Windows'a OS X'ten transfer!

Microsoft, Apple'ın OS X'te uzun zamandır kullandığı bu özelliği Windows 10'a aktarıyor!

  • Levent Öztürk
Windows'a OS X'ten transfer!
Windows'a OS X'ten transfer!

OS X'ten Windows'a geçişin en büyük problemlerinden biri istikrarlı ve kolay anlaşılır trackpad hareketlerinin Windows'da bulunmamasıdır. Ancak, görünüşe göre Microsoft bu seriye bir son veriyor ve Apple'ın birden fazla parmağı kaydırarak verilebilen komutlarını kullanmaya başlıyor.

Microsoft'tan Joe Belfioer TechEd Europe'da yaptığı konuşmada "Eskiden Windows'un 'touchpad'leri gerçekten farklı şekillerde bulunabiliyorlardı çünkü OEM'ler bunları üretmekteydi. Windows 10 ile beraber touchpad konusunda uzman kullanıcılar için desteği de getiriyoruz ve burada çoklu parmak hareketleri gerçekten etkili olabiliyorlar" cümlelerini kurdu.

Peki yeni özellikle beraber ne gibi şeyler yapabileceğiz? Özelliğin Belfiore tarafından açıklanan kısmında bu özelliklerden bazıları belirtilmekte: Üç parmak ile aşağıya doğru yapılan bir kaydırma tüm aktif pencereleri simge haline küçültebiliyor, üç parmak ile yukarıya doğru yapılan bir kaydırma tüm pencereleri geri getiriyor, bir başka üç parmak kaydırması Windows'un yeni Task View (Görev Görüntüsü) özelliğini açıyor ve bu özellik Apple'ın Mission Control özelliğine bir miktar benzemekte; sağa ve sola yapılan üç parmak kaydırmaları ile uygulamalar arasında geçiş sağlıyor.

Bütün bu özellikler Mac kullanıcılarına tanıdık gelmiş olabilir. Bunun sebebi de tabii ki bu özelliklerin OS X ile tamamen aynı olmaları. Belki avukatlara yapılan aramalar başlamış olabilir bile...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ooo süper olur

Microsoft istersen bilgasayarı aya gönderen işleri sistemi yap. Yinede Windows'a geri dönmeyecem.

al sana çalıntı bir işletim sistemi neden windows 10 çıkıyor daha 2 yıl önce 8 çıkmadımı daha yeni 8.1 çıkmadımı her yıl işletim sistemi cıkaran microsoftun para tuzagına düşmeyin ben hala xp kullanıyorum inadına sizde xp kullanın microsoftun her sene oyun serisi gibi işletim sistemi çıkarmasına tepkinizi gösterin

@03 Kas 2014 20:28 Çıkartıyor diye almak zorunda değilsin. İstediği kadar çıkartsın sana zorla aldırmıyor.

helal. işte bu

çakma sistem son hızda çalmaya devam ediyor. gölgeler de aynı bu arada.

Boş boş konuşuyorlar. Dünyanın %92 'si Windows kullanıyor bunlar üç beş Linux kullanan bir kaç tane de Mac kullanıcısı işte. Linux kullananlarda 2 gün sonra oyun oyun diye Windows 'a geri dönüyor zaten :D

windows kadar sorunlu sistem görmedim. Macbook pro'ya geçtiğimden beri rüya aleminde yaşıyorum, bir bilgisayar işletim sistemiyle bu kadar mükemmel olabilir. Eski windows günlerini hatırlamak bile istemiyorum. Bilgisayarı yeni formatlarsın 3 aya takılmaya donmaya mavi ekran vermeye başlar.

Para tuzagi degil bebegim yukseltmesi bedava mac mi sandin

MS nin bu kadar sık İşletim sistemi çıkartması tamamen çuvalladığını gösterir. IOS 2-3 yıl arayla çıkartıyor ve bedava...MS resmen para tuzağı. 500 tl ye işletim sistemi olur mu?Bu kahve mi yapıyor ki bu kadar para verelim. Bu yüzden OS X geçtim.Rahat ettim.

Microsoft Windows kendimi huzurlu ve ozgur hissettigim iki isletim sisteminden biri. Digeri android

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play