Windows Phone en güvenlisi!

Windows Phone'un eksikleri canınızı sıkıyor olabilir ancak onun gurur duyacağınız bir yanı da var!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone en güvenlisi!

Uygulama çeşitliliğindeki eksikleri, düşük satışları, popüler işlevleri sunmaması, Windows Phone'un sahip olduğu sorunlardan sadece bazıları. Ancak Microsoft, en azından güvenlik alanında kullanıcılarının yüzünü güldürebilir.

15 senelik güvenlik uzmanı ve hacker Steve Lord, en popüler işletim sistemlerini güvenliğe göre sıralaması istendiğinde ilk sıraya Windows Phone'u koydu. Windows Phone'u "kırılması en zor ceviz" olarak adlandıran Lord, fiziksel erişiminin olduğu bir Android'i genellikle en kolay biçimde kırabileceğini, onu iPhone ve BlackBerry'nin eski sürümlerinin takip ettiğini söyledi.

Microsoft'un en son mobil platformu Windows 10 Mobile olsa da Lord, işletim sisteminin eski sürümlerinden övgüyle bahsetti. Lord'a göre eski bir akıllı telefon kullananların eski BB10 tabanlı bir BlackBerry veya Windows Phone 8 (veya üzerini) kullanan bir telefon tercih etmesinde fayda var.

Ancak Windows Phone'un pazar payının yalnızca yüzde 3 olduğunu hesaba katarsak, Microsoft'un bu durum sayesinde güvenliğini güçlendirdiğini rahatça söyleyebiliriz. Yine de Windows Phone'lu cihazınızı kırmak isteyenlerin bunu kolayca yapamayacağını bilmek, muhtemelen sizi memnun edecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Bu adamlara katılıyorum. Ama Microsoft ta arayüz değişikliği için kayıt defterinin ilgili kısımlarını yayınlasın. Tema için ayrı bir dosya formatı belirlesin. OTG'yi dahada geliştirip ses kartı midi klavye gibi araçlar için driver yazılmasına izin versin.

Yazilim ureten, daha da onemlisi kullanan olmayinca kimse de aciklarini bulmak icin zaman harcamiyor. Ticari acidan bir getirisi olmayacagi icin hacker / crakerlar bile ilgi duymuyorlar wp ye. Adam ona harciyacagi zaman icinde android ya da ios acigi arar, cebine para girer.

@09 Kasım 2015 13:11 Bu nasıl bir mantıktır abi, bunu yazan herhalde ilkoullu bir çocuktur diyorum ve pek üstünde durmuyorum.

Bunları zaten biliyoruz. En güvenli os lerin bb ve windows olduğunu defalarca her platformda dile getiriyoruz. Ama populerism den dolayı insanlar yine de androidi seçiyorlar. En azından ios kullansalar bari.

yalan ms bu soytarıyı kimbilir kaç ¢ verip satın aldı... yalancı şebek...

@GORT Sana göre android kusursuz diğerleri berbat. Peki sen dene Windows Phone u kırmayı. Windows Phone nun güvenli olmadığını iddia ediyorsun kanıtla bize. Kanıtlayamazsın çünkü bu işlerden anlamazsın. Anlasan böyle yorum yapmazsın. Ben sana garantisini veriyorum Windows Phone lu telefon al virüs bulaşırsa parasını ben karşılıyım.

@09 Kasım 2015 23:25 yav he he...

Popüler işlevler sunmaması mı? Sadece popüler uygulamalar sunmuyor. Her kolaylık var aslında. Uygulama haricinde neyi eksik ben çözemedim. İki yıldır kullanıyorum ve eksik bir yanı yok.

İphone 4 ilk çıkdı aldım memnun etti beni ama artık ömrü ve nesli bitti bir kenarda duruyor.androide gelince hiç sevemedim evet binlerce uygulama var var ama!!! güvenlik sıfır donmalar,kasmalar hackler ne yapayım onu ozaman??samsung,lg,sony ve htc oldum,olası sevmiyorum bu markaları sadece android tabletim var oda artık çekmecede kaderine terk edildi.ne alayım derken lumia'lar geldi aklıma baktım beğendim aldım gerekli uygulamalarda var markette donma ,kasma vb şeylerde yok yine memnunum.

Windows Phone çok kullanılan bir sistem olsaydı, O zaman virüsden geçilmezdi tıpkı şimdiki Android gibi... Android işletim sistemi de az kullanılsaydı çok güvenli olurdu şimdiki Windows Phone gibi... Olayın "kullanım sıklığı" olduğunu hala anlayamadınız değil mi? Cahillik çok kötü bir şey ya...

@09 Kasım 2015 16:30 Sivri zeka arkadaşım madem az kullanılan daha güvenli mac os'sistemlerin durumu ortada yıllarca kale,kale dendi ne oldu virüsden geçilmiyor mac os'lar hani az olan güvenli idi.

@09 Kasım 2015 16:30 bu haberde virüs kelimesi bile geçmiyor. araştırma yapanlar kırmaya çalışmış kıramamış. nerenizle okuyorsunuz bilemedim ki.

soytarı dayanışması tamda böyle bir şeymiş...

Microsoft gerek Windows mobile işletim sistemlerinde gerek masaüstü Windows store'larda ciddi bir uygulama sıkıntısı çekiyor. İnsanlar uygulama fakiri Windows mağazası yüzünden Windows phone'u almak istemiyor. İstediği kadar güvenli olsun, uygulama mağazası tatminkar olmadığı sürece bir işe yaramaz ve rekabet edemez diğerleriyle! Acil buna bir çözüm bulması şart Microsoft'un!

windows göstere göstere çalıyor ona bir şey diyen yok ama nedense? (iyi para dönüyor gibi sanki sizce?)

@09 Kasım 2015 21:18 Windows derken Amerika'yı kastettin sanırım. Paradan öte bir şey bu. Bilgi güçtür.

Windows bu şekilde kendi sonunu hazırlıyor olabilir.

wp telefonlar en iyi telefonlardır. uygulama ve oyunlarda Çoğu isteklerimizi zaten karşılıyor. iso ve andriod bir milyondan fazla uygulamaları var. kullanıyor musunuz? hayır. şehir çöplüğü gibi . ve güvenlik zafiyeti bir hayli sorun. ben yaklaşı 2 yıldır lumia 1520 telefon kullanıyorum . yaklaşık 2gün şarj idare ediyo. oyun performasıyla , uygulama performasıyla, donma, kasma, vb. sorunlarla hic karşılaşmadım. fotograf ve video cekimleri tartışlmaz performans sergiliyor

bizim saf insanlar gidip ?2500ye dandroid alır ios alır bolca virüs yer kasıntısıydı donmasıydı... akıllı olanlar da ?300ye L520 bile alsa ne kasma ne donma ne virüs ne hack, W10 Mobile ile de tum ios ve dandroid applerini tıkır tıkır çalıştırır, siz de aval aval bakarsınız :) bu arada birçok ülkede özellikle Avrupa'da ve Asya'da windows telefon kullanımı çoktan ios'u geçti, şu "%3" de neyin nesi? bu kadar amatör bir karalama yazısı görmedim :)

Beyler şöyle söyliyim 2 senedir lumia 1520 kullanıyorum ve girmediğim porno site kalmadı. virüs girse benim telefona girerdi ama tık yok :D:D

@14 Kasım 2015 03:03 zaten telefonuna virüs girince ekranında "virüs girdi" diye yazması gerekmiyor. İyi yazılmış virüsler senden habersiz çalışır

Sen de yorum yaz