Windows XP'den kolay yükseltme!

Windows XP'den daha yeni bir işletim sistemine kolayca geçmenizi sağlayacak adımlar, yazımızda!

Windows XP'den kolay yükseltme!

Bilgisayarınızda hala Windows XP kullanıyorsanız, onu bırakmanın zamanı geldi çattı. İşletim sistemi o kadar eskidi ki Microsoft, ondan uzatılmış desteğini bir ay içinde çekmek üzere.

Güvende kalmak için daha yeni bir işletim sistemine geçmek, izleyebileceğiniz en iyi yöntem. Mutlaka XP'de kalacaksanız, bunun için de yapabilecekleriniz var; ancak geçiş sizin için mümkünse bunu yapın ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Neden Windows XP'yi bırakmalısınız?

Windows XP çıkalı 10 yıldan fazla zaman geçti. Bu sırada Windows işletim sistemi birçok kez yenilendi. Eski sürümleri devamlı olarak desteklemek ise Microsoft'un çabalarına değecek bir iş değil. Firma, Windows XP'ye destek vermeyi bırakarak kaynaklarını özgür bırakacak. Ancak bu durum, XP'yi kullanmaya devam etmeniz halinde sizi olumsuz etkileyecek.

Windows XP'nin desteklenmeyecek olması, yeni güvenlik yamalarının yayınlanmaması, saldırılara karşı açık hale gelmeniz anlamını taşıyor. Güvenliğinizi antivirüslerle sağlamanız, bir yere kadar mümkün.

Sorunu kökünden çözmenin tek yolu, başka bir işletim sistemine yükseltmek. Bu işletim sistemi, kişisel tercihlerinize göre Windows 7, Windows 8.1 ve Linux olabilir.

Bir işletim sistemi seçin, indirin...

Bir işletim sistemi seçin

En çok desteklenen Windows işletim sistemi olarak Windows 8.1'e yükseltmenizi tavsiye ediyoruz. En son işlevlere ve güvenlik özelliklerine Windows 8.1'le ulaşmanız mümkün. Windows 8.1'de Windows 7'ye göre performans iyileştirmeleri dahil, bir çok geliştirme de var.

Metro arayüzünü sevmiyorsanız ve Windows XP'ye daha çok benzeyen bir sistem kullanmak istiyorsanız, sizin için en uygun seçenek Windows 7.

Artık Windows'la yaşamak istemiyor, ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, Linux'u düşünmelisiniz. Windows ve Linux arasındaki temel farkları bu yazımızda inceleyebilirsiniz. Linux'a yeni başlıyorsanız, nereden başlayacağınızı bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İndirin

Hangi işletim sistemini kullanacağınıza karar verdikten sonra, onu edinmeniz gerekiyor. Windows 8.1'i satın aldıktan sonra Microsoft, onu bir ISO dosyası veya yükleyici olarak indirmenize izin veriyor.

Windows 7'yi bulmanız biraz daha zor bir iş, çünkü artık direkt olarak satılmıyor. Yasal lisanslar için Amazon gibi çevrimiçi satıcılara göz atmanız gerekiyor.

Linux dağıtımlarını ise ilgili indirme sayfalarından ISO imaj dosyası olarak kolayca indirebilirsiniz.

Verilerinizi yedekleyin

Sisteminizde herhangi bir değişiklik yapmadan, tüm verilerinizi farklı bir konuma yedeklediğinizden emin olun. Bunun için CrashPlan gibi bir araçtan faydalanabilirsiniz.

İşletim sistemini yükleyin

Her şeyi yedekledikten sonra yükseltme işine başlayın. Windows'un yükseltme yerine tüm verilerinizi silip, sıfırdan yükleme seçeneği sunduğunu da aklınızda bulundurun. Sisteminizden en iyi performansı almak istiyorsanız, bu tür bir kurulum yapmanız daha iyi olacaktır.

Verilerinizi geri yükledikten sonra yeni işletim sisteminizin Windows XP ile farklarını keşfedin. Windows 7 ile XP arasında çok büyük farklar görmeyebilirsiniz, ancak Windows 8'deki metro arayüzü ilk başta size farklı gelebilir. Yeni işletim sisteminizi kullanmayı öğrendiğinizde, onunla XP'dekinden çok daha mutlu olacaksınız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ne yükseltmesi pc eski çöker forever xp :)

Windows XP den sonra 3 adet Windows, 9 adet mac OS x çıktı. Bence daha fazla diretmeyin, güncel os lara geçin.

XP aslında eski bir sistem değildir! XP'yi yenilemek için Service Pack 3'ü yüklemeniz yeterlidir! Service Pack'ler bunun için vardır zaten! Ayrıca güncel bir Windows sizin güvenliğinizi sağlamaz. Güvenlik birçok halkadan oluşan bir zincir ile sağlanır. Modem, Firewall, Antivirus, HIPS, Oto-Sandbox, Sandbox, Dosya Koruma, Restore RX veya Deepfreeze, Virtual Browsers, çok iyi konfigüre edilmiş Windows ayarları ve sınırlı kullanıcı hakları gibi. Bunların hepsi blog'umda anlatılmıştır. Ayrıca "Hükümet, Tarikatlar ve Windows" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Linux geleceğin işletim sistemidir. HDD'nizin bir kenarına mutlaka kurun ve deneyin. Online alışverişlerinizi, bankacılık işlemlerinizi, fatura ödemelerinizi Linux ile güvenle yapabilirsiniz. Şu anda da bu mesajı Linux'tan gönderiyorum...

xp'den ayarlarınızı ve dosyalarınızı yedeklemeden geçmek istiyorsanız vista'ya yükseltebiliriz. ama bu bilgisayarı aşırı derecede yavaşlatır.

Bilgisayar desteklese niye geçmeyelim ?

YIL OLMUŞ 2014 HALA TAŞ DEVRİNDEN KALMA XP KULLANANLAR VAR YA =D

@15 Mar 2014 11:58 iyi dedin böylelikle windows 7-8`in de taş devrinden kaldığını itiraf etmiş oldun! zira xp 7-8`in yapabildiği herşeyi zaten yapıyor yani 7-8 xp üzerine hiçbir yenilik getirememiş sizin deneyimizinizle taş devrinden kalma ve üstelik satışa odakllanmanın cılkını çıkarmaktan oluşumu tam tamamlanmadan piyasaya sürüldüklerinden yığınla eksik hatayla dolu olan işletim sistemleri! o çok bayıldığınız windows 7-8 işletim sistemlerinin özelliklerini xp 2001 senesinde sunuyordu!

Donanımınız yaptığınız işi hala eskisi gibi yapmanızı sağlamaya devam ediyorsa, sakın oturmuş sisteminizi bozmayın. Güvenliğe kereken önemi verdiğiniz sürece hiçbir şey olmaz. Yeni sisteme geçmenin maliyeti çok yüksek. Özellikle yazılımlarınız yasal ise (ama XP ve XP ile birlikte verilen son güncellemelerin, sürücülerin bir yere yedeğini alın)... MS bizi enayi yerine koymaktan vazgeçmeli artık (örneğin, donanım üreticilerine, sürücü desteği için gereken baskıyı yapmıyor çünkü).

xp windows 10 yükseltmek istiyorum ama olmuyor windows uygulaması 32bit degildir diyor .bu sorunu nasıl çözebilirim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir