdi. Windows, bir anda, özellikle daha düşük fiyatlı ürünlerde, kullanılması mantıklı bir işletim sistemi haline gelmişti.

Windows ekosistemine bu yıl katılan 50 yeni partnerden yaklaşık 30 tanesi Windows Phone telefonları üretmekte ve bu telefonların neredeyse hepsi, giriş seviyesi ürünlerden oluşuyor. Bu yeni markaların çoğu dünya genelinde pek bir varlığı bulunmayan firmalar ancak, Filipinler'den Cherry Mobile ve Hindistan'dan Karbonn Mobiles gibi pek çok firma, yerel olarak oldukça güçlüler. Bu firmaların bir diğer ortak özelliği ise var oldukları alanların genellikle ortalama bir gelir seviyesine sahip olması ve lüks tüketim için ayrılabilen nakidin düşük olması.

Alcatel yardımcı başkanı Dan Dery, The Guardian ile gerçekleştirdiği bir röportajda Windows Phone hakkında önemli bir iddiada bulundu. Ona göre Windows Phone, marketin düşük bütçeli kısmında çok daha mantıklı bir işletim sistemi haline geliyor. Bunun tek sebebi ise işletim sistemi bedelinin kaldırılmış olması değil. Windows Phone, "alt seviye telefonlarda üst seviye bir hizmet" sunmakta. Hatta Dery, işletim sisteminin düşük bütçeli market için mükemmel olduğunu ve üst seviye marketten tamamen çekilmesinin doğru bir karar olacağını düşünmekte. Alcatel'in kendisi de 200 dolar altındaki telefonlarla ilgilenmekte ve yeni POP 2 Windows Phone ürünleri, 64bit Snapdragon 410 çipine sahip olarak ürettikleri ilk ürünleri.

Dery, firmalarının üst seviye telefonlarla ilgilenmediğini ve Windows Phone'un giriş seviyesinde diğer yazılımlara göre çok daha iyi sonuçlar elde ettiğini söylüyor ve ekliyor "İlk kez akıllı telefon kullanan kişilere (Windows Phone) çok daha doğal geliyor – bu şaşırtıcı bir şey ve neden bilmiyorum ama satış kanallarından gelen raporlara göre durum bu şekilde."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Her zaman söylüyorum wp telefonlara Türkiye şartlarında 700 liradan fazla para vermek paranı boşa harcamaktır. Lumia 930 da alsan 525 de alsan o sürdürülüyor yazısını göreceksin, 1 sn daha az beklemek ve kamera için de 1000 lira fark ile 930 almaya değeceğini düşünmüyorum. 930 burada örnekti, genel olarak 1000 lira üzeri lumialara verilen para israftır benim gözümde.

Üst seviye cihazları tamamen bırakmak olmaz ama giriş seviyesine daha çok yoğunluk göstermek daha mantıklı ve zaten Microsoft bunu yapıyor

Reklam, reklam, reklam. Başarılı olmak için adam akıllı reklam yapacan. Amerika'da wp'nin 100'de 10'u geçmesinin en büyük sebebi Nokia'nın yaptığı reklamlardı (dizilerde ve filmlerde insanların lumia kullanması, bir çok ABD'li ünlünün lumia kullanması gibi). WP 10'u adam gibi pazarlarsa başarılı olur.

Başarılı olmak istiyorsa kutuları kaldırsın yeter.

Hala kutularda mısın sen O muhabbet 2 sene önce kalktı

Ne iyi demiş. Gerçekten windows Phone li bir telefona 1700 tl istendiğinde bir garip oluyorum.

Mantıklı bir açıklama olmuş. Sistemin üst seviyede iyi satışlar yapabilmesi için işletim sisteminin tam oturması gerek. Misal donanımsal olarak elverişli olsa bile yazılım olmadığından 4k video çekilmiyor.

41 mp kameralı telefonuna koysun android yok satar

@26 Eki 2014 14:27 41Mp'yi Handroid kaldıramaz :D

Sürüdürülüyor yazısı OS un daha tam optimize edilmemesinden kaynaklı robot bile tan tana etti her telde çalışıcak diye 4.4 için kaçıncı sürümde bu duruma geldi ve kaç sene geçti oyle her iş ha diyince olmuyor her konuda işkembeden sallamayın :)

Rusya'da iken cep telefonum sarı bir Alcatel idi. O telefonu çok seviyordum. Hatıra olarak saklayacaktım onu ama annem kuzenime vermiş. Bayılıyordum o telefona! Radyo gibi de teleskopik bir anteni vardı. İlkel bir telefondu ama çok seviyordum işte! Ne de olsa ilk göz ağrımdı. <Cleverman>

"Alt seviye telefonlarda ust seviye hizmet" bunu tüm isletim sistemlerinin yapmasi gerek.. Alt seviye androidde rezillik cekmek..

Windows 8.1'in RT olmayan gerçek Windows olanını, yani bilgisayardaki programlarımı yükleyebildiğim tabletini aldım, çok iyi... Ama Windows Mobile telefondan yediğim kazığı bir türlü unutamıyorum, mağazada bir tane işe yarar program yoktu. Mağaza yeterli duruma gelmeden hiç kimse bana Windows Telefon'u övmeye çalışmasın. Zaman içinde tabii ki o da yaygınlaştıkça düzelecek ama şimdi değil... Asla...

Başarılı olması için 2 mağazayı birleştirmeleri lazım. Daha çok firma ile anlaşmalılar. Stabilitesine diyecek yok fakat PC ile senkronizasyonu geliştirmeleri gerekir. PC'de farklı uygulamalar var telefonda farklı uygulamalar var kafa karışıklığı yapıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir