Windows XP'den kolay yükseltme!

Windows XP'den daha yeni bir işletim sistemine kolayca geçmenizi sağlayacak adımlar, yazımızda!

Windows XP'den kolay yükseltme!

Bilgisayarınızda hala Windows XP kullanıyorsanız, onu bırakmanın zamanı geldi çattı. İşletim sistemi o kadar eskidi ki Microsoft, ondan uzatılmış desteğini bir ay içinde çekmek üzere.

Güvende kalmak için daha yeni bir işletim sistemine geçmek, izleyebileceğiniz en iyi yöntem. Mutlaka XP'de kalacaksanız, bunun için de yapabilecekleriniz var; ancak geçiş sizin için mümkünse bunu yapın ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Neden Windows XP'yi bırakmalısınız?

Windows XP çıkalı 10 yıldan fazla zaman geçti. Bu sırada Windows işletim sistemi birçok kez yenilendi. Eski sürümleri devamlı olarak desteklemek ise Microsoft'un çabalarına değecek bir iş değil. Firma, Windows XP'ye destek vermeyi bırakarak kaynaklarını özgür bırakacak. Ancak bu durum, XP'yi kullanmaya devam etmeniz halinde sizi olumsuz etkileyecek.

Windows XP'nin desteklenmeyecek olması, yeni güvenlik yamalarının yayınlanmaması, saldırılara karşı açık hale gelmeniz anlamını taşıyor. Güvenliğinizi antivirüslerle sağlamanız, bir yere kadar mümkün.

Sorunu kökünden çözmenin tek yolu, başka bir işletim sistemine yükseltmek. Bu işletim sistemi, kişisel tercihlerinize göre Windows 7, Windows 8.1 ve Linux olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ne yükseltmesi pc eski çöker forever xp :)

Windows XP den sonra 3 adet Windows, 9 adet mac OS x çıktı. Bence daha fazla diretmeyin, güncel os lara geçin.

XP aslında eski bir sistem değildir! XP'yi yenilemek için Service Pack 3'ü yüklemeniz yeterlidir! Service Pack'ler bunun için vardır zaten! Ayrıca güncel bir Windows sizin güvenliğinizi sağlamaz. Güvenlik birçok halkadan oluşan bir zincir ile sağlanır. Modem, Firewall, Antivirus, HIPS, Oto-Sandbox, Sandbox, Dosya Koruma, Restore RX veya Deepfreeze, Virtual Browsers, çok iyi konfigüre edilmiş Windows ayarları ve sınırlı kullanıcı hakları gibi. Bunların hepsi blog'umda anlatılmıştır. Ayrıca "Hükümet, Tarikatlar ve Windows" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Linux geleceğin işletim sistemidir. HDD'nizin bir kenarına mutlaka kurun ve deneyin. Online alışverişlerinizi, bankacılık işlemlerinizi, fatura ödemelerinizi Linux ile güvenle yapabilirsiniz. Şu anda da bu mesajı Linux'tan gönderiyorum...

xp'den ayarlarınızı ve dosyalarınızı yedeklemeden geçmek istiyorsanız vista'ya yükseltebiliriz. ama bu bilgisayarı aşırı derecede yavaşlatır.

Bilgisayar desteklese niye geçmeyelim ?

YIL OLMUŞ 2014 HALA TAŞ DEVRİNDEN KALMA XP KULLANANLAR VAR YA =D

@15 Mar 2014 11:58 iyi dedin böylelikle windows 7-8`in de taş devrinden kaldığını itiraf etmiş oldun! zira xp 7-8`in yapabildiği herşeyi zaten yapıyor yani 7-8 xp üzerine hiçbir yenilik getirememiş sizin deneyimizinizle taş devrinden kalma ve üstelik satışa odakllanmanın cılkını çıkarmaktan oluşumu tam tamamlanmadan piyasaya sürüldüklerinden yığınla eksik hatayla dolu olan işletim sistemleri! o çok bayıldığınız windows 7-8 işletim sistemlerinin özelliklerini xp 2001 senesinde sunuyordu!

Donanımınız yaptığınız işi hala eskisi gibi yapmanızı sağlamaya devam ediyorsa, sakın oturmuş sisteminizi bozmayın. Güvenliğe kereken önemi verdiğiniz sürece hiçbir şey olmaz. Yeni sisteme geçmenin maliyeti çok yüksek. Özellikle yazılımlarınız yasal ise (ama XP ve XP ile birlikte verilen son güncellemelerin, sürücülerin bir yere yedeğini alın)... MS bizi enayi yerine koymaktan vazgeçmeli artık (örneğin, donanım üreticilerine, sürücü desteği için gereken baskıyı yapmıyor çünkü).

xp windows 10 yükseltmek istiyorum ama olmuyor windows uygulaması 32bit degildir diyor .bu sorunu nasıl çözebilirim

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Windows XP'den kolay yükseltme!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir