Windows XP'nin desteği bitince ne yapmalı?

"Windows XP'den vaz geçmemem" diyenlere, 8 Nisan'dan sonrası için rehber hazırladık!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP kullanıcıları 8 Nisan'da ne yapacak?

Windows XP'nin destek süresi 8 Nisan'da bitiyor. Microsoft'un bizlere verdiği mesaj ise Windows XP'yi bırakıp, bir Windows 8 lisansı ya da Windows 8'li yeni bir PC satın almamız.

Microsoft'un Windows XP kullanıcılarına verdiği sözü tuttuğunu söylemek mümkün. Ancak destek süresinin bitişi, Windows XP'nin çalışmayı durduracağı anlamına gelmiyor. Aksine, bu tarihten itibaren Microsoft, Windows XP için güvenlik yaması sunmayı durduracak.

Windows XP kullanıcıları, Windows 8'e geçmeli mi?

Microsoft'un Windows 8'den bahsederken savunmaya geçmesi bizce saçma, çünkü PC'niz onu kaldırdığı sürece Windows 8, iyi bir işletim sistemi. Şu maddeler geçiş kararınızı etkileyebilir.

- Windows XP'yle bugün herhangi bir sorununuz yoksa, destek süresinin bitişinden sonra da olmayacak. Ancak zaman içinde bazı sıkıntılar oluşabilir. Buna güvenlikle ilgili konular ve üçüncü parti yazılım ve donanımlar dahil.

- Donanımınızı yükseltmek ve Windows 8'li bir PC'ye geçmek muhtemelen iyi bir hareket olacaktır. Ancak nakit ihtiyacınız çoksa, yükseltmek zorunda değilsiniz.

- PC'nizi yükseltmeniz mümkün değilse, yeni bir PC'ye ne kadar ihtiyacınız olduğunu, yeni bir PC isteyip istemediğinizi düşünüp taşının. 8 Nisan, karar vermeniz için son tarih değil.

Desteğin bitmesi ne anlama geliyor?

Desteğin bitmesi ne anlama geliyor?

Windows XP'ye verilen desteğin bitmesi, Windows Update'in aniden çalışmayı durduracağı anlamına gelmiyor. Sadece yeni güncellemeler artık Windows Update'de belirmeyecek.

Bunun kararlılık anlamında etkileri olabilir. Dahası Windows'un daha yeni sürümlerinde bulunan açıklar, Windows XP'de çalışacak hale getirilebilir (veya Windows XP'de çalışıp çalışmadığı test edilebilir). Çalışması halinde Microsoft'tan herhangi bir yardım almayacaksınız.

Hacker'ların buldukları açıkları destek süresinin bitişine saklıyor olma ihtimali de var. Bu yüzden Windows XP, potansiyel saldırılara karşı daha yeni Windows'lardan daha zayıf olacak.

Sadece Windows XP'yi değil, herhangi bir PC'yi güncel bir antivirüsle kullanmanız gereklidir. Bunun yanında destek süresi biten Windows XP'yi bir antispyware ve firewall ile destekleyebilirsiniz. Windows XP, prensipte Windows 8'den daha az güvenli olabilir, ancak Windows 8 de kurşun geçirmez bir işletim sistemi değil.

Eğer paranız yetiyorsa Windows XP'den yeni bir işletim sistemine geçmenizde veya yeni bir PC satın almanızda fayda var. Ancak sadece 8 Nisan geliyor diye pahalı bir değişiklik yapmanızı önermiyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

windows 8 ölür windows xp yaşar

@12 Şub 2014 02:04 hayal denizinde yüzüyorsun xp biteli neredeyse 3 sene oldu haberin yok esas ölen sen olmuşsun tabutun içinden çık ta bir bak neden deniyor xp öldü diye yeni donanımların hiç birisinde xp desteği yok gelişen yazılımlarda eski sistemler için çok ağır geliyor yani xp eli mahkum öldü gitti bu saatten sonra ya helvasını yersin yada mevlidini okutursun bahçeye hocayı çağırıp kasanı gömerken.

@12 Şub 2014 02:04 Doğru söze ne hacet...

Ne olmuş XP desteği bitecekse? 4 sene sonra da Windows 8 ölecek, Chip! O zaman ne olacak sorması ayıp?

Yıllardır güncelleme yaması yüklemeyi bıraktım. Microsoftun yayınladığı yamalar sistemi daha kötü bozmaya başladığından beri. Dolayısıyla, WHO CARES?

Linux a geçin, güncel devam edin

xp de diretcx 11 desteği olsa win8 bile unutulur :)

XP kolay kolay ölmez.

Sanırım Windows 7 Windows un son kararlı sistemi olarak anılacak.Buyüzden XP de kolay kolay bitmez.

destk süresi bittiğinde son güncellemelerin birleştirildiği bir XP cd 'yle format atılır. ücretsiz bir antivirüs + güvenlik duvarı + antispyware ile güvenliği sağlanır. hala destek veren güncel tarayıcılar kullanılarak. bu iş kotarılır. eski işlemcilerin büyük kısmı windows7 ve windows 8 desteği sunmuyor. bu yüzden xp kullananlar mecburen bu şekilde devam edecekler

XP'nin ölümü söz konusu bile olamaz. Öldürebiliyorlarsa, buyursunlar öldürsünler! Ayrıca ben verilen istatistiklere inanmıyorum. Dünyanın %30'u XP kullanıyormuş. Çık çık çık! Daha dünün Windows 7'si istatistiklerde XP ile eşik atıyor görünüyor. Herkes PC'sini, Notebook'unu, yazılımlarını kaldırıp çöpe mi atsın Tanrı aşkına? Sözüm şirketlere: XP'yi bırakmanız durumunda Microsoft'un kucağına oturursunuz; çünkü artık her yeni sürümün desteği yalnızca 4-5 sene sürecektir. Gittiği yere kadar gidin; çünkü yeni sistemlerin GTA'cı çocukları desteklemekten başka bir extrası yok. Suyunu, yağını koyun; XP'lerinizi kullanın! Ayrıca eğer farklı bir arayüz istiyorsanız, bu durumda WindowBlinds'i tavsiye ederim. 10$! İşletim sistemi amaç değil araçtır ve şu anda benim için dünya üzerindeki en iyi araç XP'dir. Her açıdan! Gerekli önlemleri alırsanız, güvenlik açısından da hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şunu kesinlikle söyleyebilirim: Microsoft'un verdiği destek güvenliğinizi asla sağlamaz. Eğer öyle olsaydı, bu kadar güvenlik şirketi olmazdı. Güvenliğinizi siz sağlamak durumundasınız. Tıpkı bugüne kadar olduğu gibi! "İşte benim XP'im!" başlıklı blog yazımı da mutlaka okuyun! Sade, güzel, mükemmel donanımlı ve güvenli bir XP! Top atsanız yıkılmaz...

@cleverman Şimdi XP destek bittikten sonra bir süre daha kullanılabilir ama yazılım üreticiler birer birer XP uyumlu yazılım üretmeyi aonlandırırlarsa o zaman yeni yazılımlar XP'de çalışmamaya başlayabilir. Bu bakımdan XP'den sonraki Windows sürümlerini kaldırmayan bilgisayarlarda Linux kullanılabilir. Hatta lisanslı XP kullanıp da yeni Windows sürümüne para vermek istemeyenler Linux'a geçebilirler.

aptallar ve ergenler için yaşasın ikspii :)

@12 Şub 2014 16:50 gerizekalı fanboylar için yaşasın micro$oft :)

Bill Gates de diyordur ki "İstersek bir tuşla o sistemi yıkarız, Cleverman!" Orası öyle tabii ki, Bay Gates! Ben konvansiyonel tehditlerden bahsediyorum. Donanımların veya Windows'un gizli özelliklerini kullanan kurumların neden olacağı güvenlik sorunlarından değil:) ama birgün ESS Projem ile o sorunları ortadan kaldıracağım. Cleverman mühendisliği olağanüstüdür...

10-15 yıllık makinelerden bahsediyoruz. eski yazılım ve donanımlar varlığını sürdürdüğü müddetçe xp de var olacak.

bu xp yi neden öldürmek istiyorsunuz anlamadım gitti, ben yıllardır güncellemeden kullanıyorum şimdiden sonrada güncellemem bilgisayarımın eski windows 8 i kaldırdı da biz mi kurmadık düşük sistem gereksinimiyle çalışan windows yapın da kullanalım ha bire ram yükselt işlemci yükselt, asgari ücret 750 kira 400 olmuş memlekette ne işim olur windows 8 le!!!

LXDE masaüstü ile gelen Linux dağıtımlarından birine geçebilirsiniz.

Arkadaşlar Linux tabalı ubuntu veya linux mint veya mageia kullanın bedava orijinal virüsmü oda ne ya demek istiyorsanız Linux tabanlı işletim sistemi kullanın olsun bitsin www.linuxisletimsistemleri.com tıklayın daha fazla bilgi alın

sistem kapanmadfı ki 17 nisandayız hala çalışıyor

8 Yıldır kullandığım XP den sonra şimdi Windows 7 yükledim. yeni yazılımlarla karmaşık hale getirilmiş. xp deki basit uygulamalar burada zorlaşmış.. hele kitaplık diye bir şey var tam bir kafa karıştırıcı... burada yüklenmiş bir yazıyı sildiğinde aslını da silmiş oluyor... ve her açtığında o kitaplığa yüklediğin yazılar her ne ise kabak gibi ortada eski oyunlar oynanmıyor... 40 senedir bilsayar kullanıcısıyım teknolojiyi yakın takip ederim bütün yenilikleri soygun olarak görüyorum.

hala xp kullananlar var ve bende ilerde düşük bir pc toplayıp içine xp kurmayı düşünüyoM :D yeni laptopum var ama bi düşük sistemli pc toplayıp oraya koyayım nolur nolmaz ;)

Sen de yorum yaz