Windows satışlarının düşmesi iyi bir şey mi?

Windows satışları geçen yıla oranla büyük oranda düştü ve MS buna seviniyor... Neden mi?

Windows satışlarının düşmesi iyi bir şey mi?

Microsoft'un son çeyrek rakamları, Windows satışlarının yüzde 13 gibi önemli bir oranda düştüğünü göstermişti. Ancak bu düşüşte bile, Microsoft'u sevindiren küçük bir detay gizli...

Windows bölümü, 4.1 milyar gelir ile Microsoft'un en büyük üçüncü gelir kaynağı ve 6.3 milyar gelir elde eden İş grubunu (Office'i üreten grup) ve 5.1 milyar gelire sahip Sunucu ve Araçlar grubunu yakından takip ediyor. Windows grubunun gelirleri, bir sene önce tüm Microsoft gelirlerinin yüzde 27'sini oluşturuyordu. Şimdi ise yüzde 23'e düşmüş bulunuyor. Bu, Microsoft'un Office'e daha çok önem vermeyi düşünmesi halinde onun için iyi bir gelişme olabilir. Şirketin geleceğin Windows'da değil Office'de olduğunu düşünmesi, onu iOS ve Android gibi platformalara getirmeye çalışması gelecekte istediği büyümeyi yakalamasını sağlayabilir.

Microsoft'un Office ve sunucu araçları son derece başarılı bir seyre sahip ve Office 2013'ün patlama yapmaması için bir neden yok. Moor Insights & Strategy'den analist Patrick Moorhead, Windows satışlarının gerilemesinin iyi bir şey olduğunu söylüyor. Moorhead'e göre Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın bunu bir fırsat olarak görmesi, Microsoft'un gelecekte hızla büyümesini sağlayabilir. Ancak Moorhead, Ballmer'ın Windows'u bir "omurga" olarak görebileceğinden ve şirketin bir "on yıl" daha kaybedeceğinden de kaygılı.

Ama hepsi bu kadar da değil... Devamı haberimizin ikinci sayfasında...

Windows 8 etkisi...

Windows satışlarının son dönemde düşmesi, aslında bir gerçeği daha gözler önüne seriyor ve bu gerçek, Microsoft'u umutlandıracak cinsten.

Windows 8'in piyasaya sürülmesine sadece aylar kaldı. Bu durumda potansiyel Windows müşterileri, şu anda, birkaç ay sonra "eski" damgasını yiyecek Windows 7 için para harcamak istemiyor olabilir. 

Aslında bu, çok da şaşırılacak bir durum değil. Daha önce de, her yeni Windows öncesi satışlar gerilemişti. Ama bu kez gerileme büyük boyutlara ulaşmış durumda. Uzmanlar, bunu Windows 8'e gelecek olan talebin çok yüksek olacağına bağlıyorlar. 

Kısacası Windows satışlarının gerilemesi, gerek Office tarafında, gerekse de Windows 8 tarafında olumlu bir gelişme şeklinde değerlendiriliyor. Tüm bu değerlendirmelerin ne kadar isabetli olduğunu ise ancak zaman gösterecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Linux gibi bir işletim sistemi varken, libreoffice, openoffice gibi ofis programları varken, insanlar ne demeye dünya kadar veriyorlar hayret doğrusu. Gelecek açık kaynak ile şekillenecek, şekilleniyorda. Satışların düşmesi, bir şeylerin umut edilmesi falan hikaye. Microsoft'un sonu yakın...

@23 Tem 2012 13:39 yaw bu mantar gibi her yerde biten fanboylardan gına geldi...dolamışlar dillerine bi linux linux..))) bu kadar millet aptal bir siz akıllısınız...)))

@23 Tem 2012 13:39 Microsoft'un sonu yakın demişsiniz ancak bunu neye dayanarak söylüyorsunuz anlayabilmiş değilim. Microsoft yalnızca Windows'a bel bağlayan bir şirket değil. Bugün ASP.NET platformu dünya üzerinde en yaygın kullanılan yazılım geliştirme platformu. Microsoft sadece bu alanda bile her yıl lisans ücretlerinden kazandığı parayla bir kaç tane daha Microsoft kurabilir.

@23 Tem 2012 13:39 Arayüz ve aliskanliklar. Egitim maliyetleri vb....

linux ile windows u karşılaştırmak manasız... linux alternatiftir evet ama microsoftun yerini alcak kadar da değil..bir dolu yetersizlik var linuxta

Arkadaşım Açık kaynak klodlu yazılımlar hiçbiri micrsoftun yazılımlarıyla ölçüşemez Hem Güncel Hem stabil yeni teknolojide ama açık kaynak kodları halen C-B dileriyle kodlanana bile VAR ama biz teklonojine artık 8-12 çekirdek Multi proscees Ve hızlı veri aktarımlşarından Bahsediyoruz Nedne kulanmayalım ki

@23 Tem 2012 14:26 Yazında o kadar çok yazım hataası var ki ; ne demek istediğini anlayamadık...

@23 Tem 2012 14:26 Neden bahsettiğiniize dair bir fikriniz yok.

Microsoft asla bitmez bir kere , bu tip ütopyaları kafanızdan bir silin . Windows herşeye rağmen gelmiş geçmiş en stabil , en uyumlu ve en kullanışlı işletim sistemidir . Bu kadar uyumluluk ve stabilizasyon işlemi sonrası sen hala , 2 saniye geç çalışıyor ! diyorsan , git parana kıy ve 1 adet ssd al . Burda maksat Linux u kötülemek değil , Linux ta iyidir , hatta ücretsiz olması onu gereğinden fazla sevdirmiştir , ama Microsoftla kıyaslanmasını profesyonellik dışı buluyorum .

Linux ne arkadaşım sen ne diyorsun? 1-2 kişi bir program yapmışlar millete işletim sistemi diye yamamaya çalışıyorlar. Senin gibilerde bunları yiyor. En iyi işletim sistemi önce Mac sonra Windows'tur. Linux diye bir işletim sistemi yok.

Linux ne arkadaşım sen ne diyorsun? 1-2 kişi bir program yapmışlar millete işletim sistemi diye yamamaya çalışıyorlar. Senin gibilerde bunları yiyor. En iyi işletim sistemi önce Mac sonra Windows'tur. Linux diye bir işletim sistemi yok.

Microsoftun sonu hiç te yakın değil.Satışlar yalnızca bazı ürünlerde düştü.Microsoft dandik apple gibi oyuncak yapan değil yazılım çözümleri de sunan bir şirket. Ve evet açık kaynak kodda gelecek var ama hala problemler var.sql injeksiyon meselesi hala sorun.Dynamic axapta visual studio sql server varken biraz zor o.

yeni bir notebook alacagim. windows 7'ye gidecek para yeni windows 8'e gitsin seklinde dusunenlerden biri oldugum icin windows 8'i bekliyorum. yoksa windows muş office miş hic umrumda degiller linux varken.

@23 Tem 2012 13:39 Saydıkların maalesef ki ms office'in tırnağı bile olamayacak yazılımlar, openoffice'ın geliştirilmesi durdu zaten yalnızca libreoffice geliştiriliyor

Microsoft'un yapması gereken tek bir şey var, kurtuluşu kaynak kodlarını açmak ve o yönde çalışmak, yani müşterilere zel ürünler sunarak bir çıkış yolu bulabilir.Yalnız kodları açmakta geç kalınır ise bu da kurtaramaz Microsoft'u.....

@23 Tem 2012 20:17 oldu.. suyundan da koyalım mı?...

@23 Tem 2012 20:17 Microsoft'un kaybedeceği bir şey yok bu şirket belini sadece windows'a bağlamış değil. adamlar asıl parayı Office ve diğer iş çözümü hizmetlerinden vuruyor. Windows sadece bir araç buz dağının görünen yüzü.

boşuna sevinmesin microsoft bu düşüş aslıda bişiy değil asıl windows 8 çıktığında batmaya daha hızlı devam edecek

keşke o mircosfotaki programlama uygulamaları linux da olsaydı görurduk windowsu

@23 Tem 2012 20:17 adamlar dönsün bide şeyedin yani apple kaynak kodlarını açtığı için mi dünyanın en büyüğü bunun kaynak koduyla ne alakası var beleşçi kafayla düşünürseniz yakında bedava pc de istersiniz yetmedi pc aldığınız firmeden üstüne kullanma parasıda istersiniz DURUM O NOKTAYA VARIYOR YAVAŞ YAVAŞ :)

Millet saçmalamış. Apple kaynak kodunu mı açtı? Neremle gülsem?? Windows'un büyük çoğunluğunun c/c++ ile yazıldığından haberdar olmayanlar mı dersin, ASP.NET in Mono ile Linux'ta çalıştığını bilmeyenler mi dersin, Linux'u 2 kişinin yaptığını sananlar mı dersin, bu site, iCloud, Microsoft ve Apple'ın bile sitelerinin çoğunun Linux serverlarda çalıştığını unutup 3-5 çapulcunun kullandığını sananlar mı... En komiği de Android, Firefox ve Chromium'un çok büyük kısmının açık kaynak olduğunu unutup açık kaynak Microsoft'la yarışamaz diyenler mi. Ezdi geçti be Windows Phone'u, IE'yi bunlar siz daha neyin kafasındasınız. Pek tabi MS Office kalitesinde değil LibreOffice, bağışlasaydınız 5 lira şimdiye ezdiydi Office i hiç yoksa MS'i fiyatlarını düşürmeye zorlardı.

@24 Tem 2012 13:54 nedir bu milletteki microsoft düşmanlığı anlamıyorum. tabi ki tekelleşmek kötü bir durum ama elden ne gelir adamlar iyi oynuyor bu oyunu :\

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir