Windows Phone: Yaşandı Bitti, Saygısızca...

Microsoft'un mobil hamlesi Windows Phone'un başlangıcından bugüne kadarki hüzünlü öyküsü...

Windows Phone: Yaşandı bitti, saygısızca...

Windows Phone konsepti aslında 2014 yılında önemli bir düşüş yaşadı. Fakat buna rağmen Microsoft son iki yılda Windows Phone'a olan sadakatini sürdürerek bu alanda da pazarda kalma ısrarına devam etmişti.

Fakat firma geçtiğimiz Mayıs ayında aldığı bir kararla mobil telefon pazarından çıkacağını, aralarında Hindistan, Çin ve Latin Amerika'nın da bulunduğu coğrafi bölgeleri tamamen terk edeceğini duyurdu. Diğer yandan, Redmond yine de gelecekte bir Surface Phone cihazı için kapıyı yine açık bırakıyordu.

Peki Windows Phone'un altı yıllık hikayesinin ardından geride nasıl bir tablo kaldı? 2010'da doğuşuna tanık olduğumuz bu konseptin başlangıcından sonuna dek yaşananları sizin için derledik.

Cesur Yeni Dünya

Windows Phone, ortaya çıktığı dönemde bütün dünyaya yeni ve radikal bir kullanıcı arayüzü sunmuş ve çoğunu ilerleyen zamanlarda bir daha göremediğimiz yeni telefonları da beraberinde getirmişti. Bu kesinlikle Microsoft gibi bir teknoloji devinin bünyesinde yer alan yetenekli bir grup insandan oluşan bir ekibin getirdiği vizyonun başarılı bir estetikle görücüye çıkarıldığı bir hamleydi.

Sanki başka bir gezegenden gelmiş gibi duran arayüzü ve tasarımıyla Windows Phone bir hayli ilgi çekmeyi başarmıştı. Cihaz bir iPhone'a kıyasla daha az parmak hareketi gerektiriyordu. Yıllar içerisinde rakipler bu tasarımdaki birçok unsuru çalmaya bile başladılar.

Bir tür Zen sadeliğine sahip Windows Phone cihazlarıyla Microsoft insan odaklı görevlerin yerine getirilebildiği bir tasarımı gerçekleştiriyordu. Öyle ki uzun bir süre boyunca bir Windows Phone piyasada sosyal medyanın en etkili kullanılabileceği cihaz olarak dikkat çekti.

Bugün bile bir Windows Phone 8.1'in sahip olduğu zevkli tasarım ve bunun Zen basitliği ve esneklikle birleşimi takdire şayan. Steve Jobs'un Microsoft'un ortaya çıkardığı bu konseptten övgüyle bahsetmesi de aslında hiç de sürpriz değil. Bununla birlikte geleneksel özelliklere sahip yani sadece bir ya da iki modern uygulamayla yetinen telefon kullanıcılarının da Windows Phone'u pazardaki en iyi seçim olarak nitelendirmeleri de oldukça anlaşılır bir durum.

Fakat yine de Windows Phone'un beraberinde getirdiği radikal olarak değerlendirilebilecek kullanıcı deneyimi birçok kişinin afallamasına neden oldu. Eski Microsoft tasarımcısı Jon Bell bu durumu şöyle açıklıyor:

"Özel ve eşsiz bir kar tanesi olmak sanatta işe yarıyor ama tasarım alanında pek iyi bir şey değil. Tasarım görünmez olmalıdır... Dolayısıyla Windows Phone'u delicesine seven küçük bir kitle vardı, ama pazarın ana akım olarak değerlendireceğimiz büyük bölümü onunla ne yapacağını bilemedi, belki bunu doğru dürüst denemediler bile."

Windows Phone neden kaybetti?

Windows Phone konseptinin partneri Nokia'nın piyasadaki baskın konumlarını kaybetmelerinin en önemli nedeni hiç şüphe yok ki yeni dünyaya, ya da dünyanın yeni gerçekliklerine uyum sağlamakta yeterince hızlı olmaması. Android gibi bir işletim sistemi cihaz üreticileriyle kolay bir çalışma süreci sağladığı için belki de her halükarda kazanan taraf olacaktı. Fakat yine de 2010 yılı, yeni bir platformu görücüye çıkarmak ve bunu da özellikle sağlam bir üreticiyle işbirliğine giderek yapmak için hiç de fena bir yıl değildi.

Windows Mobile aslında o günden beri birçok defa başarısızlıkla yüzleşti, bunun önemli bir nedeni ise Microsoft'un bir startup firması gibi davranamayacak olması ve bir startup'ın yapması gereken uzlaşılara gitmemesiydi.

Windows Phone platformu harika görünüyordu ama yeterince olgun değildi. Hem standart kullanıcılarının hem de şirket çalışanlarının gereksinim duyabileceği detaylar birçok eksiğe sahipti. Nokia elbette platformun eksiklerinin farkındaydı ama Microsoft'un 2011 ve 2012 arasındaki iddialı gelişimine güvenmişti.

Fakat işler planlandığı ya da umulduğu gibi gitmedi. Windows Phone'un tasarımındaki sadelik cihaz üreticilerine uyum sağlamak adına feda edildi ve nihayet bütün bir estetikten yavaş yavaş vazgeçilmeye başlandı.

Nihayetinde, Windows Phone'un kurban edilmesinin iki ana nedeni vardı: Ekonomik ve politik.

Ekonomik neden Google'ın düşük maliyetli cihazlarda Android'i geliştirmesi ve bunu Microsoft'un yetişebileceğinden çok daha hızlı bir biçimde yapmasıydı.

Politik neden ise Microsoft'un aslında kendisiyle yıllardır bir tür savaşın içerisinde olmasıyla ilgiliydi. Yönetim kadrosunda yaşanan kaos Windows Phone 7 gibi radikal bir adımın atılmasına neden olmuştu. Bunun sonuçları oldukça ağır olmuştu ve firma böylece zaman içerisinde Windows Phone'un imajına dair ağır bir yara almıştı.

Şimdi ne olacak?

Microsoft'un "uyum sağlayabilen uygulama" anlamına gelen ve  Windows Phone sonrasına ait mobil çabaları olumsuz etkileyen "Adaptible App" vizyonu kağıt üzerinde kulağa hoş gelse de gerçek hayatta şimdiye kadar beklentileri karşılayamadı. Evrensel Windows Platformu uygulamaları masaüstü, tablet ya da telefona özel olarak tasarlanmayan, fakat her birine adapte olabilen bir konsept sunuyor. Fakat bu vizyonun estetik açıdan neredeyse bir tür felakete yol açacağını söylemek mümkün. Microsoft bu konuda hasarı en aza çekmek için bazı hamleler yapsa da artık olan oldu diyebiliriz.

Windows kullanıcılarının bu Evrensel Windows Platformu'yla birlikte hem PC hem de mobil üzerindeki deneyimleri hiç de iç açıcı değil. Son zamanlarda bazı Microsoft tutkunları x86 uygulamalar da çalıştırabilen bir Continuum telefonu mümkün kılacağı için Intel'e bel bağlamışlardı. Fakat bu ihtimal de; Intel'in farklı bir yol haritası izlemeye karar vermesiyle birlikte ortadan kalktı.

Şu andaki tablo Microsoft'un artık benzeri çılgın proje ve deneyler için artık yeterince umut ya da gelecek vadedebilen uygun bir ortam sunmadığı yönünde. Fakat yine de Microsoft çok da uzak bir gelecekte doğru adımlar atarak mobil pazarda dengeleri bu sefer gerçekten altüst edebilecek teknolojileri de görücüye çıkartabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Lumia 635 im var. Xperiaz3compact kırdım. Samsung a3 de iyi gidiyor ama o da tuzla buz camla. Lumiam beni hiç yarı yolda bırakmadı. Gerçek bir telenon. Ama anneme vermek zorunda kaldım.

Windows Phone 10 ve beraberinde gelen cihazlar süperdi. Bu kadar yol kat edilmişken Microsoft 'un havlu atacağını zannetmiyorum.

androidi hiç kullanmasaydım,dunyada ios ve android olmasaydı, wphone cok iyi derdim. Ama onlar var ve bu sistemin eksikleri fazla. 10 yıl once kullandgim Windows 6.5 sistemi bile beni cok daha fazla ozgur bırakıyordu. Cok basit ailemi takip edebildigim life 360 bile windows sisteminden cikmis. Elinizde windows gibi devasa bir sistem varken nasıl boyle bir yazılım uretebiliyor microsoft anlamıyorum. 10 yıl once kullandıgım windows 6.5i biraz gelistirebilseydi, şu an androidin yerinde o olabilirdi

Nedenini çözemedim ama insanlar android işletim sistemini standart olarak kabul ediyor. Sistem kasıyor, telefonlarının ortalama kullanım ömrü 2 yıl ama herkes özellikleri olduğu için onu alıyor. IOS kullanıcıyım ıos olmasaydı android alacağıma Windows Phone alırdım. En azından kasmazdı :)

@17 Şubat 2017 12:52 Soylediklerinin en ufak bir dogruluk payi bile yok. Bende LG G2 var, Android 7.1.1 ile inanilmaz derecede akici olarak kullaniyorum. Arkadasimda iPhone 4 vardi ben bunu aldigimda. Simdi 4'u birak 5S bile cop oldu. Ustelik cok daha ucuza almistim bir iPhone a kiyasla. Siz kasiyor derken 500 TL ye satilan telefonu 3500 TL ye satilan iPhone ile kiyaslamak gibi bir hataya dusuyorsunuz. Xiaomi 5 ile iki kat fiyata satilan iPhone u kiyaslayin. Mi5 her alanda yarisir.

@17 Şubat 2017 12:52 Windows Phone kullanan biri olarak ne yazıkki bunları söylemem gerekiyor: Android'in ara sıra donduğu doğrudur ancak Windows Phone uygulamalarının açılmasını beklemek peygamber sabrı gerektiriyor. Kameranın açılacağını sanırken başlangıç ekranına geri dönmek çileden çıkartıyor. En kötüsü Spotify uygulaması olduğu olduğu halde Premium değilsen kullanamıyorsun. Kısacası gerçekten güzel bir sistem olduğu doğrudur ama telafi etmeye Microsoft'un bile uğraşmadığı eksikleri mevcut

@17 Şubat 2017 12:52 ios kullanıyorsun telefona 3000tl veriyorsun sorun yok ama android alırken niye 500 tl lik çocuk telefonu alıyorsun? sonrada yok kasıyormuşuta bilmem ne, apple olunca elini cebine atıyorsunda diğer markaların üst düzey cihazlarına paranız mı yetmiyor anlamıyorum.

@17 Şubat 2017 19:36 Yavru bırak bu ayakları androidin üstünü de gördük ! Her ikisi de babanın malı değil amma savunuculuğunu yapıyorsun.

@17 Şubat 2017 16:55 üst düzey androidlerle kıyaslamayı bende isterim ama onlarda patlıyor :) işin şakası bir yana üst düzey android telefonlarda da donmalar oluyor. Çevremden biliyorum.

@19 Şubat 2017 19:57 Kullanmayı bilmeyen ios u da kastiriyor merak etme. Başlangiçta açılan programları iptal et, gereksiz uygulamalari da Greenify ile uyut Android'de kasmaz. Bunlari ogrenmekte bir defaya mahsus. 250 kadar uygulama ile mis gibi kullaniyorum orta duzey android telefonu. O kadar programi iPhone 6 ya yukleyen arkadasima sor teli ne hale geldi. :D

Windows 10 Mobile dururken Windows Phone'u kim ne yapsın artık :) iOS'un tek rakibi her zaman ve hala Windows Mobile'dır. Android batmış durumda zaten virüsler kasmalar donmalar hepsi çöp

şu an elimde Lumia 830 var ve gittiği yere kadar kullanmaya devam edeceğim. Windows 10 rahatlığı hiçbirinde yok. iOS gerçekten çok zahmetli bir sistem. android'e lafım yok orası başka bir dünya ama Windowsun sonu böyle olmamalıydı. İnsanların bazen istediğini versen bile iş işten geçti artık diyerek elinin tersi ile itiyorlar. W10'da da tam bu durum gerçekleşti. ve sadece bu da değil. mağazaya uygulama geliştirmemek için direnen firmalar da sonu hazırladı ör; snapchat ki hala eksikliğini aramam

Yazının Evrensel Windows Platformu'nu hangi mantıkla eleştirdiğini anlayan var mı? Windows 10 ile Evrensel Windows Platform uygulamaları geldiğinden beri bilgisayarlarımda ve tabletimde x86 (eski masaüstü) programlarının yerini UWP (Evrensel Windows Platformu) uygulamaları aldı. Şu an tüm W10 cihazlarımda Tinder, Twitter, Facebook, Messenger, Instagram, Skype, Scorp, Yemeksepeti, Deezer, Wattpad vs. uygulamaları aynı deneyimle kullanmanın keyfini yaşıyorum. Bilmediğiniz şey hakkında yorum ypmayn

Lumia 925 i 4 yıldır kullanıyorum.Geçen yıl note Edge aldım.Daha 1. yılında bataryası öldü sonrada şarj kablosu deforme oldu. Lumia 925 mi ? Taş gibi hala ;-) windows un stabilitesi Nokia'nın sağlamlığı süper ikili.

Windows 10 Mobile, gerçekten başarılı bir işletim sistemi. Windows Phone 8.1'deki eksiklikler giderildi. Galaxy S6'dan Lumia 930'a geçtim. Gayet iyi bir system. Uygulama eksikliği var. Ancak bu da kişinin ihtiyaçlarına bağlı bir durum. Büyük uygulamaların çoğu sistemde mevcut.

Yazı, windows mobile sanki ölmüş mezara konmuş da arkasından nasıl bilirdiniz sorusuna iyi bilirdik cevabı gibi olmuş. Microsoft windows mobile'ı öldürdü de bizim mi haberimiz yok. Evet belki "şimdilik" yeni telefon çıkmıyor ama işletim sistemi her geçen gün daha da iyiye gidiyor bu kadar kaliteli bir işletim sisteminin kolay öleceğini hiç zannetmiyorum. Sonunun Firefox OS yada BlackBery gibi olacağını hiç zannetmiyorum. Zaten Microsoft da geleceğin mobil sistemlerde olacağını adı gibi biliyor

x86 programları çalıştırabilen bir telefon her zamanki hayalim linux yada windows olması hiç farketmez ama yapan olmadı henüz.

Ah windows bu başarısızlığa hiç uğramasaydın keşke.İlk çıktığında çok heves etmiştim ama işte olmayınca olmuyor

Uzun bir sure, windows 8 ve 8 1 sonra da windows 10 mobili deneyimledim. Varolan uygulamalar ile idare edilebiliyor, sadece amaca hizmet edecek birkaç uygulama. İe felaket, mobil uyumlu siteleri tanımıyor, sitenin masaustu sürümünü calistiriyor, bankalarin mobil uygulamalari çalışmıyor, hata veriyor. Bu durumda uzun zaman direndim ve ikinci telefon olarak bir windows mobil tasidim. Ancak buraya kadar. Bu zamanda mobil bankaciligi dahi calistirmayan bir telefon, yarim akilli bir telefondur...

Microsoft Windows 10 Mobile sade, hızlı ve işlevsel bir sistem. Telefonunda çok fazla uygulama kullanmayanlar için tatmin edici. Kullanımı diğer sistemlerden daha kolay. İlk kez akıllı telefon kullanacak olanlar bile bu sisteme kolay adapte olabilirler. Lumia cihazlar da çok kaliteli ve Windows Mobile ile kusursuz çalışıyorlar. Tek eksik mağazadaki uygulamaların azlığı.

Diğer ülkelerde bilmiyorum ama bizim ülkenin insanları şatafatı seviyor arkadaş. Yemin ediyorum adam eve ekmek getirmekte zorlanıyor. Gitmiş bilmem kaç takside iPhone almış. Tamam parası olan gitsin alsın da babadan fakir adam niye alır? Al Windows, rahat et...

@18 Şubat 2017 02:45 Adam niye Windows alsın ? Aynı paraya mağaza zengin cihazlar varken ? Ayrıca savunduğunuz sistemi 9xx serileri anasının nikahı ! Diğer cihazları da 1 gb ram'li messenger bile 2gb ram talep ediyor. Ne kullanacak bu insanlar mantıksız tayfasınız !

Windows Phone süper ama mağaza sıfır.... Windows phonenin rağbet görmeme sebebi mağaza .adam gibi program mağazası olsaydı android sektörünü bitirirdi

@18 Şubat 2017 21:10 aynen ben de lumia 950 xl alacaktım sırf mağazada uygulama yok diye gm 5 plus aldım yoksa güvenlik süper diye duydum

Windows phone aşktır. <3

Darısı bilgisayrda kullanılan windowslarında başına diyelim. En azından pc alırken şu dandik yazılımın gömülü gelmesinden kurtuluruz.

Microsoft aylar önce Windows 10'u tam olarak ARM işlemcilerde çalıştırmaya başladı. Bu .exe programlarını da ARM işlemcilerde çalıştırabiliyorsunuz demek oluyor. Windows 10 Mobile ve Windows 10 temelde aynı yazılım ve MS bu ikisinin arasındaki farkları en aza indirebilmek için her şeyi yapıyor. Böyle önemli bir noktayı boş geçmeniz beni gerçekten şaşırttı.

güncel durumlarla ilgilenmiyorsunuz sanırım :) wp ler geri döndüğünde bu iphone ve samsung kullanıcıları vırvırvırıvır wp şöyle böyle kötü diyenler wp ye geçtiğiniz gün sizleri göreceğiz. delicesine şu an boş bir şekilde eleştriyiorsunuz fakat zamanı geldi değişimin az soluklanın bekleyin wp ye atıp tutmayı da kesin

İlk amiral gemisi Lumia 920 aldım. Windows 10 upgrade yapılamıyor. Messenger desteği kesildi. Artık mesaj alıp göndermiyor. Ayıp ettiler. Çöp oldu telefon.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play